Cestování v těhotenství

Těhotenství
  • emimino
  • 29.03.02

Každý lékařgynekolog Vám řekne, že těhotenství není nemoc a proto může těhotná žena plnohodnotně žít a dělat většinu věcí, jaké doposud dělala s tím, že na sebe musí být opatrnější. Jedna z oblastí, kde však existuje velmi mnoho rozličných názorů, je cestování těhotných žen na delší vzdálenosti, zejména do zahraničí.

Pokud se těhotná rozhodne cestovat, musí zvážit, zda její těhotenství nebude ohroženo stresem, změnou klimatických podmínek, změnou stravy a jinými hygienickými návyky. Musí také počítat s tím, že mohou nastat komplikace, takže je nezbytně nutné, aby v místě, kam cestuje byla rychlá a odborná lékařská pomoc.

Těhotná by se měla před každou větší cestou poradit s lékařem a dbát jeho rad. Pokud je cestování nezbytné a nebo si žena ?na něj troufá?, pak je nutné mít vždy u sebe těhotenskou průkazku a při cestě do zahraničí uvažovat o komerčním pojištění.

Před každou větší cestou by těhotná měla zvážit:

  1. pokročilost těhotenství
  2. dosavadní průběh těhotenství
  3. zda bude cestovat: vlakem, autem, letadlem, a jak dlouho bude cesta trvat
  4. kam cestuje a v jakém se tam ocitne prostředí
  5. všechna možná rizika, která se mohou v průběhu cesty vyskytnout

Jestliže těhotenství probíhá normálně, bez nepravidelností, pak cestování na kratší vzdálenost nevyvolá ani potíže, ani není nebezpečné.

Došlo však během těhotenství k potížím, zejména k opakovanému krvácení a ke zvýšenému riziku potrácení, je cestování i na krátkou vzdálenost riskantní (je lepší se předem poradit s gynekologem). Jízda jakýmkoliv dopravním prostředkem je spojena s otřesy, nebezpečím kolizí, pádů apod.

Cestování letadlem

Neblahý vliv může mít stres a strach, který většina ?suchozemců? prožívá již při nástupu do letadla. Hodně se také v souvislosti s cestováním letadlem hovoří o tlaku vzduchu v kabině ? ten odpovídá nadmořské výšce 1800 až 2400 m, což znamená, že vzduch je chudší na kyslík.
V úvahu je třeba vzít i záření z vesmíru a riziko předčasného odtoku plodové vody.
Většina leteckých společností jen nerada bere na palubu letadla těhotné ženy ve vyšším stadiu těhotenství, některé dokonce vyžadují písemné vyjádření lékaře. Pokud budete cestovat letadlem je nutné se informovat na podmínky té které společnosti.

Jízda autem, autobusem a zejména na motocyklu

Bohužel jen malá většina cest je v naší republice v naprostém pořádku a tak jízda je často doprovázena většími a menšími otřesy.
Totéž se může stát i na lodi při bouřlivém počasí.
Větší otřesy mohou vyvolat porodní bolesti.
Těhotná by neměla řídit auto, rozhodně ne v druhé polovině těhotenství. Reakce těhotných žen se zpomalují. Této skutečnosti musí přizpůsobit rychlost jízdy a způsob řízení. Nikdy se nemá vydat na cestu sama, nemá jezdit v hustém dálničním anebo městském provozu. Jízda na problémových úsecích trati vyvolává stres a je spojena s rizikem úrazu. Jízda autem nemá být dlouhá, těhotná ji má často přerušovat a vystoupit, provést několik dechových či relaxačních cviků před pokračováním v jízdě.
Při jízdě autobusem, by žena měla volit takové místo, aby si mohla pohodlně sednout a natáhnout nohy, zejména pokud cestuje na delší vzdálenost.

Cestování vlakem

Dalo by se říci, že cestování vlakem je pro těhotnou nejvhodnější - riziko otřesů je malé, má možnost pohodlnějšího sezení, možnost projít se a použít toaletu. Musí ovšem dát pozor při nastupování a vystupování, které je v pokročilém těhotenství obtížné a mohlo by dojít k nebezpečnému pádu. Problematická také může být hygiena a prostředí v jednotlivých vagónech. Časté jsou bohužel i zpoždění jednotlivých spojů, které mohou vyvolat stres a strach, že se navazující spoj nestihne.

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.04.04 14:55

Máte někdo zkušenosti s cetováním v těhotenství do hor resp. do Tater. Dozvěděla jsem se od své kamarádky, že pokud je žena těhotná a jede do Tater může riskovat potrat nebo problémy v těhotenství. Ona sama při svém 1. těhotenství byla pár dní v Tatrách (byla cca v 5. měsíci) a po návratu si ji nechali až do porodu v nemocnici (začala se otvírat). Nevíte někdo, jestli náhlá změna nadmořské výšky v těhotenství může způsobit takové komplikace? Zuzana

Ryhnu
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.01.13 12:35

OTVÍRAT? :jazyk:

Vložit nový komentář