Dvě děti s velkým věkovým rozdílem III

Dnes bych se s vámi chtěla podělit o to, jak jsme s manželem řešili bezpečnost v bytě.

*

Za těch 10 let, co jsou moji kluci věkově od sebe, jsem skoro zapomněla na to, jak člověk musí být s malým dítětem neustále ve střehu. Přeci jen na desetileté dítě nemusíte dávat neustále pozor, řešit ostré hrany a podobné věci.

Je zajímavé, jak je každé dítě jiné, i když ho vychovávají stejní rodiče. U Patrika (nyní 10 let) jsme nikdy přehnaně neřešili jeho bezpečnost. Byl hodně klidným dítětem, šuplíky ho nezajímaly a většinou, kam jsme ho postavili, tam i zůstal. Samozřejmě měl i poznávací období, ale oproti Jirkovi (rok a 2 měsíce) to byl anděl. Jirky je naopak úplně plný byt. V jednu chvíli si hraje na zemi a než se otočíte, vyhazuje vám věci z komody, která stojí na úplně opačné straně místnosti. S Jirkou jsme tedy začali řešit bezpečnost do naprostého detailu.

To první, co jsme udělali, bylo zabezpečení všech čisticích prostředků v koupelně. Vše šlo do uzamykatelné skříňky. Sice občas hledáme klíček všude možně, ale zase máme doma o zábavu postaráno. Znáte někdo chytřejší řešení? Ráda se inspiruji. :-)

Následovalo pořízení klasických bezpečnostních prvků na skříňky a šuplíky a samozřejmě pěnových kostiček, které chrání rohy stolů a komod. To jsou takové drobnosti, které určitě zná každá z vás, ale které jsou naprosto k nezaplacení.

Dále jsme koupili dětské pojistky do všech elektrických zásuvek, ke kterým by se Jirka mohl dostat. Takové ty klasické za pár korun, které jsme měli i my jako malé děti. Bohužel si také vzpomínám, že jsme tenkrát měli tendenci ty kryty všemožně odstraňovat, takže doufám, že Jirka nebude natolik kreativní. Zatím ho nechávají v klidu, ale zajímalo by mě, jestli jste některá z vás dítě nějakým způsobem naučila, že od zásuvek se mají držet dál? Je to vůbec možné? :-)

Jak jsem již psala předchozím článku , dětský pokojíček jsme klukům rozdělili na dvě části, aby měl hlavně starší Patrik své soukromí. Začíná už pomaloučku přecházet do puberty a je to na jeho chování znát. Takže asi před čtvrt rokem prásknul s dveřmi od dětského pokoje, které samozřejmě vysklil. Sice se nic nestalo, ale bylo to štěstí, protože si malý brácha hrál poblíž. Dveře se sklem tedy rozhodně nedoporučuji do dětského pokoje. Pokud můžete, zkuste je vyměnit, jako jsme to udělali my.

Ideální dveře do dětského pokoje:

 • žádné sklo
 • žádné výstupky
 • posuvné, takže se s nimi nedá prásknout

Nikdy by mě nenapadlo, že budu kvůli dítěti měnit dveře, ale to jsou takové věci, které člověku docházejí, až když se něco stane… V zaručených „návodech“, jak udělat byt bezpečný pro malé dítě, jsem se s radami ohledně dveří bohužel moc nesetkala.

Dobré je použít i nějaké zabezpečení dveří, které zabrání, aby si děti přiskříply prsty (ať už u klasických dveří nebo posuvných). Super jsou zarážky proti zavření dveří s dětským motivem.

Určitě nechci být přehnaně starostlivá matka, ale přiznávám, že tu bezpečnost u Jirky řeším hodně a načetla jsem o ní i spoustu diskuzí a článků, tak proč se s vámi o mé postřehy nepodělit. Příští rok nám například v celém paneláku budou dělat nová plastová okna, a tak si společně s nimi necháme namontovat dětskou pojistku proti otevření nebo uzamykatelnou okenní kliku. Pokud někdo máte jedno nebo druhé doma, určitě si ráda přečtu o vašich zkušenostech. :-)

Věřím tomu, že jsme v našem malém bytě udělali maximum pro to, aby byl především bezpečný pro našeho malého. A věřím i tomu, že moje tipy někomu pomůžou. Není to klasický srdceryvný deníček, ale doufám, že alespoň část uživatelek to ocení. :-)

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
828
16.12.17 03:39

Jen tip k těm plastovým oknům pro někoho kdo je již doma má… taky jsme uvažovali o uzamykatelne klice protože to naše torpédo má neskutečné nápady a navíc mladšího bráchu v patách… nakonec jsme jednoduše sundali všechny kliky z oken..v každé místnosti je jedna klika někde vysoko mimo dosah a když je potřeba okno se otevře, zavře, případně je trvale na vetracku..

 • Nahlásit
 • Zmínit
17314
16.12.17 06:37

Kvuli vzteklemu diteti, ktere bouchlo dvermi, jste menili dvere na posuvne? To jako opravdu. Takze jste davali nejake silene harmonikove nebo jste bourali stenu a davali stavebni pouzdro nebo nejake na stenu? To bych radeji dala na sklo u dveri bezpecnostni folii a starsimu diteti durazne domluvila. Na oknech mame zamykaci kliky a funguji v pohode.

 • Nahlásit
 • Zmínit
7629
16.12.17 07:40

Promin, ale tve denicky postradaji jakekoli postrehy ci napady, co jsou min. originalni. Vse o cem pises, se da dohledat- v pripade potreby- za 10 vterin na googlu. Nechapu tu tvoji touhu deniku za kazdou cenu :think:

 • Nahlásit
 • Zmínit
16.12.17 07:45

Nereagovala jsem doposud, ale nyní ano… Jasně, že kdyby byli děti rok dva od sebe, bylo by to ideální co se týká společného pokoje… Ale já mám děti pět let od sebe, navíc kluka a holku a taky se dělí o pokoj, syn má osm a zájmy úplně jinde než tříletá dcera… Pokud by vasi synové měli každý svůj pokoj, problém by nebyl…Takže já to prostě vidím tak, že u vás není problém v rozdílu věku mezi nimi, ale v malém bytě.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Bong
16.12.17 09:03

Já si hlavně nemyslím, že pointou deníčku je věkový rozdíl mezi dětmi ale spíš Tvé různé nápady na úpravy v bytě kvůli mladsimu :lol:. Jen tak mimochodem přispěl si starší na nové dveře? Já bych byla pěkně nakrkla rozbít mi je 8o

 • Upravit
328
16.12.17 09:18

Cetla jsem vsechny tve dennicky. Musim bohuzel rict, ze to neni uplne to prave orechove co by mohlo nekomu az tak pomoci, ale proc ne :)
Na druhou stranu nechapu reakce nekterych ohledne velikosti bytu. Lidi bydleji vselijak, tak jak muzou, jake jsou jejich moznosti. Kdyby se dalo, tak by asi vsichni lide bydleli v nejakem supr dome v dobre ctvrti.
Konkretne ja jsem vyrostla v byte 3+1 a bylo nas 4 sourozencu v jednom detskem pokoji a vzpominky na to mam moc prijemne.
Mam jednoho syna, cekam druheho po 4 letech od sebe v predelanem byte z 2+1 na 3+1 a prijde mi to uplne normalni, ze budou v jednom pokojiku.

 • Nahlásit
 • Zmínit
328
16.12.17 09:26

Jeste jsem zapomnela neco napsat k tem posouvnym dverim. Mame je taky, mezi loznici a obyvakem a usetri to misto, je to supr vec.

 • Nahlásit
 • Zmínit
16.12.17 09:26

Co to zase je? Uz to vzdej. Tohle řešíme vsichni co mame dve deti po sobe. Žádný speciální fígl jsi nevymysleli.

 • Nahlásit
 • Zmínit
16.12.17 10:27

My máme okna s uzamykací klikou, jen v pokojíčku, ale to stačí, až bude syn větší, doporučuji dobře schovávat klíč, my ho měli na skříni, dcera ho sebrala a okno si otevřela, ale už jí bylo přes pět…
co se týká čistících prostředků, zamykacího nic nemám, většinu mám na nástěnné skřínce v koupelně, kam dosáhnu jen na špičkách a tablety do myčky mám ve skřínce s takovou tou plastovou dětskou pojistkou z dm, myslím že to stačí, tím zadělávám i dolní skřínku na jídlo :)

jinak prostě nebezpečné věci strkám tak vysoko, aby na ně mladší nedosáhnul, starší už si vyleze všude, tam předpokládám, že už má dost rozumu, je jí skoro šest..

myslím, že to řešíš zbytečně až moc, řekla bych že je to tvým vyšším věkem, oproti prvnímu dítěti :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
3512
16.12.17 11:39

Promiň, ani jsem to nedocetla. Je to fakt o ničem. 2+kk je pro čtyřletou rodinu málo. Uvidíš, že starší kluk potom utece, hned jak to bude možný. Mozna uz intr nebo hned po škole.
Určitě to mas dobře vymyšlený, ale deníky jsou vážně nuda ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
2674
16.12.17 12:06

Mám děti od sebe 6 let a 8 let, nyní jsem pěstounka na přechodnou dobu, takže najednou, kdy jsem bezpečnost už dávno nemusela řešit - nejmladšímu synovi je 17 let :oops: najednou je potřeba toto řešit. Mám doma 3.letého skřítka, na kterého neplatí opravdu žádné zákazy a byt dokáže otočit vzhůru nohama během chviličky. I proto jsem musím také řešit různé bezpečnostní opatření. To co potřebuji z chemikálií, mám v zamykací skříni. Má to své výhody, nekupuji toho alespoň hodně do zásoby, protože by se mi to do skříně prostě nevlezlo. Na skříni je nalepený háček, na něm visí klíč. To samé u koupelny, musím jí zamykat, protože skřítkovo oblíbenou činností se stalo točení knoflíky u pračky :cert:. To samé u pokojů mých dětí - když odcházejí do školy, zamknou pokoj a klíč pověsí do výšky na háček.

Rohy stolů a skříněk jsem nikdy neřešila a děti se mi o to opravdu nezranily. Ani u dalších dětí to nebudu měnit.

Do zásuvek jsem pojistky nandala, pamatuji si, že děti přestaly zajímat v okamžiku, kdy zjistily, že se do nich nedá nic strčit. To samé teď skřítek - párkrát zkusil pojistku vyndat, když zjistil že to nejde, k tomu jsem mu to i já řekla, že to opravdu nejde, tak to vzdal. Akorát pozor na prodlužovačky - to jsem kdysi dávno podcenila já, synovi zapadla do prodlužky kulička a snažil se jí vyndat kovovou pinzetou 8o. Věděl, že se do zásuvek nic nestrká, ale tohle „není zásuvka“. Naštěstí se nic nestalo a já zvýšila osvětu na toto téma.

Těmi zašupovacími dveřmi si nejsem až tak jistá - aby jsi je za chvíli neměnila za klasické. Nejsem příznivcem skla ve dveřích, ale my se nastěhovali do bytu, kde už byli zašupovací. Po čase jsme je vyměnili, právě proto, aby děti mohly mít soukromí a mohly si je zavírat. Navíc v noci jsou šoupačky docela hlasité, oproti klasicky zavíracím. Další nevýhodou u šoupacích vidím jejich netěsnost, takže v okamžiku, kdy syn přes den hraje na počítači hru, tak u šoupaček by mi rušil další členy domácnosti - úplně potichu to vážně nehrají :pocitac:. A někdy mechanismus šoupacích dveří zlobí, vyskakuje, když se neopatrně zavřou, běda když se to stane a děti jsou uvnitř pokoje a ty se k nim nemůžeš dostat, protože se mechanismus rozbije. Takže za mě byla lepší volba klasické celodřevěné dveře. Ale každý bude mít jinou zkušenost. A přiskříplé prsty bych také moc neřešila, spousta dětí si je skřípne, to není nic podle mého životu ohrožujícího. U nás je aktuálně největší zábava otvírat všechny dvířka v kuchyni se slovy „zavřeno“. Občas tam prostě prstík zůstane, případně si ho strčí do šuplíku. Stejně je ale nepoučitelný a dělá to stále :nevim:.

Ještě mě napadá jedno bezpečnostní opatření, které jsem měla v bytě kvůli 6.leté holčině, která neustále chtěla chodit na balkon - jsme v 8.patře 8o. Dala jsem na balkonové dveře zvoneček, takže v okamžiku, kdy se pokusila je otevřít, tak dveře zazvonily a já to slyšela.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1465
16.12.17 14:17

Muj syn je taky torpedo. Vice mene v denicku popisujes me dite :))) no, ja jen koupila pojistky na kuchynske skrinky a detskou branku na schodiste. U ostatnich veci se musi holt naucit (obcas se slzou v oku), ze musi byt opatrny (treba priskripnute prsty ve dverich). Samozrejme vzdy pod dozorem rodice. Ono je pak tezke takovemu diteti vysvetlovat, ze ne kazdy, koho navstivime ma byt stejne zabezpeceny 8o

 • Nahlásit
 • Zmínit
11716
16.12.17 14:49

A co to má společného s velkým věkovým rozdílem? Prostě je každé dítě jiné, to není nic neobvyklého.
A info o šoupačkách, dá se s nimi třísknout, a velmi snadno je děti vyrvávají z kolejnic. Pokud jste tedy neivestovali do těch zabudovaných v pouzdře.

Nechceš radši přejmenovat deníčky přejmenovat na Změny v bytě kvůli dítěti? To by odpovídalo tomu co píšeš.

@admin neměli by obsahy deníčku odpovídat názvu?

 • Nahlásit
 • Zmínit
21540
16.12.17 19:43

Moje dítě je taky torpédo, ale prací prostředky nezamykáme. Prostě je pořád pod dohledem. Jakmile zmizí a je ticho, tak něco tropí. Ve dveřícj sklo normálně máme a zatím všechna bouchnutí přežily. Mlátit mu s nimi ale zakazujeme. Všechny ty chrániče rohů byly naprd. Syn je odlupoval. O skleněný stůl se nikdy nepraštil a to byl teda kaskadér, když se učil stát a chodit.

 • Nahlásit
 • Zmínit
12760
16.12.17 19:44

@Netopirek

Dobrý den,

děkujeme za připomínku. Tento deníček je na pokračování, pro lepší orientaci udržujeme jeho název stejný u každého dílu.

Hezký večer, Karolína :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11911
16.12.17 20:10

Tyto deníčky jsou opravdu naprosto o ničem a zbytečné, ty ochranné prvky, co zbytečně popisuješ, používali již moji rodiče pro mne, nic nového ani světoborného
fakt nechápu tvoji touhu neustále psát o ničem :,( :zed:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11911
16.12.17 20:11

@admin šmarjá to bude mít ještě další pokračování :( to snad ne, to už byl lepší ten deníček o tiskárně - deníček má být snad o nějakém prožitku ne? :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11716
16.12.17 20:32

@stinga tiskárna byla náhodou fajn, jen škoda, že to nebylo porovnání více podobných typů, ale všechny měli stejnou. Potřebuji tiskárnu a porovnání by se mi hodilo

 • Nahlásit
 • Zmínit
11911
16.12.17 20:34

@Netopirek tak jo, když zrovna sháníš tiskárnu, tak to chápu, ale deníček by se to jmenovat nemělo - spíš recenze :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
11716
16.12.17 20:36

@stinga to jsem tenkrát psala adminum. A sekce deníčku „Vyzkoušeli jsme“ má fungovat jako recenze ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
31691
17.12.17 02:41

Nevím, přijde mi, že tohle nemá s věkovým rozdílem nic společného. Ale malý torpédko nezávidím :hug: já mám děti 3, a všechny jako batolata poměrně klidný, s prostředním teda byly, ještě i jsou potíže, neskutečnej „suk“, svéhlavej, ale i přesto poměrně klidný dítě, který jsem vždy našla nedaleko místa, kde jsem ho posadila, stejně jako jeho sourozence :lol: ale znám takový děti od kamarádek, který v krámě jsou první, vylezou na jakkoliv vysoký místo v bytě, prchají úspěšně z herničky..ale s velkým rozdílem od sourozence nejsou, takže tím to nebude :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
17.12.17 07:16

Tak denicek rozkouskovaný o ničem dcera kdyby prastila dveřmi tak ze by se vysypalo sklo tak by za prvé jednu slízla a za druhé by musela dát aspoň polovinu ze sveho :roll: příště by to neudělala navíc i kdyz je věkový rozdíl…mají se děti k sobě chovat hezky např. u nás 24 15 a 2 roky t poslední dvě děti mají k sobě blízko i přes velký věkový rozdíl…synovi vysvětlit ze ma prostě brášku a ze on nebyl jiný v jeho věku. :roll:

 • Nahlásit
35236
17.12.17 22:37

Já spíš obdivuji tu vytrvalou ochotu psát další deníčky přes značné množství negativních kmentářů lišících se jen mírou jízlivosti. Já jsem si minule také přiložila, takž dneska už nic - jen smekám před autorkou pro její roztomilou splachovatelnost či selektivní slepotu (možná ty komenty vůbc nečte) - kařždopádně je to do života dobrý výbava, lepší ignorovat kritiku, než se předeštvávat, že lidi vrhaj „ty pohledy“ takže si určitě něco myslej.
A pokud nekomu stačí 2+kk a nebo si větší nemůže dovolit a zvládá to v malém, to je přeci také dohné obdivu.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2518
17.12.17 23:27

@Pudloslava líp bych to nenapsala, takže když dovolíš, podepíšu se pod to :jazyk:

 • Nahlásit
 • Zmínit
5394
18.12.17 08:58

Bude i čtvrtý díl?

 • Nahlásit
 • Zmínit
18.12.17 10:14

Mám dvojčata - takže dvě torpéda najednou a z bezpečnostních opatření jsme doma měli zástrčky do zásuvek, zámky na dvě skříňky v kuchyni, kde jsem nechtěla, aby se děti dostaly a zábranu, aby nemohli na schody, dokud je neuměly bezpečně překonat. Přijde mi lepší děti naučit, co ano a co ne, než to doma s bezpečnostními opatřeními přehánět.
P. S: posuvné dveře za mě ne - jednak mi riziko přivření prstů přijde ještě větší, jinak je to fakt krám naprd (netěsní tak dobře - vše je přes ně slyšet, jsou hlučné)

 • Nahlásit
 • Zmínit
8227
18.12.17 12:54

Tuhle prehnanou starost asi nepochopim :roll: mam 2 male neposedne deti…v koupelne si nehraji, takze g l na prani stoji na podlaze.3lety syn vi, ze v zasuvce je elektrika a nesaha se tam a mladsi sestru na to upozornuje, ta kdyz ma tendence do zasuvky sahat, dostane pres ruce. Ostre hrany, rohy, supliky, dvere…musi se naucit davat pozor…10ti lete dite by melo vedet, ze se s dvermi neboucha :zed: Kdyz kluk dokazal vylezt na okno, poridili jsme uzamykatelne kliky, ale asi zbytecne, protoze ho nikdy nenapadlo okno otevirat a sam tam take neleze. To moje poznatky k vyse napsanemu :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11911
18.12.17 15:11

@bjetuschka těšíš se nebo bojíš? Já bojím :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
5394
18.12.17 16:36

@stinga přiznávám, že to myslím spíš jako rýpnutí :D Už jsem komentovala předchozí díly a byla jsem milá, dneska už jsem si fakt myslela své, ale furt nemám to srdce být nějak ošklivá. :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
5480
23.12.17 00:58

Pardon, ale zatím všechny 3 deníčky naprosto o ničem!! :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit