Jarní miminka 2004 - dennicek podla abecedy.
Ahoj Holky, tak mam tu cest otvorit Novy rok s dennickom zase ja. Dlho som slubovala, ze napisem ako sa tu za velkou mlakou mame a co robime, tak to vyuzivam teraz, ked som na rade s dennickom. Sme tu uz tri mesiace a mozem povedat, ze si pomaly a iste zvykame. Je stale vela veci ktore mi pridu divne, ale naopak mnohe zvyky som si rychlo osvojila, pripadne sa prisposobila. Takze najlepsie bude zacat podla abecedy:
A - ako Amerika: Tak to je ta zaslubena zem, ktoru sme prisli otestovat na vlastnej kozi. Prvy sok bol casovy posun. Medzi Prahou a Redmondom ( tu teraz byvame) je to -9 hodin a najkratsi let len s jednym prestupom trva cca 13 hodin. To aka je to vlastne velka krajina som si uvedomila az ked som sem prisla. Napriklad let od nas do New Yorku (vychodne pobrezie) trva 5-6 hodin ( skoro na ½ cesty do Europy).
B - ako BUS to je teraz najoblubenejsie Luckyho slovo. Hlavne ma rad tie skolske zlte autobusy, co vozia deti do a zo skoly. Vidime ich velmi casto, lebo byvame kusok od jednej skoly. Inak verejna autobusova doprava tu sme este neskusali, ale nejak nam ju domaci ani nedoporucuju. Vyuzivaju ju hlavne Mexikanci a podivuhodne individua.
C - ako CAR (auto): Auto to je tu viac menej nevyhnutnost. Vsetko tu mame naokolo blizko, ale nic nie je dochadzkova vzdialenost. Ked Ti v Amerike niekto poviem ze je to kusok, znamena to cca 5 -10 min. autom. Nohy tu skoro nikto nepouziva. Na co som si hlavne musela zvyknut je automaticka prevodovka. Neustale mam na nej ruku a chcem preradovat
)) Poriadili sme si zatial len jedno. Rano vozime Alesa do prace a vecer ideme zase pre neho. Celkom sme si zvykli a aspon ho mame kazdy den na veceru doma.
D - ako Drive (jazdenie alebo jazda): Kazdy tu jazdi opatrne a velmi ohladuplne. Oproti Prahe, alebo Bratislave to je tu uplna pohodicka a radost sediet v aute. Cesty su tu vo vybornom stave. Zatial som neobjavila ziadnu dieru a znacenia su velke prehladne a velmi dobre viditelne. Kto ste boli v Amerike viete, ze ulice oznacuju hlavne cislami a pripadne este dalsim oznacenim pismenom. Tak nasa je NE 28th ST. Znamena to ze vedie zo severu (N) na vychod (E) a je v poradi 28-ma ulica. Ked nieco hladate viete sa velmi rychlo podla cisiel orientovat, ci ste to uz minuli alebo nie. Dopravne znacenie su krasne viditelne a vsetko je este popisane ako pre „debilov". Staci, ked sa len naucite citat. Trochu ma dostali na testoch, lebo som prvykrat vyfasovala hlavne otazky v textoch a ziadne obrazky. Takze som doplatila na svoju zatial len ciastocnu znalost dopravnej terminologie a technickych vyrazov z automobiloveho priemyslu. Na druhy den som si testy zopakovala a uz uspesne som presla do dalsieho stadia : o)). Teraz ma caka este jazda, a to som pocula, ze strhavaju body za kazdu malickost. Napriklad, ked nedrzis volant podla ich predpisov ( medzi 3-4 a 8-9), pri odbocovani sa musis otocit celym telom a presvedcit sa, ci skutočne mozes, nestacia zrkadielka..... a pod.. Takze drzte palce snad koncom Januar budem mat uz americky vodicak.
E - ako Emergency ( pohotovost): tak o tom som Vam pred tyzdnom uz pisala. Vyskusali sme si uz aj zavolat 911, ked Lukasko prestal dychat a dostal krce z horucky. Prekvapilo ma s akou rychlostou zareagovali a kedze sme neboli vdaka soku, ale aj vdaka nedostatocnej slovnej zasobe schopní rychlo popisat stav Lukaska v priebehu 10 sekund sme boli spojeny s ceskym prekladatelom a cely rozhovor bol vedeny v cestine. A pohotovost v nemocnici, ktoru sme potom navstivili, bola vysoko profesionalna. Vsetci boli mili a ochotni a kazdy sa nas neustale snazil ukludnovat a uistovat ze vsetko je v poriadku. A samozrejme nam niekolko krat vysvetlili co budu robit s Lukaskom a co mu davaju a v akych davkach, pripadne ake to moze a nemoze mat reakcie. Akceptovali nasu poziadavku, aby necievkovali Lukaska takze sme viac ako 2 hodiny neuspesne cakali na jeho moc. Nakoniec sme sa dohodli ze moc donesieme osobne z domu a tie testy mu dorobia zvlast. Bola som im za to moc vdacna, lebo boli uz tri hodiny rano a vsetci sme za tych poslednych hodin boli nenormalne unaveni.
F - ako Foreigner ( cudzinec) : V meste v ktorom byvame je snad kazdy druhy clovek cudzinec. Ked by som isla podla farby pleti, tak kazdy druhy clovek je z Azie. Bud Ind, Thaican alebo Cinan. Kazdy prvy je teda beloch a najviac som tu zatial nasla Rusov, i ked som narazila uz na vsetky mozne narody Europy ( Bulhari, Madari, Juhoslovania, Rumuni, Taliani, Holandania, Rakusaci, Spanieli, Francuzi…) Moja susedka z pravej strany je z Brazilie a susedka z lavej strany je z Thajska. Za tri mesiace pobytu som zatial stretla len dve černošky.
G - Gymboree ( prelozit sa neda). To je obchodny nazov pre znackovu predajnu s detskym oblecenim a zaroven je to nazov miesta kam chodime kazdy piatok na hodinku cvicit s dalsimi detickami. Je to jedna velka miestnost so zinenkami a roznymi preliezkami, ktoru kazdy tyzden nejak prestavia. Je tam jedna cvicitelka, ktora sa snazi naucit nas vzdy nejake slovicka a potom ich precvicujeme na tych preliezkach. Napriklad Hore a Dole. Chodili sme po roznych mostikoch hore a potom zase dolu po zemi a zinenkach. Pri tom si stale spievame a nakoniec je najoblubenejsia cast bublifuk a za odmenu dostaneme peciatky Gymba ( taky maly šaško) na ruky. To Lucky miluje. Vecer si to nechce ani umyt. Takychto miest na cvicenia pripadne verejnych herni ( velka miestnost a je tam vela hraciek a rozne preliezky a auticka), kde je to vyrazne lacnejsie a niekedy skoro zadarmo je tu vela. Takze teraz ked stale vonku prsi, je tu ozaj kam chodit. Deti su tu ozaj vsetko a vela sa tu pre ne robi.
H- House ( dom). Domy tu sa stavaju len z dreva, alebo z nejakej drevotriesky. Poculi sme ze je to koli zemetraseniam. Na vonok to skoro nepoznate, ale ked chcete zatlct kliniec do steny je to ovela jednoduchsie
). Negativnou strankou je, ze dom asi nema taku izolaciu a tepelne schopnosti ako tie nase murovane, takze naklady na topeni su nenormalne vysoke. Budeme musiet asi prejst na zdravsie ovzdusie, lebo 73 F co je v prepocte asi 22 stupnov celzia nas prvy mesiac stalo v nasom krasnom velkom domceku 400 USD. To mna osobne zaskocilo takze zaciname sa otuzovat
)).
I - Indian summer ( babie leto). Tak to tu bolo uzasne. Jesen hyrila vsetkymi farbami a ked zasvietilo slniecko stromi vypadali ako z najgyčovejšieho obrazu červene, žlte, zelene. V:,–(e je vela zelene krasne upravene parky, golfove ihriska.. Stat Washington, kde byvame ma druhe meno - „ever green" teda večne zeleny. Priroda je tu ozaj uzasna. To vsetko je vdaka dazdom, ktore su tu takmer kazdy den, takze gumaky je povinna detska vybava aj teraz v zime.
Moc som sa rozpisala, takze pokracovanie abecedy niekedy nabuduce
))
Prajeme vsetkym krasny NOVY ROK a vela zdravicka a rodinnej pohodicky
Slniecko a Lucky
Přečtěte si také
Tchyně nám pomohla s bydlením. Teď má pocit, že jí patří celý náš život
- Anonymní
- 27.06.26
- 152
Tchyně nám finančně pomohla s bydlením a já jí za to byla opravdu vděčná. Jenže od té doby má pocit, že může rozhodovat o všem: o zařízení bytu, výchově dětí, našich dovolených i o tom, jak...
Švagrová pojmenovala dítě po mé zesnulé dceři. Nikdo nechápe, proč mi to vadí
- Anonymní
- 27.06.26
- 172
Když moje švagrová porodila dceru, měla jsem z ní upřímnou radost. Ta ale zmizela ve chvíli, kdy oznámila její jméno. Od té doby je mezi námi napětí a část rodiny si myslí, že reaguji přehnaně.
Partner v 55 letech už dítě nechce. Já ho chci, uvažuju, že si to „zařídím“
- Anonymní
- 27.06.26
- 136
Láska si nevybírá a neptá se na datum narození v občance. Když jsem před čtyřmi měsíci potkala Igora, věkový rozdíl devětadvaceti let jsem vůbec neřešila. Je mi šestadvacet, jemu pětapadesát, ale...
Manžel chce třetí dítě, já už ale nemůžu. Bojím se, že mi to nikdy neodpustí
- Anonymní
- 27.06.26
- 126
Máme dvě děti, domácnost, práci a každodenní kolotoč, který mě vyčerpává víc, než si manžel připouští. On by si přál ještě třetí dítě, protože sní o velké rodině a dalším miminku. Já ale cítím, že...
Chlap v base, 2 děti na krku a rodičák k smíchu. Stát mě hodil přes palubu
- Anonymní
- 27.06.26
- 157
Včera jsem stála u pokladny v supermarketu, v peněžence poslední dvě stovky a v košíku jenom ty nejlevnější plíny, mléko a pár rohlíků. Když mi prodavačka řekla výslednou částku, udělalo se mi...
„Zničili jste mi budoucnost.“ Tohle nám syn řekl po přijímačkách
- Anonymní
- 26.06.26
- 3461
Věděla jsem, že nepřijetí na vysokou školu syna zasáhne. Nečekala jsem ale, že místo zklamání přijde vztek. A že za svůj neúspěch začne obviňovat nás.
Muž chtěl třetí dítě, já už ne. Vyřešila to za nás až jeho vážná nemoc
- Anonymní
- 26.06.26
- 1789
O třetím dítěti jsme se začali bavit ve chvíli, kdy jsem měla pocit, že konečně zase začínám dýchat. Děti byly větší, nocí ubývalo, život se pomalu skládal do nějakého rytmu. A právě tehdy přišel...
Vydělávala jsem víc než manžel. Rodičák mě ale srazil na úplné dno reality
- Anonymní
- 26.06.26
- 1428
Ještě pár měsíců před porodem jsem měla pocit, že máme s manželem věci nastavené fér. Oba jsme pracovali, já dokonce vydělávala o trochu víc než on. Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela jako nad něčím...
Doma máme klid, děti a účty. S jiným mužem jsem si vzpomněla, že jsem žena
- Anonymní
- 26.06.26
- 1121
Doma nemáme hádky, křik ani velké drama. Máme funkční manželství, děti, účty a každodenní provoz, který navenek vypadá úplně normálně. Jenže mezi mnou a manželem už dávno není blízkost, touha ani...
Jsem jeho milenka a chřadnu čekáním. Bojím se, že ženu nikdy neopustí
- Anonymní
- 26.06.26
- 743
Už tři roky miluji ženatého muže. Tvrdí, že jeho manželství je dávno mrtvé, že se mnou zažívá něco, co nikdy předtím nepoznal, a že chce být jednou se mnou. Jenže pořád neodchází. Říká, že ho s...