Jde to i jinak

Porod

Aneb můj druhý porod. První byl vyvolávaný a já jako prvorodička jsem chtěla mít hlavně všechno za sebou a miminko chovat v náručí. Teď už jsem věděla, co od porodu chci a co mám očekávat. Chtěla jsem si na konci říct, že jsem na sebe pyšná.

Poslední a vlastně i první menstruace po porodu prvního syna se dostavila, když mu bylo zhruba 10 měsíců. Byli jsme s manželem šťastní, děti blízko u sebe jsme si moc přáli. Opět mi ovšem neseděla ovulace s datem menstruace o týden, vlastně jako přes kopírák s prvním těhotenstvím. Chvíli jsem i uvažovala o zalhání data sestřičce, když jsem se objednávala na gynekologii, nakonec jsem to neudělala, nejsem moc dobrý lhář.

Těhotenství probíhalo bez problémů, miminko ve 12. týdnu přesně odpovídalo dle mých výpočtů, podle pana doktora ovšem rozdíl týdne nic neznamená, takže se budeme řídit podle termínu dle poslední menstruace. No řiď se, podle čeho chceš, já si do toho tentokrát mluvit nenechám. Ještě víc se panu doktorovi jeho teorie potvrdila, když na každém dalším ultrazvuku byl prckem vždy o týden větší. Pan doktor byl spokojený, že to krásně odpovídá, já se trochu děsila, co budu rodit, když je to menší obřík. :) Podvědomě jsem byla i smířená s tím, že budu zase přenášet. I když všichni mi říkali, že druhé se přece nepřenáší. :)

Blížil se datum prvního termínu, já se cítila skvěle. Sice mě bříško trochu omezovalo, hlavně teda těch 21 kilo, co jsem nabrala, ale pořád jsem byla naprosto v klidu. Všichni kolem mě rodily a já si jezdila po výletech, za rodinou a celkově si užívala začátek prázdnin. Ťukání na čelo, že jsem blázen, když chci jet ještě v den termínu do Zoo, jsem si nebrala. Vnitřně jsem věděla, že se nic dít nebude. A taky nedělo. Pan doktor už zase strašil s vyvolávačkou, miminku se ale dařilo moc dobře, tak jsem odmítala a přemlouvala, ať mě ještě neposílá do porodnice na kontroly. Dal mi poslední termín na kontrolu u něj. Datum 18.7., datum, kdy mi podle ovulace vycházel „můj“ termín.

Celý týden u nás byla tchýně, „kdyby náhodou“, tak ať máme rychlé hlídání. A jelikož jim 18tého měli řemeslníci dělat něco na chalupě, večer před dnem D, odjela pryč. Proč by taky ne, že? Už jsem si dělala legraci, že budu určitě rodit v srpnu. Jen mi ten den bylo nějak zvláštně, celý den mi tvrdlo břicho jak o život, ale bez sebemenších bolestí. Ovšem tvrdnutí bylo v pravidelných intervalech. Taky mi večer bříško hodně kleslo, ale tomu já nepřikládala žádnou pozornost. Šli jsme s mužem spokojeně spinkat.

V 1:20 mě vzbudila první kontrakce, poslíčci, pomyslela jsem si. Do toho se vzbudil starší syn, tak jsem ho šla uklidnit a zase zalezla do postele. Ejhle, další a další bolesti. Kouknu na hodiny, hmm, jsou po 6 minutách. To budou poslíčci a snažila se usnout. Ve 3 hodiny jsem si šla dát sprchu, nezabrala, ale kontrakce po 7 minutách. Syn se přišel namáčknout k nám do postele. Výborně. To tak potřebuju. Každých 7 minut jsem prodýchávala bolesti. V 5 hodin se rozhodl syn vstávat, já bych už stejně déle v posteli nevydržela, šla jsem dát vanu.

Vanou a tím, že jsem se začala pohybovat, se kontrakce zkrátily na 3-4 minuty. Rychle tedy sbalit synátora, dobalit tašku do porodnice (pořád jsem ji nějak neměla sbalenou celou, když přeci budu rodit až v tom srpnu) a pomalu vyrazit. Příjem v porodnici v 7:15. Otevřená na 3 prsty, čípek zašlý, voda neodtéká. Nechali mě na porodním pokoji a manžel jel honem syna odvézt k babičce. Nikdy nezapomenu na ten jeho pohled, když stál s batůžkem v tom pokoji a dával mi pusinku, vůbec nevěděl, co se děje, ale byl statečný a ani nezabrečel, když ho taťka odváděl – samozřejmě mrkal po sestřičkách. :-)

Napojili mě na monitor a začali sepisovat ty jejich koniny. Nikdy nepochopím, na co jim je informace, kolik měří a váží tatínek. Asi mají na statistickém úřadu málo práce. Podepsala jsem milion papírů, abych pravdu řekla, stejně u půlky nevím, co v nich bylo. Píchli mi antibiotika na streptokoka, řekli co a jak, přišla se mi představit moje porodní asistentka a nechali mě v klidu hekat.

V 9 hodin mě přišla porodní asistentka zkontrolovat a domluvit vyprazdňovač. Zkontrolovala porodní cesty, otevřená na 7 prstů. Já si krásně prodýchávala každou kontrakci, sprchovala se teplou vodou a bylo mi moc dobře. Manžel zatím nikde, ale jelikož to máme na chalupu zhruba 1,5 hodiny, ani mě to moc nepřekvapovalo. PA mě upozorňovala, že pokud praskne voda, ať hned volám, že to bude mít rychlý sešup. Opět jsem nechápala tu jejich větu, že nálev musím vydržet co nejdéle, ideálně 10 minut. Tentokrát jsem sotva dala 2 minuty. :-) Zajímalo by mě, jestli to někdy zkoušeli. :D Začala mi také odcházet hlenová zátka.

Za hodinu, tedy v 10, hodin přišla znovu, zkontrolovat mě a kouknout, jak to vypadá a zda něco nepotřebuji. Otevřená na 8 prstů, při kontrakci na 9. Voda stále neodtekla, jelikož jsem byla pro co nejpřirozenější porod, domluvily jsme se, že tomu ani zatím nijak pomáhat nebudeme. Stejně jsem tam stále neměla manžela a taky musely zabrat ty antibiotika. PA říkala, že jak praskne voda, máme do půl hodiny odrozeno. Ukázala mi polohu, aby miminko sestoupilo i přes neporušené porodní blány co nejníže. Tak jsem si tak hopsala na míči, kontrakce už mě celkem zmáhaly, začala jsem mezi nimi usínat. Naštěstí přišel manžel, takže jsem se trochu probrala, nechala jsem si vyprávět, jak synátor spokojeně přijel na chalupu a po mamince ani nevzdechl.

V 11:20 otevřená na 9 prstů a začala jsem mít lehký tlak na konečník. Doktor i porodní asistentka mi už velmi doporučovali prasknout vodu. Kývla jsem. Jinak bych malého asi porodila i s vakem. :) Dali mu dalších 15 minut, to už ten tlak začal být celkem znatelný. Praskli vodu a nastal fofr. Kontrakce se zesílily a tlak začal být neúnosný. Moje vynikající PA mě ještě napolohovala, aby malý opravdu sestoupil co nejlépe, i mi dovolovala si přitlačit při každé kontrakci. Její přístup byl vynikající.

V 11:55 mi dovolili tlačit „na ostro“. První dvě zatlačení jsem krásně cítila, jak malý leze ven, pak se to nějak seklo. Přesto mě nechala PA čekat na každou kontrakci a tlačit až při ní. Při prvním porodu mě nutili tlačit řízeně, i když malý měl v pořádku ozvičky. Tohle bylo úplně jiné, tak klidné. Přicházela další a další kontrakce, ale prtě se seklo a dál nechtělo, začaly mu padat ozvičky. PA se mě zeptala, zda může provést miniaturní nástřih, že je hráz moc pevná a že malý musí ven. Souhlasila jsem, kdo by taky nesouhlasil, že. Nastřihla mě a v tu ránu byl druhorozený venku.

Byl tak maličkatý a tak krásný. A nebyl to žádný drobek. Porodní váha 3796g a 52cm, obvod hlavičky 36cm. Chtěla jsem ho hned na bříško a nechat dotepat pupečník, ale tím, že se mu ztrácely ozvičky ho hned musela zkontrolovat pediatrička. Ale během minutky mi přistál nahatý na bříšku. Přišlo na řadu rození placenty. Žádné tahání za pupečník a skákání po břiše jako u prvního, ale pěkně v klidu se čekalo, až přijde kontrakce a já ji porodím. Pak syna zabalili, dali nám ho znovu na poňuňání a jelikož jsem začala usínat, odnesli ho na novorozenecké. Mě ještě pan doktor zašil. Celkem 4 povrchní stehy, o kterých jsem vůbec nevěděla.

Manžel říkal, že tam byl tentokrát úplně zbytečný, že jsem to skvěle zvládla, žádné hysterčení, křičení, že chci císaře. Je to zvláštní, ale musím říct, že tenhle porod jsem si fakt užila. I když trval o hodinu déle než první, ale začal sám, žádné zbytečné léky a podobné zásahy. Mám dva krásné syny a ano, za tenhle porod jsem na sebe PYŠNÁ a jsem nejšťastnější mámou na světě. (zeptejte se mě na tuhle věc ve 4 hodiny ráno, kdy se kluci navzájem budí a já od té doby nespím ;-) )

Hodnotilo 25 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Ninesen
Stálice 80 příspěvků 07.08.13 00:11

Krasny deníček :-). Ať jsou uličníci zdraví a krásně rostou :-):-)

 
lenasek235
Stálice 98 příspěvků 07.08.13 07:04

Krásný deníček./plně jsi mi připoměla moje porody. První vyvolávaný úplně zbatečně, jen proto, že jsem přijela do porodnice s poslíčky a oni mi řekli když už jste tady tak porodíte :( do teď si vyčítám, že jsem nezbalila tašku a nejela domů. U druhého jsem taky přemlouvala ať mu dají ještě šanci a tak jsem v pondělí měla přijít na vyvolání a on se nám v neděli narodil :)

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 07.08.13 07:12

Krásný :potlesk: takhle nějak bych si to představovala :think: ať jsou kluci zdraví :kytka:

 
Berousik
Nadpozemská drbna 25256 příspěvků 07.08.13 07:49

Krásný porod :srdce: Já bych chtěla taky takový :lol: :lol: No uvidím :lol:

 
suricata
Kelišová 6604 příspěvků 07.08.13 08:15

Já chci taky :mrgreen: :mrgreen:
moc hezký deníček, gratuluju k synáčkovi a přeju moc štěstí :kytka: a jsi na sebe pyšná právem :hug:

 
Luci1986
Zasloužilá kecalka 565 příspěvků 07.08.13 09:00

Moc pěkně napsané :potlesk: Taky jsme chtěli mít první dvě děti blízko u sebe a taky se nám to podařilo - 10 měsíců po porodu byla první a na dlouhou dobu poslední menstruace :) Takové jaké jsi to měla ty bych to přála každé mamince, co nejpřirozeněji (pokud to jde) a s důvěrou k vlastnímu tělu a miminku :srdce:

 
Dasenka.svc
Kecalka 257 příspěvků 07.08.13 09:36

Krásný deníček… Uplně je z něj cítit pohodový a klidový porod :D Taky bych si přála takový

 
jezinka86
Závislačka 3376 příspěvků 07.08.13 09:36

Moc pěkný deníček :hug:

 
Bobi.verunka
Závislačka 3258 příspěvků 48 inzerátů 07.08.13 09:55

@handulinda
Krásný :palec:, koukala jsem, že jsi z Plzně, můžu se zeptat kde jsi rodila? :kytka:

 
geileenka
Extra třída :D 10133 příspěvků 07.08.13 10:10

Opravdu krásný a pohodový porod. Švagrová rodila s neprotrhnutým vakem blan. :mrgreen: Chtěli to nechat fakt co nejpřirozeněji. Takže voda praskla až během samotného tlačení a malá se narodila s „čepičkou“ na hlavičce. :mrgreen:

 
handulinda
Echt Kelišová 9378 příspěvků 07.08.13 10:17

@Bobi.verunka tentokrat Lochotin..PA byla pani Buchtelova

 
NikSo
Ukecaná baba ;) 1483 příspěvků 07.08.13 10:59

Úplně mě to dojalo.. :andel: opravdu krásné, já čekám na porod každým dnem a doufám, že ho prožiju aspoň trošku tak pohodově jako vy.. ;)

 
kotaska91
Echt Kelišová 8256 příspěvků 07.08.13 11:30

Krásný deníček :hug:

 
Petiik
Ukecaná baba ;) 1848 příspěvků 07.08.13 11:34

Moc hezký deníček :potlesk: a hlavně krásný porod ;) Taky by se mi jednou takový líbil :mrgreen:

 
abeille
Kecalka 484 příspěvků 07.08.13 12:36

Skvělý deníček, je dobře, že ten druhý porod jsi si užila. Přeji tobě i celé tvé rodině hodně zdravíčka :kytka:

 
Alllla
Kecalka 378 příspěvků 07.08.13 13:37

Krásný a pohodový porod :pankac:Je vidět že psychika udělá hodně :D gratuluji:-)

 
Elessar  07.08.13 15:42

:lol: prej v srpnu! :lol: už se těšíme, až budeš rodit třetí :* :mrgreen:

 
Reinka
Generální žvanilka 24844 příspěvků 07.08.13 15:59

Krása! První porod mi taky vyvolávali a skončil CS :( Moc bych si přála, aby byl druhý přesně takový, jako ten tvůj :kytka:

 
wercca
Povídálka 34 příspěvků 10.08.13 23:19

Krásné, hodně štěstí

 
bobin
Závislačka 2734 příspěvků 19.08.13 21:28

Krásný deníček, bud na sebe pyšná a hlavně na tak krásné kluky :srdce:

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 19.08.13 22:48

Krása. Je moc dobře, že jsi nepodlehla radám doktorů a nechala jsi to na sobě :kytka: Přeji zdraví a štěstí vám všem :srdce:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama