Kojení a jeho plánování

Deníček o tom, jak jsem se stala maminkou a zjistila, co kojení vlastně obnáší.

*

Vzpomínám si na den, kdy jsem se opalovala na koupališti. Bylo mi kolem 15 let. Všude okolo mě bylo plno lidí, včetně několika maminek s miminky. Najednou si jedna z těch maminek svlékla vrchní díl plavek a ukázala světu, co má pod ním. Řekla jsem si v duchu: „Bože, jak tohle někdo může dělat na veřejnosti…“ Hlava mi to nebrala. Ano, nebrala. Až do chvíle, kdy jsem se i já stala maminkou.

Den, kdy se mi narodil syn, byl jeden z těch nejšťastnějších dní v mém životě. Přinesl mi mnoho radosti, štěstí, lásky, ale také i mnoho změn. Najednou jsem poznala spoustu věcí, které jsem do té doby neznala.

Začalo to již na novorozeneckém oddělení, kdy se sestřičky chovaly jako fanatičky. „Musíte kojit každé 3 hodiny!“ štěkaly na mě pořád dokola. Prosila jsem je, že ještě počkám, ale tlačily na mě, ať ho probudím. „Auuu, to hrozně bolí,“ řekla jsem unaveným a skleslým hlasem. „No musíte, maminko, nedá se nic dělat. Namažte si bradavky a kojte! Musí se vám spustit laktace,“ vysvětlovala mi jedna ze sester arogantním tónem. Kojení na novorozeneckém oddělení bylo prostě jedním slovem PSYCHO, ale nic jsem si nepřála víc než kojit syna svým mateřským mlékem. Rozkojila jsem se v klidu doma, kdy jsme se se svým synem sladili a nikdo nám do toho nemluvil. To byla první velká útrapa a myslela jsem si, že poslední.

„Ahoj, tak pojedeme nakupovat?“ volá mi nadšeně jedna z kamarádek po šestinedělí a těší se, že bude jezdit s kočárkem. Zní to lákavě, ALE… Já ho musím načasovat s kojením. Malý pije po 3 hodinách. Do města to mám 30 minut autem. Kde pak budu kojit? Na nákup mám zhruba 2 hodiny a pak opět 30 minut domů. No ale vždyť oni u nás dělají tu silnici. Kolony vždy 20 minut z jedné i druhé strany. Hm, počítám a už mám na nákup jenom hodinu a 20 minut. Než zaparkuji, vybalím kočárek, případně přebalím v autě, tak zjistím, že raději pozvu kamarádku na kávu k nám domů. Ano, takhle jsem omezená. Slyšeli jste někdy pojem „růstový spurt“? Ne? Já taky ne, dokud mě moje dítě nezačalo vysávat jak rozinku. Veškeré časování mi bylo k ničemu. Kojila jsem co hodinu.

Teď se v duchu omlouvám všem maminkám, které kojily na veřejnosti. Teď už vím, že je obtížné dítě nakojit a někde i přebalit… Ano, vždy je možnost si přes sebe něco přehodit, sednout si do rohu, poprosit obsluhu… Nejsem zastánce vyvaleného poprsí, ale ráda bych, aby veřejnost věděla, že některé maminky si prostě potřebují něco vyřídit na úřadech, v bance atd., a jsou třeba zdaleka a jinou možnost prostě nemají. A víte co? Můj syn si o tom myslí také své. Pokaká se mi hned, jak odjedeme z domu. Tak co, banky, úřady a jiné instituce? Zařídíte nám, maminkám, zázemí? Ještě můžeme vytáhnout lepší zbraně než poprsí, a to pokakané a smradlavé plenky!

Váš příspěvek

Odesílám...
1487
13.5.19 14:47
8o :roll:
 • Nahlásit
 • Zmínit
639
13.5.19 15:05

Ten poslední odstavec… :zed: :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
13.5.19 16:49

Jsem autorkou článku. Celý deníček je psán v nadsázce. Je o tom, že je pro většinu maminek velmi důležité, aby své dítě mohly samy kojit a je to pro ně jako dar. Setkala jsem se s hodně negativními ohlasy na kojení na veřejnosti (sama, jak jsem psala, nejsem zastáncem odhalených ňader), ale bohužel, pro někoho není možné, aby si vše zařídil za tak krátký čas (zpravidla do 3 hodin). Moc mě mrzí tyto negativní ohlasy (sama jsem předtím byla odpůrcem
kojení) - názor jsem změnila až, když jsem se stala matkou. Z toho důvodu jsem napsala deníček na téma „plánování kojení“. Ano, kojení lze trošku naplánovat, ale jak naplánuji stolici svého dítěte? A to se dostávám k poslednímu odstavci, který asi způsobil negativní ohlas. Opravdu by mě nenapadlo někde mávat špinavými plenkami. Bohužel se v praxi setkávám s tím, že miminko nemám, kde přebalit a nakojit. Hodně se tu řeší téma kojení, zatímco já mám tedy problém i s přebalováním, tak mi přišlo zajímavé na to upozornit. Přebalování řeším tak, že ho přebaluji v autě. V menších městech prostě nejsou instituce, obchody, atd. na to připravené. Omlouvám se všem, které článek nějakým způsobem pohoršil. Přeji pohodový den :kytka:

 • Nahlásit
1636
13.5.19 17:04

Také jsem dřív na kojení na veřejnosti nahlížela s despektem, ale co jsem se sama stala kojnou a několikrát (= hodně často) si zaexhibovala, jsem podstatně tolerantnější. Nicméně ač svá prsa považuji za dechberoucí ;), nosím s sebou pro tyto situace látkovou plenku, obzvlášť když vím, že mne čeká návštěva restaurace či institucí. Popř. jsem si už vypomohla i mikinou či křovím v podobě manžela :). A když nemám nic, otáčím se aspoň bokem, aby mne kryla hlava dítěte, neb je mi jasné, že ne každý je na moje vnady zvědavý. Blbé je, když před odříhnutím zapomenu na automatické zastrčení :). Přebalování je pak kapitola sama pro sebe ;).

 • Nahlásit
 • Zmínit
538
13.5.19 18:49

Promiň, ale tenhle deníček je hroznej… Už pominu to, že samozřejmě další se zkušenosti jak sestry na šestinedělí nepříjemné atd., ale co řešíš nebo si resila nakupy mezi kojenim? Zvlášť když jezdíš autem, tak není nic jednoduššího než nakojit dítě v autě :zed: a můžeš jit kdykoli, kamkoli. :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
429
14.5.19 06:40
:kytka:

Příspěvek upraven 14.05.19 v 06:43

 • Nahlásit
 • Zmínit
8691
14.5.19 07:09

Mam 3 deti a normalne jsem je kojila, chodila jsem s nimi nakupovat, po uradech, do kavaren, restauraci, na pracovni schuzky…kojila jsem v aute, na lavicce v obchode, v zasedacce…premyslim, jestli jsem nekdy mela problem nekde nakojit a fakt ne. Nekdy mi pripadne az neuveritelne cim vsim si lide umi zkomplikovat zivot :mrgreen: tak to, holky, tolik nereste :lol: Jedine co jsem za svou kojici eru zazila fakt zvlasti bylo, kdyz jsem uprostred dlouhe rovne cyklostezky…nikde nikdo sirokodaleko…zasedla na lavicku a syna nakojila, najednou se zjevil cyklista a zastavil zrovna u moji lavicky a sedl si vedle me, i kdyz tam bylo dalsich nekolik lavicek v rozumne vzdalenosti. :roll: :roll: to byl evidentni uchylak… :roll:

Jinak myslim, ze proste neni treba vubec nikoho resit, rozhodne.zena tim, ze krmi dite nikoho neomezuje a to nejmensi je nekoukat se jejim smerem a proste ji neresit, podobne jako kdyz nekdo svaci nebo smrka, normalni, prirozene, lidske…

Příspěvek upraven 14.05.19 v 07:10

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
14.5.19 07:57

Deníček byl napsán v nadsázce

Deníček má být psán jako fejeton = NADSÁZKA, IRONIE, SARKASMUS, ZVELIČOVÁNÍ :-)

Rozbor: psycho na šestinedělí; pokakané plínky; problém, když chce jet maminka na kafíčko s kamarádkou… To vše je psáno s nadsázkou, ale s poukázáním na aktuální problém.

V médiích často diskutovaným problémem je kojení na veřejnosti. Přidala jsem k tomu i problém s přebalováním. Samozřejmě maminky jsou maminky a ty si dokáží vždy poradit. :-) A viz komentář výše - kojení na veřejnosti ano, pokud se maminka zakryje, přebalování lze řešit v autě a kdekoliv jinde, pokud nejsou tuhé mrazy. :)

A co člověk to jiný názor, takže respektuji Vaše názory. :) Spíše mě zajímá, zda je nás tolik, co přebalují v autě? :-) Kolikrát jsem se ptala v hypermarketech a kavárnách na přebalovací pult a vždy mi řekli, že takové věci oni nevedou. :nevim: Na vozíčkářích ani na WC dámy přebalovací pult neměli. Jak to řešíte? :-)

 • Nahlásit
639
14.5.19 08:02

Anonymní autorko…teď už to komentáři o kdovíjaké nadsázce fakt nezachráníš ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
429
14.5.19 08:02

Ptala jsem se, jestli mají přebalovací pult na WC dámy nebo vozíčkářích. Ne, zda přebalovací pult prodávají, aby mě tu někdo nevzal za slovo, že jsem se zeptala špatně. :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
429
14.5.19 08:06

@kruel Odkryla jsem se Vám/ti, jestli je to pro Vás/tebe, tak důležité. :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
538
14.5.19 08:21

A kdo to má poznat, že to je fejeton, když to nemá prvky fejetonu? :nevim: to ti teď už nikdo věřit nebude, navíc ten problém s kojenim na veřejnosti neni zas tak hroznej jak ho uvádí média (sama se zmiňujes o médiích) ja sama nikde problém neměla kromě jednoho krátkého horšího pohledu jedné starší paní, als s tim nic neudělám a kojila jsem i v restauraci nebo na poliklinice, vždy sem se otočila tak, abych byla co nejmíň vidět, ale ne kvůli ostatním, ale protože ja sama nechci nikds ukazovat svá prsa a nejčastěji jsem kojila v autě… Ono když si žena vezmd kojici podprsenku a nějaké vhodné tričko tak neukáže opravdu nic a s tim nic nikdo nemůže mít problém :nevim: co se týče přebalování tak v každém větším obchodě už přebalovací pulty jsou a pokud je celkem slušné počasí, da se přebalit v kočárku :nevim: ja nechápu co většina maminek řeší pořád za problémy, stejně si je většinou pridelavaji samy

 • Nahlásit
 • Zmínit
15200
14.5.19 08:42

@Prigionia no tak jsi dokonalá, jsi dokonalá, jsi dokonalá - stačí?
nevím, proč musíš vyrypovat do každého kojícího deníčku?
já například kojila s kloboučky na fotbalistu a to fakt v lednu na lavičce v parku nejde
každý nemá auto a v menších městech fakt přebalovací pulty nejsou, někde je vůbec problém najít veřejné wc bez přebalovacího pultu, v našem nejbližším měste je teda jedno veřejné wc s přebalovákem
anebo teď jsem byla na Dolní Moravě, na konečné lanovky chata Slaměnka - ó mají přebalovák, ovšem umístěný tak, že když ho sklopíš, tak zablokuješ všechny 3 kabinky na dámském wc - kdo to vymyslel :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit
8411
14.5.19 08:43

Autem nejezdim, prebaluju v kocarku, na hristi na lavicce, a presne jak píšou uz nade mnou, tech prebalovacich a kojicich zazemi hodne pribylo, aspon ve vetsich městech jako Plzeň, obchodacich apod. Na urade to ani necekam, ale prebalovak maji uz i v hodne restauracich, chce to si to holt trochu naplanovat…my jsme s obema detma celkem hodne uz od miminek vyletovali a jeste za malyho jsme meli celkem velke prostorné auto, kde nakojit ani prebalit nebyl problem. Co bych za nej ted se dvema detmq dala… kdyby se neporouchalo tak, ze uz nemelo cenu do nej investovat vzhledem ke stari…ale i v soucasnem to jde…ja mam teda vyhodu, ze bydlime v centru a vsechno mam v dochazkove vzdalenosti, takze na aute nejsem zavisla, ani na jizdnich radech vlaku apod. To pak musi byt teprve bojovka, planovat podle odjezdu spoju, ktery jedou „v utery a v dubnu“:)

 • Nahlásit
 • Zmínit
8411
14.5.19 08:47

@stinga Nejspis nejakej chlap :lol: :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
538
14.5.19 08:49

@stinga mně nemusíš psát, že jsem dokonalá, sama vím, že nejsem ;) ale začínají mě štvát tyto typy deníčků, kde maminky skoro brečí nad tím, jak to mají složitý, viz. kde nakojit a kde přebalit, ale přitom to složitý vůbec nemají, jen chtějí asi slyšet, jak to opravdu složitý mají a jak jsou dobré, že to zvládají :nevim: :zed: protože autorka deníčku psala, že jezdí autem a že nemá, kde nakojit, proto jsem jí já napsala, že není nic jednoduššího než nakojit v autě, takže tvůj argument, že ty nemáš auto a že kojit na fotbalistu venku v zimě nejde, je zcela mimo, protože já reagovala na autorku (ono kojit v lednu i v ostatních polohách není nic příjemného) ;) takže klídek :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
429
14.5.19 09:02

Ještě jednou se všem omlouvám, kterým se deníček z nějakého důvodu nelíbil. Byl psán jako soutěžní a chtěla jsem zaujmout něčím jiným, než-li klasickým vyprávěním. Zvolila jsem tedy fejeton. Jenom mi nedošlo, že to nemusí být správně pochopeno. Možná jsem ho napsala špatně - asi jsem tedy nedávala pozor ve škole. :-) Zadání bylo napsat deníček, takže jsem asi zvolila špatně. Zároveň se omlouvám za chyby. Uteklo mi tam minimálně několik čárek. :-)

Nechci se tu pouštět do diskuzí, kde se pohádáme. To nebyl to účel. To opravdu ne. Dovolte mi tedy, jako autorce, uzavřít tuto diskuzi. Byla bych ráda si od Vás přečetla Vaše zkušenosti s kojením a hlavně přebalováním, protože jak jsem psala výše, potýkám se s tím, že musím přebalovat hlavně v autě. Vím, že ve větších městech s tím problém asi není. Také jsem si myslela, že přebalovací pult by měl být na každém vozíčkářském WC, ale asi jsem se mylně domnívala. Tímto bych chtěla poděkovat za příspěvky: @Jahudka82 @stinga @Prigionia, kde jste mi odpověděly, jak to máte vy s přebalováním a kojením. :kytka:

Dál už se k deníčku vyjadřovat nebudu. Kdo si myslí, že jsem praštěná matka, tak ten si to bude stejněmyslet. Ten, kdo pochopí, že to bylo psáno v duchu fejetonu, tak se třeba aspoň trošku zasměje. :) Všem, i těm, kterým se nelíbil přeji pohodový den a pěkné mateřství. :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
15200
14.5.19 09:16

@Prigionia :mavam: já auto mám, ale psala jsem to všeobecně, určitě ne každá maminka s kojencem má auto k dispozici a taky musí nakupovat a chodit na úřady

 • Nahlásit
 • Zmínit
1636
14.5.19 11:32

@firsttime Tak já taky napíšu, jak to mám s přebalováním ;). Auto nemáme, takže v terénu to řeším v kočárku, jinak kdekoli a kdykoli :). Ač jsem tím asi znechutila velkou řádku lidí, nežinýruji se ani v restauracích, ale pokaždé dodržuji hygienu, mám podložku a jdu si pak před dezertem pečlivě umýt ruce :). Od puberty s sebou nosím kápézetku, jejíž součástí je i malé hotelové mýdlo, které už mockrát zachránilo situaci. Třeba když se nám syn pokakal na výletě v Jizerkách, měli jsme ho v krosně a proteklo to durch. Náhradní oblečení s sebou nosím preventivně na každou delší vycházku, a díkybohu i za dodržování pitného režimu - dítě jsme vysvlékli, omyli vodou z petky určenou k pití, a došlo i na mýdélko. Pro synka to byl asi docela traumatický zážitek, protože ač svítilo sluníčko, fičel ledový vítr, takže se mu to nahatému moc nelíbilo :).
Jinak pulty v obchoďácích a restauracích, to je kapitola sama pro sebe - přesně jak padlo, kolikrát instalují pult tak, že se zablokují dveře od záchodu a nikdo jiný nemá šanci se tam dostat. Ale zas na druhou stranu, jsou baby friendly a díkybohu za pulty ;). U nás na krajském úřadě byl zřízen pult z peněz jedné politické strany, a aby si zásluhy nepřisvojovala konkurence, instalovali ho nikoli do přízemí, ale na odbor sociálních věcí do 11. patra. To mi přijde sakra nepraktické, obzvlášť když zohledním, že i v tom přízemí je na wc místa dost, aby šel do zdi přivrtat tam… Příslušná strana tehdy chtěla reklamu do tisku, takže hledali živé dítě, a náš syn se tak bude moci jednou chlubit, že ho přebalovala na sociálce paní radní :mrgreen:.

https://www.kraj-lbc.cz/…-n325867.htm

Pro upřesnění: já NEJSEM ta paní, co líbá nožičku :).

Příspěvek upraven 14.05.19 v 12:05

 • Nahlásit
 • Zmínit
15200
14.5.19 12:52

@PenelopaW :mrgreen: dost dobré, to 11. patro nemá chybu

 • Nahlásit
 • Zmínit
1636
14.5.19 13:03

@stinga Mohlo být i hůř, těch pater má barák i s vyhlídkovou terasou celkem 17 :mrgreen:.

 • Nahlásit
 • Zmínit