Krvácení v těhotenství

Těhotenství
  • Bronislava Prokešová
  • 26.03.02

Proč dochází během těhotenství ke krvácení, z jakých příčin k němu může dojít a co mám dělat, když zjistím, ze krvácím z rodidel?

Krvácení jakékoliv intenzity v raném stadiu těhotenství znamená ohrození těhotenství, měla byste proto co nejdříve vyhledat lékaře, nejlépe Vašeho gynekologa, který o Vás v těhotenství pečuje. Je možné, ze i silné krvácení může probíhat bez jakýchkoliv následku pro dítě, ale v každém případě musí o další péči rozhodnout odborník. Veškeré krvácení v těhotenství je nutno brát vážně. Lékař Vám pravděpodobně provede vnitrní vyšetření pohmatem a posle Vás na vyšetření ultrazvukem, aby zjistil, zda se plod vyvíjí normálně. Je-li vše v pořádku, pravděpodobně budete muset zůstat v klidu, dokud krvácení neustane, je také možné, ze zůstanete hospitalizována na porodnickém oddělení, kde budete pod stálou kontrolou, aby nedošlo k vážnému ohrození Vašeho těhotenství.

Krvácení v raných měsících Vašeho těhotenství může byt příznakem hrozícího či předčasného potratu. Nepodléhejte panice, klidně si lehněte (se zvýšenýma nohama) a zavolejte lékaře.

Krvácení v pokročilých stadiích těhotenství může byt příznakem tzv. vcestného nebo předčasně se odlučujícího lůžka (placenty).

Vcestné lůžko (lat. placenta praevia) je placenta uložená v dolním useku dělohy, což znamená, ze „stojí v cestě“ Vašemu miminku. Vcestné lůžko se v posledních třech měsících těhotenství, kdy se dolní usek dělohy rozvíjí a pomalu připravuje k porodu, odlučuje od děložní stěny, což vyvolává krvácení různé intenzity. Krvácení se opakují. Vaše miminko bývá častěji uloženo v šikmé nebo příčné poloze. Krvácení představuje nebezpečí pro Vás (krevní ztráty až šok) i pro Vaše miminko (odumření pro náhlou nedostatečnost placenty).

Podle závaznosti krvácení lékaři při tomto stavu postupují bud konzervativně (budete mít úplný klid na lůžku a až bude Vaše miminko schopno života mimo dělohu, bude Vám vyvolán porod) nebo při větším krvácení ukončují těhotenství v zájmu Vašeho zdraví a bez ohledu na plod zpravidla císařským řezem.

Předčasné odlučování placenty - placenta se uvolňuje od stěny dělohy a může způsobit krvácení a bolest břicha. Vaše miminko může byt ohroženo nedostatkem kyslíku a výživných látek. Předčasné odlučování placenty se může přihodit těhotným s některou formou pozdní gestozy (zvláštní onemocnění těhotných) nebo po úrazu břicha (uder do břicha, pád apod.) Někdy je nezbytná transfuze krve a v posledních měsících těhotenství může byt toto ukončeno císařským řezem. O miminko se nebojte, dnešní moderní technika a pokročilost medicíny umožňují lékařům zachránit miminka narozená předčasně už ve 24. týdnu Vašeho těhotenství! Jestliže se odloučí pouze menší část placenty, budete muset byt v klidu na lůžku, dokud krvácení neustane.

Jakékoliv krvácení z rodidel Vás bezpochyby vyděsí a dostanete strach o dítě. Ale pokud zachováte klid, lehnete si, položíte si chladny obklad na podbřišek a zavoláte lékaře, Vaše miminko s největší pravděpodobností nebude ohroženo.

Autorka: Bronislava Prokešová, 25.3. 2002

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.03.02 12:05

Milá Broňko, dej si ale pozor na nějaké moc důkladné lékařské prohlídky. Já jsem v těhotenství také trochu krvácela, byla to však krev tmavší, ne jasně červená. Nakonec se ukázalo, že mám jen hodně citlivý čípek a že je to důsledek příliš horlivé vaginální prohlídky, tak že i na lékaře v tomto ohledu -POZOR!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.03.02 09:27

Díky za pripomínku. Ale pokud zena krvácí, tak sama nepozná, co se deje, a i Vy jste jiste nepoznala sama, ze Vase krvácení je jen v dusledku nesetrného vysetrení lékarem.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.02 10:15

Já krvácím také,ale nevím,zda je to menzes,nebo při těhotenství.Křeče trochu mám,ale mám strach,že to v sobě zase neudžím.Nika

Vložit nový komentář