Máma mi vynadala, že jsem si pořídila hlídačku. Sama ale vnučku hlídat odmítá

V sobotu jsem byla s 11měsíční dcerkou na návštěvě u mojí mámy. Měla jsem radost, že ji konečně vidím v trochu lepší náladě, poslední dobou si na kdeco stěžuje a já se snažím držet si od toho odstup. Jenže tentokrát jsem udělala chybu. Opatrně jsem mezi řečí zmínila, že jsme si s manželem objednali paní na hlídání, aby nám jednou týdně trochu vypomohla. Máma ztuhla a pak mě sjela pohledem, který jsem znala už z mých pubertálních let...

Máma mi vynadala, že jsem si pořídila hlídačku. Sama ale vnučku hlídat odmítá Máma mi vynadala, že jsem si pořídila hlídačku. Sama ale vnučku hlídat odmítá Zdroj: Canva

„Ty máš čas hledat nějakou cizí ženskou, ale na vlastní rodinu se neobrátíš?“ vypálila po mně hned. Jenže to byla ta největší ironie ze všech. Obracela jsem se. A kolikrát. A pokaždé to dopadlo stejně: „Zrovna nemůžu, jdeme se Zdeňkem do divadla.“ „To ti neřekli v porodnici, že děti jsou náročné?“ „Neboj, přežiješ to, my jsme to s tátou taky zvládli bez hlídání.“

Seděla jsem tam jak zmoklá slepice a nemohla jsem uvěřit, že to vážně říká nahlas. Ona, která odmítne dceru pohlídat i na půl hodiny, kdy jsem potřebovala k doktorovi, protože prý by jí to „nabouralo program“. Ona, která mi ještě v těhotenství tvrdila, že se nemůže dočkat, až bude malou vozit v kočárku. Ale ve výsledku si kočárek osahala jednou – když jsme ho přivezli domů a ještě zabalený v krabici.

Měla jsem chuť na ni vylítnout s tím, co si jako myslí. Že jsem prosila, nabízela kompromisy, a nakonec radši začala předstírat, že vůbec pomoc nepotřebuju, jen abych nemusela těch milion výmluv už poslouchat. Ale v tu chvíli jsem byla tak unavená – z domácnosti, z práce, ze všeho – že ze mě jen vypadlo: „Mami, my jsme ti to nabízeli tolikrát. A bez hlídání už to dál nešlo.“

Na což ale následovala další šleha: „Když máš dítě, tak se staráš. Ne že si pozveš domů cizí babu, aby dělala mámu místo tebe.“ Zůstala jsem jak opařená a čekala, jestli to nějak vysvětlí. Ne. Šla si uvařit kávu a mě nechala v obýváku, ať si to přeberu.

Nevím, proč to na mě dopadlo zrovna teď. Možná proto, že jsem pořád doufala, že z mamky jednou přece jen vyleze „babička roku“, která se na vnučku bude těšit a aspoň na chvíli ji pohlídá. Nebo aspoň na procházku. Ale pravda je mnohem jednodušší a míň romantická. Moje máma nechce hlídat. Po smrti táty žije druhý život a užívá si. Babičkování bohužel není na programu dne.

Rozhodnutí najmout chůvu byl manželům nápad, protože viděl jak se snažím udržet všechno pohromadě a padám přitom na pusu. A byl to skvělý nápad! Zrovna teď, když tohle píšu, tak si Karolína s naší malou kreslí v obýváku a já poprvé za několik týdnů slyším v bytě něco jako… klid. Kdybych mohla, brečela bych úlevou. Pomoc není selhání. Vím, že jsem máma 24/7, i když si jednou týdně dovolím vydechnout.

Teda vydechnout… konečně se zase mohu věnovat více svému podnikání, které šlo na nějakou dobu k šípku. Mohu v klidu nakoupit, vyprat. Mohu si zajít zacvičit, na terapii, k lékaři. Je mi třicet šest, mám úžasnou rodinu, business, vlastní byt, zkrátka něco po čemž jsem kdysi toužila. Stejně mě ale těch pár vět od mamky hrozně zranilo. Vrátila mě zpátky do doby, kdy jsem byla ta malá holka, co si nevěřila, snažila se každému vyhovět a rozhodovali o ní jiní.

K večeru mi napsala jen strohé: „Doufám, že sis uvědomila, co jsem tím chtěla říct.“ A to mě dorazilo úplně. To tedy ne. Spíš jsem si uvědomila něco jiného – že jestli budu čekat, až se změní, tak nejdřív zestárne moje dcera. A já jí tedy chci naučit úplně něco jiného. Že pomoc je v pořádku, že rodič nemusí být superhrdina, že když něco nejde, tak se hledá řešení, ne viník.

Je zvláštní, jak nás někdy nejvíc zraňují ti naši nejbližší. Lidé, od kterých čekáme podporu. A jak těžké je to přijmout.

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
65
4.12.25 18:14

Nevím, proč se tak bráníme tomu placenému hlídání - přitom ve světě (na západ od nás) je to zcela normální. Možná ze zvyklosti?

  • načítám...
  • Zmínit
20
7.12.25 10:38

Tady měla nastat okamžitá reakce. Měla se ihned postavit a odejít. Poslední věta která měla zaznít „Až budeš připravená se omluvit, víš kde nás najdeš. Do té doby nás nekontaktuj a přemýšlej o svém chování“ A v klidu za sebou zavřít dveře :wink: Je jen na ní zda chce i nadále zůstat součástí rodiny nebo svůj jed plivat na někoho jiného.

  • načítám...
  • Zmínit