Reklama

Mateřská školka

Rodičovství
  • emimino
  • 30.07.01

Kdy a jak dítě přihlásit do školky, kolik stojí a jaké jsou, jak vybírat, co bude dítě do školky potřebovat, jaký mají názor na školky odborní lékaři

Každá maminka, dříve nebo později, stojí před otázkou, kdy a zda dát své dítě do předškolního zařízení. Stát umožňuje mamince zůstat s dítětem doma až do věku 4 let dítěte, aniž by byla povinna hradit zdravotní a sociální pojištění a dále dostávala od státu pomoc ve formě Rodičovského příspěvku. Dále ukládá povinnost zaměstnavateli držet mamince na mateřské dovolené její místo až do 3 let věku dítěte.
Pak ale nastává období, kdy maminka odchází do práce a pak je nutné aby dítě nastoupilo do mateřské školky. Dnes je sice méně dětí, takže i počet školek se snížil, ale zato je v řadě měst z čeho vybírat. Vedle školek, které zřídilo město vznikla celá řada soukromých nebo církevních školek.

Co na to lékař ?

Je pravda, že předškolní zařízení je rájem bacilů a děti, které sotva nastoupili do školky jsou často ihned nemocné. Nachlazení, chřipka jsou na denním pořádku, často také školku obchází nakažlivé nemoci, kdy pak najednou ulehá téměř celá třída. Před nástupem do školky by mělo dítě prodělat prohlídku u pediatra, který zjistí nejen jeho zdravotní stav, ale i psychickou a fyzickou zralost. Platí ale, že i když lékař nedoporučí, aby dítě do školky nastoupilo, vše závisí na rodičích zda na toto doporučení dají.

Co na to psychiatr?

Děti okolo věku tří let začínají spolupracovat a vyhledávat kolektiv stejně starých dětí. ona hra, kdy se každé dítě hraje samo na jiné straně pískoviště se mění a děti si hrají společně, vzájemně si půjčují hračky, udí se první dělbě práce.
Poprvé má také možnost být bez rodičů a objevit tak v sobě další možnosti - samostatnost, nebojácnost. Učí se být kamarádem, pomáhat druhému, má najednou okolo sebe konkurenci.
Dochází tak nejen k rozvoji v oblasti komunikace - nové básničky, písničky, ale i v oblasti estetické - hudební a výtvarná výchova a tělesné - cvičení, kurzy plavání, atd. Navíc je poprvé nuceno řídit se určitým řádem - nastává čas povinností a čas her, doba, kdy se rodiče víceméně podřizovali potřebám svého dítěte je nahrazena dobou, kdy dítě má částečně čas organizován a tak se pomalu připravuje na období školní. Proto také dítě, které chodilo do školky má mnohem menší potíže při nástupu do školy.

Jak vybrat školku?

Před přihlášením dítěte do školky ji navštivte, prohlédněte si prostředí, seznamte se s tetami, zjistěte, jaký je program během dne, jak vypadá běžný jídelníček, zda je školka zájmově zaměřena - hudební, sportovní, jazyková, křesťanská, výtvarná výchova atd, jak jsou otevřena, kolik stojí, zda je v prostorách školky zahrada, či hřiště, jak je vybavené - hračky, didaktické pomůcky.

Jak dítě připravit na nástup do školky?

Pokud ale plánujete dát dítě do školky, pak nezbývá než dítě na tuto situaci pomalu připravit - nejdříve poproste babičky, aby vám je pohlídali u vás doma, později u nich doma, najděte si kamarádku se stejně starým dítětem a často nechte děti, aby si spolu hrály, později si děti vzájemně i hlídejte. Dejte dítěti dostatek času na přivyknutí si v tzv. zvykacím období (2-3 týdny), kdy se dítě spolu s rodičem nebo prarodičem seznámí se školkou - prostředím, zvyky, kamarády a tetami.
Stát v dnešní době umožňuje maminkám dát dítě do školky na doby tří kalendářních dní v měsíci, aniž by byly nuceny vracet Rodičovský příspěvek.

Jak dítě přihlásit?

Asi v polovině dubna školky vypisují den otevřených dveří a den zápisu dítěte do školky. Některé školky, pokud mají málo dětí, jsou ochotny přijmout dítě i mimo tento zápis - vše závisí na domluvě s vedením školky.

Co bude dítě ve školce potřebovat?

Protože děti se pohybují nejen ve školce, ale i na hříšti a popřípadě i mimo školku bude potřebovat několik oblečení - tepláky nebo dlouhé kalhoty, u holčiček zástěrka do školky, teplákovou soupravu na zahradu, bačkůrky, pyžamo. Vše by mělo být praktické, snadno se prát, oblékat a zapínat.

Kolik stojí?

Cena se většinou pohybuje okolo 600 - 1300,– Kč za měsíc, vše záleží na velikosti města a na nabízených službách.

Co dělat když dítě odmítá do školky chodit?

To, jak snadno se dítě ve školce zadaptuje může mít velký vliv na přechod do školy. Pokud zjistíte, že dítě zcela školku odmítá - vedle každodenních protestů při odchodu do školky se může objevit noční počůrávání, buzení se ze spaní, zvracení, bolení bříška, časná nemocnost - pak raději oddalte svůj úmysl vrátit se do práce a zůstaňte s dítěte doma. Je lepší počkat až dítě do školky „dospěje“ než aby po celý život s hrůzou vzpomínalo na školičkové období. Počkejte pár měsíců a zkuste dát dítě do školky znovu - můžete pak být mile překvapeni. A pokud musíte opravdu do práce, pak máte dvě možná řešení - domluvte se s babičkou, pokud je v důchodě, zda by dítě zatím nehlídala ona a nebo nastupte do zaměstnání na zkrácený pracovní úvazek (zaměstnavatel má povinnost vám zde vyhovět) - doba utrpení dítě při pobytu ve školce se tak podstatně sníží.

Milé maminky, pokud máte dítě ve školičkovém věku, pak se prosím vyjádřete k tomuto článku - zajímá nás, proč dáváte své dítě do školky a proč ne, jaké v nich spatřujete výhody a nevýhody, zda s nimi máte dobrou či špatnou zkušenost, zda si necháváte dítě pravidelně hlídat (babička, kamarádka), jak vaše dítě snáší kolektiv stejně starých dětí, prostě vše k tomuto tématu.
Děkujeme za Vaši pomoc

.

Jitka Vařeková
8. 08. 2001, 23:03:40

Mám dvojčata, kterým budou na podzim 4 roky. Chtěli jsme je dát do školky již loni, ale pak nám přišly holčičky nezralé a já zůastala ještě rok doma. Jsme za to moc rádi. Stránky jsou moc pěkné. Navrhuji, zda byste je nemohli doplnit podrobněšjšími informacemi o výběru školky. Co požadovat a na co se ptát. Např. strava, spaní po obědě, program, logopedie, školky v přírodě, velikost tříd, zda se chodí ven, jestli děti sledují televizi a jak často. A na co se dívat: čistota, dětské výtvory, barvy, lehátka… Zdravím, Jitka


Martina
stajerova@trut­nov.cz

5. 06. 2001, 09:50:33

Já jsem nastoupila do zaměstnání, když dceři byly tři roky. Chodí tam již 8 měsíců a pouze posledních 14 dní ráno nebrečí. Brečela každé ráno, než jsem odešla, pak byla v pohodě. Dokonce jednou řekla paní učitelce: Ta mamka ze mě musela být úplně šílená. Šlo pouze o citové vydírání, ale chvílema jsem myslela, že to nezvládnu.Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
lucaza 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.09.12 15:39

Ucila jsem ve skolce nekolik let a s klidnou dusi mohu rici- mamky, pokud je to mozne, nespechejte a davejte deti do skolky od 4 let. Ve trech jsou jeste opravdu malinke a malo spolupracuji. Zacneme delat nejake zamestnani, par jich udrzi chvili pozornost, ostatni ne. Casto tam placou a volaji maminku. Neni v silach ucitelky vsechny utesovat, hlavne, kdyz jsou tridy nacpane k prasknuti. Taky nemocnost mezi tretim a ctvrtym rokem je nejvetsi. Trilete deti vetsinou vyfasuje profesne nejmladsi ucitelka, ostatni preferuji starsi deti. Ty se do skolky vetsinou jiz tesi.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama