Medvídě - kojení

Rodičovství

V každém těhotenství jsem prošla předporodním kurzem. Oba byly dobré, nemůžu říct, který byl lepší. V obou se našlo něco, co v druhém chybělo. Vzhledem k tomu, že jsem tady minule zahlédla diskusi o kojení a s úspěchem kojím už osmý měsíc, pokusím se shrnou rady z obou kurzů a své zkušenosti. Snad to pomůže aspoň někomu.

Kojení je nejpřirozenější výživa pro miminko. To víme všechny. Jen asi 10% těch, co nekojí, opravdu kojit nemůže. Miminko je potřeba přiložit k prsu co nejdříve (do 30 min. po porodu) kdy je sací reflex nejsilnější a nejsnáze se nastartuje tvorba mléka. V prvních dnech dítě přikládáme co nejčastěji (dle přání dítěte, nejpozději v 1,5 hodinových intervalech) zhruba 16× za den a necháme ho pít tak dlouho, jak chce (někde tvrdí max 20 min L). Později lze interval prodloužit. Pokud je mlíčka málo, znovu interval zkrátíme až na 1 hodinu.

Ve Vrchlabí PA Iva doporučuje používat sběrače mléka (víc výrobců, já mám Avent). Při kojení obvykle teče mlíčko i z druhého prsu. Pokud ho zachytíte do sběrače, můžete jím dokrmit nebo ho zamrazit. Zajímalo mne, kolik mlíčka se ve sběrači zachytí (a tím zachrání pro miminko). Bylo to obvykle kolem 15ml, ale když byla prsa nalitá, bylo to i 30ml a po vyprázdnění sběrače dalších 9 ml!

Co miminko nedopije, doporučují ve Vrchlabí odstříkat (nejlépe rukou, je to fuška, ale je to přirozenější než odsávačky, nepoškozuje to prsa a je to nejpodobnější miminčímu sání, protože si dvorce masírujete podobně jako to dělá miminko pusinkou) a dokrmit některým z alternativních způsobů, nebo uložit. Uložíme-li mléko v lednici, je použitelné 24 hodin. Máme-li *** mrazák, můžeme mléko uchovávat až 3 měsíce. Do mrazáku mléko ukládám ve vyvařených skleničkách od dětské výživy. Je dobře, vždy odstříkat, co miminko nevypije a uložit. Nemyslete si, že mlíčka zbylo tak málo, že se to nevyplatí. Uložení i 10 ml, má smysl. Když ukládáme prvních pár kapek do skleničky, popíšeme ji datem. Postupně do skleničky přidáváme, až je naplněná do 3/4. Mám vyzkoušený systém Avent (sáčky, ale to chce uložit celou dávku, s přidáváním je trochu potíž :o(, tak zůstávám u skleniček).

Nejčastějším problémem bývá, že se matka bojí, aby měla míčka dost, není v pohodě a to se odráží i na množství mléka. Vždycky, když jsem začala mít obavy, že Honzík neměl dost, sáhla jsem do mrazáku, rozmrazila skleničku a snažila se dokrmit. Většinou Honzík víc nechtěl :o). Dost mne uklid'novalo, že je kam sáhnout. Jednou rozmražené mléko už dál neskladujeme.

Intervaly mezi kojeními by neměly přesáhnout 6 hodin (ani v noci). Naopak v noci se tvoří nejvíce hormonu prolaktinu, který má na starost tvorbu mléka. Právě v noci, když Honzík spal, jsem ukládala nejvíc mléka. Z počátku jsem měla vždy 1 dávku v lednici a pak teprve další dávky ukládala do mrazáku. Tak i když se Honzík vzbudil 1/2 hodiny po uložení mlíčka, vždy bylo kam sáhnout. Později jsem přišla na to, že i když jsem právě doodstříkala a uložila mléko, to, co zbylo resp. se stačilo vytvořit, Honzíkovi stačí.

Alternativní způsoby dokrmení:
1. Lžičkou
2. Injekční stříkačkou: Do 20 ml stříkačky natáhneme mlíčko, dítěti vsuneme ukazováček do pusinky, bříškem prstu nahoru. Sací reflex se vyvolává vzadu na patře, nebojte se strčit do pusinky skoro celý první článek prstu. Vedle prstu zavedeme do papulky i konec stříkačky s mlékem. Dítě bude tahat a mlíčko ze stříkačky vytáhne. (Tenhle způsob jsem používala i tehdy, když jsem měla prsa nalitá, až bolela a Honzík spinkal a nenechal vzbudit. Obvykle se vzbudil, jen jsem měla odstříkáno)
3. Injekční stříkačkou: Na stříkačku lze na:,–(it kousek hadičky a místo prstu nechat v pusince bradavku a koutkem propašovat vedle bradavky ještě konec hadičky a mlíčko přistříkávat. Pokud budete přikrmovat, protože máte málo mlíčka, je to vhodný způsob, mimčo bude pusinkou přímo stimulovat tvorbu Vašeho mlíčka.
NIKDY nedokrmujte z lahvičky!

O vložkách do podprsenky:
Neměly by mít igelitovou vrstvu. Tuto podmínku splňují Fixies. U nás stojí 79 Kč, ale objevila jsem je v Hypernově za 69,90Kč. Jenže tam je už přes měsíc nemají a tak jsem koupila jiné u Rossmana (tuším Astrid). Byly tvrdé, škrábaly a byly s igelitem. Minulý týden jsem nakupovala v drogerii DM a koupila značku Babylove. Světe div se! Po rozbalení jsem zjistila, že jsou úplně stejné jako Fixies. Rozdíl je jen v ceně. 59,90 Kč.

A teď pár rozporů:
USPÁVÁNÍ:
Nechávat dítě usnout u prsu? Je to pohodlné, mimčo se nají, spící ho dáte do postýlky. Aspoň tak to radili ve Vrchlabí. Funguje to do chvíle, kdy dítě neusne a v postýlce řve a nenechá se ničím uplatit.
V Hradci Králové to zakázali. Dítě u prsu nesmíte nechat usnout. Ivanka od prvního dne chodila spát s dudánkem a sama. Pusu, položit do pelíšku a dobrou noc.

DUDLÍK:
Hradec Králové: Od 3. dne
Vrchlabí: První dva měsíce je dudlík zakázaný. Kvůli kojení. Pak už pravděpodobně dítě ani dudlík chtít nebude. (Honzík ho nechtěl, pak se chytil na Avent, někdy si podudá, ale většinou ho drží za savičku a okusuje kroužek)

NEMOC MATKY:
HK: nemluvilo se
V: Nemoc není důvodem k přerušení kojení. Setkáním s bacily se dítěti stimuluje imunita, spolu s mlíčkem mu předáváte i obranné látky. Svého lékaře informujte o tom, že kojíte, a přinuťte ho vybrat případná antibiotika, která kojení nevylučují (je jich prý celá řada). (V této době odstříkané mlíčko neuchovávejte)
Zánětu prsu vždy předchází nalití prsu, zvýšená citlivost, bolestivost a někdy zvýšená teplota.. Vezměte si Paralen (nebo Panadol - paracetamol snižuje teplotu, působí proti bolesti a uvolňuje mlíčko a snadněji se odstříkává) Okamžitě odstříkejte, dítě přikládejte co nejčastěji, přikládejte chladné obklady. Střídejte polohy dítěte při kojení. Zvlášť vhodná je tzv, fotbalová poloha. Pokud k zánětu prsu dojde (teplota přes 38oC), jsou nutná antibiotika. Snažte se přikládat dítě co nejčastěji, odstříkávejte, snažte se prsy vyprázdnit. Nezapomínejte na obklady. Pokud máte vysokou horečku, je dobře mít v mrazáku zásobu mlíčka. Než se vzpamatujete, může dítě někdo krmit alternativním způsobem.

STRAVA MATKY:
HK: Potraviny nenadýmavé, nedráždivé, nekořeněné. Pití bez bublinek, džusy ředěné, ne černý ani zelený čaj, žádný alkohol, žádná káva.
V: Z počátku nenadýmavé, nedráždivé potraviny, později postupně přidávat hrášek (z počátku jen pár kuliček, postupně pomalu přidáváme), zelí… Podle stavu dítěte (předpoklad alergií) můžeme přidávat i papriky, rajčata, … Vždy jen jednu potravinu v malém množství, které zvětšujeme. Pokud má dítě po některé potravině problémy (bolí ho bříško, má vyrážku) potravinu vyřadíme nejen ze svého jídelníčku, ale i z budoucího jídelníčku dítěte. Pokud se dítě setká např. s hráškem v mlíčku, zvykne si na něj a později ho nebude bolet bříško po polívčičce, ve které je hrášek. (Opravdu to funguje! Honzíček sice občas střílí do plínek, ale chechtá se při tom a je spokojený. A nejradši má oběd z mrkve, hrášku, cukety uvařené s kouskem kuřete. Brambory nerad.) Dostatek tekutin, džusy ředěné, černý čaj omezeně, zelený ne. Kávu max. jednou denně. Co mne překvapilo: Alkohol neškodí, ale neprospívá. Raději víno. (Takže chcete-li si připít troškou vína, udělejte to hned po kojení, do dalšího kojení se alkohol stihne odbourat)

Na závěr něco pro zasmání:
Honzík ještě nemluví, začíná říkat slabiky „bababa“, „tatata“, „mamamam“. A taky „etě“. Takhle říkávala Ivanka „ještě“. Byli jsme u babičky. Ani v noci nekojím vleže. Jen ráno. Vzala jsem Honzíka k sobě do postele, bylo už ráno a tak jsem zůstala ležet, položila ho vedle sebe a nabídla snídani. Pil až mu teklo mlíčko po bradičce. Pak se začal pouštět, rozhlídl se, znovu se napil, zase se rozhlížel, popotáhl :o))(to bývá známka, že už je mlíčka málo). Najednou sáhl na druhou stranu, kde z podprsenky koukalo „kolečko“ (vložka do podprsenky), vytáhl ho, plácl po prsu a prohlásil „Etě!“

Holky držte se, kojte a mazlete se se svými broučky a beruškami. Medvídě

Váš příspěvek
gothic
Ukecaná baba ;) 1436 příspěvků 23.02.05 00:44

Ahoj Medvide, krasny a poucny clanok. My fungujeme v pohodicke uz skoro 4 mesiace, prekonala som aj zapal, ale zvladla som to bez antibiotik, Teplota 38, treba vela pit, mne pomohli tvarohove zabaly a zabaly z kapusty(zeli), po 2 dnoch bolo po teplote aj po zapale. Existuju aj homeopatika na zapal a moj homeopat tvrdi, ze zaberu aj pri 40 teplote. Antibiotika, len v nevyhnutnom pripade.
A to s tou flasou a dudlom je individualne. Mne poradila dudel laktacna poradkyna v porodnici. Maly mal velmi silny saci reflex, bradavky som mala uplne ponicene 6 tyzdnov som kojila s klobucikmi. Dudel nam pomohol, teraz ho ma len obcas sa zaspatie, ako nahle zaspi, vypluje ho.
Flasu mame Avent a tu mozu aj kojene deti, lebo z nej musia cicat, netecie to same. Maly mi ju bez problemov prijal. Chcela som ho na nu naucit, aby nebol problem, v pripade nudze varovat.Nijak nam to kojenie nenarusilo.
Zasoby v mrazaku mam tiez je to skvela vec, clovek nikdy nevie, co sa moze stat a ja som odhodlana nedat synovi min. do polroka ani v krize UM. Inak chcem kojit co najdlhsie asi do 2 rokov. Je to krasne, ako sa pri tom mazname a hladkame.Dufam, ze UM nikdy nebudeme potrebovat. Prajem vsetkym maminam, aby mohli zazit krasne pocity pri kojeni.:-)

Kaa
Stálice 100 příspěvků 23.02.05 12:13

Taky doporučuji tvarohové zábaly, sice jsem neměla zánět, ale ze začátku jsem měla prsa hodně bolestivá, s tvrdými bulkami a tvaroh moc pomáhá - stejně jako masáže a teplá sprcha. Taky je fajn bylinkový masážní olej na prsa od Weledy, pěkně prsa prohřeje a uvolní.
Jinak značku DM Babylove rozhodně doporučuji vyzkoušet, taky mám od začátku jejich vložky do podprsenky a myslím, že jsou nejlepší, ač nejlevnější (totéž co Medvídě - ostatní mě škrábaly). Mám ještě jejich papírové ubrousky, jednorázové přebalovací podložky a vlhčené ubrousky (mají normální, sensitive a Waschlappen - ty jsou trošku plastické jako od Nivey), teď jsem vyzkoušela i plínky a se vším jsem moc spokojená. Taky mají Baby bonus club - nevím, jestli o tom víte - jsou to slevy na věci pro miminka - plínky, ubrousky, výživy ap., taky se dost vyplatí.

Medvídě, mám dotaz - proč vadí zelený čaj? Taky už jsem to někde slyšela, ale nedopátrala jsem se důvodu a zajímalo by mě to, mám ho ráda.

Užívejte si kojení a mazlení!

Káťa + Beatka 5,5m.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.02.05 19:39

S tím zeleným čajem to taky nevím přesně, možná nám to říkali, ale poznámky jsem si nedělala. Mám pocit, že to nějak souvisí s obsahem látek (thein). Ale před zeleným čajem nás p. doktorka varovala. Naopak doporučivala bylinkové čaje, hlavně fenykl, kmín, heřmánek. Další si nepamatuji, já bylinkové čaje moc nemusím a takové, ve kterých jsou květy, kvůli alergii ani nesmím. Ideální je prý dětský čaj. Jinak co se týká čajů pro kojící matky, osvědčil se mi Hipp (granulovaný) a Apotheke. Po Leros (prý u nás v lékárně nejprodávanější) mi bylo dost fest zle, ale to je individuální, má trošku jiné složení, při Ivance jsem ho pila a nedělal mi nic. Možná to souvisí s tou alergií. Je pro mne „nová“ (cca 2 roky), tak se s ní učím „zacházet“. Ahojky Medvídě

janat
Extra třída :D 10838 příspěvků 23.02.05 20:41

Ahoj,
se zajmem jsem si precetla vas denicek. A protoze jsem toho kojeni jeste porad „plna“ pokusim se taky prispet ;)
Nejdrive co se tyka alergie: Vzhledem k tomu, ze manzel je alergik, a ja jsem lekar oboru velmi blizkeho imunologii, tak me tohle opravdu zajimalo, a proto uz dlouho pred tim nez to vubec bylo aktualni, jsem se informovala na tema „kojeni a alergie“. Jednak jsem se vyptavala u dvou alergologu a hlavne jsem patrala na odbornych internetovych serverech. Zaver je, ze pokud je riziko rozvoje alergie u ditete tj. je pritomna alergie u alespon jednoho z rodicu, ci sourozence je za prve dulezite vubec kojit. Pritom behem kojeni jako prevence alergie se neni treba vyhybat zadnym potravinam s vyjimkou tech na ktere je alergicka matka (to je celkem jasny :) Jedina potravina, ktera je zatim povazovana za rizikovou znovu opakuji za rizikovou z hlediska prevence rozvoje alergie (ale i proto existuje zatim jenom jedna poradna studie) jsou arasidy. Problem je, ze arasidy bohuzel vyrobci pridavaji snad uplne do vseho! Rozhodne jsou ve vsech cukrovinkach :(
Jina situace je pokud miminko uz zareaguje negativne na neco, co snime, pak je treba patrat potom, co tuto reakci zpusobilo a v 90% jsou to mlecne vyrobky, dale to jsou vejce a teprve potom vsechno ostatni. To me fakt prekvapilo, protoze me vsichni radili hlavne nejist jahody, maliny, citrusy apod.
Nakonec jsem tedy na radu primarky alergologie jedla i ty arasidy, sice jsem se snazila je nejist, ale na 100% to fakt neslo, protoze moje chut na sladke byla enormni :) Reakce zadna nebyla a jestli se u syna nekdy rozvine alergie, tak si asi budu nadavat, ale vydrzet uplne bez cokolad to neslo :(
Dalsi vec jsou ty nadymave veci. Moje zkusenost je takova, ze po prvnim objeveni se problemu „prdiku“ jsem prestala temer jist vse krome stareho peciva…no efekt nebyl zadny. Zacala jsem se tedy navic prolevat fenyklovym cajem, cajem pro kojici to trosku pomohlo, ale zadny zazrak. Nakonec jsem se nastvala a zkusila jestli, kdyz budu jist uplne normalne-v mem pripade teda hlavne zeleninu, jestli to bude horsi a samozrejme nebylo :) Na prdiky pomahaly hlavne masaze, teply na brisko a nechat rozbalenyho na podlozce a to co jsem snedla nemelo efekt zadny. Nekdy me spis pripadalo, ze to pusobi uplne opacne treba jsem jedla leco a syn byl tri dny uplne v pohode, pak jsem jedla jenom nenadymave a syn se kroutil, tak fakt nevim…Nakonec jsem vlastne krome vylozene nadymavych veci (lusteniny, cibule, kapusta, kvetak) jedla uplne normalne!
Alkohol, kava, caj: kavu a caj- cerny i zeleny jsem pila od zacatku, sice ne litry, ale 1-2 denne jsem si dala- efekt nemelo zadny, v noci spal stejne a pres den nespi s kafem i bez kafe.
Alkohol: ja mam hrozne rada sklenicku vina k jidlu, teda spis konkretne k veceri. Cetla jsem v jedne anglicke knizce o tehotenstvi a miminkach, ze sklenicka denne je spis pozitivum, protoze preci jen trochu odstrani stres u matky, ktery ma hlavne ze zacatku z nove situace, a ze ten stres je pro dite mnohem horsi nez to minimum alkoholu, co se eventuelne muze dostat do mleka. To mne prislo logicky a hlavne sympaticky a drzim se toho :)
Ted uz kojim 8mesicu a s klidnym srdcem muzu rict, ze me kojeni uz vubec v nicem neomezuje. Asi ziju moc zdrave. Spokojena miminkovska briska preje Jana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.02.05 12:04

ahoj,
moc hezký článek o kojení. Zaujala mě informace, že v prvních dnech než se rozjede kojení by se mělo přikládat co nejčastěji, cca po 1,5 hodině. Musela jsem se tomu zasmát, protože praxe v našich porodnicích je myslím trochu jiná. Já rodila císařem u Apolináře a po císaři se mlíčko vždycky objeví o trochu později. Když se mi konečně asi třetí den o půlnoci objevilo, tak sestřička mě pochválila, řekla, že to je super a že mi dítě přinese zase v 6 ráno, tj. po 6 hodinách! Jinak se kojilo pravidelně po 3 hodinách. Navzdory tomu kojíme v úplné pohodě a myslím, že to je hodně o psychice. zatím nic nezamražuju, ale pořád se k tomu chystám, protože člověk přece jen neví, co se může stát. Tak díky za rady. Jo a potvrzuju, že babylove jsou super!

Tak holky všechny pěkně kojte a budoucím maminkám radím, aby si o kojení něco předem přečetly (např. www.laktacniliga.cz), protože rady sestřiček v porodnici (pokud vůbec něco poradí) jsou často protichůdné. Hlavně si nastudujte, jak má vypadat správná poloha při kojení, abyste si nezničily bradavky. Ony i tak dostávají dost zabrat, protože na takovou frekvenci zájmu nejsou zvyklé:-)))

Koju zdar

Jana + Kačenka 10t

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.02.05 22:21

Ahoj holky,
jako poradkyne kojeni musim nektere uvedene udaje poopravit :o).
Materske mleko se muze skladovat v lednici pod 4 stupne Celsia 8 dni a v lednici pres 4 stupne Celsia 3 dny. Pri zanetu prsu je krome paralenu mozno brat i ibuprofen (da se to prokladat jednou to a jednou ono) a kojit se muze pri jakekoliv teplote. Dite vyprazdni prs mnohem ucinneji nez jakekoliv odsavani.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.02.05 22:22

Pardon, zapomnela jsem se podepsat.
Ajda

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.02.05 20:54

Ajdo, díky. Nechtěla jsem holky uvést do omylu, ale napsala jsem to, co nám řekli na přednášce. Medvídě

Vložit nový komentář