Medvide - 22. t.

Těhotenství

Konečně jsem po promaroděném únoru, kdy jsem pracovala 6 dní, v práci. Moc jsem se těšila, i když se gynekolog moc netvářil, ale po vysvětlení, že pracujeme s manželem cca 300 m od sebe a tak bude přesun do nemocnice v případě potřeby rychlejší, povolil.

Jak asi všichni víte, moje AFP-testy nedopadly nejlépe ani na podruhé a tak jsem byla odeslána na genetiku a na amniocentézu (AC). Příšerně jsem se bála o mimčo a taky bolesti.
Na genetice mi řekli, že pravděpodobnosti postižení DS je 1:100. Na nic moc se neptali, jen jestli jsem schopná vychovat postižené dítě. Protože jsem se začala hroutit už tam, dostala jsem 2 Diazepamy a byla odeslána na gyndu.
Tam byla úžasná sestřička a ještě milejší paní primářka. Snažila se mi všechno vysvětlit, uklidnit mě a povzbudit.
U odběru potom bylo 5 lidí, sestra se do mě začala navážet už ve dveřích, protože jsem chtěla manžela s sebou. Šla se mnou do kabinky a pokračovala dokud mě nezavolali. Hned mezi dveřmi na mě štěkli: „Jméno!“ a pak už jen nadávali, že se bojím, že brečím, že stejně půjdu na potrat, když je mimino postižené… Strašně jsem chtěla odejít, ale slíbila jsem manželovi, že se zachovám podle jeho rozhodnutí. „Chcete, abysme to udělali?“ „Neee!“ chtělo se mi křičet, ale kývla jsem. „Neslyším, musíte to říct NAHLAS!“ Musela jsem to zopakovat 3×. Sestra mlčela a ten člověk u dveří nezasahoval. Ostatní to chtěli slyšet každý zvlášť.
Dál nechci zabíhat do detailů, jen jsem dostala znovu vynadáno, že brečím. „Mimino je chytré, ono se uhne… Tady není, bodni!“ Připadalo mi to nekonečné, opravdu to bolelo, neustále nadávali, že se mám uvolnit, za každé zakňučení znovu vynadání…
Vypadla jsem odtamtud, ani jsem nepozdravila. Nevěděla jsem jak. Shledat jsem se s nimi rozhodně nehodlala, jiný pozdrav mě nenapadl.
Dlouho mi zněla jejich slova v uších. Přes všechno uklidňování manžela i kamarádky jsem i nadále probrečela skoro celé další 4 noci. Pomohla mi až Bible, kde jsem hned po jejím otevření našla:„Neboj se, toliko věř!“ To mi hodně pomohlo.
Ve čtvrtek jsem byla na kontrole u svého gynekologa. Chvíli jsem seděla u sestřičky. Chtěla vědět, jak AC probíhala. Po našem líčení jen prohlásila: „To nejste první, s tímhle nám sem maminky z Hradce (Králové) jezdí. Dokonce jedna odešla od odběru, aniž by si ho nechala udělat, když na ni takhle spustili.“ Manžel vždycky říká, že tyhle problémy mám jen já. Jsem ráda, že to slyšel i od jiných.
Následoval UZV (máme ho nahraný na videu). Všechno je OK, stehenní kost, která je prý u dětí s DS kratší je dokonce o 1 den delší… To, co nám v HK neřekli, nám dr. dal přečíst. Riziko nízké, a jak řekl, přiměřené věku.
Teď už jsem naprosto v pohodě. Věřím, že je opravdu všechno v pořádku.

Po 35.roce se maminkám dělá AC automaticky. Můžete-li si vybrat, vyhněte se Hradci Králové. Máme na ně připravenou stížnost. Takhle se přece nemůžou chovat ani „normálně“, natož k vypašené mamince, která má strach z neznámého, z komplikací i o zdraví svého drobečka.

Mějte se krásně, užívejte posledního sněhu (POZOR na klouzačky!), buďte opatrné a pohlaďte dvé ratoleti (nebo bříška). Medvídě


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Anonymní  02.03.04 07:52

Ahoj Medvídě, je mi líto, co sis musela prožít, to je neskutečné, jak se k tobě chovali! Kéž by rostla informovanost maminek o amniocentéze a nechodily by na ni zbytečně, jen kvůli věku a na základě pokynu doktora, který nedává na výběr a nevysvětlí.
Hlavně ať ti zbytek těhotenství probíhá v pohodě a nestresuj se, už tak si mimi užilo stresu až až při a po amnio… tak klídek a dobrou náladu! Hodně štěstí z celého srdce a zdravé miminko přeje Hanka

 
Euka2
Závislačka 3624 příspěvků 02.03.04 09:04

Teda Medvídě,

to je síla. Tu stížnost určitě pošlete, tohle přece není normální. Držíme s Adámkem pěstičky, ať všechno dobře dopadne.

papa Veronika a Adámek

 
Anonymní  02.03.04 09:10

Ahoj, před týdnem mi AC také hrozila. Obávám se, že kdybych si přečetla článek dříve, panikařila bych. Jako každý normální člověk mám z doktorů, strach až takový, že se ani nezeptám ne to, co jsem chtěla - jediným cílem je vypadnout z ordinace. Když jsme byli ve 12. tt na UTZ, paní doktorka byla taky hodně nepříjemná, spíš bych řekla protivná (mimoch., jde o Č. Budějovice, polikliniku JIH), divila se, že nejsme schopni na obrazovce poznat co je co (divný? jsem ekonom, ne doktor). Ale tady o nic nešlo.. kdyby mi něco podobného udělali na AC, zblázním se.
Věř tomu, že je to už poslední srážka s nepříjemným doktorem a až si pojedeš pro mrňouska do porodnice, už na Tebe budou hodní. Přeji ať se máš dobře a i mimísek je v pořádku, občas doktoři spíš jen straší (asi preventivně, aby maminky „vyměkly“ a moc se neptaly). E.T.

 
Sarlotka1
Kecalka 260 příspěvků 02.03.04 09:21

Ahojky!

Doufám, že už jsou ošklivé vzpomínky z AC pryč a že už se tím nebudeš trápit. Všechno určitě bude v pořádku :o)

Doktoři, ale hlavně sestřičky se občas chovají fakt hnusně. Chápu, že mají spoustu práce za málo peněz, ale i tak. Mnohdy jsou i zlí a nepříjemní a to by do lékařské profese vůbec nemělo patřit. Doufám, že už se s takovým personálem nesetkáš :o)

Měj se krásně a opatruj pupík Šarlotka

 
Anonymní  02.03.04 11:36

Ahoj Medvídě, to je fakt síla. Určitě tu stížnost pošlete. A kde jste v HK byli ve FN nebo v Sanusu? Já osobně byla na amniocentéze v Sanusu a na přístup si nemužu stěžovat a ani ten zákrok pro mě nebyl nepříjemný. Je mi jasný, že takovýhle přístup nepřidá. Ať Ti to těhulkovství probíhá už v pohodě a máš pak jen a jen radost z mimíska. To Ti přeje Léńa

 
Barb
Stálice 53 příspěvků 02.03.04 11:58

Ahoj, bohužel nevím dko :-))

taky chodím na gynekologii do ČB - poliklinika JIH :-)) mohly bychom si vyměňovat zkušenosti…já naštěstí :-) chodím k panu doktorovi…
Barb + kuli 15t

 
medvide
Stálice 51 příspěvků 02.03.04 12:51

Byli jsme ve FN. V pátek jsem se dozvěděla, že jsou testy AFP stále hraniční a rovnou i na kdy jsem objednaná (st). Nebyl čas shánět, jestli se to nedělá i jinde, navíc jsme takhle hrozné jednání nečekali. Ve FN HK jsem rodila a až na výjimku (Dr. Kačer) to bylo vcelku v pohodě. Teď mám strach, že někoho z těch, co byli u AC, potkám u porodu. Medvídě

 
Anonymní  02.03.04 13:55

Od:janinka
ahojky, taky bych ráda přispěla svou zkušeností o Amniocentéze, která ale na rozdíl od Tebe Medvídě, je dobrá. Podstoupili jsme ji v Praze u Apolináře, sestřička nás krásně poučila co a jak, před samotným výkonem již při objednání jsme dostali písemné poučení + souhlas s vyšetřením.Nás­ledoval odběr- sice dost nepříjemný, ale po radách od sestřičky ucházející. Moc se mi nechce věřit, že by se porsonál takto mohl chovat k nastávající maminkce, která je již dost stresovaná ze samotného výsledku krev.testů+hro­zícímu postižení miminka. No ale zkušenost, je zkušenost. Já sama, kdybych se měla rzohodnout znovu, jestli amnio ano či ne, rozhodně jsem pro ano. Dnes víme, že bychom měli mít zdravého chlapečka a krásně si těhostenství užíváme. Takže : dobrým výsledkům amnocentézy a krásnému přístupu zdravotníků k nastávájícím maminkám ZDAR!!! Janinka.

 
Anonymní  02.03.04 14:28

Ahojky Medvídě,
nakoukla jsem k Vám od Pasažérků a nestačím zírat jak se někde můžou doktoři chovat. Já jsem taky měla špatné výsledky Triple testu. Můj doktor taky mluvil o tom, jak je to vážné a spíš mě ještě víc vyděsil než uklidnil. Jen sestřička mě utěšovala, ať nebrečím, že takových výsledků už bylo a nepotvrdily se.
Na amniocentézu jsem jela do Ostravy, do Fakultní nemocnice. Všichni tam byli skvělí, paní doktorka našla ultrazvukem místečko kam píchnout a doktor udělal odběr, a to ještě stihli vtipkovat. Jen to trošičku štíplo a samotný odběr jsem necítila vůbec.
Kdybych se měla rozhodnout, tak bych asi šla znovu, protože teď vím, že nosím zdravou holčičku a ten klid a pohoda je v těhotenství nejdůležitější.

Takže hlavu vzhůru, všechno dobře dopadne.

Lenka 26.tt

 
Anonymní  02.03.04 17:14

Medvídě milé,
myslela jsem, že na konci toho příběhu bude „vzbudila jsem se celá propocená…“. Ani se tomu nechce věřit, že jsi to tam nenapsala. Nechápu, jak někdo takhle může jednat s lidmi, natož tak s mámou s miminkem v bříšku. S tou stížností máš pravdu, nedej se. Prožila jsem kdysi něco, co se tvému příběhu podobá jenom zdaleka (jednáním lékařů), tenkrát jsem si říkala, že můžu být ráda, že mi ošetřují popálené dítě, že nemají svůj den… . Jen jsem je omlouvala. S odstupem času mi došlo, že i kdyby neměli svůj den, řvát a strašit malé dítě které řve bolestí, se nedělá!
Ze svého strachu z bolesti si nic nedělej, také bych byla strachem bez sebe a přitom nejsem žádná padavka. Píchat do bříška, kde nosím miminko mi nahání hrůzu. Držím ti pěstičky ať už se u vás nic takového neděje a těšte se na zdravé miminko. PS: moje kamarádka byla před 4 lety na amnio a testy jí dopadly špatně. Miminko si nechali (to bych asi nedokázala) a když se narodilo, zjistili, že je úplně v pořádku. Vyrostl z něho zdravý krásný klučina. Že by někde někdo zaměnil výsledky amnia?

 
Anonymní  02.03.04 17:30

To bych se vůůůbec nedivila, kdyby výsledky opravdu zaměnili při tom bordelu, co je v našem ještě skorosocialistickém zdravotnictví (zdravotníci promiňte, ale mám taky hodně špatných zkušeností).
A právě proto, že výsledky amniocentézu nemůžou stejně nic 100%zaručit (i třeba následkem selhání lidského faktoru v laborce), bych tento zákrok nikdy nepodstoupila. Medvídě, přeju ti pohodový zbytek těhotenetsví a být na tvém místě, raději bych zůstala až do porodu na neschopence, v klidu, s fajn lidmi a dělat jen věci, které máš ráda a věnovat se miminku!
Ahoj Katka

 
Anonymní  02.03.04 20:05

Cauko Medvídě, ještě jednou já. Úplně tě chápu s tím strachem z personálu. Vidím sebe, jak jsem stála v HK před dveřma porodnice a říkala si, že jestli tam bude prim. Podholová, tak snad porodím doma. Já se s ní osobně nesetkala, ale stačily mně zážitky mých kamarádek s ní. Držím palce, ať je vše v poho. Já jsm v HK rodila v září a na personál u porodu si fakt nemůžu stěžovat. Opatrujte se s mimískem oba dva. Léňa

 
Anonymní  02.03.04 20:05

Cauko Medvídě, ještě jednou já. Úplně tě chápu s tím strachem z personálu. Vidím sebe, jak jsem stála v HK před dveřma porodnice a říkala si, že jestli tam bude prim. Podholová, tak snad porodím doma. Já se s ní osobně nesetkala, ale stačily mně zážitky mých kamarádek s ní. Držím palce, ať je vše v poho. Já jsm v HK rodila v září a na personál u porodu si fakt nemůžu stěžovat. Opatrujte se s mimískem oba dva. Léňa

 
Anonymní  02.03.04 20:09

Omlouvám se za dvojté poslání L.

 
Anonymní  04.03.04 12:14

BOLERO:

Ahojky, holky jsem z Vodňan a protože máme v rodině Dawnův syndrom, čeká mě vyšetření plodové vody v Č.B.

Komu se mám vyhnout, nebo koho byste mi doporučily?

Děkuju Markéta + Dáreček 12+4 tt Vodňany

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama