Mimizemšťánkový deníček č. 9

Těhotenství

Ahojte spolutěhulky i všichni ostatní! Tak jakpak nám rostou bříška? Doufám, že si všichni užíváte léta a sluníčka, dokud ho tu máme. V zimě už na něj budeme moct jen vzpomínat, takže se dopujme energií a schovávejme si ji na chvíle, kdy ji budeme hooodně potřebovat:)

Holky, nemáte někdo snář? Dnes se mě i manželovi zdálo, že nám ukradli auto:( Takže by mě zajímalo, co to znamená:) Teď pořád kontrolujeme z okna, jestli tam auti stoji:)

Zítra učiním další pokus o zakoupení látky, ať můžu konečně začít šít. Jedu totiž ráno na test OGTT a manžílek je tak hodnej, že mě tam hodí autem, takže se pak stavíme v jednom obchodě, který mám jinak z ruky. Jsem zvědavá, jak já vydržím tak dlouho bez jídla. To bude síla. Ani bych se nedivila, kdybych se někde skácela. No snad to nebude tak hrozný, ale já musím jíst pořád chi chi. Sice málo, ale často. A ráno se nenasnídat, to je pro mé tělo moc velký šok:) Odpoledne se ozvu, jak jsme to zvládli.

Poslední dobou mám takový zvláštni pociti v břiše a bojím se, aby to nebylo tvrdnutí bříška:( V pátek jdu ke své doktorce na krev, tak se jí hned zeptám, jestli je všechno OK. Samozřejmě, kdyby se to nějak zhoršilo, do pátku čekat nebudu!

Pohlaďte za mě své kulaťoučké pupíky s pokládky a mějte se moooooc krásně

Pá Montička + mimizemšťánek 23+4

* **Glykemická křivka u těhotných. Orální glukózový test u těhotných (oGTT u těhotných)

Odběr
a) diagnóza gestačního diabetu se provádí mezi 24.- 28. týdnem těhotenství

  1. indikace k testu:** gestační diabetes mellitus (vzniklý v souvislosti s graviditou).

ženy s anamnézou porodu plodu o hmotnosti nad 4 kg.
oGTT musí následovat po pozitivním testu dle O´Sullivana (viz)

c) kontraindikace: krátká doba po přerušení léčby diabetogenně působícími léky (glukokortikoidy, diuretika, betablokátory,i­zoniazid,tyre­oidální hormony, některá psychofarmaka). Vyčkáme obvykle aspoň 3 týdny

d) příprava k testu: strava osoby připravované k testu má býti nejméně 3 dny před testem standardizována, tj.pacientka má konzumovat navyklou potravu, obsahující 150-200 g sacharidů denně.
Pacientka má také dodržovat obvyklou fyzickou námahu.
Hladovění před testem má trvat nejméně 10 hodin, nejvýše však 16 hodin. Pokud je to možné, vynechají se v den vyšetření léky. Jestliže pacientka oznámí, že dostala průjem, horečku či jiné akutní onemocnění, test vůbec neprovádíme.

e) provedení testu: test se provádí ráno mezi 7 a 9 hodinou ranní, po zmíněné době lačnění. Pacientka dodržuje tělesný a duševní klid, nekouří, během testu nechodí, sedí, nejí. Před testem se vymočí (U1).
Do Eppendorfské zkumavky se odebere kapilární a výjimečně žilní krev (dobře se ve zkumavce promíchá), nato pacientka vypije během 5 minut 250-300 ml slabého čaje s obsahem 75 g anhydridu glukózy (nebo s 82,5 g glukózy - monohydrátu). Lze použíti firemní obchodní přípravky, které jsou aromatizovány.
Další odběry krve za stejných podmínek se uskuteční v 60 a 120 minutě po vypití glukózy. Ve stejnou dobu se pacientka vymočí (U2 a U3)
Pacientka je po celou dobu testu sledována, ověřuje se, zda vypila celou dávku glukózy, sleduje se dodržování režimu, zda vypitý roztok nezvrátila či nedostala průjem. Pacientka se sleduje i 1 hodinu po ukončení odběrů, kdy existuje (spíše jen teoretické) riziko pozátěžové hypoglykemie.

Referenční rozmezí - hodnocení testu:
oGTT u těhotných dle WHO (zátěž 75 g glukózy) glykemie v žilní plasmě
glykemie nalačno 5,3 mmol/l
glykemie 1 hodinu po zátěži glukózou 8,8 mmol/l
glykemie 2 hodiny po zátěži glukózou 7,8 mmol/l

K diagnostikování gestačního diabetu musí být překročeny aspoň dvě hodnoty uvedených rozhodovacích limitů.

Provedení oGTT u těhotných se nyní doporučuje u všech těhotných, tj. i nerizikových a to v období 24. - 28. týdne gravidity *

Váš příspěvek
mia
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.08.04 10:22

Zdravím,
moc nevím kam bych měla patřit jsem 15+4, ty už 23+4 a „nejstarší“ březňačka 11+2.
Poraď.
Dávala bych přednost tvému deníčku, neb už jsem si tvé šéfofství vyzkoušela ve snažilkách, ale přeci jen to máme k sobě daleko.
Prosím víš něco blíže o screaningu v 17tt?

Jinak samozřejmě držím palce ať není třeba vyhledávat dr. před pátkem a v pá tě uklidní, že je to nějaká prkotina.
pa
 Mia

romda
Stálice 100 příspěvků 10.08.04 12:05

Ahoj Montičko,

díky za další příspěvek, alespoň vím co mě čeká. Tyto testy mám před sebou. Taky nevím jak budu zvládat být na lačno - potřebuji také velkou snídani, tak uvidíme.
Ať dobře pokoupíš látku na šití, samozřejmě zvládneš testík a hlavně to hladovění. A neboj to bříško bude určitě v pořádku.
zatím se měj pěkně, zrovna si užívám obědové pauzy v zaměstnání :) (moc nám chutná).
zdravím všechny těhulky a také bříška
 Romča

Pusinka
Kecalka 369 příspěvků 10.08.04 12:15

Ahoj holky, tak jsme v Praze jenom na skok kvůli dnešní poradně a hned po ní zase na týden vyrážíme - tentokrát k našim na chaloupku v podkrkonoší. Už se moc těším.

Špinění ustalo před 5 dny a dokonce jsem zvládla i výlet v Hřensku do Edmundovy soutěsky. Tak doufám, že hematom už zmizel a nebude zlobit. Sice mám nařízeno ležet, ale cítím se fajn. Mimísek už od 1.8. kope takže si už opravdu užívám. Hlavně ráno když se ozve v půl 7 a večer mě nechce nechat v půl 11 usnout :-).
Zítra by také měly být výsledky z AFP testů tak doufám, že dopadly dobře.

Montičko - pupíček máš už fakt moc hezkej, jen tak dál. Mimizemšťánkovi se u tebe zřejmě moc líbí. A už máte jména???

Lipko - gratuluju k dobrým výdlekům toho druhého AFP. To je dobře, že to tak dopadlo. V sobotu si to ještě potvrdíš a už se budeš jen těšit až se mimčo narodí. Necháte si říct co to bude?

Já už se nemůžu dočkat až nám to řeknou. Hrozně moc toužím po holčičce, ale zatím jsme teda viděla kluka. Ale prý bylo brzy tak uvidíme 26.8. - to jdu k Apolináři na ten UTZ ve 20tt. Tak se doufám ledňátko nebude schovávat.

Tak se tu mějte hezky, užívejte teplíčka a nabíjejte síly na mimísky. Já se zase ozvu až se vrátím.

Mio - klidně choď k nám, já taky za Montičkou zaostávám, ale nikomu to nevadí :-)

Pusinka, Tomášek a ledňátko 17+6

binky
Zasloužilá kecalka 880 příspěvků 10.08.04 12:53

Čau pupkandy.
Dneska jsme byli v poradně a všechno je jak má být,vycucli mi nějakou tu krvičku a za měsíc zase na kontrolu.Bude i USG!!!
Montičko:Já jsem na tomhle testu nebyla a doktor o něm ani nemluvil,ale slyšela jsem že je to pekelný vypít tu břečku.Budeme na tebe myslet.
Mio:Klidně k nám choď,budeme určitě rádi.Testů se neboj(mě se to říká už je mám za sebou)dělají se proto aby se prokázalo že miminko nebude mít žádnou genetickou vadu.A pokud chceš být ještě klidnější tak zajdi na gnetickej USG.Určitě budeš mít strach jestli je všechno jak má být,ale neboj určitě to dopadne skvěle.
Lipko:Gratulujeme ke správným výsledkům,už nás ty palečky od držení bolely.
Jdu čerpat tu energii ze sluníčka do zimní zásoby.
Binky+Eliška 27tt

Euka2
Závislačka 3624 příspěvků 10.08.04 13:20

Ahojky kočky,

jen z vlastní zkušenosti, co se mi stalo, tak po vypití glukózy…je to strašně sladké, ale dá se to se zapřením vypít, se mi udělalo špatně. Bude dobré, když s vámi někdo půjde, nebo když budete sedět nejlépe blízko ordinace, kde vám to dají vypít. Začala se mi motat hlava a špatně dýchat, tak jsem jen zavolala, že je mi špatně a hned přiběhli a položila jsem se u otevřeného okna. Za chvíli se mi ulevilo. Tak jen buďte připravené, že se něco takového může stát. Nechci vás strašit, je to jen vlastní zkušenost, která se vám nemusí stát. Je to už cca 2 roky, ale moč po mě nikdo nechtěl.

Opatrujte bříška

Veronika a Adámek a Tečka

Monticka
Ukecaná baba ;) 1177 příspěvků 10.08.04 19:14

Ahojky!

Tak test OGTT máme za sebou. Opravdu nic moc. Ještě teď si vzpomenu na tu glukózu a dělá se mi hooodně zle:) Ještě, že byl manžel se mnou, protože po vypití mi asi tak půl hoďku do zpěvu nebylo. Seděla tam s náma sice jedna těhulka, tak snad by mě zachránila:) Sedělo se dole v čekárně a ostatní personál byl v patře, takže v případě, že bych tam byla sama a složila se, tak nevím nevím. No naštěstí mi bylo „jen zle“ a pak to řešlo a ta druhá hodina už byla úplně v pohodě.

MIO: samozřejmě můžeš klidně chodit k nám do deníčku. Jsi tu vítána a ráda Tě tu uvidím i s rostoucím bříškem! A ten biochemický screening se dělá proto, aby bylo zjištěno buď normální nebo zvýšené riziko vzniku závažné vrozené vady (Downův syndrom). Takže držíme palečky, ať je i u Vás všechno v pořádku. Výsledky většinou bývají cca za 7-10 dnů.

ROMČO: látku jsem opět nekoupila. Paní mi sdělila, že sezóna na fleece bude tak za měsíc, takže toho zatím moc nemají a já si opět nic nevybrala:( Snad mě do té doby ta chuť do šití nepřejde:)))

PUSINKO: jsem moc ráda, že špinění už je minulost. Jen tak dál! Jména už máme dlouho. Já vám je ještě nepsala?:) Kluk by byl Filípek a holčička Anetka. Jen si teď všichni budou myslet, že chci snad Anetku kvůli Superstar, ale my to měli vymyšleno už dávno před tím, tak co:)

BINKY: břečka to opravdu byla:) První hlt jsem statečně prohlásila, že to není tak hrozný, ale v půlce hrnku už mi to lezlo i ušima:) Jsem ráda, že na kontrole je všecičko OK!

VERČO: jsem ráda, že jsi napsala svou zkušenost. Taky jsem byla klidnější, když tam byl manžel se mnou a věděla jsem, že kdyby něco, nejsem tam sama.

LIPKO: úplně jsem ti zapomněla pogratulovat k druhým AFP testíkům! Hned jste určitě klidnější!

Tak já jdu zas omrknout kočárky na net:)

Mějte se mooooc krásně a pohlaďte své pupíky

Pá Montička + mimizemšťánek 23+5

zurecek
Ukecaná baba ;) 1290 příspěvků 10.08.04 21:34

Ahoj Montičko,
koukala jsem do galérky a krásně Ti roste pupík..to to letí není to tak dávno co jsi oznamovala světu své těhotenství a už jsi v pátém měsíci. Moc Ti držím palce!!!

K tomu snáři já mám velký a cituji:
Automobil-vidět znamená, že Ti někdo velmi závidí Tvé společenské postavení
Mít auto symbolizuje komplikace při uskutečňování snů
Hledat automobil-neuskutečněný obchod;pro mladou ženu je tento sen znamením zklamáním v lásce kvůli partnerově neuváženému chování.
Přesně „ukradené auto“ tu nic nestojí, nejvíc se tomu podobá to „vidět automobil“, ale ať už to znamená cokoliv přeji jen to nejlepší.

Měj se krásně a opatruj se.
Quatro+Ejmí od Špuntíků

Lipka
Kecalka 235 příspěvků 11.08.04 02:03

Čau holky,

moooc děkuju, že jste na mně myslely při AFP testech

Pusinko - super, že už nešpiníš a můžeš podnikat i výletky :o)))
Jinak čekáme holčičku, už jsem to odtajnila, myslím, že v předminulém deníčku "o))). Jsem moc ráda.

Mio - vítej u nás

Binky - paráda, že je vše v pořádku

Montičko - gratuluju k přežití testu :o)))

Tak zatím čau
Lipka, Maruška a mimoušek 20tt

Monticka
Ukecaná baba ;) 1177 příspěvků 12.08.04 13:02

Ahojte!

Já hlásím, že jsem u své doktorky byla už dnes (nějak jsem si to s tím pátkem popletla). Všechno je prý v pořádku. Ukázala mi krásně tlukoucí srdíčko, vzala mi krev na protilátky (kvůli tomu jsem tam šla) a vyfasovala jsem pro jistotu magnesium.

Cestou od doktorky jsem se stavila ve městě a koupila jsem další vánoční dárečky:)) Neteřinkám povlečení s Ferdou mravencem a ségře silikonový formy na pečení. A co víc, konečně jsem koupila látku a můžu začít tvořit:) Zatím jen nastřihnout a stehovat, protože nemám doma stroj. Koluje mezi mamkou, ségrou a mnou, takže si pro něj musím zajet nebo mi ho někdo dovést:) Ale hurááá, můžu se pustit do díla. Pak kdyžtak udělám fotečku, abyste věděli, jak to dopadlo:)

Mějte se báječně a pohlaďte pupíííky

Montička + mimizemšťánek 24+0

Gabule
Závislačka 3321 příspěvků 12.08.04 17:49

Ahojte holky,
můžu se k Vám taky vecpat??Jsem taky mladšího těhotenství,ale snad to nebude vadit!?
Včera jsem byla na UTZ a mimi sebou tááák házelo že dr. chtěl změřit NT a nemohl mimíka odchytit…pořád sebou mlel o:-))
Takže musíme znovu ¨na UTZ příští týden!!
Mějte se zatím krásně.
Pa pa Gabka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.08.04 19:54

Ahoj Montičko, tady je Filipka. Ani nevím, jestli si na mě pamatuješ. Docela dlouho jsem chodila do Tvého snažilkovského deníčku, ale teď už jsem doma (začínáme 36. týden), takže můj přístup na net je značně omezený. Úplně valím oči, jak to letí, že už jsi 24 tt. A klepu na všechna dřeva kolem, že je u Tebe všechno v pořádku. Vlastně jsem Tě chtěla jenom pozdravit. Pohleď za mě svůj pupíček. Náš Prťousek, který už je pořádné pašáče, ho taky na dálku zdraví.

Opatruj se.

Ahoj Filipka

Pusinka
Kecalka 369 příspěvků 18.08.04 12:44

Ahoj holky tak už jsme doma z dovolené. Miminko čutá o 106 tak jsem šťastná a klidnější. Špinění je už opravdu asi minulostí. Uvidíme ve čtvrtek příští týden jestli bude na UTZ hematom. To se také doufám dozvíme pohlaví. Holky přičarujte mi holčičku prosíííím :-), ale kluk taky nebude špatnej.
Jinak v úterý máme poradnu a ve středu musím k zubaři už teď se bojím.

Montičko jména jsou hezká. To jen my se pořád nemůžeme dohodnout.

Lipko gratuluji k druhé holčičce, já chcííí takýýýý.

Gabule vítej, aspoň o tobě budu vědět :-)

Jo jinak mi dr. podle pohybů posunul termín porodu dopředu o 10 dní tzn. 2.1. a smál se, že budeme mít novoroční miminko.

Pusinka, Tomášek a ledňátko 19+0.

binky
Zasloužilá kecalka 880 příspěvků 18.08.04 18:02

Ahoj těhule.
Tak včera jsme byli s Alim na porodním kurzu v Motole.Bylo tam tak ukrutné vedro že jsem 2*opustila místnost,ale jinak to docela šlo.Porodní asistentka která nám tam povídala byla prima a měla úžasnej hlas.Takový ten uklidňující.V pod­statě nám řekla že nemusíme chodit na žádný kurzy a tatínek pak jen zaplatí 700.-aby mohl k porodu.
Eliška kope jak fotbalista a občas se jí podaří zasáhnout moje žebro a to je pak něco.Taky se mi někdy udělá na bříšku taková boule a když za ní chytnu tak rychle ucukne.Jinak do poradny jdeme až 7.9.ale bude to i s USG.A taky mě v září eká trhání osmičky:))
Mějte se prima a ještě užívejte sluníčka.
Binky+Eliška28tt

Pusinka
Kecalka 369 příspěvků 19.08.04 21:12

Filipko já si na tě taky pamatuju. A jsem ráda, že jste už skoro u cíle. Už se taky těším až budu finišovat. Opatrujte se a dej vědět až se narodíte.

Pusinka, Tomášek a ledňátko 19+1

Vložit nový komentář