Můj vlastní syn mi řekl, že jsem blbá a že mě nemá rád. Nevím, jak reagovat

Nikdy nezapomenu na ten moment. Seděli jsme spolu u stolu a já si myslela, že je to obyčejné odpoledne. Pak ale přišlo jedno, zdánlivě nevinné „nemám tě rád“ a můj svět se rozpadl na tisíc kousků.

Můj vlastní syn mi řekl, že jsem blbá a že mě nemá rád. Nevím, jak reagovat Můj vlastní syn mi řekl, že jsem blbá a že mě nemá rád. Nevím, jak reagovat Zdroj: Canva

Byl to úplně obyčejný den. Snídaně, pár toastů, trochu mléka, žádné velké plány. Syn seděl naproti mně, žvýkal cereálie. „Mami,“ začal znenadání, „ty jsi fakt blbá.“ Zasmála jsem se nervózně, myslela jsem, že je to jen žert. Ale pak přišlo: „Ne, vážně. Nemám tě rád.“

Zastavila jsem se. Lžíce cereálií mi vypadla z ruky, a já jen zírala na jeho malou tvář, která byla naprosto vážná. „Proč bys něco takového říkal?“ snažila jsem se zachovat klid. „Protože děláš všechno špatně,“ odpověděl, aniž by se zamyslel, a ukázal na můj šálek kávy, který měl kapku mléka přes okraj.

Snažila jsem se vysvětlit, že každý dělá chyby, a že já se snažím co nejvíc. Ale on jen pokrčil rameny: „Ty se snažíš pořád, a stejně to není dobrý.“ Seděla jsem tam a cítila, jak se mi celé tělo třese. Nikdy jsem si nepředstavovala, že slova syna mohou mít takovou moc. Dokázal mě zcela zlomit během pár vteřin.

Pak přišlo to nejbizarnější. „Víš, co by bylo jednodušší?“ zeptal se s vážným výrazem. „Kdybys mi tolik nekazila život.“

V tu chvíli jsem se opravdu zhroutila. Ne fyzicky, ale uvnitř. V hlavě mi běžely všechny roky, kdy jsem se snažila být perfektní matkou – čtení večerní pohádky, chození na hřiště, všechny ty oběti, které jsem udělala. A teď tohle: jeden malý človíček, který má ještě problém vyslovit „R“, mě dokázal zlomit.

Zkoušela jsem se uklidnit. „Víš, takhle by ses se mnou neměl bavit,“ řekla jsem tiše a snažila se podávat klid. On jen přikývl a odešel do pokoje. Seděla jsem u stolu a nevěděla, jestli mám plakat, křičet nebo jen sedět a zpracovat šok.

Nakonec jsem si uvědomila jednu věc: syn nemá úplně pravdu, ale jeho slova mě zaskočila, protože odrážejí něco, co jsem možná nevědomky udělala špatně. Možná jsem byla příliš přísná, možná příliš unavená, možná jsem zapomněla poslouchat. A i když mi zlomilo srdce, uvědomila jsem si, že tady je prostor na změnu, na sebe i na něj.

Každopádně pořád tak úplně nevím, co s tím dělat a jestli se snažit naslouchat víc, obejmout víc, a doufat, že jednoho dne mi řekne něco úplně jiného. A nebo mu naopak rázně vysvětlit, že takhle se mnou mluvit nebude.

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
Anonymní
25.12.25 19:07

Nepíšete, kolik synovi je. Nevím, jak bych se zachovala, ale dle mě, jste se zachovala možná až moc klidně. Nemá k Vám respekt a úctu, přijde mi, že to postrádá většina dnešních dětí..

  • Upravit