Nočník

O životě

Dnes je to přesně rok, co se k nám přidal náš drahoušek Sašík. Je to naše zlatíčko, náš poklad, ale také náš ďábel. Teprve nedávno jsem si uvědomila, že už vlastně vůbec není tak maličký a bezmocný, ale že už je to malý schopný rošťák a je možné (neli nutné) naučit jej něco nového, a tím novým se stal po zralé úvaze můj obávaný strašič NOČNÍK.

„Leni a dáváš už Sašu na nočník“?
„Ale mami, vždyť je ještě maličký.“
„Joo maličký, mně zrovna paní kadeřnice povídala, že svou 8měsíční holčičku už na nočník vysazuje a že slaví dost velké úspěchy“

A to byl přesně začátek. Začala jsem přemýšlet, zda už také není čas něco zkusit? Neboť náš roční chlapec se s pojmem ccccc či kaka/y/o zdaleka ještě nesetkal. Zatím však zůstalo jen při mých úvahách než ovšem…

„Tak jsem dneska koupila ten nočník, já to Sašikovi ukážu, on je chtrý a bude vědět jak na to…“ - opět má drahá mamča.
„No dobře mami, jak myslíš“ - a zvědavě jsem koukala na následující divadlo. Mamka snažíc se malého nalákat začala až podezřele sladce. Chvíli koukal, ale jakoby to vytušil, zasmál se a utíkal, co mu nohy i ruce stačily, pryč. Nevzdala se a chytla ho. Vřeštící a cukající se dítě se jala přenášet do kuchyně, kde měla super nočník vyzdobený vším možným a okolo spoustu hraček - domnívala se zřejmě, že se na ně chlapeček naláká, ale OUHA… ani náhodou. Začal boj. 11kilový andílek se cukal, vztekal a řval, jak z něj sundavala ty kalhotky - a já si jen říkala „Proboha, jestli to tak bude pokaždé, tak to asi raděj předem vzdám - však on se to v dospělosti jistě naučí :)

Nožky vzpřímil jako kůly a nakonec boj zdaleka prohrála moje mamka, protože čůrání se sice dosáhlo, ale do nočníku nepadla ani kapička. V kuchyni je naštěstí lino. Načež mi bylo řečeno - „No a takhle pokračuj a on to brzy pochopí“ - v případě, že bych tvrdila, že se mi nesevřelo hrdlo obavami, tak bych lhala.

Leč červíček byl nasazen a začala jsem tady brouzdat - zjistila jsem, že skutečně spousta maminek již vysazuje anebo to zkouší. Tak jsem si řekla, že do toho musím teda jít děj se co děj. Korunu všemu dala kamarádka, která mě navštívila s 10měsíční holčičkou a tvrzením -„Ona už kaká a čůrá sama do nočníku - teda ale musíš jí tam posadit“*. Pochválila jsem a byla již dokonale rozhodnutá. Nějak jsem však nevzala do úvahy, že mimísek, který ještě sám neleze a nechodí se z nočníku asi sám těžko vzdálí - narozdíl od našeho háděte, kterému z prdelky koukají dračí ocásky.

„Tak jo Saší“ - pojď maminka ti něco ukáže. A sedám si jako na nočník, aby tedy správně pochopil, a dělám ččččíí apod. Kouká na mě - směje se. Svleču kalhoty a opakuji jak se čůrá. Směje se - a dává si do nočníku láhev s čajem, pak také kostky a všelicos jiného. Trpělivě vše vyndám a snažím se ho posadit. Po několika pokusech, které provází řev, od své snahy upouštím. Nočník je však zajímavým návštěvníkem. Strká do něj, posouvá ho, chodí pomocí něj, odkládá si tam dudlík a ve chvíli, kdy si jej nasadí na hlavu, jsem už zoufalá. Tak jak na něj - mám pocit, že se mi mé drahé dítě poněkud vysmívá - no věřím, že to v tomto věku snad ještě není možné. Máte tipy, triky, rady? - tak sem s s nimi!

Ještě několikrát jsem si dodala odvahu a výsledek byl stále stejný. Až jednou… Po neustálém cííí jsem držela nočník v rukou a Saník vedle mně - stojí a oba do nočníku koukáme (on vesele já smutně), mě něco napadlo…

Pohladila jsem bimbáska a čury, čury nočník a sláva! konečně ze stoje přímo do nočňase. Takže malé čůrání nám funguje takto. A větší potřebu? Nemám sílu řešit - jako to fakt nevím, jak naučím, už teď mám hrůzu. No zatím budem trénovat na stojáka, a pak se uvidí - nebo někdo porádí super bomba nejlepší trik?

Všem pěkné nočníkování, páč vidím, že to vůbec není sranda, ale pěkná dřina, ale do 18. to snad zvládnou všichni :)? Doufám, že i my :)

Hodnotilo 2 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Lééénuša
Závislačka 2806 příspěvků 07.08.11 07:30

Ahojky, tak tvůj deníček mě pobavil ač nočník je asi zlý sen každé (skoro každé) maminky. Bohužel mimčo mám zatím malé na učení na nočník.
Zrovna nedávno jsem četla nějaký článek ohledně tohoto prblému a tam nějaká dr. psala, že na nočník by se mělo začít zkoušet asi od roku a půl…připadá mí že 8měsíční mimino sotva pochopí co udělalo pokud seto zrovna povede. Paní dr. tam radila, že se má mimino nechat bez plíny oblečené a když se počůrá, aby si uvědomilo,že tohle je stav který není příjemný a studí to a následně mu ukázat kam se to má dělat. S tím kaděním je to asi horší…zkoušet a zkoušet a zkoušet. U nás znám hodně maminek co mělo s tím to problém a ještě ve 3 letech dítě chtělo plínu.

 
zrustice
Ukecaná baba ;) 1808 příspěvků 07.08.11 07:59

Jako bych slyšela mou maminku :-D Taky začala malou posazovat na nočník v 9 měsících. Já jsem jí to jen odkývala a doma jsem vesel plenkovala dál. Ná se nočník zadřail až kolem roku a půl, a to jsme byly jedny z prvních v okolí. Takže to fakt neřeš, Sašík je ještě malý. A jak říkáš, do 18 v plenkách nebude :-D

 
xangel87
Kelišová 6555 příspěvků 07.08.11 08:36

Tak já jsem zastáncem toho začít s nočníkem, až bude dítě trochu chápat, co a jak na něm.Takže my začnem nejdřív v roce a půl ne-li dýl. :-)Nejdřív chci, aby malej pochopil, co jsou výrazy ččččč a ee a následně si vybral noční sám, jako motivaci, pak to snad půjde líp :) Přiznám se, že radu nemám, každopádně přeju aspoň hodně trpělivosti a konečně nějaké výsledky :-)

Příspěvek upraven 07.08.11 v 08:38

 
andrysecek
Ukecaná baba ;) 1437 příspěvků 07.08.11 08:45

Ahojky v prvni rade by si dite nemelo s nocnikem hrat nenechejte ho at vi ze to neni na hrani,ja bych jeste chvilenku pockala a reknu vam jak jsme to delali my malou jsem posadila na nocnik a necim ji zabavila prohlizela si knizku nebo si hrala s mobilem dokud se nevycurala a pak dostala nejakou odmenu aby vedela ze udelala neco dobre a na doma jsme chodily bez plinky jen at citi mokro jinak se to nenauci mala bude mit v zari 2 a pul roku a ted zaciname bez plinek na noc a verim ze uz ji nebudeme potrebovat tak preji hodne sil je to beh na dlouhou trat ale urcite se zadari :dance:

 
Lenka76
Ukecaná baba ;) 1313 příspěvků 07.08.11 09:22

ahoj, cetla jsem hltave do konce tvuj denicek,protoze ja moji holcicku (20 mesicu) jsem teprve vcera uspesne jenom POSADILA na nocnik. Ona na nocniku proste nechtela ani sedet,natoz delat veci,co se maji. Tak jsem teprve ve fazi,ze jenom sedi na nocniku.
Me totiz vdyzky dojalo,kdyz se maminky chlubily, ze uz v roce bez plinek,nebo v roce a pul…ja myslim,ze kdyz dite nechce,tak ho tam nemam nasilim davat. a taky si myslim,ze deti,kteri na nocnik nechodi jeste ve dvou letech,tak je jich dost a neni to nic neobvykleho.Sa­mozrejme,ze jsou sikulky deti,co nocnik zvladaji brzo.to je stejny jako s mluvenim,se sezenim…a vubec s celym vyvojem ditete,nektere deti jsou rychlejsi,nekteri pomalejsi,ale na konec se tam dostanou vsechny.
Preji uspesne nocnikovani a musim rict,ze pro me i ted je docela hruza pri pohledu na nocnik a moji holcicku,ale pak si rikam,ze nikdo nevidel 15 ti lety zdravy dite s plinkou,tak se tam dostaneme i my,ale bohuzel to par mesicu jeste potrva…

 
tessika
Zasloužilá kecalka 714 příspěvků 07.08.11 09:39

Holky, tak já si teda připadám jako v jiném světě. Leontýnce bylo tenhle týden 8 měsíců a vesele už na nočník chodí. Pochopila to ihned a přes den už je doma bez plínek. Vždy ji posadím na nočník a ona se hned vyčůrá nebo vykaká a sama si zatesklá a má ohromnou radost. Podle mě moc dobře chápe, co dělá. Dokonce ví, kde je nočník a sama si k němu doleze, když potřebuje (a doopravdy ho nemá na hraní a nikdy neměla!), teď ji začínám učit znak, aby si mohla „říct“ i jinak, než že mi doleze k nočníku, abychom mohli být bez plínek i jinde než doma.
Dodávám, že původně jsem měla taky v úmyslu začít až později, ale přišlo mi, že Lea je značně nespokojená, jen když se do plínky vyčůrá, tak jsem to s ní zkusila a mělo to obrovský úspěch. :nevim:
Snad mě za to tady neukamenujete, ale já si prostě myslím, že už takhle"malé" dítě si uvědomuje když vykonává potřebu.
Edit: A má to aspoň tu velkou výhodu, že dítě aspoň pochopí, že se na nočníku sedí a nemůže ještě utéct. Hodně jsem se bavila v úseku, kde popisuješ, jak maminka honila kluka po bytě, aby ho posadila na nočník :lol:

Příspěvek upraven 07.08.11 v 09:41

 
xangel87
Kelišová 6555 příspěvků 07.08.11 10:00

Tessiko proč kamenovat? :-) Každé děcko se naučí brzy něco jiného.My už třeba zvládáme pít z obyčejného kelímku a s pomocí se sám krmit lžičkou, jiné děcko zvládá chodit na nočník.Jestliže tvé malé vadila mokrá plína, tak možná byla vážně dobré začít brzo. :-) U někoho to nejde, to musí zhodnotit maminka - třeba vím, že náš kluk by z toho nočníku zdrhal už v těch 8-mi měsících, seděl by tam max.2 vteřiny­.A taky, že mu počůraná plína nevadí :lol:
Ale v případě zakladatelky bych já osobně asi počkala…

Příspěvek upraven 07.08.11 v 10:15

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 07.08.11 10:05

myslím, že poslední příspěvek ostatní maminky pěkně vytočí :mrgreen:
já ještě mám mimi v břiše, tak se můžu smát…jo jo je to věda
osobně bych ale asi taky spíš nenutila, tím se ničeho nedosáhne :nevim:
oprava: myslela jsem příspěvek Tessiky, mezitím další přibyl

Příspěvek upraven 07.08.11 v 10:06

 
klara123
Ukecaná baba ;) 1505 příspěvků 07.08.11 10:16

Krásně a vtipně napsaný deníček :palec: Taky vždycky honím malou po bytě a snažím se jí k tomu přimět :mrgreen: Myslim, že kdyby mě při tom někdo viděl, tak má o zábavu postaráno :-)
TESSIKA- upřímně závidím!!!! V tomto věku malá na nočniku vydržela sedět a vyčurala se, někdy dala i bobek k dobru :lol: Ale už jaksi nebyla tak chápavá, aby si nočník vyžadovala. Buď ráda, že máš šikovnou dceru :srdce: U nás teprve teď malá ví, že dělá bobík-bohužel to vždycky řekne až když ho má v pleně :think: A že je počůraná jí teda vůbec nevadí. Říkala jsem, až budem mít po operaci kýly, tak začneme a to by bylo, aby nebylo, žeeee?? :-D

 
lemyk
Kecalka 205 příspěvků 07.08.11 10:29

No holky a to mi manžel ještě kazí veškerou mou snahu. Včera mu teda říkám „Než ho vykoupeš, dej ho na nočník a dělej číčí“ - jenže je cizinec - takže místo číí dělal pššší - což je jako jít spát spíše. Pak se tomu sám začal smát a malého rozdováděl ještě víc - takže k pochopení vede cesta trnitá :mrgreen: . :mrgreen: :mrgreen: Fakt že každé dítě je jinak chápavé - naše chápe zatím jen blbiny - ty ovšem dokonale 8-o :roll: :mrgreen:

 
jusinka
Kecalka 405 příspěvků 07.08.11 12:12

Hezky napsané :palec:

Malému byl před pár dny rok a na nočník ho občas zkoušíme posadit, ale bez úspěchu. Jak ho vidí, zdrhá, když ho chytnu, prohne se mi do luku a řve. Nutit ho nebudu, nechci mu to úplně zprotivit, prostě počkám až k tomu dozraje. Neznám nikoho, kdo by šel do 1. třídy s plínkou :wink: .
A navíc je náš Mareček takový flegmouš, že plná plínka mu je totálně šumák :-?, i kdyby už na něm hnila, určitě by si hrál spokojeně dál :nevim: . Snad se nám to příští léti až mu budou dva, podaří :think:

 
zanetka2712
Echt Kelišová 8286 příspěvků 07.08.11 12:26

my měli to samé, nočník jsem dala do prostřed obýváku a vysvětlila mu, že se do toho čůrá a kaká, a aý bude chtít tak at tam jde. Nešel takže já to udělala tak že ho tam posadila sice s brekem a kraválem a hrála si tam s ním, no a on udělal to, že když jsem odešla, sedl si vedle nočníku a vyčůral se na zem… takto pokračovalo dál: pak jsme šli na návštěvu ke kamarádce která mě větší dítko chlapečka ten šel čůrat na záchod jako CHLAP a od té doby to náš Kuba dělá taky, začal asi ve dvou letech… ale bobíka tam neudělá ani na záchod ani na nočník ale jen do kalhot a jsem taky zoufalá, budou mu tři roky a nevím co s ním, šli jsme na něj po dobrým, po zlým a nic… jinak jsem slyšela názor, na nočník hned jakmile zažne sedět aby si zvykl

 
tokaja
Povídálka 20 příspěvků 07.08.11 15:29

já osobně jsem dávala děti na nočník brzy-jak začali sedět už seděli na naočníku.Samozřejmě jim to chvíli trvalo než pochopili proč tam sedí,ale do 1,5 byli přes den bez plín. A tak zhruba do 2,5 let byli i přes noc baz plínek(děti mám 4). Akorát ta naše nejmladší mi dala zabrat, jelikož trpěla na zácpu, nechtěla „kakat“ do nočníku. Ale vše jsme již zvlásli bylo jí 2,5 roku a jsme už 3 měsíce úplně bez plínek.
Myslím že je to doopravdy individuální, každé dítě je jiné,Doporučila bych počkat-my jsme museli u malé taky počkat asi 4 měs., než se jí "kakání "upravilo a pak si řekla sama. Nyslím, že i doktorka by ti řekla ,že malý má čas do 3 let. Držím palečky , určitě to dřív nebo později zvládnete :mrgreen:

 
peprle
Ukecaná baba ;) 1031 příspěvků 07.08.11 20:17

tak u nás to až tak velký boj nebyl.samozřejmě babička pořád,že by už měl chodit na nočník a jestli ho dávám atd..v roce jsme sem tam zkoušeli,ale žáden nátlak.samozřejmě bez úspěchu.takže jsem ho schovala a znovu jsme zkoušeli cca kolem půl roku.doma jsme nechávali bez plíny(to se několikrát musela vytírat loužička)a Marečkovi začaly vadit počůrané věci.takže jsme začali slavit úspěch hodně brzy..a snad během měsíce ze dne na den už nechtěl plínu ani na noc.takže neznáme nějaké odnaučování na večer :potlesk:

 
peprle
Ukecaná baba ;) 1031 příspěvků 07.08.11 20:19

áá překlep..znova kolem roku a půl

 
eginka
Kecalka 455 příspěvků 07.08.11 21:01

no my sme zacali pred 2 tyzdnami s nocnikom. Maly sa naucil sam sediet, ma 9 mesiacov. Zatial nam sa nedari uple, ale uvidime :-) neutece nam nikam, zatial :-) len nadava :twisted:

 
JančaK
Ukecaná baba ;) 1357 příspěvků 07.08.11 23:20

Tessiko, máš šikovnou holčičku, podle toho co popisuješ, v takovém případě je tto dobře, že jsi jí dala na nočník, za to tě nemá kdo co ukamanovávat.

Naše malá je čuně a počůraná plínka jí vůbec nevadí a pokaděná v podstatě taky nee. Takže na nočník nechodí, počkám si až pochopí. Podle doktorky máme prý ještě klidně rok čas, což mi přijde zase až dost, ale Kačenka prostě na nočník ještě není zralá. :lol:

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 08.08.11 01:57

Perfektně jsi mě pobavila!!! :lol: :lol: :lol: :potlesk: Já ještě nebudu posazovat (9 měs) jsem si říkala ale koukám že bych měla využít doby, kdy mi z něj ještě nikam neunikne. Díky za postřeh!!! A v boji sílu! :kytka:

 
Munenka
Kecalka 145 příspěvků 08.08.11 14:56

Tak ja nasi malou zacala posazovat az v roce a pul, protoze do 16 mesicu nechodila sama, rvala a rvala, ale brzo pochopila, plinka ji nevadila ani procurana a ani pokakana, ale obleceni mokre ano, to primo jecela, takze jsme pres den sundali plinku, nocnik jsem nachystala tak aby ho bylo videt. Za tri mesice chodila sama, a to jsem byli i na noc bez plinky, proste pred spanim se slo na nocnik nebo na zachod a pekne haji. Takze nam to trvalo 3 mesice a jsme bez, zkouseli jsme to uz driv, ale nechapala to, takze bez uspechu. Jinak nas to nutilo, protoze jsme cekali dalsi a dvoje plinky jsem zasadne odmitla kupovat, takze jsme to stihli. Jinak nocnik si v obchode vybrala sama i prkenko na zachod, krasne zlute s kacenkama. Jinak prvniho syna jsem zacala vysazovat hned jak se posadil, v roce uz chodil na nocnik pres den, ale taky dlouho se ho drzel, odmital mi chodit na zachod kakat jeste ve 3 letech, protoze na nocniku se mu lepe tlacilo, ale ve dvou letech byl bez plenek i na noc…

 
Istrie1  08.08.11 19:29

Jo, tak holky, malýmu je rok a půl a nočník je absolutně bez úspěchu. Jinak je celkem kliďas, ale jak ho tam zkusím posadit, spustí řev. Takže to zatím neřeším, občas samozřejmě zkouším, ale pořád to samé. Tak nevím, asi možná půjdeme rovnou na WC. Jinak mám ještě starší dceru a ta chodila na nočník od roka. Prostě každé dítko je jiné a s malým v tomhle neudělám nic :cry:

 
Judita74
Ukecaná baba ;) 1673 příspěvků 09.08.11 14:11

Máš moc hezky napsanej deníček.Nejde mě na to nereagovat.Malé je 22 měsíců a je to dva dny co začala chodit na nočník!Ale bylo to pekelných 14 dní.Ze začátku tam nechtěla sedět.Potom už jo,ale neudělala do něj ani kapičku.Potom si stoupla a vyčurala se na zem.Nedokázala jsem jí vysvětlit,že na zem se nečurá!Začaly jsme teda chodit na dvorek.To celkem zvládala.Ale když jsem si to nepohlídala,tak to šlo do tepláků.Potom už mě začala dělat naschvály.A po­čurala se 10 minut poté,co jsem ji nechala vyčurat.Po těch dvou týdnech už mě ruply nervy a nadala jsem jí(ikdyž jsem se tomu celou dobu bránila)a prostě jsem se s ní přestala bavit a vždycky jsem jí odehnala.potom to vyřešil tatínek a řekl jí,že se s ní nebudu bavit do té doby než se vyčurá do nočníku !A ona šla a vyčurala se :dance: Oba jsme vykulily oči a já ju hned šla pochválit!A bylo to!Jenom ju ještě musím naučit si říct,ještě než to teče :mrgreen:

 
katerina2095
Ukecaná baba ;) 2085 příspěvků 17.08.11 11:28

Ahojte maminy,koukam ze je to opravdu trn v pate ten nocnik :zed: Ja jsem byla nedavnos moji dcerkou na ockovani v 16mesicich a zaroven jsem se ptala doktorky jak je to z nocnikem.Rekla mi ze se tim nemam trapit a ze nejnovejsi studije rika ze kazda mamina at chce dat nebo nechce ditko na nocnik,ma koukat na obsah plenky.tedy koukat jestli hodne vycura nebo ne.pokud uz mene cura prez den,tehdy je nejvhodnejsi cas ukazat diteti nocnik.A rano to same,zkontrolovat jak je napumpovana plinka.rikala ze si ted hodne maminek vychvaluje nocnik s melodii.pokud se ditko vycura nebo vykaka zahraje melodii.a je to pro ty deti dost velka motivace.sama to chci vyzkouset.a neni ani drahy cca 100kc.takze hura do toho protoze Vaneska mi bouzel tez nechce nocnik ani videt.preju pevne nervy vsem statecnym maminam :mavam:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama