Nový přítel mou dceru odstřihl od okolí. Mám obavy, aby jí neublížil

Je to už pár týdnů, co mám pocit, že se mi moje dcera, Marika, vzdaluje. Přemýšlím, co se stalo, a pořád se nemohu zbavit divného pocitu v žaludku. Je to zvláštní, jak jsem si vždycky myslela, že mezi námi nebude nikdy žádné tajemství. Když byla malá, všechno mi vyprávěla. Vždy jsme si měly co říct, povídali jsme si o všem – o škole, o klucích, o kamarádkách, o každodenních malých radostech i problémech. A teď… najednou nic. Mám o ni strach

Nový přítel mou dceru odstřihl od okolí. Mám obavy, aby jí neublížil Nový přítel mou dceru odstřihl od okolí. Mám obavy, aby jí neublížil Zdroj: Canva

Jistě, můžete si myslet, že je to přece normální, děti rostou, začínají se odtahovat, klasika ne? Dcera je už přeci dospělá, dostudovala, neměla bych vyžadovat každodenní kontakt. Je nutné, aby se děti postavily na vlastní nohy a je v pořádku, že se to stalo i u mé dcery, ale přesto se obávám, že způsob, jakým se to stalo v pořádku není.

Začalo to nenápadně. Pamatuju si, jak mi Marika vyprávěla o tom, jak je zamilovaná do Petra. Jak ji nosí na rukou, jak jí rozumí, jak je to jiný než s ostatními kluky. A já jsem byla ráda, že je šťastná. Vždyť, co více si přát, než její štěstí. Ale pak začaly přicházet první signály, že to není úplně samo sebou. Začalo to maličkostmi. Nejdřív ji požádal, aby se přestala bavit s některými kluky, které znala ze sportu. Byla to banální věc, ale už tehdy mi to nějak nesedělo. „Mami, to je v pořádku, prostě mu to vadí, miluje mě, tak prostě žárlí,“ říkala mi, když jsem se ptala, proč je to problém.

Ale to nebyl konec. Začalo to eskalovat. Postupně ji omezoval v kontaktu s přáteli. Ze začátku se ještě s kamarádkami scházela, ale už ne tak často. Potom už se nescházela ani s nimi a jakmile se s Petrem sestěhovali, přestala chodit na návštěvy i k nám. „Nemám čas na všechny, mám Petra, musím se mu věnovat“ říkala mi. A já, která jsem ji vždy vnímala jako silnou a nezávislou dívku, jsem začala pociťovat, že je na něm až příliš závislá. Po několika měsících už jsem ji skoro nepoznávala. Když jsem se jí ptala na její vztah, odpovědi byly čím dál tím chladnější a odtažitější. A pak odřízla kontakt úplně, zablokovala mě na sociálních sítích, přestala zvedat telefony.

Když jsem jí posílala zprávy, občas mi odpověděla, ale odpovědi byly vždy jen takové strohé – „Všechno je v pohodě, mami, neboj se.“ Ale je to opravdu v pořádku? Mohu si být jistá, že to píše ona? Nemohl jí telefon vzít?

„Mariko, můžu za tebou přijít? Jen na chvíli, nechci tě obtěžovat,“ psala jsem zprávu, která zůstala bez odpovědi, tak jsem u nich doma zazvonila, ale místo Mariky mi otevřel on – její přítel. Stál tam, s tvrdým nepřístupným výrazem. „Marika teď nemá čas. Nepřejeme si, abyste se tady objevovala,“ řekl mi. Srdce mi v tu chvíli spadlo. Jak to, že ona nemá čas? Vždyť jsem její matka! Jak mi může zakázat vidět dceru?

I když jsem se snažila zůstat klidná, v tu chvíli jsem věděla, že tohle není normální. Začala jsem se ptát jejích kamarádek, ale ty mi jen potvrdily to, čeho jsem se obávala – Marika se s nimi přestala bavit. Přestala se zúčastňovat akcí, kterých se dřív ráda účastnila. „Je to jako by se z ní stal úplně jiný člověk,“ říkala mi jedna z jejích kamarádek. „Prostě zmizela.“

Do práce ale prý chodí, ovšem odpracuje si své a jde domů, za Petrem, za svou velkou láskou, kvůli které odřízla všechny, kteří ji měli rádi. Prý nevypadá, že by jí někdo týral, že by z domu nesměla, ale mám strach, že jí svou manipulací ovládá víc, než je ochotná si připustit. Nebije ji? Přišla bych na to? Co když jí ublíží? Jsem jen hysterická a mám svou dospělou dceru nechat být a nebo je má intuice správná?

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
Anonymní
4.2.26 14:52

Izolace od blízkých nikdy není zdravá. Je dobře, že zůstáváte ve střehu a že se snažíte zůstat v kontaktu. I kdyby teď vaši pomoc odmítala, je důležité, aby věděla, že u vás má vždy bezpečné místo.

  • Upravit