Reklama

Papáníčko

Rodičovství
  • emimino
  • 05.08.01

... jak jsem u Verunky zaváděla pevnou stravu ( + seznam jídel včetně harmonogramu zavádění dle věku dítěte)

Přestože jsem se v průběhu kojení setkala s řadou problémů během kojení, vydržela jsem výhradně kojit až do poloviny šestého měsíce a jsem rozhodnuta kojit alespoň do jednoho roku.

V polovině šestého měsíce jsem na radu lékařky začala zavádět tuhou stravu. Tedy asi do konce šestého měsíce to bylo spíše vkládání dvou až tří lžiček tuhé stravy do poledního kojení. Později jsem zvyšovala množství vždy o několik lžiček. Zhruba od poloviny sedmého měsíce má Verunka na oběd pouze tuhou stravu. Ke konci sedmého měsíce jsem začala dávat Verunce i na večeři kašičky a to obdobným způsobem jako v případě poledního jídla.

Dnes máme již ustálený harmonogram - denní menu.
snídaně - bílý jogurt, někdy ochucený ovocnou přesnídávkou,
dopolední svačina - kojení,
oběd - zeleninový vývar a zeleninové pyré, 1. odpolední svačina - kojení,
2. odpolední svačina - přesnídávka, banán nebo jogurt,
večeře - zeleninová polévka nebo kaše.
No a do další snídaně ještě dvakrát až třikrát kojím.
Ke jídlu podávám k pití převařenou kojeneckou vodu z hrníčku.

Než jsem začala tuhou stravu zavádět, tak jsem prostudovala spoustu literatury na toto téma. Chtěla jsem zejména vědět, co může miminko vlastně ochutnat a kdy. Ale čím víc jsem toho přečetla, tím větší zmatek jsem z toho měla. Každý tvrdí něco jiného. Jedna lékařka radí dávat piškoty už ve třech měsících, druhá doporučuje čekat až do devátého měsíce ( kvůli lepku ) a světoví výrobci dětské výživy vyrábí kaše s obsahem lepku jako vhodné pro děti od šestého měsíce. Obdobné to je i u spousty zeleniny, ovoce a ovocných šťáv.

A tak jsem si řekla, že všeho s mírou. A začala jsem se řídit vlastním úsudkem. Na oběd dostává Verunka zeleninový vývar a zeleninové pyré - základ tvoří brambory, mrkev a dále přidávám brokolici, kukuřici, hrášek, růžičkovou kapustu, zelené fazolky, květák, pórek, rajčata, kedlubnu ( tu ale opatrně. je způsobuje Verunce nadýmání ). Na svačinu dávám ovocné přesnídávky ( jablečnou, broskvovou, meruňkovou ). a na večeři pak instantní rýžové kaše, do kterých přidávám buď rozmixovaný banán nebo ovocnou přesnídávku.
Dilema, zda Verunce mám dávat stravu kupovanou nebo doma připravovanou jsem vyřešila kompromisem - polévky, zeleninové pyré a jablečné přesnídávky připravuji sama, ostatní přesnídávky, jogurty a kaše kupuji.

Z různých zdrojů jsem pak dala dohromady harmonogram zavádějí jednotlivých druhů jídel, tak jak je doporučuje odborná veřejnost.
6. měsíc - rýže, cuketa, brambory, mrkev, banán jablko
7. měsíc - květák, hrášek, brokolice, meruňka, malina, broskev, bílý jogurt, pohanka, jáhly, kukuřice
8. měsíc - petržel
9. měsíc - masový vývar ( z kuřecího, krůtího, králičího masa ), produkty s obsahem lepku - obilninové kaše, piškoty, pečivo, atd., corn flakes ( bez obsahu soli a cukru a dobře rozmočený v mléce )
10. měsíc - hruška, vajíčko
11. měsíc - citrusové plody a jahody ( pozor na alergické reakce )
1 rok - celer, tvaroh, tvarohové sýry ( neslané )
po 1 roce - kakao, med, maso ( drůbeží, krůtí, králičí ), krupicová kaše
po 2 letech - ryba, kravské mléko, tvrdý sýr


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
fairynuff
Nováček 10 příspěvků 25.05.02 23:55

Myslim si, ze kazde dite je individualni a kazde dite potrebuje zacit jist tuhou stravu v jinem veku. Ja jsem zacala prikrmovat po 4. mesici. Muj syn vazil 3.86kg kdyz se narodil a kojenim se vypracoval na 7.30kg ve 12 tydnech. Jiste si umite predstavit, ze takoveho jedlika ukojit nebylo jednoduche!
Chtela bych se zeptat, proc jste napsala, ze maso by se melo davat az po 1 roce a proc hruska az v 10 mesicich? Muj syn na hruskach zacinal. Take kravske mleko se snad muze davat od 1 roku? S lepkem je doporuceno zacit v 6 mesicich podle toho, co jsem cetla ja, pokud neni v rodine historie intolerance.
Jeste bych chtela rici, ze jsem byla v mirnem soku, kdyz jsem prijela do Cech a zjistila, ze detske vyzivy Heinz obsahuji sul. To je tady v Anglii zakazano zakonem, pridavat sul do detskeho jidla. Dokonce jsem z toho byla tak rozcilena, ze jsem poslala e-mail na customer services zde v Anglii a oni mi odepsali, ze v kazde zemi daji do jidel to, co je tam povolene. Takze maminky, prosim prectete si seznam vseho, co je ve sklenicce, nez zacnete krmit (nebo lepe nez koupite, usetri to penize :-))

 
Šárka
Kecalka 418 příspěvků 27.08.02 21:08

Jak jsem již uvedla výše - seznam je vytvořen z několika článků o zdravé výživě pro miminko - bohužel skoro nikde není vysvětlení proč zavádět tehdy a tehdy.
Podle mne je to ale dáno tím, jak je zralý organismus miminka a jak dobře dokáže zpravocat obsah dané potravy - např. živočišná bílkovina (tj. maso)
Hrušky jsou zase podle mne doporučeny podávat později, protože nadýmají a v 10.tém měsíci je již dítko velmi mobilní a díky tomu i lépe pracuje střevo a snižuje se tak riziko střevních potíží

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.02 19:46

Šťávu z hrušek mi doporučil pediatr při osmidenní zácpě plně kojeného tříměsíčněte. Fungovalo to lépe a jemněji než by zvládl jakýkoli čípek Od pěti měsíců je používám už jako pyré kdykoli, kdy se nám nepovede ušpinit plínu aspoň obden. Pro stejné účely lze použít prý jablka, která se musí ovšem podávat okamžitě, nezhnědnutá oxidací, což při krmení lžičkou nejde vždy stihnout. Po zahnědnutí prý staví.
Co se masa týká, synek před třinácti lety odmítal ke zděšení pediatrů hovězí vývar natož pyré od tenkrát doporučovaného šestého měsíce až do čtyř let. Maso jedl zřídkakdy, vždy upřednostňoval zeleninu a moučná jídla, živočišné bílkoviny doháněl mlékem. Stejně tak odmítal citrusové plody, ty nejí dodnes a veškeré dužnaté ovoce. A přece ve zdraví přežil.
Dcerce je teď šest měsíců, od pátého měsíce jsem přikrmovala mixovanými polévkami a zelninová jí moc nejela. Sklidnila se, až když jsem do směsi k mixování přidala cca 3 dkg rozvařeného
kuřecího nebo libového hovězího masa. Teď se chystáme na kaše k večeři.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama