Porod a oční vada

Zdraví
  • 10.03.02

Zhorší se oční vada po porodu ?

Dobry den, prave jsem narazila na tyto stránky a jsem mile prekvapena. Sice zatim miminko neplanuji, ale uz ted mam obavy ze sve ocni vady a pripadneho porodu.

Od malicka jsem kratkozraka a cetla jsem ze pri nekterych ocnich vadach se porod automaticky vede cisarskym rezem. Je to pravda? Zhorsi se mi vada po porodu? Pokud si necham udelat laserovou operaci oci a za par let budu mit miminko, vrati se mi dioptrie zpet? Je toho asi trochu moc co chci vedet, ale doufam ze mi nekdo poradi.
Predem moc dekuji.

Je pravda, ze behem porodu jsou oci velmi zatezovany, zejmena pokud maminka spatne tlaci a tlak misto do podbrisku vede do hlavy. Vysoky tlak na oci, tak muze zpusobit jejich prekrveni a popraskani nekterych cevek. To zda dojde ke zhorseni zraku, ale nevim Ja sama nosim bryle take od malicka a ani u jednoho porodu (rodila jsem dvakrat) ke zhorseni zraku nedoslo. O moznosti zhorseni zraku po porodu pri operaci oci je nejlepsi konzultace primo s ocnim lekarem.
 Sarka

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.02 22:13

Krátkozraké oko je protažené v předozadním směru a má větší povrch než oko zdravé. Buněk sítnice je ale pořád stejně, takže u krátkozrakého oka je sítnice řidší a je v ní napětí. Při porodu se zvyšuje nitrooční tlak a tím vzniká nebezpečí odchlípnutí sítnice. Takhle mně to aspoň vysvětlil očař.
Názory na to, zda je nebo není potřeba císařský řez, se různí. „Stará škola“ ho ordinuje od 5-ti dioptrií výše, nověji se to pokládá za nutné pouze pokud je sítnice ještě i nějak jinak poškozená (můj doktor se zmiňoval o degenerativní myopii, to by prý vadilo, ale co to je, to nevím, protože to nemám).
Já sama jsem poprvé rodila císařem právě kvůli očím - měla jsem 6,5D a dostala jsem se do rukou „konzervativnímu“ staršímu doktorovi, který se chtěl sichrovat (to mně řekl do očí). Podruhé mně mladý doktor císaře nedoporučil, rodila jsem vaginálně, trvalo to 20 hodin, synek měl 4,4kg, a oči to v pohodě přežily, ačkoli jsem už měla 8D.
Oči se mně pořád pomalu ale jistě zhoršují, po vaginálním porodu se rychlost zhoršování nezvýšila.
Pokud to někdo chcete rozebírat podrobněji, ráda pomůžu (vaginální porod se mně líbil 100× víc než operativní a pokud bych někomu mohla pomoct vyhnout se císaři, budu celá šťastná) - můj e-mail je zaba@worldmail.cz.

Žaba

Vložit nový komentář