Porod Brno - Bohunice

Porod

Milé nastávající maminky, chtěla bych se s Vámi podělit o můj čerstvý zážitek z porodnice v Brně Bohunicích. Do porodnice jsem jela na dvakrát. Poprvé to byl planý poplach, kdy kontrakce sice byly, ale stále jsem ještě nebyla otevřená. Dostala jsem tedy na výběr, zda zůstat, nebo jet na čas ještě dom.. Samozřejmě jsem si vybrala druhou možnost, jelikož jsem se řídila heslem všude dobře, doma nejlíp a hlavně to pohodlí, které člověk doma má prostě vyhrálo.

Zklamáni, že se ještě nic neděje jsme tedy odjeli s partnerem domů. Kontrakce však během dne ustávaly, aby v zápětí zase mohly začít sílit a tak jsme byli do 24 hodin v porodnici znovu. Můj partner celý znechucen, navíc v nočních hodinách, na vrátnici v Bohunicích opět hlásil, že jedeme do porodnice, avšak v duchu si jen říkal, že se jedná o další planý poplach. Nicméně jsme se vyšplhali do 1 patra a zazvonili na porodním sále. Jelikož jsme si dopředu zavolali, že jedeme, byli jsme rychle přijati porodní asistentkou, která mě vyšetřila. Když se rozezněli její slova, tak se mamino převlékněte, jste již otevřená na 3 cm a že se domnívá, že během 4 následujících hodin porodím, silně se mi psychicky ulevilo, ač bolesti sílily. Můj partner skoro nevěřil a běžel do auta pro věci, které jsme pro jistotu a s představou, že nás pošlou zase domu raději nevyndávali.

Došli jsme společně na porodní sál, jelikož jsme absolvovali zdejší prohlídku v rámci předporodního kurzu, rozhodli jsme se pro nadstandardní pokoj, kde bude příjemější pohodlí (vybavení: polohovatelné porodní lůžko, vana, koupelna, TV, hifi věž, lůžko na ošetření novorozence, různé pomůcky na tišení bolesti…)

Při příjmu jsem předala porodní asistentce s obavami porodní plán, který byl k mému překvapení přijat s příjemným ohlasem a por. asistentka se jím od počátku začala řídit. Doprovodila nás na porodní sál, vysvětlila vše co nás zajímalo a seznámila nás s průběhem porodu. Požádala jsem o epidurální analgezii, byla mi proto odebrána krev kvůli srážlivosti, s tím, že mě obratem dají vědět jak to vypadá a přijde anesteziolog mi jej píchnout. Než se setra vrátila zpět, že mi dá nálev, o který jsem sama žádala, praskla mě plodová voda.. Porodní asistentka mě tedy znovu vyšetřila a konstatovala, že již na nic není čas, natož pak na můj vytoužený epidurál, že již porod začíná.. a tak najednou začal fofr - dýchání, tlačení.. (jelikož jsem se nestihla vyprázdnit, měla jsem ještě obavy ze stolice, která ze mě půjde, por. asistentka mě však uklidňovala, že se nic neděje, že je to normální).. najednou jsem měla pocit, že je sál plný lidí, které jsem však vůbec nevnímala… tlačila jsem nejdříve v poloze na boku, bohužel mi to moc nešlo a tak mi pomáhala ještě další přivolaná por. asistentka, která se snažila tlačit na bříško.. nic naplat, maličký začal mít špatné ozvy srdíčka a tak honem na záda a znovu tlačit…konečně byla hlavička venku, kolem krku byla však omotaná pupeční šňůra, kterou por. asistentka pohotově rychle přetáhla přes hlavičku.. maličký se narodil za 1,5 hodiny po příchodu do porodnice… po narození mi ho dali na břicho, ale vzhledem k tomu, že nereagoval, rychle ho dětská sestra odebrala a společně s přivolanou dětskou lékařkou započaly mého chlapečka křísit, což se jim ještě na sále povedlo. Bohužel s ním museli rychle na novorozenecké oddělení, kde byl umístěn do inkubátoru a bezprostředně sledován, takže první minuty po porodu jsme byli s partnerem ve strachu o našeho drobečka. Naštěstí po 20 minutách již přišli pro mého partnera, aby se šel na něj podívat, že je již vše v pořádku. Vrátil se celý nadšený, mimčo v inkubátoru vyfotil a tak jsme se spolu další dvě hodinky na sále těšili z našeho malého (ehm, téměř čtyřkilového) chlapečka pouze na fotografii v digitálním fotoaparátu. Přesto to byl fajn zážitek a chtěla bych i zde velmi poděkovat porodní asistentce p. Rašovské, díky které byl porod velmi příjemným zážitkem (ač bolestivým - to k tomu však přeci patří .-)))

Musím přiznat, že oddělení šestinedělí nebylo již tak úžasné útulné místo. Nicméně sestřičky se o maminky se staraly dobře. Občas měl člověk pocit, že mají víc zkušeností než lékaři. Některé byly víc příjemné, některé méně, ale tak už to chodí asi všude. Nikdy mi však žádná neodmítla odpovědět, či pomoc, když jsem se na něco ptala, nebo něco potřebovala. Největší dík zde patří sestřičce p. Winterové, která snad ani není člověk, ale anděl, byla vždy milá ke všem a věnovala se doslova každému naplno, zejména na noční službě, kdy byl relativně čas a klid.

Další můj velký díky patří dětským sestrám na novorozeneckém oddělení, věnovali mě i malému dostatečnou pozornost a zejména nám pomohly a poradily s kojením. Takže jsme odcházeli z porodnice plně kojeni, bez jakýchkoliv příkrmů. Dokonce i poradily s technikou, polohami a možnostmi. Maličký dostal navíc během tamějším pobytu žloutenku, která vyžadovala pobyt pod foto lampou, a tudíž naše odloučení., sestry vždy pro mě docházely, když bylo potřeba krmit.. Nakonec můj dík patří i dětským lékařkám, zejm. paní doktorce Muchové.

Všem maminkám doporučuji porod v Bohunické nemocnici. Personál byl výjimečný (i když člověk musí počítat s tím, že vždy se nějaká černá ovce najde (a tou se nesmí nechat znechutit).

A shrnutí jest: člověk se nesmí bát ptát na vše co ho zajímá, říkat co ho bolí, z čeho má strach a nečekat jen na to, co mu kdo a kdy přijde říct!!! Pokud jste taková nátura bude pro Vás porod a pobyt v porodnici v Bohunicích příjemným zážitkem na celý život!!

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
manzelka
Povídálka 31 příspěvků 06.07.05 19:29

Ahojky!!
Chci ti moccc poblahoprat ke zdravemu mimcu a at jste oba stastni a spokojeni!!Porod jsi mela krasne rychly ikdyz trochu problemovy ale neni nad skvele lekare a na Tebe ze si byla v pohode!!Ja uz mam 15m holcicku a porod jsem mela bezproblemovy ikdyz zdlouhavy,trval cely den az do noci a k tomu krizove bolesti,ale na to clovek hned zapomene jak ma u sebe ten maly uzlicek!!
Mej te se krasne.Misa

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 06.07.05 21:00

Ahoj.

Přeji miminku do života spoustu lásky, zdraví a tolerance. Zdravíčko přeju i tobě.
Rodila jsem na tom stejném sále s vanou jako ty. Malého sice nekřísili, ale napil se plodovky, tak ho dost odsávali a dali mi ho až po 5 hodinách. Čím ho mám dýl, tím méně chápu, jak jsem to bez něj mohla těch 5 hodin vydržet když byl tak maličkej. Chichi. Jo, a taky měl bez 5dkg 4kg. To je náhoda, co? Příště jdu rodit znovu do Bohunic.

CIBULKA+ ŠIMONEK 11m

 
Jitule
Kecalka 225 příspěvků 06.07.05 22:40

Taky blahopřeji k miminku a přejeme do života hodně radosti, zdraví a spoustu štěstí!
Rodila jsem před dvěma lety na tom stejném porodním sále :-) a prosím pozor malá měla taky 4 kg :-))).
Mé zkušenosti z porodního sálu jsou podobné, vstřícný personál, vše jak má být, když jsme přijeli do porodnice, tak doktor po příjmu prohlásil, že to ještě nebude, až tak v pět ráno a to řekl o půl třetí v noci :-) myslela jsem, že nás pošle domů, ale šupajdili jsme na sál, nakonec se malá narodila v 8,05.
Horší jsou mé zkušenosti s dětskými sestrami, hned na porodním sále mi nikdo nepřiložil malou k prsu (sama jsem toho nebyla schopná, potřebovala bych odvahu a pomoc), přesto, že jsem v porodním plánu měla, že ji chci přiložit do 30 min. dětská sestra přišla s „pomocí“ za víc jak hodinu, chytla malou a za hlavičku (!) mi ji tlačila k prsu, ona se ta naše holka docela vzpouzela, do dneška nevím proč. Na novorozeneckém jsem chytla další nepříjemnou sestru (bohužel nevím, jak se jmenovala - malá, tlustá černovlasá), ta mi poprvé donesla Karolínku na pokoj (asi za hodinu po té, co jsem ji o přinesení malé prosila), zkusila mi ji dát k prsu a konstatovala, že mám malé bradavky a že asi nebudu schopná kojit (fakt dobrá podpora prvorodičce) a za půl hodiny došla s kloboučkama, že to mám zkusit s tím, jenže Kája se vzpouzela ještě víc a prsu se chytit nechtěla… nebudu tu popisovat celé martýrium okolo začátků kojení, každopádně jsem měla asi smůlu, že většina dětských sester, co měla v době mého pobytu v porodnici službu, nebyla asi z té příjemnější části personálu. U mě pracovaly hormony, tak jsem si řádně pobrečela „že mě malá nechce“. Ale pak přišla sestra paní Nivnická a té patří obrovský dík, bylo to druhý den po porodu, měla službu bohužel jen v noci, a tu noc nám kojení docela i šlo (pomohlo popatlat předem bradavku glukózou), jenže další dny se zas moc nedařilo, k tomu se přidalo čištění pokojů, které se provádí prý jen jendou ročně, znamená to, že vás vystěhují na chodbu a celý pokoj se desinfikuje, mě to postihlo dvakrát, první ráno mě přestěhovali z jednoho pokoje do druhého a další ráno jsem chytal to stěhování na chodbu, do toho mě poslali na ultrazvuk jako na poporodní vyšetření a malou jsem musela nechat u sestřiček (probrečela celou dobu)… v den kdy nás měli propustit jsem stále moc nekojila, dařilo se jen občas, v šest ráno mi nějaká sestra donesla odsavačku, ať se s ní naučím a že se máme cestou stavit v lékárně a koupit Nutrilon a že to asi nepůjde (byla jsem zdrcená a poražená, toužila jsem kojit), a tady nastává obrat, v 7,00 přišla střídat službu paní Nivnická (asi anděl) a povídá, že proč bych neměla kojit atd, doporučila abych zůstala o jeden den dýl a ten den se mi moc věnovala a ono to začalo fungovat (během dopoledne se mi nalily prsa) a druhý den jsem odcházela s injekční stříkačkou s čajem, před kojením jsem popatlala bradavku a malá se stále víc s chutí začala přisávat a doma jsem se rozkojila a abych vás nenapínala, tak jsem Karolínku kojila 20(!) měsíců, z toho skoro 7 měsíců plně!
Kojení jsme ukončily jen proto, že jsem znovu těhotná a když jsem byla ve 3. měsíci, tak mi nebylo nejlíp a k tomu jsem byla docela nachlazená a tak jsme se s Karolínkou (až jí zkončila rýma) nakonec tak nějak dohodly a postupně během asi 14-ti dnů kojení ukončily, ale má slíbené, že až bude miminko, tak bude moct „prso“ znova zkusit, jestli jí poteče mlíčko. Docela mě překvapilo, že měsíc po ukončení kojení už neuměla sát :-).
Tak jsem zvědavá, miminko se má narodit v polovině srpna a všichni se na něj moc těšíme - i Karolínka. Bohužel po zkušenostech na novorozeneckém oddělení jsem se rozhodla, že tentokrát půjdem rodit na Obilňák, je v tom i trochu pohodlnosti, protože to tam máme o něco blíž a manžel kousek odtud pracuje, tak se bude prý s Karolínkou stavovat i do práce a pak za náma na návštěvu :-)

Mé negativní zkušenosti jsou ale dva roky staré (Kája se narodila v květnu 2003), takže je možné, že většina těch sester už tam není a jsou tam jen hodné sestřičky a tak může být i v Bohunicích příjemný pobyt, tak se nenechte případně odradit, porod tam byl skvělý :-) Já jen aby byly případné nastávající maminky připravené i na jiný přístup a neochotu pomoci prvorodičce, ale je to hlavně o lidech a může se to stát asi kdekoliv.

Tak hodně štěstí všem

Jitka, Kája (25 měsíců a pupík 35.tt)

 
Ivanka2
Nováček 7 příspěvků 07.07.05 08:00

Ahojky.. to je opravdu náhoda.. Hlavně, že s prckem vše dobře dopadlo, nakonec těch pět hodin v celém životě bude jen maličkatý zlomek, který si nebudeš ani pamatovat .-) Musím přiznat, že žiju v Brně, tedy spíše kousíček od Brna, necelý rok a tak jsem Bohunice vybrala jen na základě dojmu z předporodní návštěvy a opravdu nelituju. Tobě a Šimonkovi přeji taktéž spoustu zdravíčka a životní pohody!!

Ráda zbych se zeptala, jestli se účastníte s mrňousem nějakých aktivit v Brně a popřípadě jestli mi můžeš nějaké doporučit, hlavně kam vyrazit a na kolik to tak vyjde.. Malému Adámkovi bude v sobotu šest týdnů a rádi bychom začeli od září s plaváním i něčím dalším co nám příjemě vyplní čas.. Díky za případnou odpověď..

Iva a Adamek

 
Ivanka2
Nováček 7 příspěvků 07.07.05 08:05

Ahoj Míšo.. Děkujeme za přání.. Musím však říci, že výstižnější věta je: „Není nad skvělé porodní asistentky“…
Tobě i Tvé holčičce přejem hodně zdraví a lásky!! a hlavně ať rostete jako z vody :-))

Mějte se moc fajn!! Iva a Adamek

 
Ivanka2
Nováček 7 příspěvků 07.07.05 08:13

Ahoj Jitko,

musím jen říci, že jsem z přístupu dětských sester byla taky trochu v prvních chvílích vyděšená, ale pravda je taková, že oni pracují s dětma každý den a ví co si mohou dovolit a co ne, určitě by jim záměrně nechtěli ublížit..

Co se týče kojení, je mi líto, že se tak k Tobě chovali u mě to bylo úplně jiné, ale je pravda, že jsem trochu tlučhuba a nenechala jsem si nic líbit a o vše si řekla a následně všechny chválila a děkovala, což jim dělalo dobře a příště už byli všichni vstřícnější.

Moc Ti přeji, aby byla Tvoje další zkušenost s porodnice lepčejší :-)) ale to určitě bude, protože už sama víš jak s kojením začít a co je pro tebe i mrně dobré…

Přejeme všem třem hodně zdravíčka!!!

Páčko Iva a Adam

 
Jitule
Kecalka 225 příspěvků 07.07.05 13:10

Ahoj Ivo a Adámku,
díky moc, já věřím, že teď už problém nebude :-)
Přecejen nějaká hláška o tom, že nikdy nebudu moct kojit mě nemůže rozhodit, když už jsem jednou kojila 20 měsíců :-).

Za normálních okolností jsem taky trochu „tlučhuba“ a nenechám si nic líbit, ale jak už jsem psala, hormony zapracovaly a docela jsem těžce nesla, že malá k prsu nechtěla vůbec. Jen jsem tu chtěla upozornit maminky, že i toto se může stát a že si nakonec miminko dá říct a nakonec pila moc ráda (někdy až moc ráda :-) )

Krásný den

Jitka, Kája a pupík

 
Anonymní  07.07.05 15:32

Ahojky!!!!V první řadě MOOOOC gratuluju!!!!
Já sem taky rodila v bohunících mám dvou měsíčního kluka jak buka!A taky musím hrozně všechny pochválit!!!Shodou okolností sem u porodu měla taky paní Rašovskou a souhlasím že je výborná!A nejen ona všichni tam byli zlatí!můj prcek šel nožičkama napřed a rodila sem 15 hodin!dostal trochu kysílku,ale jinak byl naštěstí v pořádku!!!Taky dostal žloutenku a taky byl pod foto lampou takže sme si v porodnici poležely o něco dýl!!!Ale sem ráda že sem zvolila právě bohunice a sem si jistá že příště je zvolím taky!Jinak přeji moc moc zdraví a štěstí a ať vám to spolu klape!!!!!!Raďulka a Kryštůfek 2m.

 
Anonymní  07.07.05 15:40

To sem ještě já kdybi si chtěla popovídat trochu víc tak tady máš můj email:Radulka­.Hladka@.cz!!!!Sem ráda že sem konečně narazila na někoho z brna !!!

 
Piki
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 07.07.05 21:46

Jitko,
přeji Ti bezproblémový porod a hlavně lepší sestřičky. Věřím ale, že kojení už Vám teď půjde samo…přece jenom už jsi zkušená maminka. Já jsem rodila v porodnici v Hradci Králové a naštěstí jsem tedy narazila na skvělý personál. Odcházela jsem krásně rozkojená a jsem odhodlána, stejně jako jsi byla ty, kojit co nejdéle :-)
tak pa,pa
Piki+Miki 6t3d od Květňátek

 
Piki
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 07.07.05 21:50

Ivanko,
opravdu Ti mooooc gratuluji ke Tvému uzlíčku štěstí. Porod jsi měla úžasně rychlý. Komplikace jste taky zvládly a to je to hlavní…že jste v pořádku. Do společného života Vám přeji jen to Nej!!!!
pa,pa
Piki+Miki 6t3d od Květňátek

 
Ivanka2
Nováček 7 příspěvků 08.07.05 07:33

Ahoj Ráďulko, ráda se Ti ozvu, ale chtělo by to ještě jednou napsat tu mailovou adresu.. Páčko Ivana

 
Ivanka2
Nováček 7 příspěvků 08.07.05 07:35

Ahojky Piki,

i Tobě gratulace k drobečkovi, koukám, že je o 4 dni starší než Adam.. Jste také z Bnra?? Páčko Iva a Adamča

 
Anonymní  08.07.05 10:32

Ahojky Ivanko!Omlouvám se tady je:Radulka.Hlad­ka@seznam.cz Radulka

 
melsi
Ukecaná baba ;) 1257 příspěvků 08.07.05 15:59

gratuluji k miminku!!!!
je skvělé mít tak rychlý porod,to bych už asi dávno měla dvě děti:)
hodně zdravíčka a radosti z mimi

 
Anonymní  10.07.05 14:18

K Ivance se musím připojit, protože mě její článek velmi zaujal. Shodou okolní jsem také rodila v Bohunicích u p.Rašovské, která sice vypadla jak čerstvá maturantka, nicméně to byl profesionál každým coulem. Na porodnici v B-B nedám dopustit, pravda, zařízení pokojů je trochu omšelejší, ale pomoc personálu a sestřiček je báječná. Já jsme je navíc se řvoucím miminem prudila i desetkrát za noc, přesto mi vždycky ochotně pomohly. Takže Zdravím Bohunice!
Gábina + Honzík 12m

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 10.07.05 22:04

Jity,
tehdy asi byly v Bohunicích ty sestry fakt nějak horší. Přesně ale naprosto přesně stejnou zkušenost měla i moje sestřenice (4/03), bohužel jen paní Nivnická nepřišla…takže malého sice nakonec osm měsíců kojila, ale jen v leže a rozhodně jim ani jednomu kojení žádnou velkou radost nepůsobilo. Vždycky, když o tom mluvíme, tak mám pocit, že si to vyčítá, ale podle toho co, říkala o pobytu v porodnici, tak na tom má tamní personál velký podíl :-(((. Jen doufám, že už se situace zlepšila.
Mmch, ona si za normálních okolností taky nenechá nic líbit…ty hormony :-(((
Obilňák jen doporučuju, jak z vlastní zkušenosti před dvěma lety, tak i ze zkušenosti hezky teploučké - dvě kamarádky v rozmezí posledních dvou měsíců - spokojenost veliká! :)))

Držím palce a těším se na vás!

Sylva

 
Misice
Povídálka 19 příspěvků 14.07.05 11:04

Ahoj všechny,
já bych se chtěla s vámi taky podělit o zážitky z pobytu v Bohunické porodnici. Je to dva dny, co jsme si odsud přivezli nádhernýho chlapečka Mirečka. A protože jsem zde rodila i před 2,5 roky, tak jsem dost srovnávala. Porodní asistentky a doktoři byly super v obou případech. Je ale pravda, že se toho hodně změnilo k lepšímu v přístupu dětských sestřiček na šestinedělí. Poprvé jsem byla jako prvorodička celkem dost ze všeho vyděšená a jak tady už někdo psal, poporodní blues udělal svoje. Furt se mi chtělo jen brečet. Na co se člověk nezeptal, to nevěděl. Tentokrát to bylo jiný. Sestřičky se nám maximálně věnovaly (i v noci) a odpověděly na každou blbost, aniž by si člověk připadal hloupě. Je pravda, že co se týká třeba kojení, každá radila něco jinýho. On ale problém může mít víc příčin, a tak se dá aspoň vyzkoušet víc možností. Moc je všechny chválím, byly skvělí, sestřičky i lékaři. A další novinka byla přednáška dětskou lékařkou. Bylo to lepší než 10 předporodních kurzů. To už máte na starosti miminko a chcete se ptát na tolik věcí, které by vás před porodem ani nenapadly.
Takže všem vřele doporučuju porodnici v Brně - Bohunicích. A opravdu, pokud máte nějaký problém, nebojte se zeptat.
Těhulkám krásný těhotenství, bezproblémový porod a maminkám a miminkům hodně zdraví a pohody přeje
Mišice, Magdalénka 2,5 roku a Miróšek 6 dní

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama