Porod neporod

Porod

Jako těhotná jsem ráda četla deníčky ostatních uživatelek a představovala si, jak asi bude probíhat můj porod. A proto bych se teď, skoro půl roku po velkém třesku, chtěla o mé vzpomínky podělit i s ostatními a zároveň, s odstupem času, bych ráda zjistila, jestli to vážně bylo tak hrozné, jak mi všichni říkají...

Ani nevím, co mně ve státní svátek 8. 5. 2014 v 7:30 ráno přimělo tak časně vstát a udělat si těhotenský test. Dva dny opožděná menstruace byla u mě běžnou záležitostí, ale tentokrát bylo něco jinak… Test byl pozitivní a já nevěřícně rozbalovala a následně prováděla test č. 2, samozřejmě opět na mě vykoukly dvě modro-fialové čárky.

Těhotenství probíhalo bez komplikací, dny ubíhaly jeden jako druhý, od kontroly ke kontrole. Těšila jsem se na každý ultrazvuk a netrpělivě čekala na určení pohlaví, doufala jsem v holčičku. Ve 13. tt na mě z ultrazvuku vykoukl jasně viditelný MUŽSKÝ pohlavní orgán a chlapečka mi potvrzovali na každém dalším ultrazvuku.

Termín porodu jsem měla stanovený na 6. 1. 2015 a dle ultrazvuku 13. 1. 2015. Pro mírné křeče v břiše jsem jela pár dní před druhým termínem pro jistotu na kontrolu do nemocnice, kde si mě nechali tři dny na pozorování. Vše bylo v pořádku, ale asi mě chtěla mít paní doktorka z krku a rozhodla, že se bude vyvolávat.

Po tom, co jsem načetla o vyvolávaných porodech a viděla, jak holky z mého pokoje při násilném vyvolávání trpí, jsem se rozhodla vyvolání odmítnout, což se samozřejmě nelíbilo doktorům a začali mě strašit. Já jsem se nenechala a odjela domů, kde jsem netrpělivě a ke konci už dost hystericky očekávala, kdy už konečně přijde ten porod. Přenášela jsem pět dní a v neděli 18. 1. 2015 po půlnoci mi praskla ve spánku voda.

Vzbudila jsem manžela a pomalu se jelo do porodnice. Když sestry viděly ve dveřích moje obří břicho, vystrašily mě otázkou, zda vím váhový odhad, prý to bude macek… Na monitorech se nic nedělo a otevřená pouze na 1 cm, byla jsem tedy odeslána na pokoj se slovy, „jděte spát“. Spát se moc nedalo, měla jsem pravidelné kontrakce po 7 min a křížové bolesti. Celou noc až do 6 h do rána jsem si ulevovala na míči ve sprše. Ráno mě doktor vyšetřil a praskl mi zbytek plodové vody, voda byla zakalená - špenátově zelená.

Pak už klasický postup, klystýr a zavedení kanyly a následné vyšetření, kde zněl verdikt 4 cm a slabé kontrakce. Ale šla jsem již na porodní sál a mohla jsem alespoň zavolat manželovi, který dorazil cca v 10 h dopoledne. V tu dobu už se do mě valil oxytocin horem spodem (prý kvůli zakalené vodě a slabým kontrakcím) a byla jsem skoro po celou dobu napíchnutá na monitoru. Měla jsem šílené křížové bolesti, epidurál nezabral a já myslela, že je to moje poslední hodinka.

Když už mě pustila porodní asistentka do sprchy, tak netekla teplá voda a než začala téci teplá, tak jsem musela zase zpět na monitor. Takhle to šlo až do cca 15 h, mezitím mi porodní asistentka pořád zvyšovala dávku oxytocinu, nechtěla mi zajít branka a dítě neklesalo do porodních cest. Už jsem začínala mít nutkání tlačit, tak jsem dostala povolení přitlačovat, nejdříve v leže, pak přišla lékařka a po vyšetření konstatovala, že dítě je pořád moc nahoře, tak jsem musela přitlačovat ve stoje a to začal teprve ten správný mazec.

Už jsem neměla sílu, měla jsem jednu nekončící kontrakci a porodní asistentka mi pořád zvyšovala dávku oxytocinu. Vyčerpáním jsem usínala. Pak přišla opět lékařka provedla vyšetření se stejným verdiktem - dítě nesestupuje a branka nezašla. Já jsem začala hystericky a srabácky škemrat o císařský řez a dostala jsem od lékařky pěkně od plic vynadáno.

Nicméně mě zachránila moje porodní asistentka, která někde odchytila primáře. Ten, když přišel, sáhl (pardon za naturalistický popis, ale jinak se to říci nedá) do mě jako do březí krávy a pak už to byl šrumec. Podepisovala jsem papíry, PA mě holila, lapiduch mě nakládal na vozík, manžel mi balil věci a pak už si pamatuji jen sál, strašný strach a temno.

Jakub se narodil akutním císařským řezem v 16 h s mírami 4000 g a 54 cm, apgar 9-10-10 a měl 3× omotaný pupečník kolem krku. I kdybych tlačila jako pominutá, asi bych ho nikdy nedokázala porodit.

Kubu mi přinesla sestra na přisátí pouze jednou a pak mi přišla nějaká učeňka oznámit, že má kapačku a silnou žloutenku, ale víc jsem nedozvěděla, nikdo mi nedal žádné info. Až do druhého dne. Díky tomuto odloučení a strachu jsem se vůbec nerozkojila, ale to už by byl jiný příběh…

Toť můj porod, děkuji za přečtení a omlouvám se za délku.

Hodnotilo 15 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
atominnka
Generální žvanilka 21403 příspěvků 17.07.15 03:39

Gratuluju k miminku :-)
A ne, neměla jsi to tak hrozné, jak ti říkají :kytka: Já rodila 25hodin, 25hodin do mě rvali oxytocin, posledních asi 6hodin jsem byla v jedné nekončící bolesti ;) jojo, to je to jejich vyvolávání pro „přenášení“, i když dítě i matka jsou v pořádku a i když je tělo absolutně nepřipravené. Druhý byl taky vyvolávaný, ale jen 12hodin ;) :mrgreen: A to si pořád myslím, že ani já jsem to neměla tak špatné, já i děti jsme byli v pořádku, bez většího poranění ;) Nemá každý takové štěstí ;)

 
Mosby
Zasloužilá kecalka 799 příspěvků 17.07.15 07:29

Gratuluji moc :) tak mě se to zdá trochu jako horor, ale jen proto, že já měla porod rychlý :) každá jsme jiná :)

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 17.07.15 08:07

Mrzí mě, že k tobě neměli citlivější přístup :hug: :*

Příspěvek upraven 17.07.15 v 08:08

 
Mama11
Ukecaná baba ;) 1491 příspěvků 17.07.15 08:09

Gratuluji k miminku :kytka:

Já ty doktory někdy nechápu. Když vidí, jak dlouho se rodička neotvírá ani dítě nesestupuje, proč odmítají udělat císařský řez? Přece i laikovi musí být jasné, že to asi úplně normální není. Navíc ta zkalená voda hned na začátku taky ukazovala, že dítě začíná mít problémy. Vím o tom své, proto mě to tak udivuje.
A 3× omotaná šňůra - opravdu velké štěstí, že to takto dopadlo a apgar byl tak ukázkový…

 
Rakosnicek1983
Závislačka 2883 příspěvků 17.07.15 09:33

Tak nejak si říkám, ze bych dopadla ja.Ja si cisare domluvila predem, ale na posledni chvili, takze jsem mela uz po terminu. Usuzuju, ze bych taky prenasela a dite jsem mela taky čtyřkolově. Akorat jsem nemusela zažit stresy se zelenou vodou, akutního cisare, zbytecne kontrakce a bolesti, kdyz te beztak řízli. Stacila bolest po operaci ;)

 
Karl-von-Bahnhof
Povídálka 31 příspěvků 17.07.15 09:49

Děkuji všem za gratulace, teď je juniorovi už půl roku.

@Rakosnicek1983
V Jihočeském krajském městě se domluvit na CS nelze-zkoušela jsem to. V tamní nemocnici hrotí přirozené porody (za to bonding jim nic neříká).

Příspěvek upraven 17.07.15 v 10:12

 
misa.859
Zasloužilá kecalka 800 příspěvků 17.07.15 10:26

@Karl-von-Bahnhof A co třeba papír od psychologa? Četla jsem, že když se napíše že rodička trpí strachem z porodu, tak že mohou lékaři přihlídnout k císaři.

 
Karl-von-Bahnhof
Povídálka 31 příspěvků 17.07.15 10:47

@misa.859
Ano to lze, nicméně psychologové mají plno a bez doporučení obvoďáka neberou. Řešila jsem to s lékařem a ten mi doporučení nenapsal, prý porodí nakonec každá :nevim:
Takže pak jsem se strachu postavila čelem, koupila si Epi-no a doufala v pohodový přirozený porod :lol:

 
misa.859
Zasloužilá kecalka 800 příspěvků 17.07.15 10:52

@Karl-von-Bahnhof No rozhodně si nemyslím, že porodí každá. A vůbec nechápu, proč lékaři otálejí s císařským řezem, mám v okolí postižené děti následkem přirozených porodů a proč? Dítě se dusilo a lékaři neprovedli císařský řez.

 
Raddkka
Ukecaná baba ;) 1230 příspěvků 17.07.15 12:36

Mám za sebou skoro totožný porod…ve 2h ráno po příjezdu do porodnice mě „poslali spát“ a ráno v 9h to vypuklo..hamiltonuv hmat, epidurál, oxitocin…a po 10h vysílení „po hodinách uklidňování- chvíli a už to bude“ mi oznámili, že hlavička nesestoupila a do 15min byl venku akutním císařem…hl. že jsme všichni v pořádku a za pár dní nebýt bolestí při vstávání bych si na porod ani nevzpomněla…

 
elanaa
Nadpozemská drbna 28203 příspěvků 17.07.15 13:16

@Karl-von-Bahnhof no vida, mám naprosto opačnou zkušenost a mnoho dalších maminek a i celkově je ČB porodnice vyhlášená spíš tím, že „jak můžou, tak řežou“. Tak jsi asi narazila na extra libovou směnu :roll: Rodila jsem tam sekcí 2× a nikdo mě ani jednou k přirozenému porodu ani nepřemlouval, natož netlačil. První zkusili vyvolat (víceméně na mou žádost), nezabralo, řekla jsem si o sekci, ten samý den jsem šla, druhý se mě primář zeptal, jestli chci zas vyvolat nebo říznout, řekla jsem říznout, druhý den ráno jsem šla. No problem :nevim:

 
Gumidci
Závislačka 3997 příspěvků 17.07.15 13:44

Porod byl náročný o tom žádná, je škoda, že jste se nerozkojila, ale rozhodně bych to nesváděla na odloučení a strach. Pokud byste chtěla kojit měla jste se domluvit se sestřičkama ať vám půjčí odsávačku, případně s partnerem aby vám přinesl odsávačku a odsávat. Můj syn měl po porodu komplikace a byť se hned přisál, tak pak ho museli odvézt do jiné nemocnice na JIRP, byli jsme odloučení 5 dní a tu dobu nikdo nedokázal říct, zda přežije, ale nevzdala jsem to a odsávala max po 3hodinách přes den i v noci a kojila jsem do 6m plně a i teď bezmála ve dvou letech kojím ještě ráno a večer.

 
u763
Zasloužilá kecalka 836 příspěvků 17.07.15 14:05

Uf, měla jsem teda obrovský štěstí na porodnici a personál, přijímali mě v 01:00, na 5 cm, kontrakce po 2 minutách, nádhera, ale už ve 03.00 mě vedli na sál na císaře pro nepostupující porod a hodně padající ozvy miminka…malá měla 3× omotanou šňůru kolem sebe a krku…

 
Karl-von-Bahnhof
Povídálka 31 příspěvků 17.07.15 14:27

@u763
Malému ozvy právě nepadaly…
Laicky si myslím, že jak vůbec nesestoupil, tak si neutáhnul tu svou kravatu, proto se tak dlouho váhalo s CS. Až ten další doktor mě pak pořádně vyšetřil v kontrakci a asi poznal, že je zle :nevim:

@Ráďa81
Psala jsem, že kojení by bylo na další román, nicméně ve zkratce…kojit jsem se fakt měsíc snažila, byl to kolotoč odsávání, nevyspání, nervování a šílené bolesti z rozpraskaných bradavek. Denně na telefonu s lakt. poradkyní a vypité litry vody a nápojů podporujících laktaci. To se odrazilo na tom, že jsem neměla vůbec z miminka radost, pouze jsem počítala kolik ml jsem odsála a vážila kolik junior vypil. Nakonec jsem to vzdala a dnes jsem za to rozhodnutí ráda. Spokojená máma = spokojené miminko a to u nás platilo a platí dvojnásob.

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 17.07.15 15:19

@Ráďa81 problém s laktací díky stresu a odloučení být klidně může, to, že tobě se to nestalo ještě neznamená, že u jiných to příčina být nemůže.

Příspěvek upraven 17.07.15 v 15:20

 
luciekal
Echt Kelišová 8022 příspěvků 17.07.15 15:35

@Ráďa81 gratuluji, že kojíte já jsem bohužel měla malou přiloženou až 10. den.
23 dní jsem za ní dojížděla jak byla malinká tak musela dostávat sondičku.
Mlíčko bylo, ale nijak extra, ale tou dobou ji to ještě stačilo, poté neprospívala tak jsme dostali přikrm mlíčko.
Pak jsem já dostala angínu bylo mě zle a od té doby to šlo s kopce.

 
luciekal
Echt Kelišová 8022 příspěvků 17.07.15 15:37

Tééda gratuluji byl to pěkný obřík, naší malé jsou 4 měsíce a ještě nemá přes 4 kila a to už má 57cm nedokážu si to představit.)
Ať hezky roste

 
verulicek  17.07.15 16:31

Jéé hezky napsáno, obdivuji že ses tam otočila na podpadku a nenechala „ses vyvolat“ :twisted: to málo kdo umí. Snadné jsi to neměla ale snad ti to prcek vynahrazuje ;) mimochodem..co je to ten nemocniční lapiduch? :lol: :lol: :lol:

 
Gumidci
Závislačka 3997 příspěvků 17.07.15 16:58

@Krrysa odloučení jeden den mi nepřijde nijak hrozné, co takové maminky nedonošeňátek, znám jich dost a většina kojí, ale chce to jisté úsilí, a dále myslíš, že ty maminky ve stresu nejsou, když nevědí jak to s miminkem dopadne?

Jako uznávám, tady u porodu měli postupovat jinak, ale děťátko se narodilo zdravé, ikdyž porod pro něj byl náročný a proto z toho důvodu ho měli asi sestřičky u sebe. Rozhodně si myslím, že to není takový stres jako když několik dní nevíš jestli tvoje dítě přežije či ne.

U nás v porodnici postupují jinak, jak je u prvorodičky odhad váhy miminka 4kg a více, tak automaticky jí objednávají na císaře.

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 17.07.15 17:07

@Ráďa81 každá jsme originál a akždá prožíváme stres a odloučení jinak, u každého má na laktaci vliv na něco jiného. buď ráda, že u tebe to dopadlo dobře, a le nepaušalizuj na všechny. Já porodila dítě 4,7 kg naprosto bez problémů po 15ti min v porodnici a taky z toho těžko budu dělat šablonu, že když to šlo u mě, půjde to u všech.

 
verulicek  17.07.15 17:33

@Ráďa81 taky jsem kojila bez problémů ale takový názor jako ty nesdílím..jedna snese hodně stresu a třeba i více dní, s někým zamává i den či dva..nepůsobí to na mě, že by autorka kojit nechtěla :nevim: zkoušela to, nešlo to, no tak se svět nezboří..je spousta holek které to ani nezkusí. Myslím, že podle toho, co píše, jsou ok :kytka:

 
Karl-von-Bahnhof
Povídálka 31 příspěvků 17.07.15 18:30

Děkuji všem za chválu :kytka:

@verulicek
Rozhodování opustit nemocnici bylo nakonec docela lehké. Protože na mou otázku, zda je pádný důvod vyvolat den před termínem,(monitory naprosto v pořádku, hl. zátka odešla a byla jsem volně pro prst) vedoucí lékařka rizikového odpověděla, že vlastně není, ale když už jsem tam :nevim: a následně spustila co by se mohlo stát kdyby…

Lapiduch je zřízenec co převáží pacienty na operaci a z operace ;)

@Ráďa81
Ke kojení jsem se vyjádřila a za svým rozhodnutím si stojím. Myslím, že ty intimní chvíle, kdy maminka krmí z prsu své dítě by měly být plné lásky, souznění mezi matkou a dítětem a hlavně bez stresu kolik toho mimčo vypije. Bohužel můj syn spíš dudlal a nesál…

Odloučení jeden den je jistě oproti jiným zanedbatelné, ale každý snáší bouři hormonů po porodu a strach jinak, a proto bych byla nerada, aby to někdo paušalizoval. Každý jsme přece originál ;)

Jo a odhad váhy jsem věděla, 3.770gr byl dělán na mou žádost těsně při příjmu. Hold se doktor seknul no :jazyk:

 
ojlova
Nováček 8 příspěvků 18.07.15 00:27
re:porod neporod

Ahoj, tak po precteni tveho prispevku se take pochlubim s mou zkusenosti:-) termin porodu jsem mela stanoveny na 30.10.2014. Tehu probihalo bez komplikaci.Na porod jsem se vycemene tesila, vybirala trochu alternativni porodnici s moznosti vyberu polohy u porodu. Jezdila jsem z Prahy do Neratovic na kontroly pred porodem. 31.10 den po terminu jsem byla opet na kontrole, doktor do me sahnul, strasne me to bolelo, ale tvrdil, ze se jeste nic nedeje a pokud pres vikend neporodim, tak mam prijet v po na vyvolani(byl patek). Jela jsem tedy domu a zacala jsem spinit. Volala jsem do porodnice, kde mi sdelili, ze pokud se to zhorsi, mam prijet. Asi ve 22h jsem si sla lehnout a ve 23h mi praskla voda. Mela jsem hned kontrakce po 3min.Ale zatim slabe. Volali jsme do Neratovic, meli obsazeno a rekli, ze me neprijmou. V Praze jsem proste rodit nechtela ikdyz jsem se pro jistotu registrovala na Bulovce. Jeli jsme na Melnik. Po 2 h jsem zacala mit silne kontrakce a krizove bolesti. Bohuzel jsem byla otevrena jen na 2cm, tak mi sestra sdelila, ze zrejme bzdu rodit az v poledne. Bolesti byly opravdu nesnesitelne, dostala jsem zimnici a v kombinaci s probdelou noci opravdu parada. Pres celou noc kontroly na monitoru a stale jsem se neotvirala. Sestra mi sdelila, ze mam nejake velke bricho, jakou jsem mela predikci velikosti miminka.3,5kg plus minus 0,5kg. V 8h rano se prisla na me podivat primarka a asi v 10h jsem sla na sal, dostala klystyr a moznost sprchy. To uz jsem byla samozdrejme naprosto k. o. Bolest byla nesnesitelne, dali me neco proti bolesti, ale myslim, ze to nebylo vubec znat. Stale kontrakce a krizaky po 3min. Jednou jsem na par minut usnula, byla jsem tak strasne unavena, chtelo se mi stale zvracet. Byla jsem otevrena na 5cm. Kolem 12h uz jsem to nezvladala, slysela jsem z okolnich salu jak maminky rodej a plakaj miminka a to me uz dodelalo. Prisli, ze mi daji oxitocin na silnejsi kontrakce, protestovala jsem, ale kapacku me dali. A myslim, kdyz jsem se ptala, ze je to abych nebyla dehydrovana…zacalo se mi chtit trochu tlacit, ale bylo mi sdeleno, ze to jeste neni sdaleka ono a proste se neotviram. Priprava na cisarsky rez, dostala jsem jen umrtveni od pasu dolu.Byla mi doporucena. A 1.11 ve 12:47 se narodila Ellenka,52cm 4040kg.Dali mi ji po zasiti na chvilku na prsa, byla v poradku a pak jsem putovala na jipku. Malou mi prinesli vecer, ale byla jsem tak mimo, ze jsem ji ani skoro nevnimala. Druhy den uz jsem putovala na pokoj malou uz jsem tam mela u sebe. Kojeni mee vubec neslo.
Bojovala jsem 6mes a skoncila jsem pouze na odsavacce a par ml za odsati. I pres navstevu laktacni poradkyne. Ani nebudu mluvit o soku z jizvy po cisari, zklamani z toho, ze jsem nebyla schopna odrodit prirozene a v podstate zadne kojeni. Prirustek vahy v tehu 29kg - 4kg za mimco. Takze po porodu opravdu velka parada se vsim vsudy. V porodnici jsem byla skoro tyden a cele jsem to tam probrecela. Byla jsem opravdu hodne rozhozena. No urcite tak 6mes. trvalo nez jsem se stim trochu vyrovnala. A idnes 8,5mes po porodu, kdyz o tom mluvim tak se rozbrecim. Verim, ze bude lepe, moje holka mi dela jen radost:-D trpelivost vsem maminkam a chce to opravdu jen cas:-D

 
Lejlinka88
Ukecaná baba ;) 2396 příspěvků 18.07.15 21:33

Gratuluji k miminku!! A přísahám, že když jsem četla tvůj deníček, napadlo mě, jestli jsi nerodila v ČB :D Čekám druhé dítko a do ČB už nikdy!!

 
Lejlinka88
Ukecaná baba ;) 2396 příspěvků 18.07.15 21:35

Gratuluji k miminku!! A přísahám, že když jsem četla tvůj deníček, napadlo mě, jestli jsi nerodila v ČB :D Čekám druhé dítko a do ČB už nikdy!!

 
ospalámyš
Závislačka 3724 příspěvků 19.07.15 08:32

Gratuluji, snad to příště bude lepší ;)
A nechápu ty doktory, lejou do tebe oxytocin horem dolem a pak si dovolí ti lékařka vynadat, že prosíš o císaře? To chování některých je na pár facek…Aspoň že porodní asistentka byla profík, vynadat by si zasloužila ta doktorka

 
LLaylaa
Kecalka 175 příspěvků 19.07.15 21:37

Mám za sebou akutní císař, kvůli infekci v krvi a taky jsem tu psala deníček, že to byl vlastně porod neporod. Úplně chápu, že se celou dobu jako budoucí rodička připravuješ na porod a ono to je nakonec jinak. Mě malo přinesli na druhý den(nepočítám, když mi ji ukázali dvě hodiny po sekci, ale to jsem nevnímala, a bolelo mě snad všechno na těle).Kojení se rozběhlo za tři dny a úplně nejlíp až doma. A upřímně? I když jsem šťastná, že je malá v pořádku a zdravá(má 16měsíců),někde uvnitř mě je mi líto, že jsem nerodila normálně. Hlavně, že je váš malý v pořádku a zdravý!

 
martina97
Ukecaná baba ;) 1788 příspěvků 21.07.15 12:07

Pred týdnem jsem rodila podobně, i kdyz mala měla „jen“ 3630g teď uz na to vzpomínám jako na dobry porod, ale nejhorší bylo ji u sebe 24 hodin nemít a ta silena bolest po siti…problémy s kojením taky byly naštěstí uz je to lepší… Tak at Kubík hezky roste a dela samou radost :)

 
Mallorka
Ukecaná baba ;) 2280 příspěvků 21.07.15 15:45

Ahoj, moc gratuluji k miminku, už to musí být pořádný chlapák. Také jsem byla na vyvolávačce, tak jsem skončila na sekci. Upřímně to musí napsat asi takhle. Doktorům bych za ten oxytocin rozmlátila hubu a hlavně chytrým doktorům, co nerodili a mají plnou hubu keců.

 
MonikaN.89
Ukecaná baba ;) 1901 příspěvků 22.07.15 13:36

Gtatuluji ke Kubíčkovi, taky mám syna Jakuba :-)

@luciekal
jé, takové malé miminko bych chtěla :D syn při narození 57cm a 4060g a rodil se jak po másle :pankac: :lol:

 
luciekal
Echt Kelišová 8022 příspěvků 22.07.15 17:32

@MonikaN.89 ono nedonošené miminko s váhou 1600g není výhra bylo to spoustu slz a strachu.

 
IvaO
Povídálka 31 příspěvků 27.07.15 20:09

Jak to tak čtu, tak se začínám děsit porodu. Já si tam snad tu tchýni vezmu (bývalá dětská zdravotní sestřička v nemocnici kam pojedu) jistota je jistota, dokud bude vše ok tak chci na sále jen manžela.
mám být na dietě, aby malý nebyl moc velký. doufám, že nebude víc jak 3,5kg. Já osobně jsem měla 2,68kg čtrnáct dní před termínem, brácha přenášený týden cca3,28 ale u manžela jsou to děti mezi 3,5 a 4kg. takže doufám, že bude po mamince :oops:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama