Ranní fejetonek

Ostatní
  • katulik
  • 25.02.05

Stávejte, šichni, je bílý den! Eliška musí lychle stávat! panebože, já to dítě snad roztrhnu říkám si v duchu a ve tmě se snažím na hodinkách zjistit vzájemnou konstelaci malé a velké ručičky. Když jsem tu malou nezahlédla mezi šestkou a sedmičkou, polilo mě horko. Odhrnuté závěsy potvrdily ortel: čtvrt na šest. H(r)át, já chci hát ozývá se vytrvale z temnot. Co se dá dělat... . Silou vůle opouštím teplo poslete. Manžel mi naše ranní ptáčátko vyndavá z postýlky a opět se slastně noří do peřin. Službu měl včera.

V šest už sedí můj pobledlý stín v kuchyni a otupělý mozek duní: „Ona za to přece nemůže; prostě víc spát nepotřebuje. Nesmíš se za to na ni zlobit.“ Vztek a bezmoc mě (pomalu) opouštějí. Přes mlžný opar nezměrné únavy sleduji svou dvouletou dceru, kterak skáče po pokoji. Ano, skáče, neb její přirozenost jí velí, aby se něčeho tak nudného jako chůze vzdala ve prospěch popobíhání, skoků, poskoků, plazení a jiných roztodivných pohybů. Vozí panáčky na výlet, vaří jim kafíčko z podzimních kaštánků, jde s nimi nakupovat cuketku, čte s nimi knížky… a vše neúnavně, a občas vtipně, komentuje.
Panáček to právě asi nestihl na nočníček, neb slyším její blahosklonné „Neboj, panáčku, to se může stát každýmu“.
Slyším v tom sebe samu a vevnitř se usmívám. Sleduji ten nádherný, rozkvetlý dvouletý život a bezděky si sahám na (zatím malé) bříško. Tam, bezpečně stulený, pomalu klíčí další.

Vzpomínám na chvíli, kdy přede dvěma lety přišla na svět Eliška. Jak to bylo krásné, ale jak to nebyla „láska na první pohled“. Jak s porodem se začalo rodit něco nového; vztah a láska k tomu malému človíčku. Přes první pohledy do očí, první kojení, první úsměvy … první probdělou noc, první návštěvu pohotovosti… A jak tu pak najednou byla … absolutní, bezpodmínečná láska. Takouvá, co ji znají nejspíš jen maminky. Taková, co koneckonců sílí i těmi brzkými probuzeními, prvním obdobím vzdoru, vztekáním a naschvály. Že, Eliško…:)

Vím, že mě Eliška do večera párkrát příšerně vytočí, ale určíitě mě víckrát rozesměje. A o tom to je… Vždyť „kdo nezažil temnotu noci, nepozná nikdy plně krásu a moc slunečních paprsků za svítání“. Bez špatného nezle poznat dobré.
A proč to vlastně píšu? Snad proto, abych se ujistila, že i přes ta mnohá „já ji snad roztrhnu“ jsem úplně normální, milující máma."

Katulík

P.S. Pro manžela: Tome, díky za ten leden. Vstávals s Eliškou, když mě bylo špatně a musela jsem sbírat síly pro to ještě nenarozené.

Váš příspěvek
Slanka
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 25.02.05 10:26

Uf, to je krásně napsané, zatlačuji slzičku a přeji Vám s manželem hodně zdravíčka, štěstíčka a radosti s Eliškou i s novým, rostoucím životem v bříšku…
Slanka* + Marianka 22+6 tt.

Missorka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.05 11:32

Krásný a úžasný a přesně vím, jak se cítíš, je to hodně podobné.

Mnoho štěstí celé vaší rodince

Peta, Vojta a Klíšťátko

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.05 13:16

Velice trefně jsi popsala skutečnost, kterou snad známe jenom my - maminky.
Přejeme Vám všem hodně štěstí.
Hanka + Hanička 1 měsíc

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.05 13:36

Nadhera, dekuju! Presne tohle jsem si dneska potrebovala precist :-))))

Hodne stesti, Klara

pupula
Ukecaná baba ;) 1207 příspěvků 25.02.05 14:08

Ahoj,Moooooc krásně a dobře napsáno:) Musela jsem to dát přečíst mamině a kamarádce,jen souhlasily:)
už se těším až to budu taky tak cítit".
Snažilka Pupula

gothic
Ukecaná baba ;) 1436 příspěvků 25.02.05 19:57

Ahoj, presne toto som si potrebovala precitat po vcerajsom prisernom dni a noci. Poslzila som si. Ten nas cert ma vie tak vytocit, ale aj rozosmiat. Pozdravuj dcerku a brusko.:-)

Titinka
Kecalka 137 příspěvků 25.02.05 20:10

Nááááááááááád­hera!!! Zas mi tečou slzy jako hrachy…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.05 20:11

Nááááááááááád­hera!!! Zas mi tečou slzy jako hrachy…

KEIKO
Kecalka 290 příspěvků 27.02.05 13:03

Moc krásně napsáno. I když nás děti někdy dokážou pěkně vytočit a dělají naschvály, ty jejich úsměvy a každodenní pokroky ve všem jsou úžasné!
Mateřská láska je opravdu tak velká, že nejde slovy popsat. Teď, když už člověk ty děti má, říká si, jak jsem mohla být bez nich? (to byla nuda, že jo?)
Přeju vám všem vše nej! A pohlazení bříšku!

KEIKO + dvojčata

baghira
Závislačka 2901 příspěvků 28.02.05 20:20

Katulíku,
mooooc nádherně jsi to vystihla - co pro nás ty naše děti znamenají!!!!
Díky za tenhle článeček :)

Baghira a Eliška (10,5 m.)

Vložit nový komentář