Spálené perníčky

Historka z naší bláznivé domácnosti

Spálené perníčky

Blíží se konec roku. Z výloh na nás poblikávají svítící vločky, všednost a monotónnost ulic se schová pod výzdobou žároviček a světýlek. Svátky útočily na všechny smysly a nebylo absolutně úniku. Všude jen dárky, dárky a zase dárky!

Zvykli jsme si, že již měsíc před Vánocemi zaznívají v nákupních centrech koledy, blyštivá výzdoba láká zvídavá dětská kukadla a prodejci se vám snaží vnutit absolutně vše. Rozzářené dětské oči pod stromečkem jsou přeci na Vánocích to nejkrásnější. Zkrátka tu byla zima a Vánoce se nebezpečně blížily.

Vánoce jsou rozhodně nejchaotičtější svátky v roce. Je to čas radosti, očekávání a samozřejmě plánování. Přesto tyhle dny miluji. Je to kouzlo, které nás všechny dá dohromady, a já cítím soudržnost rodiny, když je celá spolu.

Vánoce jsem měla vždy ráda, jako většina dětí a dospělých. Když jsem byla malá holka, těšila jsem se celý rok na jedinou chvilku, kdy zacinká zvoneček, rozsvítí se stromeček a začne šustit z dárků strhávaný ozdobný papír. A pak bylo rozbaleno, předáno a nastala “kocovina“. A to je jako všechno, jo? Takže další rok čekání na několik minut škubání? No děkuju pěkně. Pochopila jsem, že vánoční chvíle je třeba uměle natáhnout, jak jen možně se to dá.

Mnoho dětí dostává dárky, o jakých se mi ani nezdálo. Mně jako malé stačily k radosti jen obyčejné panenky nebo korálky. To mi udělalo radost. Ze vzpomínek mě vytrhl venkovní řev a radovánky místních dětí. To, že se alespoň na chvíli ochladilo, udělalo radost nejen mně, ale hlavně všem dětem.
Celý ten týden, kdy se sníh držel na povrchu zemském, děti tahaly ven boby a sáňky, sjížděly malý kopeček, který stál na našem sídlišti. Parta dětí si před naším vchodem postavila sněhuláka a ty nejmenší caparti si uspořádali bitvu v koulování. Tak ráda jsem všechno doma připravovala – výzdobu, dárečky… „Prosím tě, nemohla bys chvíli jen tak sedět?“ ptával se mě manžel, než zjistil, že opravdu nemohla. „Ještě mám plno práce s cukrovím, takže tomu věnuji celé odpoledne,“ řekla jsem a věnovala jsem se práci dál. „Jak myslíš,“ rezignoval a šel nakoupit ještě nějaké potraviny, které jsem mu napsala na seznam.

Časem si však zvyknul, nic jiného mu nezbývalo. Já jednoduše sedět s rukama v klíně nemohu, ani mi to nejde. Zkrátka má v domácnosti manželku, která musí neustále něco tvořit a za něčím se hnát. My ženy jsme jednoduše takové, snažíme se být prostě dokonalé. Manželky i matky. Chceme být perfektní doma i v práci.
Doma už byly všechny výzdoby připravené a já mohla ubrat trochu tempo. Do Vánoc zbývaly už jen čtyři dny a já se ještě rozhodla, že v klidu ozdobím stromeček. Do trouby jsem dala poslední várku perníčků. Byla jsem v obýváku a pustila se pomalu do práce. Přitom jsem si s hrnečkem svařáku vychutnávala vánoční koledy z cédéčka, když mě náhle vyrušil alarm.

„Co to je? Odkud se ten nezvyklý zvuk bere?“ polekala jsem se.
Slyšela jsem to poprvé, vyběhnu z obýváku a bylo mi to jasné. To byl náš detektor kouře, který byl nainstalovaný v kuchyni. Když jsem tam doběhla, linul se na mě kouř z trouby. „Moje perníčky! Sakra! Úplně jsem na ně zapomněla,“ začala jsem panikařit.
Ihned jsem troubu vypnula a otevřela okna do kořán, abych vyvětrala ten kouř. Měla jsem nesmírné štěstí, že jsem nedávno ten alarm koupila. Manžel mezitím přišel domů z nákupu a vyhuboval mi, že jsem moc uspěchaná a takto to dopadlo. Byl rád, že se mi nakonec nic nestalo. Mohla jsem se třeba otrávit oxidem uhelnatým. Já však měla ještě jednu práci navíc, po spálených perníčkách jsem musela vydrbat plechy…

Svojí nedbalostí jsem si tyto krásné svátky mohla úplně zničit. Nyní však už vím, co je v životě důležité a věřím, že nade mnou drží někdo ochrannou ruku. Pořídila jsem si další detektory do všech místností v bytě, člověk totiž nikdy neví, co se mu může doma přihodit… A nakonec to nejlepší, co se stalo je to, že můj manžel peče se mnou od té doby cukroví.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
9107
27.12.20 22:50

Dobrý, tak hlavně že jste nevyhoreli! Mne se letos zas povedlo upéct „po cikánsku“ rohlíčky, 2 plechy, chlap akorát vzteklej že s tím jen ztrácím čas, takový práce, času a pak si ani nenaridim minutku - letěla jsem utrit naší malé zadnici a úplně na rohlíčky zapomněla, připomněl mi je až podezřelý oder, naštěstí máme byt takový propojený openspace typu 3+kk, takže nehrozilo, že by si trouba v kuchyni nerušeně plapolala :mrgreen: Detektor máme jen u pl. kotle a ten řve hlasitěji než alarm monitoru dechu u postýlky :D Nakonec jsem rezignovala a skončila o5 u osvědčenych nepečenych:)

P. S. Ten 1.plech jsem zvládla pripalit i bez zásluhy (již spícího) potomstva, když jsem přitom vyklizela myčku… :zed: :mavam: :D

  • Zmínit
  • Nahlásit
190
14.1.21 21:58

pobavilo

Pekne, :lol:

akurat sa psychicky zoberam z dost oskliveho urazu v kuchyni, ktorysami prihodil teraz v pondelok ked som chcela robit mrkvove kolaciky…

splinlo svoj ucel. :D

  • Zmínit
  • Nahlásit