Umělá výživa

Rodičovství
 • emimino
 • 23.07.01

Výhody a nevýhody umělé výživy, potřeby při krmení umělou výživou, postup přípravy mléka, postup při krmení z láhve, jak přejít z kojení na umělou výživu, jaká mléka jsou k dostání u nás na trhu.

Pokud se rozhodnete, že dítě nebudete kojit, nebo pokud nebudete mít mléko, pak budete své miminko krmit umělou výživou.

**

Výhoda

**1) při krmení vás může zastoupit někdo jiný

 1. budete vědět přesně kolik mléka miminko vypilo
 2. méně časté krmení ? mléko hůře stravitelné a miminko nemá tak často hlad

**

Nevýhoda

**4) nebezpečí zavlečení baktérií do trávícího traktu

 1. nepříjemné pocity při potlačování tvorby mléka ? prsy jsou napjaté, mléko tlačí
 2. tendence překrmování dítěte

**

Potřeby

**

Budete potřebovat:

 • několik lahví obsahem 250 ml
 • několik lahví sobsahem 125 ml
 • náhradní dudlíky
 • nálevku
 • odměrku na odměření množství sušeného mléka
 • kartáč na láhve
 • kuchyňská sůl ? na odstranění zbytků mléka
 • nůžky
 • potřeby ke sterilizaci
 • ubrousky
 • lžíci
 • jehlu na případné zvětšení otvoru v dudlíku
 • krabici sušeného mléka

Dudlíky

mohou být vyrobeny z různých materiálů a mohou mít různý tvar. Nejdůležitější je ale velikost otvoru ? mají vytékat 2 až 3 kapky za sekundu. Pokud se týče tvaru ? mohou být buď tvaru přirozeného, kdy se napodobují podmínky kojení a dítě saje otvorem , který směřuje na patro, nebo může tvar být univerzální, kdy sací otvor je na vrcholu dudlíku. Dudlíky jsou buď gumové nebo silikonové, které mají delší životnost.
Potřeby k mytí a ke sterilizaci

se liší způsobem mytí a sterilizace. Umývat můžeme buď vmyčce na nádobí při vysokých teplotách, nebo ručně ( vše vypláchnout, pečlivě umýt vhorké vodě spřípravkem na mytí nádobí, dudlík navíc vyčistit kuchyňskou solí a opláchnout pod tekoucí vodou ). Sterilizovat můžete buď vsterilizační nádobě ( potřebujeme sterilizační nádobu, sterilizační tablety nebo tekutinu ), nebo varem ( vařit zcela ponořené asi 25 minut ) **
Jak ochránit dítě před žaludečními potížemi.

**

Při umělé výživě je poměrně vysoké nebezpečí zavlečení baktérií do trávícího traktu, které pak můžou způsobit žaludeční nebo střevní potíže.

Dodržujte následující pravidla:

 • vše co používáte při krmení sterilizujte, i když se jedná o nové věci
 • pokud nemůžete uchovat jídlo vchladničce, pak je nepřipravujte do zásoby
 • v chladničce jídlo uchovávejte maximálně 24 hodin
 • pokud dítě nevypije všechno připravené mléko, pak zbytek vylijte a nepoužívejte pro další krmení ? došlo ke kontaminaci slinami
 • pokud jste předem připravené mléko ohřáli a dítě jej ihned nespotřebovalo, pak jej vylijte ? ohřívání podporuje množení bakterií
 • láhve ponechejte v sterilizačním roztoku až do chvíle, kdy je budete potřebovat, při sterilizaci varem je ponechejte ve vodě - nedojde ke kontaminaci bakteriemi ze vzduchu
 • sterilizované potřeby nesušte na obyčejném sušáku nebo utěrce, použijte čistý ubrousek
 • při manipulaci se sterilizovanými potřebami mějte pečlivě umyté ruce
 • pokud cestujete, pak přichystané mléko uložte do kempinkové chladnici s chladícími vložkami, do termosky pak dejte horkou vodu, ve které v době krmení mléko ohřejete. Nevozte teplé mléko v termosce

**

Příprava mléka

**

prvních týdnech života dítěte budete potřebovat větší zásobu připraveného mléka vchladničce, aby jste mohla dítě nakrmit ihned, když dostane hlad.

Nejběžnější výživa se prodává v krabicích, mléko je ve formě prášku. Při přípravě postupujte podle návodu na krabici ? jinak bude mléko špatně koncentrované. Při vysoké koncentraci mléka bude dítě příliš moc přibývat na váze, může dojít kpoškození ledvin, při malé koncentraci bude naopak na váze přibývat pomalu.

Na přípravu mléka používejte vždy čerstvou vodu vhodnou pro kojence, která je jedenkrát převařená. Nepoužívejte vodu, která se vařila vícekrát, nebo stála delší dobu vkonvici, vodu z neprověřených místních zdrojů a vodu z kohoutku s napojeným místním filtrem ? na filtru se mohou množit bakterie.

Krabice mlékem uchovávejte v chladu a nepoužívejte je po datu vyznačeném na obale.

Množství vypitého mléka nechte na samotném dítěti.V prvních týdnech života budete potřebovat v jedné lahvičce asi 100 ml mléka, všesti měsících pak asi 200 ml mléka. Obecně platí, že kojenec spotřebuje asi 100 ml mléka na 1 kg své váhy za 24 hodin.

Postup:

 • umyjte si ruce, vysterilizujte všechny potřeby a nechte je okapat na ubrousku
 • převařenou čerstvou vodu nalijte do láhve ? odměřte vodu přesně podle návodu
 • otevřete krabici s mlékem a naberte odměrkou správné množství prášku
 • prášek nasypte do láhve s vodou
 • nasaďte na láhev uzávěr a kroužek ( bez dudlíku ), láhev uzavřete a pořádně protřepte
 • pokud připravujete mléko do zásoby, pak otevřete láhev, nasaďte dudlík směrem dovnitř, tak aby se nedotýkal mléka, pak láhev znovu uzavřete a uložte do chladničky

**

Krmení z láhve

**

Již přichystané mléko vyndejte chladničky, obraťte dudlík do správné polohy a mléko ohřejte v teplé vodě. K ohřevu nepoužívejte mikrovlnnou troubu ? nedochází k rovnoměrnému ohřevu. Zkontrolujte rychlost vytékání mléka ( 2 ? 3 kapky za sekundu ). Na vnitřní straně zápěstí ověřte teplotu mléka ? musí mít teplotu lidského těla, nesmí pálit.

Při krmení mějte miminko pevně přitulené k sobě. Nechte na dítěti, aby si zvolilo tempo pití, množství vypitého mléka. Zhruba v prvních deseti dnech musíte u dítěte probudit sací reflex ? pohlaďte je na tváři, která je vám blíž, dítě otočí hlavičku a otevře ústa, popřípadě mu kápněte několik kapek na rty. Při krmení držte láhev pevně, aby za ni mohlo dítě při sání tahat, mějte láhev nakloněnou tak, aby dudlík byl plný mléka a nebyl v něm vzduch. Pokud dítě již vše vypilo a dále saje, dejte mu svůj čistý malíček mezi dásně vedle dudlíku a dítě dudlík pustí, nechte jej pak sát váš malíček. Pokud při sání dítě usíná, pak můře mít vzduch v žaludku a tedy pocit plnosti. Na chvíli jej tedy posaďte, nechte jej, aby si odříhlo a nabídněte mu znovu láhev.

**

Přechod z kojení na umělou výživu

**

Pokud musíte z nějakého důvodu přejít z kojení na umělou výživu, pak tento proces provádějte postupně za pomoci odborníka. Nejlepší je nahradit každý třetí den jedno kojení krmením z láhve. Jako první vynechávejte polední kojení. Pokud dítě láhev odmítne, pak to zkuste druhý den znovu. Po třech dnech jednoho krmení z láhve, přidejte další denní krmení a opět opakujte tři dny. Tak postupujte až do úplného nahrazení kojení. Jako poslední nahrazujte noční kojení.

**

Jaké mléka jsou na trhu

**7) počáteční mléka

Složení se blíží mateřskému mléku ? je upraveno množství bílkovin, poměr syrovátky a kaseinu, většinou obsahují pouze mléčný cukr ? laktózu. Většina mléka jsou obohacena doporučenou dávkou vitamínů, minerálů a stopových prvků.

Příklady:

Sunar baby, Nutrilon 1 pemium, Nutrilon 1 forte, Milumil 1, Mimilon start, Mimilon forte, Beba 1, Similac Advance

Nutrilon AR, Aptamil AR ? pro děti, které trpí na ublinkávání z důvodu refluxu

Reba H.A., Nutrilon pepti ? pro děti alergické, obsahuje naštěpenou bílkovinu kravského mléka, čím se snižuje riziko alergie

Nutrilon low lactose ? se sníženým obsahem laktózy, při poruchách trávení a nesnášenlivosti laktózy

 1. pokračovací mléka

používají se k výživě od počátku 5. Měsíce, při splnění podmínky, že je již dítě přikrmováno. Pokračovací mléko má oproti počátečnímu vyšší sytící účinek, ale menší obsah bílkovin. Většinou není upraven poměr syrovátky a kaseinu a obsahují i jiné cukry než jen laktózu. Mléka jsou obohacena o vitamíny, minerály a stopové prvky.

Příklady: Hamilon standard, Milumil 2, Sunar plus, Nutrilon follow on, Beba 2, Similac Advance 2.

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.06.04 01:16

Ačkoli je jinak článek fundovaný, velmi mne zarazila rada „po:,–(it dítě, aby si odříhlo“. Ani při odříhávání přece nebudeme děťátku ničit páteř! Vhodná fyziologická poloha pro veškeré nošení dítěte do doby, než se samo začne aktivně posazovat, je tzv. „klubíčko“, kdy je dítě v náručí drženo v podobné poloze jako v bylo v bříšku. Kromě šetrnosti k páteři tato poloha navíc podporuje volné odcházení „prdíků“ a dítě méně trpí nadýmáním. V této poloze je samozřejmě necháme i odříhnout. Různá opírání o rameno, stavění nebo dokonce posazování páteř velmi zatěžují. Jen si představte poměr a váhu hlavičky vůči páteři a uvědomte si, jak slaboučké má miminko svaly na šíji, bříšku a zádech -ano, ty všechny k udržení hlavičky potřebuje - než samo hlavičku pevně udrží. Naše generace byla nošena svisle, posazována co nejdřív „ať se rychle naučí sedět“. Kolik z nás dnes netrpí problémy s páteří? Není to jistě jen posazováním v prvních měsících, ale bohužel právě ono je jednou z významných příčin.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.04 09:09

Chtěla bych se zeptat, jak vypadá taková poloha v „klubíčku“. Říháme totiž na rameni. Děkuji

tasa
Echt Kelišová 9073 příspěvků 29.09.11 17:11

uschov

Vložit nový komentář