Reklama

Výživa v těhotenství

Těhotenství
  • emimino
  • 27.01.02

maminka ovlivňuje zdraví svého dítěte již před početím. Pro optimální vývoj plodu je důležitá správná výživa matky před i během těhotenství, stejně jako její psychické vyladění a pohoda. Budoucí matka by se měla ještě před početím zbavit i drobných zdravotních problémů, které by se mohly v těhotenství zhoršit a přenést se i na dítě.

Velmi důležité je vnitřní prostředí organismu ženy (viz. článek Detoxikace pomocí přírodních léčiv). Účiným způsobem jak dosáhnout žádoucího stavu je např. užívání řasy Chlorelly, která má schopnost detoxikovat zažívací trakt a zásobovat tělo důležitými živinami, velmi vhodné je současně užívat přípravek Acidophilus, který o:,–(í střevo přátelskými mikroorganismy - tím je zajištěna dobrá imunita. Stejně důležitý je i pitný režim těhotné - je třeba vypít 2,5 - 3 l tekutin, nejlépe čisté vody, slabých neslazených bylinných čajů, zeleninových a ovocných šťáv.

Co se týče vlastní výživy těhotné ženy, platí obecné zá:,–(y zdravé výživy, pouze je v tomto období ještě důležitější je dodržovat. Strava by měla být velmi pestrá s dostatkem bílkovin, vlákniny, čerstvého ovoce a zeleniny. Bílkoviny to ovšem není pouze maso a mléko, velmi vhodné je část potřeby bílkovin uhradit luštěninami, celozrnými obilovinami, semeny a oříšky. Žena by se měla vystříhat nevhodných kombinací potravin (viz. článek Nemoci si způsobujeme sami).Strava těhotné ženy by neměla obsahovat konzervované potraviny, uzeniny, smažené pokrmy, bílé pečivo, cukr, příliš dráždivé a kořeněné pokrmy a samozřejmě alkohol. Abyste si byly jisty, že Vaše děťátko má vše co potřebuje, je vhodné běžnou stravu doplnit kvalitními přírodními výživovými doplňky. Např. Maximol Solutions obsahuje 17 vitanimů, 67 minerálů a 22 aminokyselin s vysokou 92%-ní vstřebatelností všech složek. Lifepac Junior obsahuje vše potřebné pro vývoj dítěte a je určen nejen dětem, ale současně je doporučován i těhotným a kojícím matkám. Výbornou možností jak doplnit potřebné vitaminy A,C, E a další důležité látky je Klíčkový olej, který snižuje riziko potratu a nedonošení dítěte. Pro doplnění jódu prvku důležitého pro vývoj mozku dítěte můžete do jídla přidávat mořské řasy nebo užívat řasy v tabletách (Kelp).

Vápník a hořčík chrání těhotnou ženu před zubním kazem a odvápněním kostí. Současně jsou tyto minerály velmi důležité pro vývoj kostí a zubů plodu. Vápník můžete bezpečně dodávat např. pomocí přípravku Piimax CD Kalkki Boori nebo Osteo Solutions. Nepoužívejte šumivé tablety, okyselují a zatěžují organismus, tento neaktivní vápník se usazuje v cévách a způsobuje jejich kornatění. Během těhotenství se několikanásobně zvyšuje potřeba kyseliny listové, jejíž nedostatek souvisí s nedostatkem železa., který způsobuje chudokrevnost a je i příčinou vrozených vad. Nedostatek kyseliny listové se prohlubuje užíváním hormonální antikoncepce před početím, léčbou antibiotiky a stravou chudou na zeleninu.

Dobrým řešením je výživové doplňky během těhotenství prostřídat. Řasu Chlorellu je velmi výhodné užívat stále, již před početím v průběhu celého těhotenství a kojení.

Mnohé zdravotní problémy dětí jsou zapřičiněny špatnou výživou rodičů před početím dítěte a matky během těhotenství. Uvědomte si, že to co můžete pro své dítě udělat před početím a před narozením, nebudete mít později šanci ničím vynahradit.

MUDr. Pavel Šácha, Ing. Ilona Rozhoňová www.celostnimedicina.cz
.{align:left}


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Vivian
Povídálka 24 příspěvků 14.04.02 13:13

do 1 roku - 0,100 mg
1 - 6 let - 0,120 mg
7 - 12 let - 0,140 mg
12 - 14 let - 0,180 mg
15 a více let - 0,200 mg
tëhotné zeny - 0,230 mg
kojící zeny - 0,260 mg

Jód je obsazen zejména v morských rybách a jodizované soli, lze jej ovîem dodávat i pomocí jódových preparátů.
Nedostatek jódu ve stravë budoucí matky způsobuje vrozené vývojové vady plodu, zvláîtë pak tzv. kretenismus, mentální postizení dítëte.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama