Zaměstnaná matka

Ostatní
  • emimino
  • 18.08.01

kdy je nástup na mateřskou dovolenou, jaké má zaměstnavatel povinnosti vůči kojící matce a zda se dá skloubit zaměstnání a péče o miminko

Ahoj,

na podzim mi bude 25 let. Jsem studentkou postgraduálního studia a mám před sebou ještě minimálně dva roky školy. Navíc mám v mezičase možnost získat velmi dobré místo, které by mi z mnoha směrech vyhovovalo. Proto by odejít na delší dobu na mateřskou znamenalo výrazný zásah do mé práce.

Manžel ale velice touží po dítěti, a tak jsem o tom začala vážněji uvažovat. Chtěla bych se hlavně zeptat, jaká je pravděpodobnost toho, že v těhotenství, hlavně posledním trimestru nebudu schopna chodit alespoň na část dne do práce. Vím, že je to možná otázka spíše pro odborníka, který mne zná, ale ptám se spíše obecně. Celkově se cítím zdravá a nemám normálně žádné problémy, pouze během zimních měsíců bývám každoročně několikrát krátce nachlazená.
Zároveń bych se chtěla zeptat jaké množství žen odchází krátce po porodu opět do práce, alespoň na částečný úvazek, a zda se dá starost o miminko s prací časově i fyzicky skloubit?

Možná jsou otázky příliš naivní a časem se ukáží jako nerelevantní, ale v současné době se pro mne zdají důležité.

Děkuji za odpověď
Renáta S.

Ahoj Raneto,
musím Tě ubezpečit, že Tvé otázky vůbec nejsou naivní a že se naopak snažíš k těhotenství a miminku přistupovat zodpovědně.
Pokud žena nemá žádné větší zdravotní potíže, pak může pracovat až do nástupu na mateřskou dovolenou (6-8 týdnů před termínem porodu) nebo může dokonce nastoupit mateřskou i později, pokud si to přeje, jen jí je pak délka mateřské dovolené určitým způsobem krácena. Je sice fakt, že dnes roste počet rizikových těhotenství, ale ne všechna jsou skutečně riziková - hodně také záleží na domluvě s lékařem a na typu zaměstnání (řada žen je raději, když může zůstat celé těhotenství doma).
Musím Tě ubezpečit, že je opravdu hodně žen, které nastupují brzy zpět do práce a stíhají tak kariéru i miminko - jen to má jeden problém - najít hlídání: chůvu, jesle, babičky, manžel na mateřské apod. Problémem je trošku i kojení, ale zaměstnavatel musí ženě dát přestávku na kojení, nebo se může dítě krmit odstříkaným mateřským mlékem nebo zcela odstavit a používat umělou stravu.
Takže ať už se rozhodneš jakýmkoliv způsobem - přeji aby práce i rodina byla opravdu jen podle Tvých představ. Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek