3letý RP a další těhotenství

Anonymní
28.7.11 21:27

3letý RP a další těhotenství

Vůbec se nevyznám v těch změnách.Prosím o radu.Jsem ted na RD,mám 3letou variantu.Synovi je rok a já zjistila,že jsem neplánovaně opět těhotná.V naší situaci je to fakt průšvih,mám už celkem tři děti-všechny plánované a chtěné.Vždy jsem byla opatrná a zodpovědná a kritizovala všechny překvapené těhulky a odsuzovala je za jejich rozhodnutí pro interupci.Oooo jak jsem byla trapná a sobecká. :oops: Dnes jsem ve stejné situaci,peněz není nazbyt,doma tři děti a z toho nejmladšímu je sotva rok.A tak i já kvuli vlastní hlouposti přemýšlela o přerušení :oops: :-? Ale i když jsem dnes byla u doktora,který těhu potvrdil a dozvěděla jsem se jak postupovat při miniinterupci-Já prostě nemůžu.Probírali jsme to doma ze všech stran a rozum velí interupci,ale city a všechno v co věříme-se tomu brání.Ale k věci(omlouvám se za román)
Potřebuju radu jak to tedy budu mít s rodičovskou dovolenou?Mám se synem tříletou variantu.Ovšem nárok na ni jsem měla o fous.V zaměstnání jsem byla na dobu určitou a na mateřskou měla nárok jen díky ochranné lhůtě.Pak samozdřejmě pracovní poměr skončil.Tudíž jestli to dobře chápu,bych ted s tím druhým miminkem měla nárok jen na 4letou variantu? 8-o Nebo se to dá nějak obejít?A taky jsem slyšela ,že budou od roku 2012 zase nějaké změny ohledně RP.Dítě by se mělo narodit,pokud bych si ho nechala,v březnu 2012.Na syna bych ale přitom měla nárok ještě víc jak rok čerpat RP.Je tedy možnost,pokud to chápu dobře,nechat běžet původní rodičák na syna a o nový si zažádat až později?A také jsem slyšela,že je možnost nechat napsat rodičák na otce dítěte,který je zaměstaný a tudíž má na volbu varianty nárok?A musí to být manžel?Moc prosím o radu,mám strašně málo času na zjištětní všech inforamcí a každá pozitivní zpráva mi dává naději,že si dětátko necháme .Po porodu bych se už nechal podvázat,studovala jsem na netu,že po 4 dětech mám na to nárok.Protože toto už nechci nikdy absolvovat :oops: Prosím nesudte mě-i když si to zasloužím.Sama jsem soudila :oops: Jen prosím o radu,děkuji.Snad někdo bude vědět jak to ted probíhá.Jinak ještě můžu zkusit ještě zavolat na sociálku :think: Omlouvám se za anonym-nemůžu zatím napsat veřejně,stydím se-protože stále ještě nejsem na 100%rozhodnutá..... :oops: :oops: :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2891
28.7.11 21:45

Rodičák se čerpá vždy jen na nejmladší dítko v rodině, takže bys musela na čtyřletou. Na manžela to ovšem převést jde, pokud tedy pracuje, on provede volbu a pak převede rodičák zpět na tebe.
https://www.emimino.cz/…delky-62029/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1438
28.7.11 21:49

Změny od příštího roku nesleduji, mám pocit, že zatím jsou stejně jenom v procesu schvalování.

Jinak pokud nemáš nárok na mateřskou (což nemáš), tak ke dni narození nejmladšího dítěte musíš zrušit rodičák na dítě starší a zažádat si o rodičák na dítě mladší, ptž rodičák se pobírá vždy na nejmladší dítě v rodině. Budeš ho mít ve čtyřleté variantě.

Pokud je otec dítěte (nemusí to být manžel) nemocensky pojištěný (zaměstnaný, OSVČ platící si nemocenské pojištění) a splňuje podmínky pro nárok na mteřskou, tak si (nejdřív) 6 týdnů po porodu může zažádat o mateřskou a zároveň v zaměstnání nasotupit na mateřskou dovolenou (=nesmí v ty dny pracovat) - to ale stačí i na krátkou dobu, třeba jen jeden den. Pak si požádá o rodičovský příspěvek (při tom už pracovat může) a zvolí tříletou variantu. Následně může rodičák ukončit a na sebe ho můžeš převést ty. Ty se po tuto dobu musíš přihlásit na zdravotní pojišťovně jako osoba, za kterou je plátcem pojistného stát z titulu péče o alespoň jedno dítě do sedmi let věku.

Myslím, že politici ten proces volby rodičáku chtěli zjednodušit, aby otcové nemuseli nikam nastupovat, takže pokud to doopravdy schválí, bylo by to papírově jednodušší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Gibbo
29.7.11 09:58

PPM ano/ne?

Dobrý den, měla bych podobný dotaz… Mám jednoho prcka a jsem s nim na 3RD, zanedlouho se mi narodi druhý prcek a já stále nevim, zda mám nárok znovu na PPM a tudiž volit RD nebo zda automaticky musim na 4RD. Před nástupem na tuto 3RD se staršim jsem normálně pracovala na dobu neurčitou (jsem stále zaměstnána) a čerpala PPM, tedy si i zvolila delku RD. Teď již ovšem tápu, jelikož mi pokaždé je řečeno něco jineho a tu na soc maji dovolenou… :-?

• Nahlásit
  • Citovat
1438
29.7.11 10:28

Gibbo, pokud jsi stále zaměstnaná, tak máš stále platné nemocenské pojištění, takže 8-6 týdnů před termínem normálně nastoupíš na mateřskou dovolenou a budeš pobírat peněžitou pomoc v mateřství, a proto pak budeš moct volit délku pobírání rodičovského příspěvku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Gibbo
29.7.11 10:37

Fakt? Tyjo, tak proč mi sakra furt lidi tvrdili, že na to nárok nemám, že i když jsem stále zaměstnaná, tak jsem nepracovala po prvnim, le rovnou přecházim na druhe ditko… No to je hezký a co když to nestihnu těch 6týdnů do porodu, le budu mit do terminu už méně? Tak to už mám smůlu, asi vid? :-x

• Nahlásit
  • Citovat
1438
29.7.11 10:47
Gibbo píše:No to je hezký a co když to nestihnu těch 6týdnů do porodu, le budu mit do terminu už méně? Tak to už mám smůlu, asi vid? :-x

Jak - méně? Prostě v rozmezí 8-6 týdnů před termínem nastoupíš na MD a začneš pobírat PPM. Tím se u zaměstnavatele ukončí RD na starší dítě a na ÚP si sama musíš zrušit pobírání RP na starší dítě. Potřebují k tomu doklad od OSSZ, kolik je tvoje denní dávka PPM (ptž podle ti RP buď přímo odeberou, nebo jenom pokrátí).

Pokud by do termínu nástupu naopak chybělo více, jak 8 týdnů, tak buď žena musí nastoupit do práce, nebo si dohodnout se zaměstnvatelem neplacené volno nebo (fuj fuj ošklivý podvod) si nechat do nástupu na PPM napsat neschopenku.

Jinak nárok opravdu máš, já takhle pobírala PPM postupně na tři děti, aniž bych se mezi nimi vrátila do práce :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Gibbo
29.7.11 10:54

No mě jde totiž o to, že když jsem chtěla jit na soc, tak mi řekli, že ta, co mne zastupuje má teďka dovolenou a že jsem si měla prostě přijit s dost velkým předstihem a zjistit si, kdy tam bude a kdy nebude a že se mnou to může řešit jenom ta „moje“, co mne má na starost… Tudiž pokud bych to musela takhle nechat, tak to stihnu někde na 5týdnu před terminem… Tak jsem to myslela… Ty bláho, no tak to jsem naštvaná, ale diky Tobě potěšená tedy zároven. V ponděli prostě vletim na socku a ikdyby nevim co, tak to prostě vyřidim, at se tamtý chce nebo ne…

• Nahlásit
  • Citovat
1438
29.7.11 11:35

Žádost o mateřskou ti vystaví doktor a ty ji odevzdáš zaměstnavateli, ten ti mateřskou vyřídí. Ty potřebuješ z OSSZ dostat potvrzení o výši denní dávky PPM, tu ti ale nevystaví dřív, než ti ji spočítají, tedy až poté, co dostanou veškeré podklady od zaměstnavatele a zpracují je.

Odhlásit RP na ÚP bys teoreticky měla jít až s potvrzením od OSSZ v ruce, jinak ti RP neukončí. Ale nevím, jak to dneska funguje v praxi, za mne to bylo ještě trochu jinak. Vím, že si občas holky stěžují, že z některých úřadů jim RP bez papíru neukončí, vyplatí ho a ony ho pak musí vracet. Jinde ho aspoň pozastaví do doby, než budou mít potvrzení, a teprve pak vyplatí, na kolik je nárok.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Gibbo
29.7.11 11:43

Jo takhle, takže vlastně stači mit řádně napsane datum na tom papiře, co budu dávat skrze zaměstnavatele na OSSZ a Ti, ikdyž by jim to trvalo dýl mě musi platit jakoby zpětně těch 6týdnů… Prče OSSZ od práce se mě týká Pha 8, což je na dlouhý lokty a už tenkrát mi platili o měsice zpětně, prče jim trvalo, než to vyřidili… Ale teda utěšila jsi mne, ono je rozdil tu pul roku cca brát 11tis a pak 76OO a ne 3/4roku 76OO a pak 38OO..... ufff

• Nahlásit
  • Citovat
10226
29.7.11 14:16

Gibbo,
je to tak, jak píše Less. Já to tak také měla. Důležité je, že pracovní poměr na dobu neurčitou stále trvá. Doktor ti vypíše žádost o PPM, kterou potom dáš zaměstnavateli, který vyplní příjem a pošle na sociálku. Odkud pobíráš RP na první dítě, tak tam zajdi a oznam jim, že nastupuješ na MD s druhým dítětem a oni ti řeknou co a jak, ještě dávají takový jeden formulář, který musíš poslat na sociálku. Všude to dělají jinak, tak se na to poptej u Vás.
Jo a ještě máš nárok u zaměstnavatele na dovolenou za dobu pobíraní PPM, tak až ti skončí PPM, tak si o ní nezapomeň u zaměstnavatele požádat, jsou to potom příjemné peníze. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Gibbo
29.7.11 14:19

Tyjo, tak to máš pravdu, no u prvniho ditka vim, že jsem pak dobirala dovču penize, když jsem přecházela z PPM na RD a bylo to super mit nějakou „kačku“ na vic… Snad jen to socka v Pze nebude zdržovat, ale tak i tak, penize mi dát musi, max to bude zase zpětně mno :-) děkuju moc za info :-)

• Nahlásit
  • Citovat
10226
29.7.11 14:30

Peníze doplatí zpětně. V Praze jim to trvalo asi dva měsíce než jí začali posílat. Ale mně zaměstnavatel navíc blbě vyplnil příjem, takže mně to špatně spočítali a dávali mně nižší PPM než na první dítě, což podle zákona musí být minimálně stejně, ne-li více, tak jsem to začala zjišťovat, bylo to teda snad na pět měsíců dohadování se sociálkou, ale podařilo se. Stálo to za to rozdíl byl snad čtyři tisíce za měsíc. :palec: Pak mně ta paní říkala, že je dobře, že jsem se ozvala, kdybych nevěděla, kolik jsem měla u prvního, tak by mě vůbec nenapadlo, že to účetní špatně spočítala a vyplnila. :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Gibbo
29.7.11 14:38

no já to budu mit tip ťop, protože teď jsem 8týdnů k terminů,poradnu mám v ponděli,tak doufám,že tam tež nebude problem,protože to musim sama poslat rovnou na firmu,učetni tady u nás na pracovišti je uplně mimo a stejně by mi řekla, at si to hlavni učetni pošlu sama,tak pak už oni to budou přeposilat na Trojskou socku… No mě se stalo dokonce s nima, že jak jsem od nich brala PPM, tak před Vánoci v prosinci mi neposlali nic,resp všichni už měli a já ne.Tak jsem se jim tam snažila dovolat,což je teda o nervy samo o sobě,jelikož to nezvedaji nebo maji obsazeno a pak stále přepojuji… A nakonec jsem se dozvěděla, že jsem jim zůstala viset v PC a že na mne zapomněli, ale že už to strašně rychle tedy budou urgovat… Mateřská mi na učet dorazila 23.prosince po poledni, tak jsem ještě rychle musela litat a shánět dárky a nákup jidla na druhý den, strašný… Tak doufám, že letos se toho vyvaruji a nebudu je muset co chvili uhánět znovu :-)

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
30.7.11 19:13
Les2311 píše:
Gibbo, pokud jsi stále zaměstnaná, tak máš stále platné nemocenské pojištění, takže 8-6 týdnů před termínem normálně nastoupíš na mateřskou dovolenou a budeš pobírat peněžitou pomoc v mateřství, a proto pak budeš moct volit délku pobírání rodičovského příspěvku.

tohle není pravda. Pokud jsi na mateřské a přejdeš na druhou tak jdeš automaticky na 4letou. Zrovna jsem tohle taky řešila. Naštěstí ne u sebe ale u kamarádky, které jsem to tjišťovala. Musíš mít "odpracováno 290dní aby jis na to měla nárok a pak i na volbu varianty.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama