ADHD ve 4 letech

Anonymní
5.4.21 00:01

ADHD ve 4 letech

Zdravím všechny,
chtěla bych poprosit o zkušenosti maminek děti s ADHD…
Synovi bylo nedávno diagnostikovane ADHD, ale chtěla bych se zeptat, jestli je to jen o pozornosti nebo i o nějakých zvlastnostech v chování jako třeba že by před každou větou, co řeknou, používali úplně jinou větu, která vůbec nedává smysl. Syn dokáže před každou větou říkat „ani já tohle nedělám“ a je schopný to říkat třeba dva dny. A že je hodně upovidaný… Takže to slyším třeba i 20× i víckrát za den, někdy si to říká i sám pro sebe. Uvedu příklad : sedíme u oběda a já měla zrovna škytavku. Syn vyplodil větu : „Ani já tohle nedělám, maminko proč máš škytavku, ani já zase nedělám, bublinky praskaj " 8o
Nevím, co si o tom myslet, jestli i tohle může patřit k ADHD, že by si třeba zrovna v tu chvíli vzpomněl na to, že bublinky praskaj? Že by mu ty myšlenky tak lítaly?
Nebo jsem seděla večer u jeho postele, povídali jsme si a on po chvíli chtěl, abych šla pryč, tak jsem šla…Myslela jsem si, že chce už spát, ale za chvíli za mnou přišel, tak jsem se ho ptala, proč chtěl abych šla pryč a on na to, že se bál. Když jsem se zeptala čeho, řekl mi, že se bál, že mu něco udělám 8o… Vůbec jsem nechápala, máme mezi sebou si myslím dobrý vztah. Má zmatek v tom, kde je doma. Jsme s manželem rozvedení, ale jednou za 14 dní si ho bere od pátku do neděle k sobě. Syn řekl, že má 3 domovy (ten třetí myslel i babičky) 8o Ptá se, kdo je cizí, párkrat při procházce ukázal na cizího člověka a zeptal se, jestli je to strejda… Doma sbírá moje vlasy ze země (hrozně pelicham :lol:) a že si s nimi bude hrát… Když si hraje s autama, tak po chvíli s nimi do sebe začne bourat. Při kreslení chce, abych mu držela ruku a hýbala mu s ní, jako že kreslí. Když kreslí sám, dělá jen kruhy, na veterině jsem vyzvedavala 2platicka prášků a než jsem zaplatila, tak si je vzal a měl z nich auta, co do sebe bouraji(má hodně bujnou fantazii) když vecer usíná nebo se probouzí, tak kleci na čtyřech a houpe se. Někdy to dělá i v noci nebo přes den, když kaká, drží se za hlavu, venku poslouchá kapky deště co dopadají na nízkou střechu a ptá se co je to za zvuk, nelibi se mu zvuk mixéru apod. Když jsem ho tenkrát obejmula, zeptal se mě, proč jsem ho obejmula… Několikrát za sebou se mi ptá na jednu a tu samou věc (třeba během 10-ti minut), takže mám pocit, že se zacyklujeme do jednoho tématu a já odpovídám zase to samé, tak si někdy přijdu, že je to tu jak u blbých :mrgreen: :zed:
Na druhou stranu je hodně chytrý, doma mi někdy pomáhá, venku mluví s cizími, dokonce jednou běžel vrátit nalezenou čepici cizímu chapeckovi, co byl o pár metrů dál…
Může to vše být k ADHD?
Prý se může k ADHD projít i jiná porucha, ale nikdo zatim není schopny říct víc :think: :nevim: Jinak má dny, kdy je v pohodě a pak dny, kdy nechápu…
Vím, že je to citlivé téma, ale můžete mi prosím někdo říct, jak to máte vy s takhle malým ditkem? Máte jen ADHD nebo ještě nějakou pridruzenou "nemoc“, dá se to zvládnout bez léků nebo to bude čím dál horší? Můžu já dělat něco pro to, aby se stav zlepšil nebo nějak upravil? Jak máte nastavený. rezim? Prosím o rady zkušenějších :mrgreen:
Omlouvám se za román a anonym a děkuji za Vaše rady a zkušenosti :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2053
5.4.21 00:25

Promiň, že ti neporadím, ale ty jsi tohle neříkala třeba té psycholožce (např. když diagnostikovali to ADHD)? Jestli ano, tak se k tomu vyjádřila jak? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2066
5.4.21 00:30

Ahoj, mam chlapecka 5,5 roku s ADHD +semanticko-pragmatickou poruchou. To znamena, ze obcas opakuje vety, ktere nedavaji smysl. Treba se mu nejaka veta libi, tak ji proste rekne, kdyz treba zrovna nevi, co rict nebo jen tak. Taky se casto pta na ty same otazky dokola a taky se cyklime, ale ja vim, ze mu to nemam dovolit(porazeno odbornikem), tak to utnu. Nechape nektere veci, co by uz podle me chapat mel. Nektere hlasite zvuky mu vadi- to se casem meni. Ano, muzes delat dost veci pro zlepseni. Ano, stridaji se lepsi a horsi dny. Ano, hraje si nekdy zvlastne. Mame jeste podezreni na aspergeruv syndrom, ale zatim se nevi. Ano, je nejspis chytry a venku mluvi bezne s cizimi lidmi, doma pomaha. Vlastne mi prijde dost vecich podobnych, jak u nas. To houpani na ctyrech nebude to masturbace?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.4.21 00:47
@123Soňa píše:
Promiň, že ti neporadím, ale ty jsi tohle neříkala třeba té psycholožce (např. když diagnostikovali to ADHD)? Jestli ano, tak se k tomu vyjádřila jak? :think:

Říkala, že se k ADHD mohou projít další poruchy, ale řekla mi, že se mám kouknout na internet… Toť vše, takze jsem se toho moc nedozvěděla. Celkově mi to její jednání přišlo zvláštní ve smyslu, že je se vším hned hotová :roll:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.4.21 00:59
@Oriseka píše:
Ahoj, mam chlapecka 5,5 roku s ADHD +semanticko-pragmatickou poruchou. To znamena, ze obcas opakuje vety, ktere nedavaji smysl. Treba se mu nejaka veta libi, tak ji proste rekne, kdyz treba zrovna nevi, co rict nebo jen tak. Taky se casto pta na ty same otazky dokola a taky se cyklime, ale ja vim, ze mu to nemam dovolit(porazeno odbornikem), tak to utnu. Nechape nektere veci, co by uz podle me chapat mel. Nektere hlasite zvuky mu vadi- to se casem meni. Ano, muzes delat dost veci pro zlepseni. Ano, stridaji se lepsi a horsi dny. Ano, hraje si nekdy zvlastne. Mame jeste podezreni na aspergeruv syndrom, ale zatim se nevi. Ano, je nejspis chytry a venku mluvi bezne s cizimi lidmi, doma pomaha. Vlastne mi prijde dost vecich podobnych, jak u nas. To houpani na ctyrech nebude to masturbace?

Houpání na kolenou dělá od boby, co zvládnul být na čtyřech. Jak mu zatrhujes cyklení? Převede řeč někam jinam, nebo mlčíš nebo mou narovinu řekneš, že se s ním nebudeš bavit pořád dokola o jedné věci a opakovat to stále dokola? Tak trochu jsem koukala net a přijde mi, že se to trochu kloní k Aspergeru nebo i tě poruše, o které jsi psala. Chodíte do normální školky? Má asistenta? Bere nějaké léky? Omlouvám se za smsť otázek :oops:, ale je to něco, co se těší a ráda bych o tom věděla co nejvíc… Čeká nás ještě neurologické vyšetření apod. Klidně můžeš psát i do SZ

• Citovat
  • Nahlásit
4238
5.4.21 01:51

Ahoj, myslím si že psycholožka je vážně na dvě věci a najděte si určitě jinou, podle recenzí, prostě dobrou. Zdá se že syn má opravdu problém a budete s ním muset pracovat abyste mu pomohli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.4.21 06:05

Ahoj, mám už školní dítko s ADHD, diagnźa přišla definitivně až ve škole, když se složila. Před tím pořád, že živé dítě s bujnou fantazií a temperamentem. A k psycholožce chodila od školky kvůli nočnímu pomočování a to teda dost bez efektu. Teď léky bere a je to mnohem lepší ve smyslu, že se jí ulevilo a má snesitelnější život.
K věcem, které uvádíš - citlivost na zvuky až přecitlivělost, patří k ADHD, různé houpání stereotypní pohybové návyky patří k ADHD - snaží se redukovat neklid, impulsivitu. Skákání myšlenek, nezvyklá spojení slov - ADHD, fakt jim to v hlavě skáče na přeskáčku.
fatazie, úzkosti, strachy, ADHD bohužel u dcery se hodně rozvinulo, vždy když jakoby vývojově poskočí třeba v 1.třídě atd. Teď s koronou je to úplně v pytli. Takže má k ADHD přidruženou úzkostně depresivní poruchu a poruchy spánku.
Co pomáhá krom léků? Pravidelný režim, režim, režim, režim :lol:, laskavost, trpělivost a důslednost. Diskuse omezit kvůli zacyklování, jasné pokyny, ve starším věku rozpisy dne, před tím obrázky, co bude po čem, kdy je u mě, kdy u táty. Doma povinnosti přiměřené věku, pravidelně. Hodně číst, uspávací rituály. najít v čem je dítě dobré a to podporovat a rozvíjet, potřebuje úspěch. Rozhodně pravidelně sport a cílený pohyb. Pokud je kreativní tak to využít, ať se má s čím pochlubit. Nějaká podpora pro Tebe, je to běh na dlouho trať. Příběhy slavných osobností s ADHD to tedy ve školním věku, kdy si dcera vůbec nerozuměla s vrstevníky, díky tomu pochopila, že ADHD je porucha i dar a Tebe jako rodiče to taky povzbudí. Asistenta neměla nikdy, ale teď na distančce by ho potřebovala jako sůl, před tím jí ho nahrazovala hodná družinářka. Dcera neustále něco hledá a ztrácí, připrav peněženku :mrgreen: :mrgreen:. A ty taky sportuj, to pomohlo mně, plus jednu dobu jsem brala antidepresiva, protože to byl záhul a přestala jsem spát. Zas se nikdy nenudíš.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.4.21 07:08

Mě hlavně přijde, že se o v těch čtyřech letech hodně zhorší oproti zdravým dětem. Najednou se to stane viditelným. Dcera se chytá cizích lidí za ruku, při mazlení mě pokope (jak s sebou škube a mrská), při ukládání do postele a čtení pohádky dělá kotrmelce. Neustále na všechny mluví, zdraví, představuje se, ptá se, chce k ním domů.. Teď jsou navíc úplně všichni lepší, než já, ale to je asi normální. Než udělá něco, co se jí nechce, ječí. Má vokální tiky, ve školce si kouše z nervů nehty (teď to přešlo). Než by si došla na wc, radši hodinu poskakuje, dupe a kroutí se. Doma běhá ode zdi ke zdi. Maluje všude. TV ji nezajímá. Cokoli jí nabídnu, chce vždy jinak, nebo vůbec. Třeba kolo, koloběžky, stavebnice, panenky odmítá úplně. Je toho hromada, nechci být jen negativní, ale na jednoho je toho dost. Jinak je i chytrá, asi má nerovnoměrný vývoj. Musíme k psychiatrovi, ale pokud trochu spí, léky jí asi stejně nedají. Nevím. Přijde mi na to malá. Modlím se za školku, jinak budu muset brát léky já.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.4.21 07:10

S dovolenim se zahackuji, taky mam syna, ktery je ve skolce hodnoceny jako “divny”, ale presnejsi diagnostiku nam zatim nikdo nedal (4 psycholozky se neumi shodnout).

Zakladatelko, nejsem odbornik, takze nemuzu komentovat projevy ADHD, ale treba to, ze si Tvuj syn hraje s auty a boura anebo ze je zmateny ohledne domova (v podminkach jake mate), to mi pripada normalni a nikoli kvuli te poruse… nebo ze se mu libi ci nelibi nejake zvyky anebo se na ne co pta vic nez ma neco jineho, to preci deti delaji? :nevim: Akorat asi jde o intenzitu, s jakou to dela, chapu to spravne?

Ty zvukove projevy mne zajimaji, syn to ma taky - bud opakuje vety, ktere ale nedavaji smysl a jen se mu zrovna libi, anebo i vyluzuje ruzne pazvuky, blekota nesmysly, a ostatni kolem nej to nedavaji… ucitelka tomu jen rika ze “zase dela ty sve zvuky” a vyvraci na to oci… psycholozka ze SPC mi po telefonu rekla ze neni pochyb o poruse pozornosti, ale to me az urazi, aby mi nekdo, kdo se mi nikdy nepredstavil osobne a dite videl nekdy chvili ve skolce, kdyz tam byl udajne posuzovat jine deti, hazel na me po telefonu diagnozy… :roll:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.4.21 07:13

A jeste se chci ostatnich rodicu zeptat, jak utinat to cykleni, syn dokaze byt jak z prirucky o asertivite, nasadi techniku gramofonove desky a jede a nepusti… ale pripada mi ze tahle vytrvalost bude povahovym rysem spis nez projevem poruchy a dal jak poznam poruchu pozornosti, kdyz treba u TV syn vydrzi (nebo i i hrani)… :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
1099
5.4.21 07:25

Nas syn dela úplně to stejne, ma taky ADHD, spatne porozumění a je o rok opožděný. Nicmene psycholozku jsme měli úplně stejne na prd, jako vy, takže těžko říct, jestli a co vazne má. Ma 4,5 roku, teď se hodně zlepsuje. Budeme se stěhovat, tak chci počkat, jak to bude vypadat v nove školce (jestli se tam někdy podiva, ze…) a případně jít k nějakému lepšímu psychologovi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.4.21 08:05
@Anonymní píše:
A jeste se chci ostatnich rodicu zeptat, jak utinat to cykleni, syn dokaze byt jak z prirucky o asertivite, nasadi techniku gramofonove desky a jede a nepusti… ale pripada mi ze tahle vytrvalost bude povahovym rysem spis nez projevem poruchy a dal jak poznam poruchu pozornosti, kdyz treba u TV syn vydrzi (nebo i i hrani)… :nevim:

Syn mi taky u televize vydrží, vydrží i u modeliny třeba hodinu, ale ne odděluje klasicky, spíš s tím zkouší jiné věci, popřípadě tu modelinu do něčeho strká, kde pak ztvrdne. Nedávno si modelinu vytunil autíčko. Už to nešlo vyndat :mrgreen:. Vydrží u toho, co ho baví, ale má poruchu pozornosti :nevim:
Co se týká utinani hovoru, taky se mi moc nedaří, protože pak do mě pořád hučí a říká mami mluv :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.4.21 08:13

Můžu se zeptat, jak to máte s očním kontaktem? Dcera, když po mě něco chce, prakticky nikdy se na mě nedívá. Někdy ji musím požádat třeba třikrát, čyřikrát.. Kdyby nebyla jinak sociálně zdatná, budu si myslet, že je autista. I když teda pořád šaškuje a předvádí se.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.4.21 08:18
@Anonymní píše:
S dovolenim se zahackuji, taky mam syna, ktery je ve skolce hodnoceny jako “divny”, ale presnejsi diagnostiku nam zatim nikdo nedal (4 psycholozky se neumi shodnout).

Zakladatelko, nejsem odbornik, takze nemuzu komentovat projevy ADHD, ale treba to, ze si Tvuj syn hraje s auty a boura anebo ze je zmateny ohledne domova (v podminkach jake mate), to mi pripada normalni a nikoli kvuli te poruse… nebo ze se mu libi ci nelibi nejake zvyky anebo se na ne co pta vic nez ma neco jineho, to preci deti delaji? :nevim: Akorat asi jde o intenzitu, s jakou to dela, chapu to spravne?

Ty zvukove projevy mne zajimaji, syn to ma taky - bud opakuje vety, ktere ale nedavaji smysl a jen se mu zrovna libi, anebo i vyluzuje ruzne pazvuky, blekota nesmysly, a ostatni kolem nej to nedavaji… ucitelka tomu jen rika ze “zase dela ty sve zvuky” a vyvraci na to oci… psycholozka ze SPC mi po telefonu rekla ze neni pochyb o poruse pozornosti, ale to me az urazi, aby mi nekdo, kdo se mi nikdy nepredstavil osobne a dite videl nekdy chvili ve skolce, kdyz tam byl udajne posuzovat jine deti, hazel na me po telefonu diagnozy… :roll:

Ano, chápeš správně, má až panicky strach projít pod mostem, od mixéru utíká, když zazvoní otec na zvonek, s paničkou se utíká schovat do pokojiku a tam brečí, ve školce se nezapojuje do kolektivu, do děti strká, bourá, tlačí je ke zdi a pak jim sahá do obličeje. Vadí mu každá změna, ruší ho i časté otevírání dveří, člověk, který je ve školce navíc nebo když je tam něco nového, každý nový podnět… Máme za sebou i PPP, zítra jsi jdu vyzvednout výsledek od psychologa…
To, ze se ptá proč, to chápu, ale nechápu, proč se na to ptá několikrát za sebe :zed: :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.4.21 08:28
@Anonymní píše:
Můžu se zeptat, jak to máte s očním kontaktem? Dcera, když po mě něco chce, prakticky nikdy se na mě nedívá. Někdy ji musím požádat třeba třikrát, čyřikrát.. Kdyby nebyla jinak sociálně zdatná, budu si myslet, že je autista. I když teda pořád šaškuje a předvádí se.

Syn také pořád saskuje, to má nejradši :mrgreen:, nicméně autismus mě také napadl (ve zprávě od psychiatra má psané autisticke rysy), ale oční kontakt má, takže to asi nebude :nevim:. Když po synovi něco chci, říkám to kolikrát i víckrát a než to udělá, tak mezitím třeba i několikrát odbehne nebo udělá jiné veci, takže si kolikrát přijdu jak policajt, který nad ním musí stát… Pak má dny, když po něm něco chci a násilím " ho odtrhnu od daně věci, tak ječí nede to…

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat