Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Ahoj vsem…Prosim muzete mi poradit? Mam trileteho klucinu, ktery velice casto bije sveho o 7 let starsiho bratra. Zacina to stipanim, kousanin a nakonec i dochazi ke kopani. Totez si dovoluje i ke me. Absolutne nicna neho nezabira.Ve skolce to pry vubec nedela a ani to nemohl odkoukat od jinych deti.Jsem fakt zoufala.
Začíná u něj období vzdoru. Zkouší, kam až může zajít a doma ho necháváte zajít asi příliš daleko, pokud to ve školce nedělá. Učitelka má u něj asi autoritu. Je nutné mu jasně dát najevo, že toto dělat nebude a pokud ano, bude následovat trest. Šla bych postupně a pokud by nic nezabíralo, tak bych s ním klidně šupla po ledovou sprchu jakmile by toto udělal. To prý skvěle zabírá, osobně to vyzkoušeno nemám ![]()
Uprimne musim se priznat, ze hodne „povoluji“ kvuli nasim sousedum. Nekolikrat se stalo, ze mi bouchali na zed, kdtx maly dostal zachvat vzteku a tak byl u nas kraval.Jsem na nervy i z nich, a maly to asi vycitil
Hlavně zachovej klid, když to na něj přijde. Je to těžký, to chápu, ale musí vědět, že jakmile ublíží tobě nebo bratrovi bude mu taky „ublíženo“, tj. dostane trest, který pocítí. Ukázat mu, jak bolí kousnutí, štípání apod. Hlavně si ho nenech přerůst přes hlavu! Já si teda nedovedu představit, že by mě tříletý potomek kopal nebo štípal…
Se sousedy je to blbý, ale zase přece kvůli sousedům se nenecháte celá rodina terorizovat od tříleťáka ne?
A co k manželovi? to si taky dovolí?
Vzdycky kdyz ublíží, oplatím mu to at ví, jak to bolí. Ale evidentne mu to je jedno, dokonce mám pocit, že do něj vjede ještě větší zlost.Jsem s klukama sama…
@Alibinka
Tak zkus tu sprchu, vím je to drastický, ale pokud nic jinýho nepomůže, co se dá dělat. Asi by ho dost šokovalo a třeba by toho nechal.
Ještě mně napadá, co zkusit kineziologii. Třeba má v sobě nezpracovaný nějaký negativní emoce… ![]()
Já tomu ale nerozumím, protože v době, kdy bouchne, tak není vnějakém záchvatu zuřivosti. Hraje si hezky a najednou vyskočí ze země a bouchne bratra.
A neupoutává teda jenom na sebe pozornost, aby si s ním bratr hrál? Nebo ty, aby jsi se mu věnovala?
Tak to těžko radit… ![]()
Určitě k tomu má v hlavě nějaký důvod, když má najednou potřebu toto udělat. Co ta kinezka?
No budu to muset asi vyzkoušet, ale aspon jednu pozitivní zpravu mám,,,víc jak měsíc mu dávám dvakrat denně homeopatický sirup Sedalia a musím říct, že je teda o hodně klidnější než před tím podáváním ![]()
@Alibinka Tu sprchu bych nedoporučovala, je malý, má ještě jiné vnímání světa než my dospělí. Sice neporadím, ale shodou okolností dnes na ona.dnes byl podobný dotaz, tak třeba trochu pomůže
A ještě nedávno vyšla kniha, jak zvládnout vztek u malého dítěte, Zkoušeli jsme všechno! od francouzské psycholožky Isabelle Filliozatové, tam by se možná také daly najít odpovědi.
Přidávám odkaz:
http://ona.idnes.cz/…4-/deti.aspx?…
Ahoj,
náhodou jsem zabrousila na tuhle diskusi, protože hledám něco o agresivitě vůči mladšímu sourozenci. Ale to je jedno.
Chtěla jsem říct, že mi moc pomohly dvě knihy:
Vychováváme děti a rosteme s nimi od Naomi Aldort a
Magické roky od Selmy Freiberg.
Stojí za to si je koupit a mít je stále k dispozici.
A taky jsem chtěla říct, že mi připadá, že jednou z největších obtíží ve výchově je tlak okolí na to, že jsme na děti moc málo důslední, měkcí atd. atd. Zažívám to od prarodičů furt. Zvenku se to vždycky dobře radí. Každý je totiž specialista na dítě.
Ale tu zodpovědnost 24h denně máš jen ty a nikdo jiný!
Takže hlavu vzhůru!
PS: děkuji Ezrin za odkaz na další knihu. Už ji mám rezervovanou v knihovně.