Atentát na Heydricha ve 2. třídě

118
11.9.21 12:56

Atentát na Heydricha ve 2. třídě

Ahoj,
chtěla jsem se zeptat, jestli někdo nevíte o knize/komiksu pro nejmladší školáky (cca 2. třída) o nacistech, atentátu na Heydricha? Jsem v šoku ze syna, který povídal, že spolužák nosí do školy na pomůckách nápis: Atentát na Reinharda Heydricha. Kluci jsou rádi, že to přeslabikují, ale zjevně je to pro ně nesmírně zajímavá věc. Syn se ptal, co to znamená. Nechápe, co ta věta říká, ale zřejmě to všichni neustále ve škole opakují. Já jsem se mu to po prvotním šoku snažila zjednodušeně vysvětlit, ale vůbec se to nepovedlo. Nějak mi nejde tu dobu výstižně v pár větách popsat. Nemá někdo tip, jak to vysvětlit nevinnému dítěti, které ani neumí pořádně vyslovit Reinhard…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
52391
11.9.21 13:01
@hopsika píše:
Ahoj,
chtěla jsem se zeptat, jestli někdo nevíte o knize/komiksu pro nejmladší školáky (cca 2. třída) o nacistech, atentátu na Heydricha? Jsem v šoku ze syna, který povídal, že spolužák nosí do školy na pomůckách nápis: Atentát na Reinharda Heydricha. Kluci jsou rádi, že to přeslabikují, ale zjevně je to pro ně nesmírně zajímavá věc. Syn se ptal, co to znamená. Nechápe, co ta věta říká, ale zřejmě to všichni neustále ve škole opakují. Já jsem se mu to po prvotním šoku snažila zjednodušeně vysvětlit, ale vůbec se to nepovedlo. Nějak mi nejde tu dobu výstižně v pár větách popsat. Nemá někdo tip, jak to vysvětlit nevinnému dítěti, které ani neumí pořádně vyslovit Reinhard…

Neříkala jsem jméno. Ale říkala jsem něco ve smyslu, že v Čechách za války byl zlý pán z Německa, který rozhodoval o zemi a tak se ho skupinka Čechů rozhodla zabít, aby ochránila lidí v Čechách. Ale říkala jsem mu to určitě už ve školkovém věku, kdy jsme jezdili kolem pomníku k atentátu nebo kolem kostela, kde se schovávali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3671
11.9.21 13:05

jak to vysvětlit nevinnému dítěti

Sorry, to mě rozsekalo :P Jsem to slyšela pronesené hlasem Helen Lovejoy.
Jinak mi přijde, že mluvíš spíš o školkových dětech. :think: V rodině mám pětileťáka, se kterým jsme se tuhle nad obrázky bavili o reformaci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
970
11.9.21 13:09

Zkus YouTube kanál dejepisinak. Je to Slovenka. Popisuje to srozumitelně. A když to od ní nepobere kluk, tak ty budeš aspoň líp vědět jak to vysvětlit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
288
11.9.21 13:22

Není lepší jako máma si to „nastudovat“ a prostě to jednoduše vysvětlit formou pohádky třeba? Než YouTube nebo komiks?? Takhle se tě syn může rovnou doptat, když něco nepochopí… A nebude mít pak v hlavě sto dalších otázek…

Že se nám tu kdysi za války žilo moc špatně, protože v Německu byl zlý diktátor Hitler, který chtěl ovládnout celý svět. Chtěl ovládat i Čechy a s tím mu měl pomoci další zlý člověk - Heydrich.
Naštěstí se našli stateční lidé, kteří se rozhodli Heydricha zničit a vymysleli plán, jak už nám neměl moci dál ubližovat.
Záleží jak chceš zacházet do detailů, jestli chceš povídat dál, jak atentátníky honili po Praze a zlikvidovali je a dostal se sem ještě větší psychopat Frank… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
70631
11.9.21 13:51
@lucenka píše:
Neříkala jsem jméno. Ale říkala jsem něco ve smyslu, že v Čechách za války byl zlý pán z Německa, který rozhodoval o zemi a tak se ho skupinka Čechů rozhodla zabít, aby ochránila lidí v Čechách. Ale říkala jsem mu to určitě už ve školkovém věku, kdy jsme jezdili kolem pomníku k atentátu nebo kolem kostela, kde se schovávali.

No, taky tak. Když jsme šli kolem Cyrila a Metodeje nebo kolem Bulovky. Tak jsem jim to říkala, už od skolky.
Víceméně něco ve smyslu, ze za druhé svetove valky byl Hitler, ten se snazil ovladniut celou evropu, zabít všechny zidy. Jeho vojaci prijeli do Čech a začala tu nemoci vladnout, narizovat nám, co máme dělat. A Hitler sem poslal Heyricha. Někteří naši vojaci se spoiling v Anglii a společně s Britama vymysleli plan, jak nas zachranit. Letadlama nicely necme, tajne sem vyskakali padakama a skodili tu tajne nemcum a planovali zabít Heydricha, to se jim povedlo. Dost je bavil ten popis, kdy přišli, jak na sebe signalizovali zrcatkem, zasekla zbran, hodit granat… No a pak jak se ukryvali, vytopili je v kostele, zastelili se, aby se vyhnuli muceni.

Zkus https://www.ceskatelevize.cz/…orat/titulky

My jsme I s detma pak hrali where I go keš u pamatniku, která simulovala atentát.

Jinak mi to pripomelo třetí třída, kdy holka přišla s tím, že Milan dostal poznamu: Staví z lega hakove krize :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25993
11.9.21 14:11

@hopsika Dítě ví o Reinhardu Heydrichovi (jezdíme okolo Bulovky a dítě zaujal už asi v 5 letech ten pomník, od toho jsme se dostali k tematu). Letos se ve druhé třídě učili/povidali i o Lidicích.

My mu to normálně vysvětlili v historických souvislostech a kontextu. Naposledy syn přišel s debatou, jestli atentát byl mravně ospravedlnitelný (vražda,) a zda cena za něj (heydrichiáda) nebyla příliš vysoká.

Plus kostel v Resslovce, tam jsme se ale ještě neměli příležitost zastavit.

Komiks nevím, film s Brzobohatým by už druhák se zájmem o historii asi dal. Stejne tak asi nějaký dokument z doby protektorátu.

Příspěvek upraven 11.09.21 v 14:20

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1260
11.9.21 14:19

Tak jsou encyklopedie s obrázky, určené školákům… A jestli ještě dítě moc nečte, tak mu to stačí přečíst. U nás s tím žádný problém nebyl, často běží v TV dokumenty o 2. světové, tak dítě asi nešokuje, že byla válka a že se bojovalo, je to ostatně i v pohádkách. :nevim: Oni to podle mně většinou zas tak tragicky neprožívají. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25993
11.9.21 14:22

A jen v rámci politické korektnosti bych se vyhla výrazu Němci a používala raději nacisté, případně nacistické Německo. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
118
11.9.21 14:24

Děkuji za reakce, ať už jsou jakékoliv…
Dějepis inak jsem mrkla a vidím to spíš do budoucna.
Moc děkuji @Lama Lama za odkaz na ČT. Pokud se k tomu ještě vrátí, nejspíš využiji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18054
11.9.21 14:35

Proč šok a v čem je zádrhel vyprávět dětem o historii?

Normálně si pusťte Dějiny udatného národa českého

Konkrétně atentát a heydrichiádu máš třeba tady, ale jaksi k tomu musíš odvyprávět i československo a druhou světovou.

https://www.ceskatelevize.cz/…protektorat/

Případně se mrkni sem

https://www.myjsmetonevzdali.cz/…etova-valka/

A taky se pobavte o tom, jak válku prožili vaši prarodiče a jestli to nevíte, tak se poptejte těch, co by to ještě vědět mohli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25993
11.9.21 14:52

@Ou Spíš praprarodiče. Prarodiče dnešních mladších školních dětí budou narozeny v 50. letech a později.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
70631
11.9.21 15:00
@Svistice píše:
@Ou Spíš praprarodiče. Prarodiče dnešních mladších školních dětí budou narozeny v 50. letech a později.

Přesně tak. Pametnikum 2. Svetove valky je teď 90 a vic. (Pokud od nich chceme zazitky a nepocitame ty, co se během druhé svetove narodili nebo byli batolaty)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18054
11.9.21 15:01

@Svistice no prarodičce si nejspíš budou pamatovat to co se vyprávělo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
118
11.9.21 15:18

@Ou
Děkuji, animaci ČT už jsem výše chválila.
Dobrý tip jsou i nejstarší členové rodiny a širšího okolí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat