Batole, domácí práce, ohrádka....

Shaari90
20.4.17 16:19

Batole, domácí práce, ohrádka,...

Holky, mám dotaz ;)
Jak řešíte domácí práce s batoletem, které lozí, chodí kolem nábytku apod.? Já mám problém (možná je to hlavně v mojí hlavě) nechat malou jen tak lozit po bytě a přitom třeba vařit. Ona lozí strašně rychle a často leze tam, kam zrovna nepotřebuju (třeba se staví o židle a má tendenci je na sebe převracet), navíc nemáme dveře (ani dveřní rám) mezi kuchyní a chodbou, takže když začne lézt špatným směrem, během několika vteřin ji mám pryč z dohledu.
Moje dočasné řešení je: dělat domácí práce, když malá spí (ona ale někdy spí jen půl hodinu přes den! Takže nakonec ponocuju a uklízím, žehlím, apod. v noci). Někdy malou posadím do jídelní stoličky, na pultík před ni dám hračky a pak si dělám, co potřebuju (třeba krájím maso - opravdu ji nepotřebuju chytat rukama od syrového masa). Ale zas ji v té jídelní stoličce nechcu nechávat moc dlouho, protože mi přijde, že ji tím omezuju v pohybu.
Jak řešíte domácí práce s méně spavým živějším dítětem? Máte ohrádku? Tu ohrádku si začínám v duchu malovat a doufám, že by mi dost ulevila…
Díky za rady, tipy a postřehy :kytka:

• Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

22563
20.4.17 16:22

Nedala bych ohrádku jako takovou, ale nějakou přepážku, aby nemohla na tu chodbu, zatím. A udělala jí větší a bezpečný prostor tam, kde je ta možnost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19080
20.4.17 16:22

Já nechávám lézt, a jedním okem pořád pokukuju…na takové fakt nutné případy, kdy musím někam odběhnout (pověsit prádlo nebo něco), tak máme cestovní postýlku, ale v tý nevydrží dýl jak pár minut. Obávám se, že pokud je dítě živější (a je to spíš průzkumník jako ten náš), ohrádka se mu líbit nebude…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.4.17 16:24

Syn se zatim plazi, tak ho nechavam, at si jde, kam je libo. Az to bude neunosne, nahodim si ho do nositka/satku na zada :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.4.17 16:26

Mam, nechce v ni byt. Koupili jsme vrátka mezi pokoje a do chodby(taky nemáme všude dveře a někde ani rámy), aby nezdrhali mimo pokoj, kde zrovna jsem. U stavení jsem chytala ze zacatku, teď uz ne - ma lepší stabilitu. Uklizim s kluky za zadkem, mame susicku, vaření se dá ohlídat - varim na zadních plotnach a krájení masa zabere chvíli. Rozhodne nedělám nic v noci - stačí mi noční kojení

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19200
20.4.17 16:30

@Shaari90 Mám živé, spíš málo spavé děti a bez ohrádky jsme krásně přežili, včetně pár ů na chalupe s nechodícím a pouze lezoucím dítětem.

Prostě co nešlo s dítětem, se dělalo když spalo ebo když byl druhý z rodičů doma a dítě zabavil/dohlédl na něj.
Zbytek s dítětem, zajistila jsem byt tak, aby na sebe nemělo co strhnout, převráit, co rozbýt, vykramařit a spolknout a oni si prostě lezli po bytě a já od toho vařeníuklízení se prostě odcházelo hodit oko na dítě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
18072
20.4.17 16:41

Když jsem vařila byl v postýlce, kterou jsem si přitáhla do kuchyně a dostal do ní nádobí a vařil taky tu půl hodinu to vydržel jinak za mnou lezl a chodil naprosto všude

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1741
20.4.17 16:44

Tak ohrádka ti moc nepomůže, dítě na to není zvyklé, tak tam bude řičet a během pár dní ti z ní stejně vyleze. Navíc ani z vývojového hlediska to není dobré, dítě se musí naučit, kam může, co je bezpečné a co ne. Když potom dítě vytáhneš z ohrádky, může se stát o to vážnější úraz. Je důležité zabezpečit život ohrožující věci (ochrana sporáku, zajištění televize, přišroubování skříní ke zdi, zajištění čistících prostředků, zásuvky,…), potom nechat dítě se volně pohybovat a dohlížet, postupně vysvětlovat. Časem se to utřepe.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1185
20.4.17 16:51

Ohrádku jsem chvíli používala, dokud jsme nedodělali alespoň dveře u nás v baráku (rekonstrukce) a na chvilku u tchýně - stejně byla veliká a skoro přes celý obyvák. Bez ohrádky to jde, pokud máte třeba cestovní postýlku, tak si jí vem do kuchyně, když vaříš, dej taky dítěti, aby něco vařilo. Dneska jsem se synem docela úspěšně uklízela a on důležitě vytíral linku :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2745
20.4.17 16:57

Poridila bych jen zabranu do chodby. Proste oddelej to, co nechces aby rozbil. A pokud vydrzi v zidlicce, nechala bych ho klidne tam. Vsak dite nemusi porad chodit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14396
20.4.17 17:18

Ja mela ohradku chvili a znova bych ji nedala. Malej tam nechtel bejt, celou dobu vriskal takze jsem ho nakonec radsi nechala litat po byte a byl vetsi klid, akorat sem odstranila vsechno co by moh a nemel vytahnout ze skrini a o co by se moh zranit…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28884
20.4.17 17:27

Já jsem ohrádku měla doteď doma mám, nejmenší má dva a čtvrt. Je to o povaze dítka, ale pokud vykonávám činnosti, které by pro ni mohly být nebezpečné v souvislosti s její povahou a s tím, jak reaguje, co dokáže, klidně ji tam dám ještě teď.
Podotýkám ale, že teď už je to velmi vyjímečné, už je rozumná a dá se s ní domluvit.Ale nemohla jsem nechávat všechny potencionálně nebezpečné věci na dobu, až se vrátí někdo jiný domů a zabaví ji 8o Ten čas by mi potom chyběl pro starší děti, se kterými jsem se potřebovala třeba učit. Na to, abych tady s něčím šaškovala večer, se mám fakt moc ráda, jsem skřivan a večer jsem unavená.
Jinak nejmenší si sama sedla od šesti měsíců, chodí od deseti měsíců a dá se říct, že je motoricky šikovná a manuálně zručná. Toto ohrádkou není, pokud tam člověk dítko nenechává půl dne.Ona si tam vždy skládala různé skládačky, hrála s hračkami a hrami, které vyžadovaly trpělivost. Klidně jsem od ním mohla zmizet žehlit do jiné místnosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50187
20.4.17 17:36

Já mám zavřeno do koupelny, na záchod, do ložnice, na schody a do předsíně, jinak se pohybuje, kde chce. V rámci možností je byt dítěti přizpůsobený (I když teda pokoj staršího, to je dílo :cert: ).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
554
20.4.17 17:37

Já ohrádku neměla, syn by z ní ale si myslím stejně chytnul psotník. Od mala je rarach a tryskomyš. Tuhle dobu jsem řešila tak, že jsme na schody dali zábranu, dvířka od skříněk zabezpečili proti otevření, tam kam dosáhl jsem uklidila všechno nebezpečné (takže byla doba, kdy jsme měli „vybydlenej“ obyvák - odšroubovaný skleněný dvířka a v poličkách jeho hračky místo dekorací) tam, kde to bylo hodně nebezpečný, nebo hrozila škoda (např stolek s TV) byl třeba strčený konferenčák jako zábrana, aby do toho místa nelozil. Kromě vytírání jsem s ním dělala všechno. Po očku sledovala a když byl za rohem tak poslouchala hluk, který vydával a dle toho odhadovala. Brzy zjistil hranice, oni překvapivě rychle zjistí kde jsou, když jim člověk dá volnost (ale zase záleží na povaze, někteří jsou sebevrazi :-)) a nikdy si nijak vážně neublížil.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3306
20.4.17 17:44

Používala jsem velikou ohrádku, ale její využití má svá pravidla. Rozhodně by dítě nemělo být v ohrádce dlouho, syn tam byl většinou nejvýše hodinu až dvě denně - ale ne najednou - např. po půlhodině, kdy jsem nutně potřebovala udělat domácí práce. Jeho bezpečnost byla nejdůležitější. V době kdy se učil chodit a hodně padal jsem zbytek dne chodila za ním, aby si neublížil. Je ale pravda, že u nás doma je dost nebezpečný prostor, se kterým se nedá nic udělat - dlouhá kamenná deska u krbu, kamenný stolek apod.
Důležité je také to, aby si v ohrádce dítě postupně zvyklo - poprvé mu ji jen ukázat, podruhé ho do ní dát např. na pět minut a být vedle něj(!!!), dát mu tam vždy něco nového zajímavého (nemusí to být nutně nová hračka, jen nějaký zajímavý předmět z domácnosti). Postupně délku času prodlužovat a nenechávat déle než půl hodiny. Dítě si musí být jisté, že si pohraje a ty ho nejpozději za půl hodiny vyndáš. Hodně maminek právě dělá tu chybu, že tam dítě dá hned třeba na dvacet minut a odejde - to většinou skončí řevem a dítě ohrádku pak nesnáší. Syn si zvykl a vydržel v ní úplně v pohodě. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama