Billa státní svátek

10.12.19 13:27

Billa státní svátek

Dobrý den. Dnes jsem se v práci v Bille dozvěděla, že za dny kdy je Státní svátek a ještě ke všemu zavřeno si budu muset nadělat hodiny, že mi za 25.12 a za 26.12 bude chybět 16 hodin. Zdá se mi to opravdu nesmyslné nadělávat si hodiny za tyto dny když máme zavřeno. Prosím o radu zda je to vůbec možné. Bylo mi řečeno, že je to novinka a, že to mají právnicky podložené. Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
10.12.19 13:57

Pracuji v jednom obchodním řetězci a máme to stejně. Prý je to proto, že všechny prodejny nemají stejné podmínky (některé obchodní centra mají otevřeno) a sjednocuje se tím pracovní podmínky. Je to kravina no a jsme na to bití jen my :? Firma má vlastního právníka, 90 poboček a asi 3 tis zaměstnanců tak věřím, že to mají podložené.

• Citovat
  • Nahlásit
409
10.12.19 14:10

Zákoník práce nám říká něco úplně jiného. Svátek je ze zákona placený, přesto, že je zavřeno. Ale v řetězcích mě toto nepřekvapuje. Tam mají asi svoje zákony.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.12.19 14:12

Jestli vás to uklidní, tak lidi ve školství mají to samé, a to nejen o svátcích, ale i o všech průběžných tzv. „prázdninách“, krom těch 5-6 týdnů v létě. :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
9480
10.12.19 14:17

Ty jo. To zírám. Tak hlavně, že jsou nařízené státní svátky pro to, aby si zaměstnanci odpočinuli a byli s rodinami. Ví tohle ti zákonodárci vůbec? :-O

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.12.19 14:34
@Anonymní píše:
Jestli vás to uklidní, tak lidi ve školství mají to samé, a to nejen o svátcích, ale i o všech průběžných tzv. „prázdninách“, krom těch 5-6 týdnů v létě. :palec:

Můžu se zeptat jak to myslíš, že mají to samé? Moje mamka dělá ve školství a teda o prázdninách má volno a nic si naddelavat nemusí. Já dělám v OC a jsem sice 25 a 26 doma, ale za to musím do práce některý víkend v měsíci. Tak mi to teda jako to samé nepřijde :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
1678
10.12.19 14:37

Tak to je sprosté si odpracovat svátek :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
409
10.12.19 14:38

Nadělávat si nic nemusíš odkázala bych je na zákoník. Tady jde o to, že se jim nechce proplácet svátek aniž byste museli do práce. Proto to nadělávání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10691
10.12.19 14:43
@kemeny13 píše:
Zákoník práce nám říká něco úplně jiného. Svátek je ze zákona placený, přesto, že je zavřeno. Ale v řetězcích mě toto nepřekvapuje. Tam mají asi svoje zákony.

pokud dělají na směny, tak by náležela náhrada za svátek jenom v případě, že by v ten den měli zaměstnanci rozepsanou směnu a tu v důsledku svátku nemohli odpracovat. pokud však směnu na ten den rozepsanou nemají, tak si prostě odslouží v jiný den, ve kterém ji napsanou mají a náhrada za svátek nenáleží (nepracují, protože zrovna mají volno a ne proto, že je svátek). ve směnném provozu naprosto běžná záležitost. i když tedy nevím, jestli alespoň část zaměstnanců nemusí mít tu směnu naplánovanou, na to jsem odpověď nenašla. kdysi před lety jsem na to hledala odpověď a jeden právní názor říkal, že musí být do služby rozepsáno tolik lidí, jako v běžný den a koho v důsledku svátku nebude potřeba, tomu náleží náhrada. druhý právní názor říkal, že je na zaměstnavateli, jestli na ten den někoho rozepíše, nebo ne. ale zas až tak mě to netrápilo, takže jsem do hloubky nešla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
409
10.12.19 14:49

Na směny samozřejmě dělají, ale nejsou nepřetržitý provoz. Placený svátek by měl mít každý i když zrovna nepracuje. Pokud ano má nárok na 200%.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10691
10.12.19 14:52
@kemeny13 píše:
Na směny samozřejmě dělají, ale nejsou nepřetržitý provoz. Placený svátek by měl mít každý i když zrovna nepracuje. Pokud ano má nárok na 200%.

ano, každý, kdo nepracuje, protože měl mít směnu, ale je svátek. ne každý, kdo nepracuje, protože na něj ten den zrovna nevyšla směna a má volno. pokud neměl mít směnu, je doma zadarmo, svoji směnu si odpracuje v jiný den. pokud měl mít směnu a je doma, dostane ji zaplacenou. pokud měl mít směnu a pracuje, dostane směnu zaplacenou a sto procent navíc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5204
10.12.19 14:55

Zakladatelko. Máš nerovnoměrnou pracovní dobu, že ano? a směny podle vyrovnávacího období. Za půl roku 1040hodin?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
409
10.12.19 14:57

Myslím, že se zmiňujete stále o nepřetržitém provozu což obchod není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10691
10.12.19 15:12
@kemeny13 píše:
Myslím, že se zmiňujete stále o nepřetržitém provozu což obchod není.

Odbory.info

Pracuji v supermarketu jako pokladní. Mám 12hodinové směny, jeden týden krátký, druhý dlouhý. Na Velikonoční pondělí bude náš obchod uzavřen a vedoucí tvrdí, že si svátek musíme napracovat. Je to pravda?

Z Vašeho dotazu vyplývá, že pracujete v režimu nerovnoměrně rozvržené pracovní doby. Rozvrh pracovní doby určuje zaměstnavatel. Na stanovenou týdenní pracovní dobu, která činí maximálně 40 hodin týdně, se v průměru dostanete až po uplynutí takzvaného vyrovnávacího období, které je dle zákoníku práce nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích (nebo může být v kolektivní smlouvě sjednáno až 52 týdnů po sobě jdoucích). Pokud Vám zaměstnavatel nenaplánuje směnu na svátek, svůj fond pracovní doby si odpracujete v jiné dny dle svého rozvrhu směn. Tato situace se v žádném případě nedá označit za „napracování“ svátku, neboť zaměstnanec neodpracuje nic nad rámec svého fondu pracovní doby.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
409
10.12.19 15:49

Tento právní názor mě nepřekvapuje. U spousty zákonů bývají právní výklady různé, proto tak často musí nakonec rozhodnout až Ústavní soud.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat