Poradna očního lékaře
MUDr. Vladimír Korda Ph.D.
@blumen @blumen Myslím změny, které by se mohli týkat třeba těch "výpadků!
Holky poslední dobou se mi i stává, že se někam objednám-něco si domluvím a už za hodinu nevím na kolikátou sem se objednala.Nebo mi někdo něco říká a já za 20 minut si nedokážu vzpomenout a někomu říct co mi dotyčný říkal-vysvětloval
@maminka189 vsak pisu, uvidim tam strukturalni zmeny, to znamena tumor, infarkt, krvaceni, atrofii. Proste neco, co to muze zpusobit. Vypadek pameti je nasledek neceho. Kazdopadne to, co rikas vypada vazne, nezapomen to tam rict. Pokud radiolog na CT neco podezreleho uvidi nebo neuvidi nic, co by tve problemy mohlo zpusobit, doporuci MRT (na ty je delsi cekaci doba a proto se dela nejdriv CT). Navic nektere veci jdou lepe videt na CT, obe vysetreni jsou dulezita… Ve tvem pripade by meli udelat i EEG. To muzou udelat na miste nekdy rovnou.
U me nevideli krome polypu v nose nic, tak jsem sla jeste na eeg, ale tam az za mesic, ct udelaji v pripade potizi fakt rychle!
@Radka1979 Mohu se zeptat, jaké si měla potíže? Takže na CT je vidět fakt vše? I debilní zánět dutin nebo zánet středního ucha?(třeba)
@maminka189 píše:
@Radka1979 Mohu se zeptat, jaké si měla potíže? Takže na CT je vidět fakt vše? I debilní zánět dutin nebo zánet středního ucha?(třeba)
Ano, problém v dutinách mi CT ukázalo.
@vitecek Tak treba ten tlak zpusobuje tohle i kdyz me usi neboli. A za jak dlouho si se dozvedela vysledky?
@maminka189 zanet stredniho ucha ne. A zsnet dutin jo, ale nejdou videt vsechny dutiny, maxillarni jen castecne.
Respektive by to samozrejme videt slo, ale u obycejneho CT hlavy se zachyti jen urcita cast, podle toho, jske jsou obtize. Ve tvem pripade se bude vysetrovat mozek.
@maminka189 píše:
@Radka1979 Mohu se zeptat, jaké si měla potíže? Takže na CT je vidět fakt vše? I debilní zánět dutin nebo zánet středního ucha?(třeba)
tak já tam byla pro veliké bolesti hlavy po očkováni, plus další problémy a proste mi řekli, ze ČT je ok, ze je tam jen polyp v nose. Takže nevím, co a jak mi rentgenovali, ale proste to viděli
@maminka189 ahoooj ty joo divím se že to řešíš až po takové době, ale hlavně že už to řešíš, já měla podobné problémy, teda né tak vážné, bolesti hlavy, zapomínání, motaly se mi písmenka při psaní sms apod a obvoďák mi vypsal ihend žádanku pro neurologa a ten mě zase ihned vyšetřil, udělal odběry, zajistil ct, rtg páteře, zkrátka papíry pro další doktory aby mě mohli proklepnout vše dopadlo vpořádku, teda ct, taky jsem se bála abych tam neměla nádor nebo nějaké změny, což by ct ukázalo.
@maminka189 píše:
@blumen @blumen Myslím změny, které by se mohli týkat třeba těch "výpadků!
Holky poslední dobou se mi i stává, že se někam objednám-něco si domluvím a už za hodinu nevím na kolikátou sem se objednala.Nebo mi někdo něco říká a já za 20 minut si nedokážu vzpomenout a někomu říct co mi dotyčný říkal-vysvětloval
Mám „obyč“ migrénu s aurou, ale záchvaty se mi opakují každý den třeba i 10 dní a v tom období mám podobný problém - takže to asi souvisí, ale pak se to u mne upraví.
V té době si všechno píšu anebo jak všem říkám, mluvte na mne jak na malé dítě.
@maminka189 píše:
@jenny.fields @Rampepurna Už mám žádanku na neurologii.Hned v pondělí se jdu objednat.Jo a mám napsáno, že to je akutní.Teď už se to snad pohne a i u žádanky na CT budu požadovat aby tam bylo napsáno, že to spěchá!!!
ahoj, vsimla jsem si diskuse az tedka
spadova neurologie casto nebere bez objednani, zejmena ne nove pacienty, jeste tak ty svoje stare. Kdyz mas urgentni potize, je lepsi jit rovnou do spitalu. lepsi nekam, kde neni urgentni prijem, ale kde muzes rovnou na neurologii. zejmena bych nedporucovala UVN.
CT muzes mit budto v rezimu statim, ale to bys musela mit pri tom neurologickem vysetreni nejaky loziskovy nalez, jen podle tvych priznaku by to na statim nebylo. Jinak zadne „specha“ na zadance nepomuze. Pokud jsi z Pha, doporucuji objednat se pripadne k Boromejkam (Praha, DC centrum Petrin), chvastaji se, ze udelaji CT do dvou dnu, coz taky neni pravda, ale terminy lepsi maji.
Na MR se ceka obvykle mesic, rychlejsi termin ti dokazi zaridit pouze ve spitale, pokud k tomu shledaji zavazny duvod - obvykle nalez na CT.
Jinak doporucuji u lekare se nedomahat zadnych konkretnich vysetreni, ale jen hezky dramaticky podat vsechny svoje priznaky. Ty prvotni bolesti byly skutecne jako migrena a kazda migrena by 1× za zivot mela nejakou grafiku mit, alespon CT, spis tu MR. To dalsi uz tak alarmujici nevypada (teda nevim, jestli mi pak jeste neco z diskuse neuteklo).
@maminka189 píše:
@jenny.fields @Rampepurna Už mám žádanku na neurologii.Hned v pondělí se jdu objednat.Jo a mám napsáno, že to je akutní.Teď už se to snad pohne a i u žádanky na CT budu požadovat aby tam bylo napsáno, že to spěchá!!!
Tak jak?
Na kdy jsi objednaná? A jak se na tebe tvářili?