Byt na pronájem ano či ne?

Anonymní
12.1.20 21:06

Byt na pronájem ano či ne?

Ahoj holky, řeším teď dilema. Máme nějaké volné peníze, které jsme chtěli investovat do pozemku, ale otevřela se možnost koupit byt a ten pronajímat.

Finančně zvládneme pokrýt splátky hypotéky z nájmu a ještě něco zbyde. Případný výpadek bychom taky pokryli.

Chci se zeptat na zkušenosti s pronájmem a případně nějaké rady. Já mám největší strach, že to někdo zdemoluje, budou s stěžovat sousedi, a že nikoho nenajdeme, ale je to větší byt pro rodinu s dětmi.

Můžete prosím napsat nějaké postřehy nebo komentáře. Moc děkuji a omlouvám se za anonym

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
866
12.1.20 21:09

Poradím jediný. Projdi si diskusi: https://www.emimino.cz/…osti-376374/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1615
12.1.20 21:16

Na pronájem je obecně výhodnější koupit menší byt než velký. Plus teď zrovna jsou ceny (aspoň v Praze) tak vyšponované, že bych docela zvažovala, zda kupovat byt jako investici Ale jestli ho máte nějak výhodně a jinak si s volnými prostředky poradit neumíte, je to celkem jistota.
S tím, že občas nájemníci něco poškodí, je potřeba počítat a s ohledem na to ho třeba i zařizovat/opravovat.
Samotný pronájem (pokud nejde o družstvo) vám sousedi moc nemůžou zakázat a myslím, že už to nebývá problém, ale většinou jsou silně proti krátkodobým pronájmům přes airbnb.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.1.20 21:16
@Hamouzka píše:
Poradím jediný. Projdi si diskusi: https://www.emimino.cz/…osti-376374/

Moc děkuji. Tohle už jsem četla. Je to asi pořád stejné :(

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
12.1.20 21:22
@jezz1e píše:
Na pronájem je obecně výhodnější koupit menší byt než velký. Plus teď zrovna jsou ceny (aspoň v Praze) tak vyšponované, že bych docela zvažovala, zda kupovat byt jako investici Ale jestli ho máte nějak výhodně a jinak si s volnými prostředky poradit neumíte, je to celkem jistota.
S tím, že občas nájemníci něco poškodí, je potřeba počítat a s ohledem na to ho třeba i zařizovat/opravovat.
Samotný pronájem (pokud nejde o družstvo) vám sousedi moc nemůžou zakázat a myslím, že už to nebývá problém, ale většinou jsou silně proti krátkodobým pronájmům přes airbnb.

Děkuju. Právě je to menší město a větší byt, který je ale za pěknou cenu, zase si říkám, jestli ty ceny půjdou tak dolů a jak pak budou vypadat úrokové sazby hypoték.

Družstevní právě asi je? Tak nvm no:(

• Citovat
  • Nahlásit
866
12.1.20 21:25

Nerozumím tomu, ale pokud je tam družstvo, tak tě klidně může přehlasovat, že tam ty nájemníky nechce :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.1.20 21:28
@Hamouzka píše:
Nerozumím tomu, ale pokud je tam družstvo, tak tě klidně může přehlasovat, že tam ty nájemníky nechce :cert:

Jee moc děkuji. Tak to je jasné. Známí družstevní pronajímají a v pohodě. Tohle mně vůbec nedošlo. Díky :)

• Citovat
  • Nahlásit
1615
12.1.20 21:35
@Anonymní píše:
Jee moc děkuji. Tak to je jasné. Známí družstevní pronajímají a v pohodě. Tohle mně vůbec nedošlo. Díky :)

Některá družstva s tím nemají problém, jiná ano a úplně podnájem zakazují nebo podmiňují souhlasem družstva. U nás družstvo za pronájem vybíralo roční poplatek 18 000, Kč :cert: Obvykle to bývá uvedeno už ve stanovách družstva.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.1.20 21:40
@jezz1e píše:
Některá družstva s tím nemají problém, jiná ano a úplně podnájem zakazují nebo podmiňují souhlasem družstva. U nás družstvo za pronájem vybíralo roční poplatek 18 000, Kč :cert: Obvykle to bývá uvedeno už ve stanovách družstva.

Děkuju, mrknu tam. Ale pokud je to obecně tak, že mně to můžou kdykoliv zatrhnout, tak to hrotit nebudeme.

• Citovat
  • Nahlásit
337
12.1.20 21:46

Taky je třeba počítat s náklady na fond oprav.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.1.20 21:51
@Milis666 píše:
Taky je třeba počítat s náklady na fond oprav.

jj, toho jsme si vědomi

• Citovat
  • Nahlásit
1546
13.1.20 12:29
@Anonymní píše:
Chci se zeptat na zkušenosti s pronájmem a případně nějaké rady. Já mám největší strach, že to někdo zdemoluje, budou s stěžovat sousedi, a že nikoho nenajdeme, ale je to větší byt pro rodinu s dětmi.

Je dobře, že o tom takto uvažuješ. Tak to skutečně je. Pronájem bytu není žádný bezpracný zisk, jak si mnozí myslí. Reálný zisk je něco kolem 5% z ceny. Od toho musíte odečíst úroky z hypotéky, výpadky nájmu a opravy škod. Zvažte dobře svou kvalifikaci, jestli nemůžete svůj čas prodat jinde lépe a radostněji. Pronájem zadlužené nemovitosti je prakticky spekulace na růst ceny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7291
13.1.20 14:29

Ahoj,
moje zkušenost - věnuj dostatečný čas výběru nájemníka, prověř si ho v registru exekucí a pokud začne smlouvat, že nechce platit provizi makléřce nebo chce rozložit na splátky kauci, tak neber.
Zároveň je dobré dát napřed smlouvu na dobu určitou s možností prodloužení, pokud jsou platby hrazeny v termínu.
Energie atd. lépe napsat na nájemníka. Pokud neplatí, odpojí ho a po tobě to dodavatel nevymáhá. Zároveň ho to donutí rychleji se vystěhovat, roku je neplatič a dodavatelé ho odpojí.
Ideální na pronájem jsou pak byty menší.
osobně bych byt na pronájem na hypotéku nebral… Ale to už je o míře rizika, které akceptujete.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.1.20 19:17
@JTom píše:
Je dobře, že o tom takto uvažuješ. Tak to skutečně je. Pronájem bytu není žádný bezpracný zisk, jak si mnozí myslí. Reálný zisk je něco kolem 5% z ceny. Od toho musíte odečíst úroky z hypotéky, výpadky nájmu a opravy škod. Zvažte dobře svou kvalifikaci, jestli nemůžete svůj čas prodat jinde lépe a radostněji. Pronájem zadlužené nemovitosti je prakticky spekulace na růst ceny.

Plánujeme vzít ten byt jako startovací pro dceru. Případně ho potom prodá. A zase fakt nevím, jestli je fakt super dávat peníze navíc někam do akcií atd. Nemáme žádné jiné závazky a když na to přijde, tak jsme schopní ho polovinu zaplatit hned a splátky poplatit, i když by tam nikdo nebyl. Takže tohle je taky ve hře.

• Citovat
  • Nahlásit
16.1.20 18:02

Jednoznačně koupě! Teda my s manželkou jsme byli v pronájmu až do doby kdy synovi bylo 5 a čekali jsme malou. Ale pak byl trh dole. A teď má ten byt skoro dvojnásobnou hodnotu! Takže rozhodně doporučuju :palec: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat