Chceme ušetřit na stavbě domu, tak zaměstnáme rodinu i přátelé

Anonymní
15.3.21 16:17

Chceme ušetřit na stavbě domu, tak zaměstnáme rodinu i přátelé

Prosím o anonym, spoustu lidí mě tu zná a mám tu i pár přátel.

Nepřipadá vám, že je toto takový trend? Lidé si berou minimální hypotéky a tak na stavbě domu zaměstnají celou rodinu včetně přátel. Vidím to u mého manžela, jeho sestra staví se švagrem dům a chtěli by tam muže nejlépe každý víkend, to samé manžela kolega z práce i další jeho dva kamarádi. Ano jednou to beru, jsou to přátelé, ale každý víkend makat u někoho na domě? Můj muž samozřejmě neumí říct vždy ne.

My jsme si koupili byt a vzali jsme si na něj hypotéku, ani by mě nenapadlo zaměstnat půlku rodiny a přátelé… Dům bych také chtěla, ale jsem nohama na zemi, absolutně to našim příbuzným nebo kamarádům nezávidím, ale jde mi o princip…

Máte to tak taky někdo?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
25199
15.3.21 16:21

My jsme si taky dělali spoustu věcí při reko bytu sami, ale v zásadě nám stačilo, když nám někdo pohlídal dítě. No každý víkend bych z toho nadšená nebyla. Jasně, pokud by byl manžel například obkladač, tak bych pochopila, kdyby obložil bratrovi koupelnu a třeba kuchyň, tak samo třeba elektrikář atd. ale strávit třeba rok víkend, co víkend na cizím…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3586
15.3.21 16:22

U nás je taková výpomoc oboustranná. Když jsme stavěli, na bourací práce taky přišlo deset kamarádů a za víkend bylo hotovo. Na oplátku jim můj chlap taky pomáhal při stavbě nebo jim třeba spravuje PC, zapojuje elektřinu.. Stejně tak si vzájemně půjčujeme techniku. Funguje to mnoho let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.3.21 16:23

Manžel pracuje v bance… Je ale manuálně velmi šikovný…

• Citovat
  • Nahlásit
1098
15.3.21 16:29

Kdyby moje sestra stavěla dům, tak se ji taky snažím co nejvíce vypomoci pokud bych časově nebyla omezena. No víkend co víkend mi přijde dost, ale 2 víkendy v měsíci normalka, nikdy nevíš kdy budete potřebovat pomoci vy. Pokud pomáhat chtějí, tak tam jsou, rozhodně je nikdo k tomu nenutí ne? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53760
15.3.21 16:34

Mi přijde, že dřív to bylo běžné. Dnes je to spíš výjimečně.
Pamatuji si, když můj otec stavil po revoluci. Protože okolo louky a pola byly moji babi. Tam rozestavěné stany. Přijeli strýčci, kamarádi. A byla brigáda na stavbě. A takhle si vypomáhali. Ženy v kuchyni, chystat svačiny atd. nebo vozit kolečka, podávat. Pamatuji si, že měl i formu na tvárnice. Došlo i na vyrábění tvárnic.
Sestra se chystají stavit. Taky se počítá, že otec a můj muž pojedou na brigádu. Mají teda místo strýců domluvené Ukrajince, které otec dobře zná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1675
15.3.21 16:35

Já se teda přiznám, že tohle nechápu a decentně řečeno nemám to ráda. V dnešní době, kdy se většina lidí má co otáčet, aby nějak slušně zabezpečila rodinu, v práci jsou na lidi takový nároky, že ten odpočinek ve volnu je fakt potřeba, o volném času s rodinou nemluvě mi to přijde jako bohapusté využívání.
Ještě bych to brala pokud by se mělo jednat o nějakou jednorázovou záležitost na pár hodin, nebo v případě, kdy je předem jasné jakým způsobem a kdy mi to dotyčný oplatí.
Jinak prostě NE. A samozřejmně i naopak by mě nenapadlo chtít kohokoliv takhle „zaměstnávat“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15.3.21 16:36

My rekonstruovali za pomocí menších firem. Jen můj otec udělal rozvody vody. Je jedno, jak to kdo má. Důležité je, zda spolu mluvíte na rovinu. Takže pokud vám to vadí, ale tvůj muž stejně jde a dělá na jejich každý víkend, tak to je chyba vaše, že se neozvete. Můj manžel machr na výpočetní techniku a sítě a taky ho využívá celá rodina. Není návštěva, která by něco nepotřebovala. Ale už si taky umí říct.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20757
15.3.21 16:37

Nový trend? 8o :mrgreen: Kolik ti je? Takhle to vždycky bylo. Když někdo stavěl dům, seběhla se rodina a kamarádi a dům postavili. Dostali jídlo a pití, neplatilo se jim za to, bylo to na revanš. Když stavěl další, šlo se mu zase pomoct. Tohle je letitá tradice, která teď spíš upadá, což je škoda. Mladý kluci se naučili zedničit a dostali základ spousty řemesel, dneska akorát sedí u počítače a nemají páru, jak se hasí vápno a co je fanka. Mě to přijde normální a v pořádku. Na stavbách bývalo veselo, lidi se sešli, pokecali, rodina držela spolu. Díky takovým, jako ty, tahle tradice mizí…,

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4950
15.3.21 16:38

Je to rozhodnutí tvého muže. :nevim: To že neumí říct ne je jeho problém. :nevim:
Můj chlap taky dělal pro všechny kolem (postavil zdarma pergolou za 100 tisíc, takže vlastně jsme ji zaplatili my, pak dělal přes léto trámy na domy známým a my pak neměli dřevo na zimu atd.) Řekla jsem mu že takhle to nejde a pak sám přišel na to, že to fskt takhle nejde.
A naučil se říkat ne. A umí nakonec říkat ne snad víc než já. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1675
15.3.21 16:40
@Janli píše:
Nový trend? 8o :mrgreen: Kolik ti je? Takhle to vždycky bylo. Když někdo stavěl dům, seběhla se rodina a kamarádi a dům postavili. Dostali jídlo a pití, neplatilo se jim za to, bylo to na revanš. Když stavěl další, šlo se mu zase pomoct. Tohle je letitá tradice, která teď spíš upadá, což je škoda. Mladý kluci se naučili zedničit a dostali základ spousty řemesel, dneska akorát sedí u počítače a nemají páru, jak se hasí vápno a co je fanka. Mě to přijde normální a v pořádku. Na stavbách bývalo veselo, lidi se sešli, pokecali, rodina držela spolu. Díky takovým, jako ty, tahle tradice mizí…,

Zaplať Pán Bůh :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15994
15.3.21 16:46
@Janli píše:
Nový trend? 8o :mrgreen: Kolik ti je? Takhle to vždycky bylo. Když někdo stavěl dům, seběhla se rodina a kamarádi a dům postavili. Dostali jídlo a pití, neplatilo se jim za to, bylo to na revanš. Když stavěl další, šlo se mu zase pomoct. Tohle je letitá tradice, která teď spíš upadá, což je škoda. Mladý kluci se naučili zedničit a dostali základ spousty řemesel, dneska akorát sedí u počítače a nemají páru, jak se hasí vápno a co je fanka. Mě to přijde normální a v pořádku. Na stavbách bývalo veselo, lidi se sešli, pokecali, rodina držela spolu. Díky takovým, jako ty, tahle tradice mizí…,

No, přesně. A i celkem malé děti už se dokázali „zapojit“. Syn v roce a půl zatloukal hřebíky. Na dvou letech uměl zacházet s pilkou, akušroubovákem, normálním šroubovákem… Škoda, že mu ta šikovnost nějak zmizela. Bylo fajn pomáhat na stavbě někomu jinému.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7139
15.3.21 16:54

Tohle není trend, ale vaše hloupost, že nejste dost asertivní. Ano driv, to co popisujes, fungovalo. Jenže lidé měli víceméně podobnou pracovní dobu, stejné zázemí apod. A hlavně dělalo se to na oplátku, já přijdu pomoct tobě ty mě. Pokud vás někdo jen vysává je na čase prostě ozvat a domluvit se na podmínkách. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1585
15.3.21 16:59

Tak vždy to bylo, že si sousedi a rodina vypomohli. Každý umí něco a mi se líbí, že mužů s něčím pomoci sousedce, a zase vím ze se mužů i já na ni obrátit. Moje máma třeba šije a usije mi o co požádám pokud mám čas, já ji zase zaridim co potrebuje ona.

Ovšem to platí jen v případě, ze mne nikdo nevyužívá. Pokud by to někdo dělal, řekla bych jasně teď ti pomůžu, ale více času tomu věnovat nebudu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1225
15.3.21 17:00

Taky si stavíme dům sami, nikoho nenutíme, aby chodil pomáhat. Ušetřili jsem už tak milion. Má si tvůj manžel rict, že chodit nechce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat