Mám měsíc na připojení domu na plynovou přípojku - co dělat?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Little My
Povídálka 12 příspěvků 24.04.19 10:42
Co dál, mám měsíc na plyn!

Ahoj, chtěla bych poprosit o pomoc, jsem z toho už poněkud nešťastná. Potřebuji v co nejkratším termínu zařídit připojení k plynu. Jde o to, že půl práce je hotovo, bývalý majitel nechal před X lety za pár šupů když byla příležitost zřídit plynovou přípojku, na baráku je krabice a v ní kohout. Potud dobrý. Včera jsem volala na RWE, zřídila u nich nějakou tu smlouvu o „připojení k distribuční soustavě“. Paní říkala že je na to 30 dnů lhůta a že to taky nemusí vyjít, kdyby byla pro danou oblast vyčerpaná kapacita. To prošlo, smlouvu už mám. Teď, jestli to dobře chápu bych měla udělat vedení plynu po pozemku („budka“ je na jiné budově než potřebuji), pak na to nechat udělat revizi, najít dodavatele plynu, podepsat smlouvu a nechat nainstalovat plynoměr. A ende. Ale jak s tím vedením po pozemku? Může to být děláno svépomocí, za dodržen všech zákonných hodnot? Nebo musím mít i tak projekt? Ideální by pro nás bylo vyřešit polovinu „cesty“ zasekáním do zdiva domu, ale vím že s plynem to není tak jednoduché. Jediná jiná varianta je jít dolů do země, ale to znamená jít po obecním pozemku a bylo mi řečeno že tam je pak třeba řešit věcné břemeno, pokud to půjde od plynoměru (který by se dal k tomu kohoutu)? A půjde to podél pozemku, což prý taky nesmí být, musí to jít kolmo. Naopak kdyby byl plynoměr na pozemku, bude to řešit dodavatel? Jak je to s osazením plynoměru? Kde je pro mě výhodnější mít plynoměr? Asi tedy vevnitř? Kde najít někoho kdo tohle zvládne vyřešit za mě? Normálně někoho kdo projektuje plynové přípojky? I když už přípojka je?

Uf. Jsem z toho úplně zdrchaná, dřív to bohužel řešit nešlo, a chceme zkusit vejít se do letošních Kotlíkových dotací, ale bez plynu si těžko pořídíme kondenzační kotel. A zbývá měsíc. A já se v tom plácám tam a zpátky bez výsledku. Díky moc za radu, každou cením.

Reakce:
AlphaOmega
Ukecaná baba ;) 1893 příspěvků 24.04.19 11:04

Přípojku plynu jsem řešil 9 měsíců a lidi kolem koukali jak jsem rychlej. Po „o“ napíšu víc.

Cenarius
Kecalka 361 příspěvků 24.04.19 11:09

Pokud uz tam pripojka je, coz jsem z vaseho popisu pochopil, tak vam jen staci se napojit s tim co bude „u vas“ a uzavrit smlouvu s dodavatelem. Jinak co je u vas doma, tak pokud technologie a postupy ovladate, tak si to muzete udelat svepomoci, ale ja bych to nechal na profesionaly.

Co jsem pochopil, tak ale potrebujete predelat celou pripojku ne? To taky urcite za mesic nestihnete.

Budka s plynomerem by mela byt zvenku dostupna.

Na kopani do zeme rovnou zapomente. To je tak dlouhy proces, ze to urcite nestihnete za mesic. Navic neni jistota, ze to vubec projde.

mamoch
Zasloužilá kecalka 709 příspěvků 24.04.19 11:11

Osazení plynoměru je až ta poslední věc z celé té anabáze, to už je nutné mít osazené spotřebiče /kotel/, udělanou revizi a tlakové zkoušky. Rozhodně je lepší mít plynoměr volně přístupný z ulice. Najdi si firmu, co to udělá a až to celé bude hotové včetně tlakovky a revize kotle tak s distribuční smlouvou dojdi na plynárny a požádej o osazení plynoměru.

AlphaOmega
Ukecaná baba ;) 1893 příspěvků 24.04.19 11:57

Máš štěstí, většina práce tě minula (připojení k distribuční soustavě). Na zbytek si sežeň autorizovaného projektanta pro daný obor (kulaté razítko), protože instalace plynového vedení vůbec není sranda. Normy ti určují vzdálenosti, způsoby napojení, hloubky, materiály vedení… prostě všechno. Na základě popisu situace tu od nás neodborníků nemůžeš získat relevantní informace.

Co se týče vedení v obecním pozemku. Obec nemusí vyžadovat věcné břemeno, ale může (výklady a postupy v tomto se různí jak kde). Alternativou je třeba veřejnoprávní smlouva mezi tebou a obcí. Ale principelně se není věcného břemena třeba obávat. Jen je s tím lítání (projekt, zaměření skutečného stavu, katastr, smlouva s obcí), ale to se řeší až po realizaci.

Samotnou realizaci bych rozhodně nedělal svépomocí. Jediná netěsnost díky špatně užitému nářadí či podobně, dojde k úniku a nejenže hrozí nebezpečí, taky platíš všechen uniklý plyn. Vyber si nějakou firmu, která by za to z principu ručila.

Projektant ti také řekne, zda máš něco řešit se stavebním úřadem. Záleží co navrhne za řešení.

A ano, jak tu bylo řečeno, plynoměr dostaneš a po revizích rozvodné soustavy a spotřebičů.

Příspěvek upraven 24.04.19 v 12:12

Little My
Povídálka 12 příspěvků 24.04.19 12:09

V principu potřebujeme z objektu I., který má na zdi do ulice už hotovou přípojku (která ale nikdy nebyla v provozu) dostat plyn do objektu II. Nicméně pokud by měl jít plyn zemí, musíme buď podkopat dům a nebo jít po obecním (fialové). Což mi bylo řečeno že je na dlouhé lokte, pokud bude plynoměr v krabici přípojky (červená), tak od něj je to v naší režii a znamenalo by to řešit věcné břemeno s obcí. Aby toho nebylo málo, prostředkem našeho pozemku vede potrubí jakési podivné desítky let staré kanalizace, samodomo dělané, které vede pravděpodobně až doprostřed obecné cesty. Takže pokud půjdeme zemí, přetneme ho a nikdo zatím neví jak a co tam je. Nicméně končí s hranou objektu I., takže pokud by se plyn vedl po fasádě I. a v rohu svedl do země, dalo by se to obejít.

Dál mi bylo řečeno že pro instalaci plynoměru nemusím mít soustavu ukončenou spotřebiči (že stačí nástřel toho co a jak v domácnosti bude, tvrdila to přímo ženská z RWE), takže by údajně neměl být problém zapojit kotel až poslední, nicméně kvůli Kotlíkové finálně stejně zapojen být musí, ne? A stejně tak je na Kotlíkovou potřeba dodat zprávu o zkoušce kotle?

Příspěvek upraven 24.04.19 v 12:15

Little My
Povídálka 12 příspěvků 24.04.19 12:10
@Cenarius píše:

Co jsem pochopil, tak ale potrebujete predelat celou pripojku ne? To taky urcite za mesic nestihnete.

To by snad nemuselo být nutné, jinak jsme v rejži.

Little My
Povídálka 12 příspěvků 24.04.19 12:13

@AlphaOmega
Takže klasicky projektanta i pokud jde „jen“ o vnitřní rozvod a přípojka jako taková už je? A plynař na realizaci?
Docela zajímavá informace pro mě je že papíry ohledně břemene se řeší až po realizaci díla? Tzn. zpětně? Jak je to možné a jde toho právě v tomhle presu využít?

AlphaOmega
Ukecaná baba ;) 1893 příspěvků 24.04.19 12:16
@Little My píše:
To by snad nemuselo být nutné, jinak jsme v rejži.

Já bydlel bez plynu (tzn. TUV a topení) od léta do začátku listopadu. Umýt prcka znamenalo 3 konve z rychlovarné konvice. :mrgreen:
Poslední týdny už přituhovalo i v nízkoenergetické novostavbě, ale pod 17C jsme nešli (byl to takový test tepelně izolačních vlastností). Dost nás to otužilo a byla to taková daň za to být konečně ve svém. Ale dalo se. Jako dítě jsem trávil celé léto bez teplé vody a žili jsme v pohodě. Jsme moc pohodlný dneska. :mrgreen:

AlphaOmega
Ukecaná baba ;) 1893 příspěvků 24.04.19 12:19
@Little My píše:
@AlphaOmega
Takže klasicky projektanta i pokud jde „jen“ o vnitřní rozvod a přípojka jako taková už je? A plynař na realizaci?
Docela zajímavá informace pro mě je že papíry ohledně břemene se řeší až po realizaci díla? Tzn. zpětně? Jak je to možné a jde toho právě v tomhle presu využít?

Samotné břemeno se řeší až potom (těžko zaměřovat něco, co ještě není). Ale obec pravděpodobně bude chtít rozhodnutí o umístění stavby od stavebního úřadu, pokud půjdete do jejího pozemku. Takže v tom je stavební řízení. Ale jak říkám, děsně záleží na tom co navrhne projektant a ten přesně popíše co pak budeš muset.

Váš příspěvek
Reklama