Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Zdravím všechny maminky.
dotaz co tak děláte s měsíčním miminkem celý den? Malý toho přes den moc nenaspi. A tak nevím co sním celý den mám dělat.
nosit se nechce nechat ani v ruce ani v šátku ani v nositku. Nejlíp mu je když leží na gauči a já si s ním povídám. Teda více preferuje přítele. (Asi mu není ještě tak okoukaný jako máma)
no ale když už ho to nebaví tak pláče. Jenomže co s ním? Nosit se nenechá.
a spát se mu nechce tak nevím co s ním mám dělat.
dejte vědět jestli máte někdo zkušenosti s takovým miminkem.
děkuji. ![]()
Já měsíční dítě buď přebalovala, kojila, uspávala, nebo vozila v kočárku.
Nějaký „volný čas“ co by bylo třeba plnit jsem neměla, když nespal chtěl akorát prso v puse.
A to toho taky kdovíjak nevyspával.
Když byla náhodou šance, povídali jsme mu nebo ukazovali hračky ![]()
@Kryptozoo já nekojim jsme na umělé výživě. V kočárku mi vydrží tak hodinu pak začne hysterák a musím domu.
tak nevím. ![]()
Jediné kde vydrží vlastně v ruce je když ho zavinu a hopsam s ním na balónu.
akorát on už má přes 5kg neboť byl veliký jak se narodil. A tak po chvíli umírám na ruku.
![]()
Mam ted dceru 7 m a to je teprv zabava 😀. Uz si presne nepamatuji, co jsem delala, kdyz ji byl mesic. Zkousela jsem kojit (neslo mi to, musela jsem dokrmovat.take ve volnem case jsem volala LP a googlila co se da delat
),prebalovala jsem, chodila na prochazky. Protoze dodnes mi spi pres den jen v kocarku. I kdyz v mesici mi usnula jeste v kosi nebo treba u pracky…
Pak prebalovani, paseni hribatek, chovani a tak
. ten den vzdycky tak utekl
@Petra0009 píše: Více
Den utekl?
mě to teda přijde že se vleče jako blázen.
taky pasem ale ani to se mu moc nelíbí. Je dost náročný nelíbí se mu skoro nic.
teď mi třeba usnul na ruce ale jakmile ho někam položím bude zase nahned vzhůru.
máme tichý reflux a ten nás věčné budí. ![]()
Razila jsem zásadu, že plačící miminko je třeba uspat. Měsíční miminko má bdělé okno tak hodinu až hodinu a půl, potom uspat, jakkoli. Zkusila bych ho naučit na šátek či nosítko. Tedy v době, kdy by měl spát, uvázat a vyrazit na procházku. Ta vertikální poloha by mu mohla pomoci na ten reflux. Případně si s tím uvázáním nech poradit od někoho zkušeného.
Zkusila bych pást koníčky, jestli máte hrazdičku tak ho zkusit dát pod ni (na deku nebo součástí hrazdičky bývá deka) a zavěsit nějaké hračky. Můžeš zkusit lehnout si s ním na postel (deku) a číst mu (asi cokoliv
).
Jo a zkusila bych (pokud si ještě nezkusila) brát ho na tygříka, to se mé neteři mooc líbí a má krásný rozhled. Třeba se bude rád nosit ![]()
@Hibou píše: Více
Já ho vždy uspím ale nevydrží spát kolikrát ani půl hodiny a už je zase vzhůru. Šátek se mu líbil první dva dny.
doktorka nám na to říkala že si máme zvyknout na to že miminko nebude spát pořád. Ono nám vůbec nevadí že nespinká. Nám vadí že brečí a nevíme příčinu.
je pravda že po jídle hned málo kdy usne (spíš jen večer) a přes den sem taky vypozorovala že je dobré po jídle ho nechat hodinku povídat když chce a pak ho zkusit uspat.
byl do minulého týdne hodně plačící miminko teď je to tak o 90% lepší. Ale ten jeho šílený hysterák kdy nevím co mám dělat mě ubíjí. ![]()
@kaja00 píše: Více
Zkoušela sem tygřika (nelíbí). Buď ho neumím nosit na žádný způsob nebo prostě žádný nemá rád.
on má rád jedině v zavinovačce být na balónu. To je jediné místo kde nepláče a buď kouká nebo usíná.
ale bez zavinovačky nemá rád když ho nosím (ani přítel) ![]()
@Prvorodička 603 píše: Více
A nevydrží spát, ani když s ním chodíš? Mně miminka v tom věku běžně spala tak 20-30 minut, když ale byla v nosítku a chodila/hýbala jsem se, tak klidně i hodinu a víc. Jinak podle mě krátký spánek nevadí, prostě jich za den bude mít víc. Šílený hysterák uspat dle Karpa, najdi si Nejšťastnější miminko v okolí.
@Hibou píše: Více
Jo to on tam usne po čase podle mě vyčerpáním. Ale před tím šílený hysterák. Kope do mě a ručičkami se odtlačuje.
a mě to nedá a nakonec ho vždycky vyndám.
@Prvorodička 603 píše: Více
A máš ho uvázaného dost pevně? Hladila bych ho ještě po zádíčkách a dělala hodně nahlas šššššššš.
Me malej pres den taky moc nespi (ma pomerne dlouha bdela okna, vstane cca v 6 a pak je do 12-13 vzhuru, da si max pul hodinky slofika mezitim), ted ma 7 tydnu, taky na umele vyzive a velka vaha. V kocarku tedy usne, takze jsme v tom mesici jezdili dost venku, ted uz ani tam dopoledne moc spat nechce, jen odpoledne.
Dopoledne obvykle mame rano chvili, kdy „cvicime“ - pretacim ho na boky (opatrne, a cekam, nez dotoci sam hlavicku), davam ho na brisko, ukazuju mu karticky (cernobile) a zkousim, jestli je sleduje ocima a otaci hlavu ze strany na stranu. To same s chrastitkem, jestli jde za zvukem. Kdyz uz ho to „nebavi“ a je neklidnej, tak se projdeme po byte, ukazujeme si ruzne predmety, zazpivame si pisnicku. Chvili skaceme na mici, kazdy den maleho zkousim uvazat do satku (zatim to nesnasi a me to moc nejde, takze si oba zvykame - nekdy, kdyz ho uvazu, tak v nem usne, jindy jeci). No a kdyz uz me to vsechno leze na mozek, tak ho soupnu pod hrazdicku, na ktere ma zavesene hracky - nekdy je akcni a snazi se je trefit, nekdy je spokojenej jen s tim, ze je pozoruje. Hracky mu obmenuju, aby kazdy den nekoukal na to same. A kdyz nefunguje ani to a nespi, tak vyrazime s kocarem. A takhle furt dokola ![]()
Jsou miminka, kterým se v šátku nebo nosítku prostě nelíbí. Ještě můžeš zkusit jiný úvaz, třeba kolébku? A hopsat s šátkem na tom balónu, ať si neodrovnáš ruce. Já s malou v tomhle věku chodila na stepperu, taky jinak nic moc nezabíralo
.