Covid, očkování a těhotenství

32
8.9.21 15:30

Covid, očkování a těhotenství

Ahoj,

jsem v 17 tt a už od začátku těhotenství řeším otázku, zda se očkovat, nebo ne..
Nejdřív jsem byla jasně proti, ale poslední dobou začínám pochybovat, jestli by nebylo očkování přeci jen bezpečnější.
Ptala jsem se na nazor mého gynekologa, ten mi očkování doporučil. Když jsem prosila o názor obvodního lékaře, tak mi překvapivě řekl, že když jsem mladá a zdravá, s ničím se neléčím, tak by nešel, nebo by aspoň ještě počkal, jak se situace v Čr vyvrbí :nevim:

Už jsem fakt zoufalá a tak bych se vás chtěla zeptat na ZKUŠENOSTI.
Ať už těch, co prodělali covid v těhotenství, tak i těch, co se nechali očkovat.
Ať už byla reakce na očkování, nebo průběh covidu dobrý, či špatný.
Snad mi to pomůže se konečně rozhodnout :D
Moc děkuji :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6906
8.9.21 15:48

Ahoj myslím že ti tu hodně žen napíše že v těhotenství by se očkovat nenechalo já mám bohužel to že jsem se nechala ještě jako netěhotná naočkovat první dávku a před tím než jsem měla jít na druhou jsem zjistila že jsem těhotná no hned jsme zrušila protože v prvním trimestru jsem jasně byla že ne čekala jsem na druhý teď jsem dneska 14+6 a rozhodla jsem se že se nechám doockovat nevím jestli nebude problém že jsem už 3 měsíce po první dávce ale v pátek mám nový termín tak uvidím co mi řeknou každopádně jedna známá tady z emimina na druhou dávku šla je o týden napřed a prý vše ok takže uvidím jsem i hodně četla že hlavně ve třetím trimestru je pro těhotné covid nebezpečnější než očkování o to byl ten důvod ale těžko říct prostě budu doufat že vše bude ok

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8.9.21 16:09

Ahoj, přidávám se k diskuzi, také mě to téma zajímá. Jsem v 19+4 tt. Když jsem se v prvním trimestru ptala své gynekoložky, co si o očkování myslí, neměla jednoznačný názor, ale říkala, že jí přijde zvláštní, že jakékoliv jiné očkování se v těhotenství nedoporučuje, tak proč by tohle mělo. Byla jsem už v podstatě rozhodnutá, že se očkovat nechám případně až po porodu, ale pak mě zviklala jedna známá (imunoložka), která naopak říkala, že se to velmi doporučuje. Zatím se stále přikláním k variantě počkat, protože nikdo pořádně neví, jaký to může mít z dlouhodobého hlediska na plod vliv a přece jenom je to určitý zásah do organismu. Pokud ale začnou čísla zase nebezpečně stoupat, možná to ještě přehodnotím…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1768
8.9.21 16:20

Já jsem prodělala covid v těhotenství v 10 týdnu a žádné následky na malé to nemá. Je zdravá a v pořádku. Průběh nebyl horší než u klasické chřipky. Nenechala bych se na covid očkovat v těhotenství i teď váham jelikož jsem nenašla žádné studie jak je to s očkováním při kojení. Pediatr je proti jelikož budeme začínat malou očkovat a nedoporučuje mi souběh očkování u mě a dítěte. Takže čekám. Obecně proti očkování nejsem byla jsem na černém kašli kolem 35 týdne což se v těhotenství doporučuje. Rozhodně smysluplnější nez očkování proti covid.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
510
8.9.21 16:25

@Dalmatinek90 to ze žádné jiné očkováni se v těhotenství nedoporučuje je blbost. V ČR se už několik let tehotnym doporučuje očkováni proti chřipce v jakékoli fázi těhotenství. Kamarádky pracující ve zdravotnictví se v těhotenství nechali očkovat snad do jedné. Stejně tak se doporučuje ve třetím trimestru očkováni proti zardenkam, černému kašli a ještě jedné nemoci. Nemohu si vzpomenout, co to je. Je to z důvodu, ze prakticky jen novorozence je těmito nemocemi ohrožen na životě a očkovat ho lze až potdeji. Takže v případě očkováni marky v těhotenství získá imunitu. Bohužel tyto nemoci již byly prakticky vymýceny, ale protože je velká nevole vůči očkováni, tak se opět vrací. Já sama jsem po očkováni na covid, momentálně těhotná a nechám se určitě očkovat i proti chřipce. Jinak o očkovacích o kterých jsem psala a těhotenství se dá najít spoustu článku na internetu. V zahraničí se těhotné proti chřipce a tomu dalšímu ockuji běžné už spoustu let. Jinak já bych na očkováni proti covidu v těhotenství šla, těch dat už je hodně a dat, ze covid v těhotenství výrazně zvyšuje riziko tromboz, těžkého průběhu a předčasného porodu taky. Za mě riziko covidu v těhotenství je známe a velké, potenciální riziko vakcíny existuje taky, ale s téměř jistotou nedosahuje velikosti covidu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1633
8.9.21 16:29

Mě to také zajímá, ale když se obecně v těhotenstvi nedoporučuje očkovat, proč by toto mělo být jiné, mam strach že by to nechalo nasledky na miminku a to nejsem žadná biomatka, navic je to stále ve fázi schvalovaní ta vakcina ne? Přijde mi to obrovský risk.
Spoustu známých okolo jsou mladí a zdraví a očko a nimi zamávalo tak bych se bála že v těhu to nadělá ještě vetší paseku. Já už to doklepu bez, jsem 34tt

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
69
8.9.21 16:36

Resim uplne to same… dnes jsem 23+4 a proste nevim… lekarka mi rekla, ze nejsem rizikova, ale nerekla vylozene, ze to doporucuje. V okoli me strasne lidi odrazuje.. Zatim se teda asi zacnu vic izolovat a uvidim. Ale ta rostouci cisla me take desi. Doufala jsem, ze uz to bude v klidu a nebudu to ocko muset resit… :-// z covidu mam dost respekt…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2843
8.9.21 16:43

Jestli jsi na fb, tak doporučím tuhle skupinu.
Očkovanie Covid-19 - tehotné, dojčiace & snažiace sa otehotnieť

Řídí se podle vědeckých studií, nikoliv dojmů a hoaxů. Veskrze jednoznačně jsem pro očkování, protože rizika onemocnění jsou mnohem horší.
Je tam už poměrně dost žen, které se očkovaly ve 2. nebo 3. trimestru a dítě se narodilo v pořádku.
Naopak jsou tam postižení a předčasné porody po onemocnění covidem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1073
8.9.21 16:43

Já jsem teda v prvním trimestru a očkovat se neplánuju. Ale pravda, že jsem měla covid na jaře, a mám ještě nějaké protilátky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8.9.21 16:48
@Ivusska777 píše:
@Dalmatinek90 to ze žádné jiné očkováni se v těhotenství nedoporučuje je blbost. V ČR se už několik let tehotnym doporučuje očkováni proti chřipce v jakékoli fázi těhotenství. Kamarádky pracující ve zdravotnictví se v těhotenství nechali očkovat snad do jedné. Stejně tak se doporučuje ve třetím trimestru očkováni proti zardenkam, černému kašli a ještě jedné nemoci. Nemohu si vzpomenout, co to je. Je to z důvodu, ze prakticky jen novorozence je těmito nemocemi ohrožen na životě a očkovat ho lze až potdeji. Takže v případě očkováni marky v těhotenství získá imunitu. Bohužel tyto nemoci již byly prakticky vymýceny, ale protože je velká nevole vůči očkováni, tak se opět vrací. Já sama jsem po očkováni na covid, momentálně těhotná a nechám se určitě očkovat i proti chřipce. Jinak o očkovacích o kterých jsem psala a těhotenství se dá najít spoustu článku na internetu. V zahraničí se těhotné proti chřipce a tomu dalšímu ockuji běžné už spoustu let. Jinak já bych na očkováni proti covidu v těhotenství šla, těch dat už je hodně a dat, ze covid v těhotenství výrazně zvyšuje riziko tromboz, těžkého průběhu a předčasného porodu taky. Za mě riziko covidu v těhotenství je známe a velké, potenciální riziko vakcíny existuje taky, ale s téměř jistotou nedosahuje velikosti covidu.

Přesně tak, doporučuje se očkování proti černému kašli v 3. trimestru. Dělá se to kombinovanou vakcínou boostrix, která je proti tetanu, záškrtu a černému kašli. Jde o to, že jinak dítě není do finalizace hexavakcíny chráněno proti černému kašli, který se opět začíná objevovat, a to není žádná sranda. Nechala jsem se nejdřív naočkovat proti covidu, protože strach z potenciálních rizik (že se něco projeví za 5-10 let) je u mě jednoznačně menší než strach z naprosto reálného rizika, že budu mít těžký průběh a já nebo dítě na něj zemřeme, což už se stalo i v ČR. Těch případů není zas tolik, ale riskovat to nehodlám. V těhotenství má i zdravá žena zmáčknuté plíce a choroba, která útočí primárně na ně, je prostě riziko.

Pár týdnů po 2. dávce jsem se nechala naočkovat i na ten černý kašel. Btw. obojí je doporučováno českou gynekologickou společností. Ani po jedné vakcinaci mi nebylo blbě, šla jsem si prostě lehnout a odpočívala, aby se s tím tělo co nejlépe popasovalo. Na oboje (covid i černý kašel) jsem poslala i manžela, taky bez problému. Jsem ráda, že jsme šli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22348
8.9.21 17:03

Covid způsobuje předčasný porod a jiné komplikace. To už je prokázané a to tu ješte nebyla superinfekční deltamutace. Já bych se očkovat nechala…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32
8.9.21 17:10

@Žižkovská žena
Dekuju za nazor. Na tu kombinovanou vakcinu bych i sla, jenze na tetanus mam protilatky jeste na 5 let, tak doufam, ze i mimco je ode me prevezme. A cerny kasel jsem prodelala asi 9 let zpatky a vubec netusim jak to u nej s protilatkama je.. jak dlouho vydrzi.
Chtela bych se naockovat ve 3.trimestru na plane nestovice, protoze ty jsem pro zmenu nemela… tak si rikam, jestli tech ockovani neni najednou nejak moc :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14339
8.9.21 17:30

Nechcela by som covid dostať ako tehotná, teda ani inokedy. Ide o to že testy sa na tehotných nerobia, takže nemôžeš ani dostať jednoznačnú odpoveď. Vzhľadom k tomu že sa situácia zhoršuje a kto vie ako dlho to bude ešte trvať, očkovanie by ti veľa zjednodušilo. Ako prípadnú návštevu dieťaťa v nemocnici ak by tam muselo ostať, tak i vybavovanie, nákupy. V mnohých krajinách už všetko funguje na QR kód, bez toho si ani oblečenie nekúpia.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
840
8.9.21 21:49

Zkušenost nemám, takže bohužel v tomto nemůžu být napomocna, ale můžu se zeptat vás, které se v těhotenství očkovat necháte nebo jste se nechaly, co vás k tomu vedlo a čeho konkrétně se bojíte?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
245
8.9.21 22:29

Ahoj, v neděli jdu v 19tt na druhou dávku a jsem za to moc ráda. Bude se mi klidněji spát! Reakce po první dávce 0.Jen mě trochu tlačila paže. Okolo mě těhotné kamarádky taky šly na očko v průběhu. Ničeho se neboj. Věř, že bez očkování bys byla až do porodu ve stresu, aby tě to nějak nesejmulo. Když by to byl takovej průser pro těhotný, určitě by se to nedoporučovalo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat