Daň darování nemovitosti

Anonymní
4.5.21 12:37

Daň darování nemovitosti

Dobrý den, před pár lety jsme si s přítelem chtěli koupit byt, bohužel pracoval krátce, tak si moji rodiče vzali hypotéku na sebe.
Bydlíme tu 4 roky, máme tři děti, oba trvalé bydliště, nejsme manželé.

Před pár měsíci jsme se rozhodli, že na sebe byt i hypotéku přepíšeme.

Sepsali jsme klasickou darovací smlouvu rodiče dárci, já a přítel tedy jejich budoucí zeť jako nabyvatelé.

Před chvílí volala paní z finančního úřadu, že přítel bude muset odvést daň, protože není příbuzný, jenže jak píšu byt jako takový vlastně nedostali, vše si platíme sami i tu hypotéku od začátku, ale chápu že co není na papíře je nezajímá. Respektive zajímá to co na papíře je.

Jenže to, že není příbuzný nás nenapadlo - nepřímý příbuzný přeci je? Když bydlí spolu s nabyvatelem (mnou) už několik let, máme děti?

Nemůžeme si teď dovolit platit daň z něčeho co je vlastně naše a v takové výši..

Chtěla jsem se zeptat, jestli by ještě šlo nějaké odvolání daru? Případně opravdu se nepočítá jako člen rodiny? U mých rodičů semnou bydlel víc než rok, než jsme byt zrekonstruovali ale bohužel tam tedy neměl trvalé bydliště.

Má někdo zkušenost, radu jak z toho ven. :,( :,( :,(

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3345
4.5.21 12:43

Nemůžete se normálně vzít?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14831
4.5.21 12:43

No, neodpustím si rejpnutí. Takhle to dopadá, když si pořizuješ majetek s přítelem. A při darování se nekonzultuje s právníkem. Možná tam bude nějaká klička, jak z toho ven. Najděte si právní poradnu a konzultuje to tam. Případně i na finančním úřadě by mohli poradit, co s tím. Podívej se, jestli by přítel nesplnil definici „druha“ a zda by se na něj v tomto případě vztahovalo osvobození od darovací daně. Tohle jedině mě napadá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14831
4.5.21 12:45

@Serpentini Otázka je, zda by to zachránili zpětně. Pochopila jsem, že darovací smlouva je již napsaná a převod vlastnictví proběhl. Také mě toto řešení napadlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.5.21 12:49
@Serpentini píše:
Nemůžete se normálně vzít?

Můžeme, jenže vše už proběhlo, nevím jestli by to dodatečně stačilo. Myslela jsem že je to prostě můj druh. Achjo

• Citovat
  • Nahlásit
3345
4.5.21 12:52
@Anonymní píše:
Můžeme, jenže vše už proběhlo, nevím jestli by to dodatečně stačilo. Myslela jsem že je to prostě můj druh. Achjo

Poradila bych se s právníkem, jestli by to dodatečně nešlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14831
4.5.21 12:54
@Anonymní píše:
Můžeme, jenže vše už proběhlo, nevím jestli by to dodatečně stačilo. Myslela jsem že je to prostě můj druh. Achjo

Asi nic jiného než právník vám nezbyde. Papírově dle práva je tvůj přítel pro tvé rodiče úplně cizí člověk. On vlastně ve vztahu k nim tu definici druha nesplní…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6114
4.5.21 12:57
@nozu píše:
No, neodpustím si rejpnutí. Takhle to dopadá, když si pořizuješ majetek s přítelem. A při darování se nekonzultuje s právníkem. Možná tam bude nějaká klička, jak z toho ven. Najděte si právní poradnu a konzultuje to tam. Případně i na finančním úřadě by mohli poradit, co s tím. Podívej se, jestli by přítel nesplnil definici „druha“ a zda by se na něj v tomto případě vztahovalo osvobození od darovací daně. Tohle jedině mě napadá.

Ona ani ta konzultace s právníkem není nutná. Každej trochu inteligentní jedinec, se docte na téměř snad každý stránce o darovani/dědictví co je to přímý příbuzný. :roll: A kdy se daň platí x kdy se neplatí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6114
4.5.21 13:00

Najdi si právníka a poraďte se. Podle mě to budete muset zaplatit, za bl.bost a neinformovanost je holt platí… Spočítej si kolik ta daň vůbec je, než začneš šílet…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.5.21 13:11

Podle samotného FÚ stačí tohle - osoby, které s nabyvatelem, dárcem nebo zůstavitelem žily nejméně po dobu jednoho roku..

A to žijeme, úřad to ví a stejně žádá.. Informovali jsme se právě. Proto to nechápu..

https://www.financnisprava.cz/…skupiny-8564

• Citovat
  • Nahlásit
76348
4.5.21 13:11
@nozu píše:

No, pochybuju, že by splnil podmínku být druhem jednoho z jejích rodičů…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14831
4.5.21 13:12

@j.a.n.i1 ano, máš pravdu. Pak mi to taky došlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76348
4.5.21 13:12
@Anonymní píše:
Podle samotného FÚ stačí tohle - osoby, které s nabyvatelem, dárcem nebo zůstavitelem žily nejméně po dobu jednoho roku..

A to žijeme, úřad to ví a stejně žádá.. Informovali jsme se právě. Proto to nechápu..

A vy v tom novém baráku žijete s rodiči?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76348
4.5.21 13:13
@nozu píše:
@j.a.n.i1 ano, máš pravdu. Pak mi to taky došlo.

Jojo, já to pak taky dočetla :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.5.21 13:13
@Anonymní píše:

On zije s tvymi rodici?

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat