Práce na volné noze a daně

Anonymní
1.5.21 17:43

Práce na volné noze a daně

Budu moc ráda, když někdo pomůžete.
Pracuji pro jednu zahraniční firmu, spolupráce je na smlouvu o dílo, jsou to malé výdělky, ale ročně to asi více než těch 30 tisíc bylo. Chci si udělat tedy daňové přiznání, ať to mám v pořádku, ale nevím jak to je, když pracuji v zahraničí - od firmy mi měsíčně chodí potvrzení s tím, kolik se mi z odměny strhává právě na daních v té zemi, takže daně platím tam. Nevím jak to do daňového přiznání uvést, jak to převést na české koruny, aby to sedělo atd..
druhá věc je, že jsem loni žádné daňové přiznávání neodevzdala, takže se dost třesu, že bude ještě větší problém a já budu platit statisíce :zed:
nebo je lepší si zaplatit účetní/daňového poradce, ať to vyřeší?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
63703
1.5.21 17:57

Statisíce za co? Jinak pro jakou zemi děláš. Já mám např smlouvu s USA jako US citizien 0/0, tzn nedaním v USA ale v ČR, protože tyto dva státy mají smlouvu bránící dvojitému zdanění. Takze i zalezi, kde to máš, jinak potvrzení o výdělku mi chodí 1× ročně :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.5.21 18:00
@martina.se píše:
Statisíce za co? Jinak pro jakou zemi děláš. Já mám např smlouvu s USA jako US citizien 0/0, tzn nedaním v USA ale v ČR, protože tyto dva státy mají smlouvu bránící dvojitému zdanění. Takze i zalezi, kde to máš, jinak potvrzení o výdělku mi chodí 1× ročně :think:

Já nevím, prostě mám strach z nějaké pokuty, netuším, kolik to může být..ráda bych měla vše v pořádku, ale prostě nevím jak na to.
Je to evropská země, jedna z našich sousední, nechci být konkrétnější…

• Citovat
  • Nahlásit
63703
1.5.21 18:02
@Anonymní píše:
Já nevím, prostě mám strach z nějaké pokuty, netuším, kolik to může být..ráda bych měla vše v pořádku, ale prostě nevím jak na to.
Je to evropská země, jedna z našich sousední, nechci být konkrétnější…

Tak se podívej, zda s nimi máme smlouvu. V EU je to celkem běžné. Vyzadej si potvrzení dle aktuálního kurzu preved. Popř doloz, kolik to bylo v době vyplacení uvedené částky. Já dostávám výplatu přes pay pal v czk

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2247
1.5.21 19:29

Chodim sem relaxovat, ne pracovat, takže se nechci zapojovat do řešení problému do detailu NICMÉNĚ jestli to je sousedni země, piš si, ze spolu finanční úřady pečou a vyměňují si informace (ono je to běžné už víceméně všude po světě), ale tím více pokud jde o sousedy… takže časem na Tebe můžou přijít, a fakt bude lépe aby sis to dala do pořádku. Na druhou stranu výdělek 30 tisíc ročně není, aby z toho byly statisícové pokuty, to se opravdu nemusíš bát.

Takové okruhy k řešení: smlouva o zamezení dvojího zdanění, kde jsi rezident (předpokládám ze zde), podnikas? Jestli ta Tvá činnost naplní znaky podnikání, tak je problem, pokud to děláš bez příslušných oprávnění plus můžeš mít povinnost i na sociálním a zdravotním, potřebuješ potvrzení o srážení daně v té zemi, odkud Ti plynou výdělky, pak to v ČR nějak zohlednit v přiznání, pozor na DPH, pokud poskytujes služby do EU… daňový poradce Ti poradi, nastaví Ti to a další roky už pojedeš stále stejně, zkus si na to někoho najít.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.5.21 19:32
@Helca83 píše:
Chodim sem relaxovat, ne pracovat, takže se nechci zapojovat do řešení problému do detailu NICMÉNĚ jestli to je sousedni země, piš si, ze spolu finanční úřady pečou a vyměňují si informace (ono je to běžné už víceméně všude po světě), ale tím více pokud jde o sousedy… takže časem na Tebe můžou přijít, a fakt bude lépe aby sis to dala do pořádku. Na druhou stranu výdělek 30 tisíc ročně není, aby z toho byly statisícové pokuty, to se opravdu nemusíš bát.Takové okruhy k řešení: smlouva o zamezení dvojího zdanění, kde jsi rezident (předpokládám ze zde), podnikas? Jestli ta Tvá činnost naplní znaky podnikání, tak je problem, pokud to děláš bez příslušných oprávnění plus můžeš mít povinnost i na sociálním a zdravotním, potřebuješ potvrzení o srážení daně v té zemi, odkud Ti plynou výdělky, pak to v ČR nějak zohlednit v přiznání, pozor na DPH, pokud poskytujes služby do EU… daňový poradce Ti poradi, nastaví Ti to a další roky už pojedeš stále stejně, zkus si na to někoho najít.

Děkuji, zkusím se po tom podívat…Funguji na smlouvu o dílo, ŽL nemám, tedy nepodnikám a zdravotní si platím sama. Moje firma mi slíbila poslat přehled pro jejich úřad za rok 2020, takže předpokládám, že to je třeba také doložit.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat