Dítě spojí písmena, ale stále nečte - co s tím?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Adnira
Kecalka 137 příspěvků 10.02.18 13:29
Dítě spojí písmena, ale stále nečte - co s tím?

Ahoj,
mám syna (4 roky 2 měs), který dobře zná všechna písmena abecedy (poprvé je ovládl ve 2 letech, pak je pozapoměl a před 4. rokem si znalost sám zase obnovil), bez problému přečte jakékoli slovo po písmenech vč. písmen s diakritikou. Také písmena spojuje. Řeknu „H-R-O-CH“, odpoví „HROCH“ atd. Ale jakmile má přečíst celé slovo v knize, opět čte jen po písmenách s odmlkami. Jen jednou, když měl opravdu náladu, jsem od něj slyšela, že přečetl kratší slovo po písmenách, ale rychle za sebou, takže to dalo celkem nepřerušované celé slovo. Nebo jednou dvakrát po slabikách a opět jen kratší slovo. Bohužel sám od sebe číst žádný zájem nemá. Knihy miluje, ale abychom mu četli my.
Maminky nebo učitelky, které máte zkušenosti s předškoláky či mladším školním věkem - kdy se konečně dočkám, že začne číst a relativně bez problémů přečte slova??? Jednak se na to už nemohu dočkat, jednak mě trápí, že sám od sebe nechce. Jak je možné, že hlásky spojí, písmena zná, ale dohromady to nepřečte???
Přitom písmena se naučil zcela sám, že se ptal. Stejně tak se občas ptá, kde je co napsáno, takže vždy řekneme a ukážeme. Když řeknu slovo, dokáže rozpoznat všechny souhlásky, občas už i samohlásky.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
lisma
Ukecaná baba ;) 1419 příspěvků 10.02.18 13:40

Asi na to proste nie je ešte zrelý? Však má 4 roky 8o Trocha trpezlivosti z tvojej strany by zrejme bola ku prospechu veci.

Jahru
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 10.02.18 13:47

A proč mu nechcete číst vy? Moje děti se naučily číst tak, že jsem jim četla a až se samy rozhodly, tak prostě začaly číst - jedno kolem 6. narozenin, druhé přesně v 5 letech. A mmch, čtu jim dodneška, i když už mají 6,5 a skoro 9 let a umí číst velmi dobře. Nijak nenutit, nepřesvědčovat a číst mu.

Tichopredbouri
Zasloužilá kecalka 901 příspěvků 10.02.18 13:48

Vždyť jsou mu 4 :nevim:. Moje starší dítě četlo, než šlo do první třídy, ale až od 5 let a přišlo si na to úplně samo, chodilo, ptalo se, mělo zájem. K čemu učit čtyřleté dítě číst, když mu to a) nejde, b)nemá zájem c)nepotřebuje to :nevim:
druhé dítě mi šlo do první třídy a neumělo polovinu písmen, po půl roce čte bez problémů věty, sice ještě ne úplně plynule, ale bez větších zádrhelů.

Adnira
Kecalka 137 příspěvků 10.02.18 13:48

Nikde jsem nenapsala, že mu nechci číst :-). Čtu mu velmi ráda a četla bych samozřejmě i když by uměl číst sám. Nemá to s tím nic společného. Každopádně děkuji za reakce.

aleba
Ukecaná baba ;) 1323 příspěvků 62 inzerátů 10.02.18 13:49

@Adnira a vyjmenovaný slova ho už taky učíš? :roll: Proč to takhle hrotíš??

terinka4444
Hvězda diskuse 68446 příspěvků 10.02.18 13:50

Bože ambiciózní matka, jasně sám se naučil ve dvou letech písmena a sám si jejich znalost ve čtyřech obnovil. Nech ho dýchat a být mrnětem.

terinka4444
Hvězda diskuse 68446 příspěvků 10.02.18 13:52
@aleba píše:
@Adnira a vyjmenovaný slova ho už taky učíš? :roll: Proč to takhle hrotíš??

hlavně nezapomenout na násobilku a zlomky, to musí každé čtyřleté dítě znát, jinak se nemáš čím chlubit.

ugluk
Hvězda diskuse 43538 příspěvků 10.02.18 13:53

Dceři teď bude šest (v září jde do školy), je asi v podobném stádiu a nechávám to na ní. Když se zeptá nebo chce zkoušet něco číst, poradím. Ale nijak záměrně a systematicky ji tomu nevedu, prostě buď se to do školy sama naučí nebo ji to naučí tam. Byť se samozřejmě taky těším, až si tu knihu jednou vezme sama :mrgreen: Ale ve čtyřech letech bych na to kašlala zcela. Buď je natolik nadaný a bystrý, že mu to docvakne samotnému, nebo má ještě čas. Spoustu času. Podporu rodičů bych viděla asi tak, že zodpovím veškeré dotazy na mě vznesené, nikoliv žá já sama aktivně budu učit. Na to má času…

hanka.br.
Neúnavná pisatelka 18769 příspěvků 10.02.18 13:56

@Adnira Jsou mu čtyři roky. Sám bude číst, až bude větší a dozraje jeho CNS.

Jahru
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 10.02.18 13:57
@Adnira píše:
Nikde jsem nenapsala, že mu nechci číst :-). Čtu mu velmi ráda a četla bych samozřejmě i když by uměl číst sám. Nemá to s tím nic společného. Každopádně děkuji za reakce.

A proč tedy vlastně chceš, aby četl sám? Nemyslím to jako rýpání, jen mě to zajímá. Starší syn všechna písmena uměl už ve 2 letech, ale nečetl. Prostě ho jen fascinovaly znaky - písmena, číslice, značky aut…, skládání do slabik pochopil až v 5,5 a číst začal kolem 6 let. Mladší dcera nejevila o písmenka vůbec zájem (aspoň to tak vypadalo) do cca 4,5 roku. Týden před 5. narozeninami přišla s tím, že se umí podepsat i s příjmením (máme ho dost složité) a já zjistila, že umí psát (psala slova, věty), ale číst neuměla. No a o dva týdny později začala číst - bez slabikování, sama od sebe. Podle mě musíš počkat, až k tomu dítě samo dozraje. Prostě se v mozku něco přecvakne a ono pochopí. Dřív to nepůjde a pokud budeš tlačit, tak ho to akorát přestane bavit.

Lucie_Sx
Závislačka 3095 příspěvků 10.02.18 14:03

Asi tak, že bych z dítěte přestala dělat cvičenou opičku, přestala bych ho cokoliv učit ze své strany a nechala ho vyvíjet se tak, jak ON potřebuje.
Děti to mají skokově v obdobích, kdy prostě je něco nadchne a ony se to naučí úplně samy, jen proto, že chtějí. Určitě bych to nelámala přes koleno, protože pak v nich to nejdůležitější - nadšení z učení - ubiješ.
Dcera taky zná písmenka od cca 2,5 let, pak se naučila abecedu, i anglickou, pak začala poznávat písmeno na začátku slova, pak odříkal všechny písmena jak píšeš, a číst začala sama od sebe z ničeho nic teď nedávno v 5 letech. Nic jsem jí netlačila, učila se sama, já jen odpovídala když potřebovala.
Nech ho být, přijde to samo.

Adnira
Kecalka 137 příspěvků 10.02.18 14:05

Téda, nenapadlo mě jakou vlnu nevole tu rozpoutám ;-). Ano, ve 2 r, 2 m jsem zjistila, že skutečně umí (sám se naučil) všechna písmena abecedy. Měli jsme taková pěnová písmenka, pořád za námi chodil (cca od roku a 3/4) a ptal se, co je tohle a co tohle. Stále dokola. Pak i na značkách aut. Pak jsem se ho začala občas ptát co je to a co ono v knize, vydatně jsme si totiž četli. Stále po mně chtěl číst a číst.
Pokud jsem se někoho svým dotazem dotkla, tak se omlouvám - nicméně o žádné chlubení se v mém případě nejedná. Ve svém okolí mám několik maminek s dětmi, které zvládly samy číst, psát i počítat před 4. rokem. (Já vím, nemá se porovnávat, ale…)
Díky za reakce.

Adnira
Kecalka 137 příspěvků 10.02.18 14:07

Tohle byla reakce na terinka4444, nepodařilo se mi to k jejímu příspěvku připojit.

@Adnira píše:
Téda, nenapadlo mě jakou vlnu nevole tu rozpoutám ;-). Ano, ve 2 r, 2 m jsem zjistila, že skutečně umí (sám se naučil) všechna písmena abecedy. Měli jsme taková pěnová písmenka, pořád za námi chodil (cca od roku a 3/4) a ptal se, co je tohle a co tohle. Stále dokola. Pak i na značkách aut. Pak jsem se ho začala občas ptát co je to a co ono v knize, vydatně jsme si totiž četli. Stále po mně chtěl číst a číst.
Pokud jsem se někoho svým dotazem dotkla, tak se omlouvám - nicméně o žádné chlubení se v mém případě nejedná. Ve svém okolí mám několik maminek s dětmi, které zvládly samy číst, psát i počítat před 4. rokem. (Já vím, nemá se porovnávat, ale…)
Díky za reakce.
Sára 1
Echt Kelišová 8902 příspěvků 10.02.18 14:12

8o Já myslela, že většina dětí se učí číst ve škole. A do školy se chodí v 6 letech, popř. v 7. Přijde mi to hrozně brzo. Nechápu, proč se nemůžeš dočkat, až bude číst. A proč tě trápí, že nechce? Mám skoro 6lete dítě a teprve teď děláme to hláskování. Podle mě až k tomu dozraje, tak číst bude a ničím bych se nesnažila to urychlit.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Návod pro francouzskou policii, aby už neváhala: 7 bodů, jak poznat teroristu

Zakřičel Alláhu akbar (Bůh je veliký) a pak vraždil! Chérif Chekatt (29) v... číst dále >

Velké odhalení Clinta Eastwooda: Má dceru, o které 30 let nevěděl!

Příběh jako z vystřižený ze stříbrného plátna nedávno zveřejnila zahraniční... číst dále >

Články z Ona Dnes

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >

Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti... číst dále >