Dlouhodobé kojení

Radina
10.9.04 09:35

Dlouhodobé kojení

V první řadě bych se chtěla omluvit za název tohoto článku, protože otázkou zůstává, co to vlastně je dlouhodobé kojení? Cílem ale není vyvolat debatu na téma jestli rok je dlouhá doba, nebo ne, zajímá mě spíš to jaké to vlastně je. Já jsem kojila syna do 11 měsíců, pak jsem nějak psychicky neunesla ty jeho až vyzývavé pohledy, jako by říkal: hele, já si tě tak hezky pocumlám… . Prostě jsem ho musela odstavit. V některém příspěvku jsem se těď dočetla, že maminka kojí dcerku ještě ve dvou letech. jaké to vlastně je? A jak často? Dost by mě zajímalo co na to „říkají“ prsa a jestli je nutné i o takové době nosit v podprsence „identifikační kolečka“. Například mě to dost otravovalo, protože mi mlíko odkapávalo ještě po 11 měsících kojení (říká se, že to časem ustane až se mimčo s mamkou sehraje, u mě to neplatí). Také by mě dost zajímalo, jak se potom dítě třeba ve 2-3 letech odstavuje, to už snad pro děcko musí být nenahraditelná potřeba pocumlat mamku (i kdyby to mělo být třeba jenom před spaním). Známá tak kojila dcerku do 3 let a odstavila ji jenom díky tomu, že měla druhé miminko a první dcera pochopila, že sestřička to potřebuje víc než ona (podotýkám, že se té známé laktace nezastavila po celé těhotenství!). Jsem rozhodnutá dceru kojit co nejdéle, ale kdy je ideální doba přestat? Nezlobte se na mě, ale mě vůbec nepřipadá hezké, naopak bych řekla že až vulgární, když dítě samo přijde, osahává maminku a dožaduje se kojení. To ale spíš záleží na výchově, že jo?
Radka + Alžbětka 7t

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2237
10.9.04 10:17

Ahojky nevím jestli tou maminou nejsem já, je pravda ,že naše sluníčko se kojí dodnes v červenci jí byly 2 ročky,ale je to zlaté.Výhodou je ,že pokud se stane a dítko např.onemocní a nechce nic jíst ,tak se nakojí,nám se to osvědčilo v březnu,kdy malá měla neštovice u toho teploty a nic jsme do ní nedostali.Nebo zkušenost od paní doktorky,když trpí dítě průjmy kojit se opět může.Dceru kojení na veřejnosti přešlo asi v 15.měsících .nechává si to jen na doma,pokud u nás nikdo není ,pochopila,že teď je u nás paní,teta nebo kdokoliv a malá se zeptá potom?Zmiňovaná kolečka v podprsence,asi skoro rok už je nepotřebuji,předtím jsem to řešila,že na doma jsem si tyto kolečka vyrobila z plíny,vyplnila vliselínem oentlovala a měla jsem je prací.Jinak stane se ,že když se malá kojí z levého prsu a z pravého začne vytékat mléko,tak se sama otočí.Více o kojení a problémech s ním na www.kojení.cz,www.lali.cz,www.mamita.cz.A ještě jedna výhoda nikdy jsme neměli láhev ani na čaj a dudlík taky ne.Myslím si ,že dnes pokud se tolik o kojení ví,že je chybou děti odstavovat co nejdřív,navíc v červnu jsem nastoupila na brigádu na 4.hod a malá si zvykla krásně.Jo navíc když jsem četla složení mlíček pro mimísky a tam takové chemické věci,bylo to sice odborně psáno,ale nevím tedy raději přece jen kojit.Kojení zdar!!!Myslím ,že na stránkách www.rodina(nebo rodice).cz je i téma kojení na veřejnosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1460
10.9.04 10:47

Ahoj Radko!

Já jsem kojila do 21. měsíců, přestala jsem dva měsíce před porodem, takže to bylo přes velkou část těhotenství.

Jak jsem zjistila, že jsem znovu těhotná, zrušila jsem okamžitě noční kojení. Denní 3× denně se nám postupně upravilo na 0-2× za den. Některé dny to prostě nevyšlo…! :o) Kojila jsem po obědě a před spaním. Bylo to v naprosté pohodě, Verunka mi u toho krásně usínala, pila tak pět minut. Řekla bych, že to byl spíš takový dobrý přídavek. Odstavení se konalo bez problémů - ukázala na prso a dostala láhev. Vůbec neprotestovala, nekonaly se žádné hysterické scény, šlo to krásně do ztracena! :o) . Jo a kojily jsme výhradně doma. Do 15. měsíců jsem kojila všude - podle potřeby, na koupališti, před chatou, v parku na lavičce.

Vložky do podprdy jsem zrušila někdy kolem tří měsíců (u druhého také) a mléko mi neteče. Je to u každého různé, kámoška si je kupovala až do konce.

Švagrová kojila do tří let a řekla bych, že víc než já. Odstavení bylo jen mírně problematické - malá nechtěla, ale pomohl malý fígl. Se tříletým dítětem už se dá mluvit.

Netuším, jak dlouho budu kojit teď, jelikož další těhotenství neplánuji, doufám, že nám to vydrží o trochu déle.

Alice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
784
27.2.12 10:21

Ahoj mamky,
chtěla bych se zeptat na Váš názor, protože já tak nějak nevím, co si o tom mám myslet :think: Synovi je 13 měsíců a je pořád kojený. Kojím teda jen v noci-z každého prsa jednou. Ve svém okolí nemám moc kojících mamin a tak nemám srovnání.
Ale jde mi o to, že jsem včera byla na pohotovosti. Když jsem doktorce řekla, že kojím 13 měs. syna a tak bych potřebovala léky, které se mohou užívat při kojení, s ohrnutým nosem se mě zhnuseně zeptala: „A to jako pořád kojíte?“. Odpověděla jsem, že ano a vůbec nic opovrženíhodného mi na tom nepřišlo. Řekla mi, že už je teda na čase s tím přestat a že čím později ho odstavím, tím to pro něj bude složitější. A že teda už kojit nemám a napíše mi normální antibiotika. Já na to, že v nejbližší době s kojením neplánuju přestat (nemám důvod, mě kojení v ničem neomezuje). Nakonec mi teda s brbláním napsala léky, které jsou i pro kojící a stejně mě poslala k obvodní lékařce, ať to dořešímn s ní.
Ale mě tak nějak pořád vrtá hlavou, co je tak blbého na tom, že ho kojím? Vždyť se doporučuje kojit až do tří let, tak co je na tom tak divného - obzvlášť když se diví lékařka :nevim: Nepovažuju se za žádnou citlivku, ale tohle se mě fakt dotklo. Jak dlouho jste kojily vy a jak se na to dívalo okolí?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8651
27.2.12 10:26

Byla to koza, kojit roční dítě je úplně v pořádku, prospívá to vám oběma. Přestaň, až uznáš za vhodné. Mě se obě starší děti odstavily samy ve 13 měs., bývala bych ráda kojila déle… Tak uvidím, jak to bude tentokrát :))

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23862
27.2.12 10:32

Pěkně blbá doktorka. Klidně se na ní vybodni. Koj jak budeš ty nebo prcek chtít. Já kojila první do tří let a druhé do tři a půl. A nikdy se teda na mě nikdo blbě nekoukal. Spíš naopak mě obdivovali. Pro dítko to je jen dobře. Jseš dobrá maminka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1907
27.2.12 10:43

Příspěvek upraven 20.03.12 v 22:03

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.2.12 10:45

MrsDuck
Sama jsem lékařka a chování doktorky nechápu. Kojení je pro dítě jedině prospěšné a je jenom na matce a dítěti, jak dlouho bude kojit. Nejsem zástance extrémního kojení do puberty :mrgreen: , ale roční miminko je naprosto normální, i 2-3 leté, pokud to oběma vyhovuje. Já sama jsem si kojení musela vybojovat (pobyt malého na JIP, pozdní nástup laktace, ploché bradavky, obrovská prsa, syndrom bílé bradavky, opakované kvasinky) a doteď plně kojím (malý má 5 měsíců) a hodlám kojit tak dlouho, jak bude chtít.
Barča :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1726
27.2.12 10:46

doktorce do toho může být tak akorát prd! koj, dokud vám to oběma vyhovuje ;) dceři je taky 13měs a pomalu nenásilně ukončujeme, protože ona je schopná 100× za den přijít, tahat mě za triko, křičet mňam a pak si cucne tak 3 vteřiny a hotovo…a na to já vážně nemám :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7584
27.2.12 10:49

Jé, to ale byla zkušená a ochotná paní doktorka. :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5054
27.2.12 10:50

já tedy nekojila (neměla jsem mléko), ale jsem unás v rodině bohužel vyjímka teta dokonce kojila do 3,5r. Prostě jak to vyhovuje tobě a prckovi na ostatní se vyprdni záleží na vás dvou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7479
27.2.12 10:56

Taky nejsem citlivka, ale toto by se mě dotklo taky, to snad není ani pravda, co si ta čůza dovolila. Ještě, že ses nedala. Vím, že imunologové a alergologové dlouhodobé kojení nevidí moc rádi - nějak nevím proč, mě můj „povolil“ do roka, ale budu kojit co to půjde (syn se odstavil sám v 9ti měsících), ale budu se snažit to korigovat, aby to bylo pravidelné, např. opravdu jen ráno a večer. Neodsuzuji nikoho, kdo nekojí (z jakéhokoliv důvodu i třeba jen proto, že prostě nechce), ale sama jsem pro kojení tak dlouho dokud to jde (i když hranici kolem 2 let mám taky danou). Taky bych nechtěla, aby se mi dítě vrhalo na prsa všude, u většího už by mi to taky nebylo příjemné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Sifa
27.2.12 11:06

Ahoj, ja prvniho syna kojila do 2,5 roku a byl zdravej jak ripa!!

• Nahlásit
  • Citovat
784
27.2.12 11:15

Jé, tak to jste mě uklidnily :) Děkuji.
Já právě uvažovala, že už je to třeba fakt dlouho. A když jsem to řekla manželovi, tak se nejdříve rozčílil, že co jí je do mých prsou :mrgreen: Ale pak váhavě přišel a že když je to doktorka, tak by o tom měla něco vědět :think:
Pomohly jste mi :palec: Fakt moc děkuji, mám z toho lepší pocit :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1899
27.2.12 11:21

Vůbec to neřeš, to je každého věc, jak dlouho kojí. Já kojím už 15 měsíců a teď teda to vypadá, že definitivně přestáváme. Ale ta doktorka je teda fakt blbá. Nic jí do toho není. Měla ti ty léky napsat hned a nebrblat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama