Dostanu porodné/rodičák na Slovensku (trvalý pobyt v ČR)

Anonymní
29.7.13 14:55

Dostanu porodné/rodičák v

Ahoj, omlouvám se za anonym..nějak se stydím.. Chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s porodem na slovensku a žádostí o porodné. Přítel je slovák s trvalým bydlištěm v ČR. Podnikal v Čr, ale nyní má podnikání pozastavené a je zaměstnaný na slovensku. Já jsem se s ním přestěhovala s tím, že jsem tu měla nastoupit do práce. V ten týden jsme však zjistili, že jsem těhotná a do práce jsem již nenastoupila, zůstala jsem doma. Nejsem vedená ani na pracáku. Jen jsem si tu pořídila zdravotní pojištění a chodím sem na gynekologii. Rodit asi budu tady na slovensku. Trvalý pobyt mám stále v ČR. Chtěla bych se tedy zeptat, jak je to s porodným a rodičákem? Mám nárok? jak a kde žádat? Na mateřskou nárok nemám. Díky moc za vaše zkušenosti a tipy.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

58543
29.7.13 14:58

Nějak tuším, že podle nových pravidel, musíš dokazovat, že tu skutečně bydlíš, nestačí jen TP. Obzvlášť, když máš zdrav. poj. na slovensku :think: mmchdm, jak to máš teď? u nás jsi nějak vedená (píšeš, že nejsi na úp, takže si platby hradíš sama či jak? nebo nemocenská?)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71419
29.7.13 14:59

Na český rodičák taky nárok nemáš, na porodné netuším.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24085
29.7.13 15:04

Spíš jestli nemáš nárok třeba přes chlapa na slovenský, na český asi nee.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2962
29.7.13 15:26

Ahoj, musíš si zažádat o RP na Slovensku jestli na něj máš nárok, pokud ano tak čerpáš tam, pokud ne tak dostaneš rodičák z ČR, pokud eventuálně vyčerpáš na Slovensku méně, rozdíl doplatí ČR.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71419
29.7.13 17:16

@JanulaM Já se obávám, že za téhle situace nedostane rodičák ani z ČR, ptotože pro pobírání českého rodičáku je podmínkou tu reálně žít, což nesplňuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11341
29.7.13 17:48

Přítel je cizinec a chci pobírat vše od ČR a když jsem chtěla rodičák i porodné, tak jsem musela dokázat, že tu OBA žijeme, pracujeme, máme pojištění atd a dokazovat, že v jeho zemi nic nebereme a ani nežijeme. Takže z ČR nic asi nedostaneš, když tu nebydlíte a jak na Slovensku, to nevim, ale budete muset dokazovat že tam bydlíte apod. A to se připrav, že to je na dlouho. Já tady v Čechách čekám už 9 měsíců…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2962
29.7.13 19:27

@j.a.n.i1 není tu ta povinnost, prvotně si musíš zažádat tam kde žiješ a pokud ti to v dané zemi z nějakého důvodu nepřiznají nebo vyčerpáš méně než 220 tis. tak ti to dají/dorovnají v CZ. Ale musíš mít papír, že to zamítli nebo vyplatili určitou konkrétní (nižší) sumu. Vím to z vlastní zkušenosti, jsem obdobný případ a nárok mám, potvrdili mi to na ÚP. Už jsem to tady řešila několikrát, někteří tady radí fakt bludy. Opravdu je to tak jak píšu, já žiju v DE a vyberu méně než na co mám nárok v CZ tak mi doplatí rozdíl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.7.13 19:39

Díky moc! jste úžasní :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
24085
29.7.13 19:49

@JanulaM A nemusíš mít v čr trvajcí poměr nebo něco? To se mi nezdá. Takže když žiju v cizině kde mám přes manžela čecha nárok na nějaké dávky tak mi to dorovnají v cz? Jak?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2962
29.7.13 20:17

@pikola to nevím, já jsem v ČR zaměstnaná, že by to bylo tím? Ale na rodičák má právo přece žena i když nepracuje, proč by tedy byly „bity“ ženy, které se odstěhují za manželem do ciziny? NO je to kocourkov, zakladatelko, asi bude nejlepší, když se obrátíš s dotazy na úřady, tady můžeme jenom polemizovat. Přeji hodně pevné nervy, já jsem si s úřednickým šimlem teda dost užila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71419
29.7.13 20:27

@JanulaM Jojo, to bude tím, že si v ČR zaměstnaná, i když úplně 100% se v tomhle zas neorientuju.

Zas na druhou stranu, proč by měl stát platit rodičák někomu, kdo tu nežije, tedy tu nic nedovádí, neplatí žádné daně (ani ty nepřímé) :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71419
29.7.13 20:30

@JanulaM Jo a ta povinnost žít v ČR tam je, je to novela od loňského října, ale mám pocit, že tím, že tu máš trvající zaměstnání, tak se na tebe vztahuje to doplácení, podle jiného předpisu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2962
29.7.13 20:33

Stát dává rodičák i lidem co v životě nepracovali a pracovat ani nebudou, přímé daně nula a nepřímé z těch dávek asi taky nic moc, tak proč by nemohla dostat rodičák paní, která následovala manžela do cizí země, když tam dostane houby :nevim: trošku divný systém

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2962
29.7.13 20:37

@j.a.n.i1 já nevím, v zákonech v této oblasti se neorientuji, ale vím, že se na mě vztahuje sekundární nárok z CZ, z jakého důvodu, to mi zaměstnankyně pracáku neřekla, byla jsem ráda, že mi řekla aspoň toto, jelikož byla trošku mimo, na pracáku v našem okrese je pouze jedna paní co tomu rozumí expertka na záležitosti přes EU) takže asi tak no.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama