Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Za mě můžu doporučit Řecko, pro mě ideální v září - protože není už takové strašné vedro a zase není moře úplně studené jako na začátku sezóny…jen pozor, v Řecku je málokdy vyhřívaný bazén, takže moje děti do bazénu téměř nevlezli. V moři byly šťastné a věkově synovi bylo 1 rok a 4 měsíce poprvé, vezli jsme sebou i jídlo:-D
Ahoj, my byli loni u moře s ročním, čtyřletým a 6ti letým a super. byli jsme autem ve stř. Itálii. prcek ještě nechodil, takže se plazil v písku, kameny si nedovedu představit, prot. i kdyby chodil, tak vratká chůze na kamenech nic moc. bydleli jsme v kempu v apartmánu, jídlo svoje. nejmenší moře miloval, celou dovolenou zvládl v pohodě. večer jsme chodili po promenádě, at si větší užijí atmosféru, nejmenší v kočárku spal, někdy byl vzhůru do půlnoci, žádný režim jsme neřešili, usnul si, jak potřeboval. letos jedeme zase. myslím, že je to hodně o rodičích, pokud jsou dopředu nervy, tak je pak dovolená stres
Já vybírala vždy písečná pláž + bazén. Několikrát jsem byla s dětmi v Itálii - busem. A pak různě letecky - velmi se mi líbilo na Djerbě - jemný písek (nevadí mi když je všude, z kočárku jsem ho vyklepávala snad ještě za měsíc
), část jídelny na pláži, takže děti mohly běhat okolo a já se mohla i najíst, jídlo skvělé a bez problémů pro výběr i pro prťata. Byli jsme v Turecku - tam bylo fajn, ale v moři nás občas štípla nějaká potvora. V Bulharsku - dost různé počasí, po ránu chladno, hodně deštivo.
Já bych klidně jela, s dětmi cestuji doslova od jejich narození a v pohodě, pouze jednou měla nejstarší dcera zažívací problémy - v Egyptě.
Ještě k té cestě - když byly děti malé, radši jsem jela autobusem - v Praze v 18 hodin nástup do autobusu, v Itálii v 6 ráno výstup. Byla to větší pohoda než letadlem, časově to vychází skoro stejně - hodinu cesta na letiště, dvě hodiny před odletem pobyt na letišti, pak 4 hodiny let, hodinu na místě než proběhne odbavení, 2 hodiny cestování na místo z letiště. K tomu stále starost o zavazadla, přesuny a tak. Ale možná to bylo i tím, že já cestovala ve složení třeba 1 dospělý a 3 děti - třeba 1 rok, 3 roky, 9 let.
Kameny nemám ráda ani já, byla jsem jednou v Chorvatsku, když bylo dceři 1,5 roku a v moři nebyla ani jednou, dovolená proběhla u bazénu. Nebylo tam jak jít kolem moře ani s kočárkem a přenášet ho po kamenité nerovné pláži nebyla žádná výhra.
Když byl malému 15 měsíců a starší dceři 4 a půl roku, vzali jsme je poprvé k moři do Itálie - Caorle, kompelex s velkým bazénem, udržované pláže, přikoupili jsme beach service a pohoda. Jeli jsme tedy z našima, dcera se už moře nebála a malej vlastně taky ne…asi tím, že byl tak malej, tak to vzal, jak to přišlo
Písek se jim líbil. Od té doby jezdíme každý rok na 14 dní, plus letos poprvé ještě pak poletíme na Mallorcu. Dceři je 6 a kousek a synovi 3 a kousek. Cestu zvládají v pohodě autem, ale i letadlo dávají, dvakrát už jsme letěli do Fr.
@terien píše:
S takovouhle věkovou kombinaci bych k moři nejela. Cesta bude očistec a tam budeš ztrhana jak pes. Navíc horko, klima, jiná strava,… pro roční dítě bych to neriskla. Ale je to jen můj názor, spousta lidí takto jezdí. Ale já jsem mrcha sobecká, na dovolené si chci taky odpočinout.
Horko je už i v Čechách, stravu pokud jedeš třeba do Chorvatska, tak si můžeš vzít svojí anebo nakoupit tam, vařit musíš i v Čechách a já teda preferuju, že dítě se v jiným prostředí víc zabaví.
@KristyM
My byli v Chorvatsku, když byl malýmu rok a půl, kamínková pláž a super. Měl botky do vody a byl spokojený, kamínky přesýpal… Ve dvou a půl jsme byli taky v Chorvatsku v kempu i s bazénem, tam byl spokojený i u moře i u bazénu. Od té doby jezdíme tady do toho kempu do chatiček, minulý rok jsme byli i s 3 měsíčním miminem a super.
Od září žijeme na Kypru, tady jsou zase písčité pláže, všechno má něco. S pískem si mrňous vyhraje a i ten starší, jen musíš počítat, že bude všude. Letu bych se nebála, děti to zvládají s přehledem, jen počítej s tím, že ne všechno uvezete s sebou, kyblíčky atd.
A i když žijeme u moře, tak stejně letos pojedeme i do Chorvatska - je to taková srdcovka.
@Janina81 píše:
Horko je už i v Čechách, stravu pokud jedeš třeba do Chorvatska, tak si můžeš vzít svojí anebo nakoupit tam,vařit musíš i v Čechách a já teda preferuju, že dítě se v jiným prostředí víc zabaví.
No právě ![]()
@Nowuka2 píše:
Tak pokud tam nejede s dětma sama tak si může dáchnout zatímco hlídá taťka… Je teda pravda, že my byli jenom s jedním, takže je to asi určitě rozdíl, ale vždycky odpoledne jsem měla čas jenom pro sebe, manžel byl s dcerou na pokoji odpočívat. A když nad tím tak přemýšlím, tak vlastně i dopoledne či kdykoli na pláži hlídal on a já si pálila tuky na Slunci![]()
Jestli a jak by však zvládal dvě, to fakt nemám tušení no
Určitě jo, ale pro mě tohle není dovolená abych měla děti na krku já nebo manžel aby si ten druhý mohl trochu odpočinout
Ale jak říkám, chápu že to má každý jinak.
@terien píše:
Určitě jo, ale pro mě tohle není dovolená abych měla děti na krku já nebo manžel aby si ten druhý mohl trochu odpočinoutAle jak říkám, chápu že to má každý jinak.
Jj, tak manžel tím že věčně pracuje považuje za dovolenou právě to dělání kravin s mladou, takže u nás bylo jasný, že musíme někam vypadnout, doma by si neodpočal. Takže moře jasná volba ![]()
@terien píše:
Určitě jo, ale pro mě tohle není dovolená abych měla děti na krku já nebo manžel aby si ten druhý mohl trochu odpočinoutAle jak říkám, chápu že to má každý jinak.
Takže vy na dovolenou nejezdíte vůbec, pokud máte děti? Ano s dětma není dovolená o odpočinku, ale furt lepší než být zavřený v tom samém okoukaném bytě… takhle mají aspoň prostor.
@Janina81 píše:
Takže vy na dovolenou nejezdíte vůbec, pokud máte děti? Ano s dětma není dovolená o odpočinku, ale furt lepší než být zavřený v tom samém okoukaném bytě… takhle mají aspoň prostor.
Jezdíme, ale až od 3 let mladší. Máme dům se zahradou, v místě nové koupaliště, 2 hlídací babičky, jednu s domem a zahradou na vsi, druhou s chatou u řeky takže my nejsme zavření v okoukaném bytě. Dovolená je pro nás nadstandard a chceme si jí užít i my s mužem, ne jen běhat za dětmi.
S dětma jsem byla u moře několikrát, v 9 m nejstaršího na Krétě- v písku vajgly, bordel- že by si hrál v písku neexistovalo, moře studené, bazén studený. V 1,5 letech v Bulharsku, v moři velké vlny, malý se bál, strávili jsme to převážně u bazénu. V roce a třičtvrtě jsme byli v Egyptě, moře se mu líbilo, bylo krásně teplé ale užíval si i bazén a tobogány, skluzavky s námi. Ve čtyřech letech nejstaršího a 9 m druhorozeného jsme byli v Dominikáně, let super byl na noc, prcek spal v postýlce a starší koukal na palubní tv a hrál hry. Dopoledne jsme chodili k bazánu a odpo k moři, děcka byli spokojeni. Jídlo pro nejmladší jsme vždy vezli-skleničky, problémy nikdy nebyli. Aklimatizace u nejmladšího se srovnala do 3 dnů.
V Turecku jsme byli v 5,5 letým, dvouletým a ročním- moře studené, pláž hrůza, bazény super.Byl tam i klubík pro děti s hračkami, super. Všude jsme byli letecky, jen cesta z Turecka byla náročnější, let měl zpoždění, v noci a dvouletý byl přetažený a řval, ale cca po půl hodině usnul a spal až do příletu ![]()
Do Chorvatska jsme jeli v 7,5 letým,4-letým,3-letým a téměř ročním a super, užili si i bazén i moře, kaminky super, sbírali mušle. Nejmladší pokud už nechtěl do vody tak byl v malé nafukovací loďce s námi v moři a spokojený. A i když jsem musela vařit tak mi to jako omezení nepřišlo, spoustu jsme přivezli z domova a tam se to jen ohřálo, nebo se vařily rychlá jídla a místní ryby a dary moře. Šlo to.
@Pe-G píše:
S dětma jsem byla u moře několikrát, v 9 m nejstaršího na Krétě- v písku vajgly, bordel- že by si hrál v písku neexistovalo, moře studené, bazén studený. V 1,5 letech v Bulharsku, v moři velké vlny, malý se bál, strávili jsme to převážně u bazénu. V roce a třičtvrtě jsme byli v Egyptě, moře se mu líbilo, bylo krásně teplé ale užíval si i bazén a tobogány, skluzavky s námi. Ve čtyřech letech nejstaršího a 9 m druhorozeného jsme byli v Dominikáně, let super byl na noc, prcek spal v postýlce a starší koukal na palubní tv a hrál hry. Dopoledne jsme chodili k bazánu a odpo k moři, děcka byli spokojeni. Jídlo pro nejmladší jsme vždy vezli-skleničky, problémy nikdy nebyli. Aklimatizace u nejmladšího se srovnala do 3 dnů.
V Turecku jsme byli v 5,5 letým, dvouletým a ročním- moře studené, pláž hrůza, bazény super.Byl tam i klubík pro děti s hračkami, super. Všude jsme byli letecky, jen cesta z Turecka byla náročnější, let měl zpoždění, v noci a dvouletý byl přetažený a řval, ale cca po půl hodině usnul a spal až do příletu
Do Chorvatska jsme jeli v 7,5 letým,4-letým,3-letým a téměř ročním a super, užili si i bazén i moře, kaminky super, sbírali mušle. Nejmladší pokud už nechtěl do vody tak byl v malé nafukovací loďce s námi v moři a spokojený. A i když jsem musela vařit tak mi to jako omezení nepřišlo, spoustu jsme přivezli z domova a tam se to jen ohřálo, nebo se vařily rychlá jídla a místní ryby a dary moře. Šlo to.
Takže to Chorvatsko vám z toho vyšlo nejlíp?
@terien Co do vody tak asi jo, krásná průzračná voda kde děti pozorovali rybičky, do vody chodili s botami, měli obyč. crocsky.Vlny tam byly mírné, děti se většinou bály těch velkých vln. A taky jsme si to tam přizpůsobili pro naše potřeby-hodně dětí, různé režimy, nebyli jsme vázaní časy stolování od do jak je tomu na hotelu, někdy to bylo složité skloubit to a často jsme chodili zvlášť-jeden byl u spících dětí a druhý šel jíst a pak jsme se prohodili, tohle nám takto odpadlo-přizpůsobili jsme si to nám. A taky velká výhoda bylo auto-mohli jsme podnikat výlety a ne být odkázáni na místní dopravu. Letos se chystáme do Chorvatska znovu i s 9-ti měsíční dcerou, bude si hrát s oblázky.
Děkuji všem za vaše zkušenosti. Jedeme s našima, byli jsme tak. Už jednou u lago di garda a bomba. Od počala jsem si Aj. Naši mě od moře zrazuji… dlouhé cestování s dětmi, ať to mladší zvládne. Pak ať zvládne ty horka u moře, kde se je třeba schovat před sluníčkem. Jasné i doma.. ale to je člověk doma… no zkratka mě zrazuji, ze to bude spis náročné s dětmi i pro ne než dovolená. A to bych nerada…