"dvougenerační" bydlení

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
anahita
Ukecaná baba ;) 1043 příspěvků 15.10.14 22:30
"dvougenerační" bydlení

Možná okecané téma, ale zkusím jej podat trošku jinak:) Máme možnost velice výhodně stavět. Ale je to pozemek v celkem těsném sousedství mé babičky a mých rodičů. Vlastně přímo mezi něma:)Vycházím s nima dobře, ale v jednom baráku bychom se určitě zabili. Ovšem když budeme každý ve svém… Jaké máte zkušenosti. Hlavně mladí rodiče a maminky malých dědí. Kecali vám rodiče do života „přes plot“? Dá se to srovnat s bydlením v jednom baráku? Trošku se bojím takového toho jak vylezem z domu a druhý den uslyším proč jsi malého tak málo oblékla, co se u vás včera dělo slyšela jsem hluk apod;)vím, že to je hlavně o vzájemné domluvě všech stran, ale i tak se trošku bojím. Na druhou stranu rodiče na stáři budou potřebovat pomoct, s tím také počítám, že je budu mít prostě vedle a bude to fajn lepší než někde po panelácích:)
Děkuji za případné názory a zkušenosti :)

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
terien
Extra třída :D 10197 příspěvků 15.10.14 22:32

Není to úplně taková hrůza jako společné bydlení, ale klid mít stejně nebudete. Nešla bych do toho.

zuzkasim
Ukecaná baba ;) 2243 příspěvků 15.10.14 22:34

Švagrová má takhle v podstatě dům vedle své tchýně. Tchýně se sama přivdala do domu svého muže a spoustu věcí nevyřešili ideálně, takže ona sama se snaží být lepší, nechce mé švagrové do ničeho mluvit a myslím, že se jí to celkem daří. Naopak, já švagrové závidím, že má kdykoliv hlídání, nezná, co je to jezdit na velký nákup s dětma, na úřady, k doktorovi, může si chodit zacvičit… Pokud člověk není vyloženě konfliktní typ, myslím, že to skýtá spoustu výhod.

Šarlota4
Extra třída :D 10651 příspěvků 15.10.14 22:35

Nesla bych do toho. A to mam rodinu rozumnou - do niceho si nekrafem a stejne bych do toho nesla

anahita
Ukecaná baba ;) 1043 příspěvků 15.10.14 22:39

Na jednu stranu bych chtěla rodinný dům, nic velkého. Nejsme bohatí. Momentálně bydlíme v 2+1. Ale je to naše a máme klid. Ale jak mi tady píšete, bojím se toho, že nebudu mít ten „svůj klid“ a děkuju za všechny názory :)

Angua
Hvězda diskuse 50730 příspěvků 15.10.14 22:41

Bydleli jsme několik let s rodiči v domě a postavili jsme si pak dům asi 50 m od nich - takže můžu srovnat obě varianty. Soukromí a vše je nesrovnatelné, je to tu naše a jenom naše a když nechceme, nevidíme se klidně i týden (ale většinou chceme :lol: ) a v podstatě těžíme jen z výhod. Babička s dědou, že můžou vidět vnoučata kdykoli, my máme zase snadno dostupné hlídání plus vzájemně takové to půjčování vajec a cukru :mrgreen: Když odjedeme pryč, tak víme, že dům nezůstává vyloženě bez dozoru - stejně tak ten jejich. Za mě to je ideál, kdyby to šlo, postavím vedle domek ještě pro tchyni :mrgreen:

anahita
Ukecaná baba ;) 1043 příspěvků 15.10.14 22:45
@Angua píše:
Bydleli jsme několik let s rodiči v domě a postavili jsme si pak dům asi 50 m od nich - takže můžu srovnat obě varianty. Soukromí a vše je nesrovnatelné, je to tu naše a jenom naše a když nechceme, nevidíme se klidně i týden (ale většinou chceme :lol: ) a v podstatě těžíme jen z výhod. Babička s dědou, že můžou vidět vnoučata kdykoli, my máme zase snadno dostupné hlídání plus vzájemně takové to půjčování vajec a cukru :mrgreen: Když odjedeme pryč, tak víme, že dům nezůstává vyloženě bez dozoru - stejně tak ten jejich. Za mě to je ideál, kdyby to šlo, postavím vedle domek ještě pro tchyni :mrgreen:
:D :mrgreen: :D Tak tchyní mám v jiném městě sice to je jen asi 15km ale je a jsem ráda:D… ale potěšila jste mě. Tyhle věci mě třeba nenapadly. Není to rozhodnutí na lusknutí prstu a tak jsem ráda za každý názor.
Angua
Hvězda diskuse 50730 příspěvků 15.10.14 22:52
@anahita píše: :D :mrgreen: :D Tak tchyní mám v jiném městě sice to je jen asi 15km ale je a jsem ráda:D… ale potěšila jste mě. Tyhle věci mě třeba nenapadly. Není to rozhodnutí na lusknutí prstu a tak jsem ráda za každý názor.

Naše je 30 km daleko a klidně by mohla být blíž, je fajn a děti ji mají moc rády. Navíc teda je na rozdíl od mojí mamky v důchodu :mrgreen:

Ono ve výsledku je to stejně o lidech. S našima třeba nebyl problém ani při tom společném bydlení, bylo to vlastně v pohodě. Třenice byly spíš proto, že jsme byli na patře s bráchou a švagrovou a sdíleli koupelnu. Nemít nic společného je tak nějak základ :mrgreen: Což u samostatných domů není.

Záleží, jaké máte vztahy, jak jste hákliví na soukromí…

Angua
Hvězda diskuse 50730 příspěvků 15.10.14 22:55

Ještě - asi by se dalo vyjít i z toho, jak to mají teď nastavené babička s vašima. Chodí k sobě denně? Kecá jim babička do něčeho? Oni jí? Dá se asi čekat, že i ve vztahu k vám to bude podobné (tzn. chodí-li babička 3× denně k rodičům, je pravděpodobné, že se zastaví i u vás).

Susanna
Generální žvanilka 22079 příspěvků 15.10.14 22:56

My takto bydlíme už pátým rokem a mně to maximálně vyhovuje. Když nechceme, tak se nevidíme, ale většinou chceme skoro každý den :D Tchánovci nám vypomáhají s hlídáním dětí, my jim zase s náročnějšími pracemi, velkými nákupy atd., které sami nezvládají. Půjčování vajec atd. je samozřejmostí.
Pro mě osobně je to taky super, já bych jinak byla s dětmi skoro pořád doma sama, takhle tu mám tchýni s tchánem, se kterými mohu prohodit aspoň slovíčko :palec:
Já bych do toho šla hned znovu, ale jsme všichni nekonfliktní a troufám si tvrdit, že i rozumní lidé, kteří se na všem vždy domluví.

ynax
Extra třída :D 13126 příspěvků 15.10.14 23:11

Určitě záleží nejenom na tobě s manželem, ale i na rodičích. Pokud ti do toho vaši nebudou kecat, tak nevidím jediný problém. Pomůžou s hlídáním, vy pomůžete jim…

Pink Lady
Ukecaná baba ;) 2144 příspěvků 15.10.14 23:16

Pokud by byla možnost oddělit pozemky plotem, ideálně neprůhledným, tak by to nemusela být až zase taková katastrofa. Ale jen kdyby jste to měli udělané jako jakýkoliv cizí sousedi. Pokud by jste měli společný dvůr, nebo by stačilo že by jste na sebe přes dvůr viděli, tak bych do toho nešla ani za nic. :-)

Elilen
Neúnavná pisatelka 15977 příspěvků 15.10.14 23:17

Tohle je o lidech. Jasně, když budete bydlet vedle sebe, vznikne víc třecích ploch, ale pokud jsou všechny strany rozumné… S vlastní rodinou se nejasnosti líp vyříkají, znáte se celý život, takže bych se toho nebála.

Elilen
Neúnavná pisatelka 15977 příspěvků 15.10.14 23:19
@Angua píše:
Ještě - asi by se dalo vyjít i z toho, jak to mají teď nastavené babička s vašima. Chodí k sobě denně? Kecá jim babička do něčeho? Oni jí? Dá se asi čekat, že i ve vztahu k vám to bude podobné (tzn. chodí-li babička 3× denně k rodičům, je pravděpodobné, že se zastaví i u vás).

To je dobrá myšlenka.

@anahita Hlavně mluvit, mluvit, mluvit a nastavit si hranice hned od začátku.

dalimil
Ukecaná baba ;) 2046 příspěvků 15.10.14 23:31

Bydlíme v dvougeneračním domě, vlastní vchod, elektrika, plyn, společná jen zahrada. Vycházíme super, prarodiče naprosto vše respektují ( nepočítám občasné pamlsky ), nemáme žádné rozpory. Veliká pomoc je v hlídání a vyzvedávání dětí, vzhledem k časovému vytížení nás obou. Jediné takové mínus je pocit, že jsme stále jakoby pod dohledem, ale s tím se dá žít. :D
Mohli jsme si tenkrát vybrat buď život v paneláku nebo ve společném RD, dnes bych nevolil jinak…

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích... číst dále >

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako... číst dále >

Články z Expres.cz

Tady je Mišíkovo! Zpěvákova Denisa ráda ukazuje sexy postavy i dokonalý zadek

Sotva se herec a zpěvák Adam Mišík rozešel s vnadnou přítelkyní Dianou, už si... číst dále >

Nevlastní sestra Aťky Janouškové na jejím pohřbu: Měla bych po ní dědit!

Poslední rozloučení s Aťkou Janouškovou přineslo jedno překvapení. Do... číst dále >