Hypotéka nebo dlouhodobý nájem?

Anonymní
18.2.20 16:33

Hypotéka nebo dlouhodobý nájem?

Zdravím
Dívala jsem se na ceny nemovitostí a 2kk, 2 plus 1 u nás se pohybují kolem 2,5 až 2,8 milionu. Na stavebku nyní mám 250 000(možno vzít úvěr s výhodným úrokem). Nějakou menší rezervu bokem.
Jsem samoživitelka(1 dítě) s průměrnou mzdou, půjčky nemám. Co myslíte, šli byste do hypo? Já myslím, že by mi ji možná ani nedali, navíc se zdráhám někde upsat na 30 let. Na druhou stranu stejně platím nájem(12 500), kde jsme dlouhodobě. To si myslím, že by hypo plus poplatky bylo cca nastejno. Nejsem nijak rozhodnutá, jen mě zajímají názory. Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

11521
18.2.20 16:39

Jako samozivitelka bych do hypo nesla

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3433
18.2.20 16:46

To je věčné dilema. Často hypotéka plus poplatky vyjdou levněji, než nájem. Jenže spousta lidí na hypo nedosáhne. To je takový paradox, ale bohužel, je to tak. Já bych volila asi podle schopnosti splácet. V případě potíží se z nájmu vždy dá jít do menšího levnějšího, ale hypotéky se člověk zbavuje hůř. Navíc mně se krapet příčí 30 let platit někomu do kapsy, o bydlení se bát (když vidím, jak vypadá náš byt při 3 dětech, žádnému pronajímateli bych to nepřála) a ve vysledku nemit nic, když můžu 30 let platit bance a pak mít ten byt.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12868
18.2.20 16:48
@Anonymní píše:
Zdravím
Dívala jsem se na ceny nemovitostí a 2kk, 2 plus 1 u nás se pohybují kolem 2,5 až 2,8 milionu. Na stavebku nyní mám 250 000(možno vzít úvěr s výhodným úrokem). Nějakou menší rezervu bokem.
Jsem samoživitelka(1 dítě) s průměrnou mzdou, půjčky nemám. Co myslíte, šli byste do hypo? Já myslím, že by mi ji možná ani nedali, navíc se zdráhám někde upsat na 30 let. Na druhou stranu stejně platím nájem(12 500), kde jsme dlouhodobě. To si myslím, že by hypo plus poplatky bylo cca nastejno. Nejsem nijak rozhodnutá, jen mě zajímají názory. Díky.

No upřímně, chtěla bych ten výhodný úrok že stavebka vidět. Teď ti asi líp vyjde hypotéka. Ale to je potřeba spočítat. Podle mě by bylo lepší rozumně šetřit s výhledem, že si tu hypo vezmeš. Jinak 2,5 míče za 2+1 je fakt darda. Přemýšlela bych o stěhování do menšího města. A pokud nemáš jinou zástavu, tak musíš mít 20%=svého. Některé banky to teoreticky umí i líp.

Jinak počítali jsme hypo na 2,4 se 400tis vlastního a čistá splátka vycházela cca 7,6 + pojištění schopnosti splácet a byli jsme na 8,4 tisíc. A to nepočítám fond oprav a energie.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
503
18.2.20 16:51

Ja by som sa hypo nebála (ani ako samozivitelka). Vždy môžeš byť predať a ísť bývať spet o nájmu. Ted taky platíš, a nikdy ti ten byt patriť nebude.
ALE, myslím ze ta čiastka ktorú máš nepokryje ani 90%LTV. Osobne by som aspoň ďalších 200tisic nasetrila a az potom rozmýšľala nad hypo. Takto nemáš šancu zaplatiť 10% z ceny bytu (väčšina bank požaduje 20%) +4% daň +ešte cca 5% poplatok RK. Takže odhadom ešte tých 200tisic potrebuješ a to nerátam rezervu na horšie casy/ na novú pracku/ lyžák pre dieta/ atď :?
Jestli máš ale rodičov a dovolia ti zastaviť rodinný dom/byt banke, bolo by to možné už ted (ale bola by si úplne bez rezervy).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
18.2.20 16:57
@P4ja píše:
No upřímně,chtěla bych ten výhodný úrok že stavebka vidět. Teď ti asi líp vyjde hypotéka.Ale to je potřeba spočítat. Podle mě by bylo lepší rozumně šetřit s výhledem, že si tu hypo vezmeš. Jinak 2,5 míče za 2+1 je fakt darda. Přemýšlela bych o stěhování do menšího města. A pokud nemáš jinou zástavu, tak musíš mít 20%=svého. Některé banky to teoreticky umí i líp.Jinak počítali jsme hypo na 2,4 se 400tis vlastního a čistá splátka vycházela cca 7,6 + pojištění schopnosti splácet a byli jsme na 8,4 tisíc. A to nepočítám fond oprav a energie.

Však ono je myšleno ten úvěr jen na čtvrt mega, abych dohromady měla 500 000, to je těch 20% z ceny.

• Nahlásit
  • Citovat
13
18.2.20 16:58

Taky uvazuji, ale ty ceny nemovitosti jsou silene:/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12868
18.2.20 17:02
@Anonymní píše:
Však ono je myšleno ten úvěr jen na čtvrt mega, abych dohromady měla 500 000, to je těch 20% z ceny.

Ani za nic. Šetři a najdi dobrého finančního poradce. Brát si úvěr na úvěr je kravina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12868
18.2.20 17:04
@Pvln34 píše:
Ja by som sa hypo nebála (ani ako samozivitelka). Vždy môžeš byť predať a ísť bývať spet o nájmu. Ted taky platíš, a nikdy ti ten byt patriť nebude.
ALE, myslím ze ta čiastka ktorú máš nepokryje ani 90%LTV. Osobne by som aspoň ďalších 200tisic nasetrila a az potom rozmýšľala nad hypo. Takto nemáš šancu zaplatiť 10% z ceny bytu (väčšina bank požaduje 20%) +4% daň +ešte cca 5% poplatok RK. Takže odhadom ešte tých 200tisic potrebuješ a to nerátam rezervu na horšie casy/ na novú pracku/ lyžák pre dieta/ atď :?
Jestli máš ale rodičov a dovolia ti zastaviť rodinný dom/byt banke, bolo by to možné už ted (ale bola by si úplne bez rezervy).

Však může koupit družstevní s možností převodu do ov, ten bývá často lacinější a daň se neplatí. A pokud vím tak provizi platí prodávající.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.2.20 17:07
@Anonymní píše:

Plus 4 procenta daň.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
@P4ja píše:
Ani za nic. Šetři a najdi dobrého finančního poradce.Brát si úvěr na úvěr je kravina

Nechci tě urazit nebo naštvat, ale ty o tom nic moc nevíš co? V praxi se to tak běžně děje, že se na hypo bere úvěr ze stavebka, to je právě těch 20% nemovitosti.

• Nahlásit
  • Citovat
@P4ja píše:
Však může koupit družstevní s možností převodu do ov, ten bývá často lacinější a daň se neplatí. A pokud vím tak provizi platí prodávající.

Provizi platí prodávajíci…vy mě bavíte :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
503
@Anonymní píše:

Na tuhle stratégii (úver na 20% ceny nemovitosti) bacha! Over si to so šikovným finančným poradcom. Ale v zásade platí ze na tých 20%si požičať nemôžeš. Je to opatrenie ČNB.

Příspěvek upraven 18.02.20 v 17:09

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13511
18.2.20 17:08
@P4ja píše:
No upřímně, chtěla bych ten výhodný úrok že stavebka vidět. Teď ti asi líp vyjde hypotéka. Ale to je potřeba spočítat. Podle mě by bylo lepší rozumně šetřit s výhledem, že si tu hypo vezmeš. Jinak 2,5 míče za 2+1 je fakt darda. Přemýšlela bych o stěhování do menšího města. A pokud nemáš jinou zástavu, tak musíš mít 20%=svého. Některé banky to teoreticky umí i líp.Jinak počítali jsme hypo na 2,4 se 400tis vlastního a čistá splátka vycházela cca 7,6 + pojištění schopnosti splácet a byli jsme na 8,4 tisíc. A to nepočítám fond oprav a energie.

A to si k tomu v případě samoživitelky ještě připočti sakra dobou životní pojistku sebe i dítěte, aby byl pokryt výpadek příjmů v případě nemoci a úrazu. A jsi skoro na jedenácti tisících.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12868
18.2.20 17:10
@Bubla Bůčková píše:
Provizi platí prodávajíci…vy mě bavíte :lol:

Tak je součástí kupní ceny aspoň u nás to tak je. Nikdy nemáš cenu 2,5 m + provize RK.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama