Intolerance laktózy - příznaky

Anonymní
10.12.14 14:12

Intolerance laktózy - příznaky

Ahoj, omlouvám se za anonym, ale píšu o dceři.

Má tady někdo zkušenosti s intolerancí laktózy?

Naše malá se pořád drbe, trochu jí smrdí z pusy a je taková trošku živější, dráždivá. Ale prostě jinak než ostatní děti. Byli jsme i u psycholožky (doporučila učitelka z MŠ), ale prý je prostě jen svá. Teď jsou jí 4 roky. Exém nemá, jen sušší kůži. Průjem také ne. Co se týče růstu, tak je spíš vyšší, než vrstevníci.

Ale narazila jsem na článek, kde se píše, že roztěkanost může způsobovat i metabolická porucha. Ale ona už jako miminko byla dráždivá. To ještě nejedla lepek. Tak mě napadla právě laktóza. Navíc někdy ve dvou měsících (pila Nutrilon) měla najednou ze dne na den tmavě zelenou a šíleně smradlavou stolici. Doktorka jí brala krev, která byla v pořádku, tak to víc neřešila. Změnila jsem mlíko (na Hipp) a měla ji zase žlutou jako vajíčka.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
10.12.14 14:14

Zkusit vysadit laktózu ze stravy je teď nemožné - chodí do školky. A četla jsem, že se vyšetření dělá vodíkovým testem. Pochybuju, že by spolupracovala.

• Citovat
  • Nahlásit
207
10.12.14 14:15

Malý ji měl od narození a projevovala se vodnatými průjmy, nadýmaním a nepřibýváním na váze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.12.14 14:20

A prý je rozdíl ABKM a intolerance.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
10.12.14 14:21

@fidela Tak ona právě s váhou nikdy problém neměla.

• Citovat
  • Nahlásit
3
10.12.14 14:30

Ahoj,
nemám zkušenosti s intolerancí laktózy na děcku, ale na sobě :).
Příznaky? - ekzémy, suchá pokožka, věčný pocit nastydnutí, zahleňenost, pálení oči, afty v ústech…

Rozdíl mezí alergií a intolerancí určitě je. Alergie tě může zabít, intolerance defakto zenpříjemní život, ale neměla by být tak silná v reakcích těla.
Co se týče vyšetření - byla mi intolerance zjištěna klasicky po odebrání vzorku krve na alergologii.

Co se týče mých zkušeností: - zkus vyzpozorovat po čem to malá má - já třeba kupuji bezlaktozové mléko, zvládnu tmavou sem tam i mléčnou čokoládu, a klasický bílé jogruty či tvrdé sýry. Osypu se však po másle (a stačí ho i trocha na housce), smetaně, veškerých jídlech zahuštěných smetanou a po šlehačce.

Jakmile vypozoruješ, co přesně jí vadí, lze upravit i jídelníček. Co se týče psychiky, nejsem si jistá, ale věřím, že pokud tělo je z „něčeho“ unavené a musí zpracovávat něco co mu nejde, může to samozřejmě dopadat i na celkovou pohodu a psychické rozpoležení osobnosti. Já po se po vynechání mléka hýřím elánem. Předtím jsem měla neustále pocit únavy, a boje s „něčím“ :)

Je to boj, ale dá se přizpůsobit. Myslím, že i ve školce. Tam co učí mamka, mají děti hlášené co nesmí a prostě se jim to nedává :).

Držím pěsti v boji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
207
10.12.14 14:37

Syn má teda obojí. Ale ABKM je alergie na bílkovinu kravského mléka a intolerance laktozy je intolerance mléčného cukru

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20826
10.12.14 14:59

Ahoj, intolerance k laktóze (mléčnému cukru) je způsobená nedostatečným množstvím enzymu (laktázy) ve střevě, který tu laktozu má štěpit. Pokud tam ten enzym není a nebo je ho málo, pak dochází k různým problémům - nadýmání, bolestem břicha a tak. Nemusí být průjmy, ale obecně bývá stolice třeba mazlavější a tak. Co se týče vlastní intolerance, tak každému může dělat problémy něco jiného, záleží na množství enzymu, co v sobě člověk má. Jinak ta intolerance se může objevit v jakémkoliv věku.
Jinak kdyby měla intoleranci od narození, poznala bys to. Takové dítě neakceptuje ani mateřské mléko, ani normální UM, musí mít speciální bez laktozy.

Pokud budeš zkoumat, jak na laktozu reaguje, tak pozor, přidává se dneska úplně všude. Je jí dost i v syrovátce, která se přidává taky všude. Takže pozor na sušenky, nanuky a já nevím, co ještě. Prostě není to otázka úplného vynechání mléka a mléčných výrobků, ale spíš o vypozorování toho, v jaké formě člověku to mléko vadí. Každý to má jinak :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20826
10.12.14 15:06

@Barcci85 Jak můžeš mít díky intoleranci k laktoze exém? Jinak určuje se buď neinvazivně dechovým testem, změřením pH stolice, změřením hladiny cukru po podání laktozy (takže ti na alergologii podávali laktozu a pak odebrali vzorek krve, chápu to správně?) a nebo pak invazivně stanovením množství enzymu ve střevě :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17809
10.12.14 15:14

Přesně jak psaly holky výše: je třeba vypozorovat, co dělá zle. Mám to já i syn, synovi nevadí jednou za dva dny tvarohový koláček, ale já bych to odnesla, vadí mi i máslo, sýry. Nevadí mi trocha ve sladkém pečivu, ale čokoláda a cukrovinky už mi vadí.

Po vysazení laktozy se synovi zlepšilo trávení, mi taky, já trpěla ještě na afty, to je taky lepší.

edit: Jinak syn taky prospíval váhově, rostl o něco méně, ale nic viditelného, u něj to bylo poznat kvůli velmi časté stolici, neustálé kolice a nechutenství. UM pil normální, u něj to začlo až kolem 1,5 roku, po druhém roce jsme to začali řešit :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.12.14 15:23

Syn jako mimino neměl průjem, ale trpěl na koliky (od nástupu laktace), později měl spíše zácpu plus bolesti bříška. Prvních pár let prospíval, později padal v grafech ( o hodně).
Byl hodně nemocný, do šesti let cca 30×ATB.
Když později 3r a více měl moc laktozy ve stravě, dostal průjem nebo bolest břicha.
Než začal držet dietu, hodně se mu zkazily zuby, od té doby nové kazy nepřibyly ani se mu staré nezhoršily.
Ekzém měl a má - spíše suchou „hroší“ kůži.

• Citovat
  • Nahlásit
20826
10.12.14 15:28

Holky, já pořád nechápu ten exém (nemyslím to nijak zle, fakt se snažím najít souvislost). Nedostatek enzymu přece nemůže způsobit exém? Nebo to je spíš přenesený problém, jakože problém ve střevech narušuje imunitu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20826
10.12.14 15:30

@Margery Mně nejvíc vadí svařené mléko, takže lívance, palačinky, kaše, puding a tak. Když si dám trošku do kafe, tak to jde. Ale já mám spíš problémy s tím, že jsem pořád nafoulá, přelejvá se mi obsah ve střevech a dost často mi pobolívá břicho :roll: Ale snažím se mlíko úplně nevyřadit, aby tam nějaká laktáza zbyla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3
10.12.14 15:47

To @ Amys - nechci nikoho mást, zjištění intolerance mám cca 9 měsíců. JE pravda, že mi na alergo (kde jsem tehdá byla prvně a tak nějak netušila co mě čeká) dali „něco“ pojíst, brali krev i vyšetření dechem probíhalo. Výsledkem bylo, že nejsem na nic alergická, jen byla prokázána intolerance laktózy a možná jsem si to mylně spojila s (krevními testy :-/).

Kžd. důvod proč jsem tam tehdá šla, bylo mé podezření na alergiie, neboť jsem se začala sypat po těle (malé svědivé puchýřky, které do pár hodin zmizely) někdy jakoby zapálené předloktí, či takové praskající drobné boláčky. Ano, břicho nafouklé jsem také občas měla, nebo sem tam nějaké škrundání či tak podobně, ale nikdy nic markantního a mám-li být upřímná, se stolicí řekla bych spíše jen nepatrné změny.

Dr. tehdy konstatovala že alergie žádná, zato intolerance ano. NO a na tomto výsledku jsem zkusila různé omezování mléčných produktů až jsem zjistila, že hlídám-li si jídelníček opravdu pořádně, žádné takovéto potíže se neobjevují (jak s občasným škrundáním, ale především i v oblasti kožní).Zmizely mi i afty a věčné zahleňěný krk. Nedám-li se pozor a ztláska-li bych například smetanový jogurt, uškrábu se :/.

NEchci však nikoho dez-informovat, nejsem lékař a řídím se tím, co mi bylo řečeno a co jsem vypozorovala, že mi dělá dobře :)).

Příspěvek upraven 10.12.14 v 15:51

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20826
10.12.14 15:50

@Barcci85 Tak to to vysvětluje, mně to nebylo furt jasné, díky :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat