Podmínky pro nárok na invalidní důchod

Anonymní
12.12.19 09:01

Invalidní důchod... je nárok?

Prosím radu kamarádce:
Jak je to prosím s invalidním důchodem?
Od dětství má zdravotní problémy, ale žádala až nyní, kdy je stav neúnosný. Schválili jí invaliditu 1.stupně. Jak je to s nárokem na důchod. Četly jsme o nutnosti práce 5 let za posledních 10.
Započítává se i půl úvazek? Posledních 10 let to měla takto: 6 let pracovala na půl úvazek, 3roky rodičovské, v práci jí propustili a zbytek doma na ÚP, protože díky špatnému zdrav. stavu nic vhodného nemůže sehnat.
Pokud dejme tomu uplyne pár let, práci by nesehnala. Tudíž nebude v 10 letech mít 5 odpracováno, odeberou jí peníze?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

659
12.12.19 09:06
@Anonymní píše:
Prosím radu kamarádce:
Jak je to prosím s invalidním důchodem?
Od dětství má zdravotní problémy, ale žádala až nyní, kdy je stav neúnosný. Schválili jí invaliditu 1.stupně. Jak je to s nárokem na důchod. Četly jsme o nutnosti práce 5 let za posledních 10.
Započítává se i půl úvazek? Posledních 10 let to měla takto: 6 let pracovala na půl úvazek, 3roky rodičovské, v práci jí propustili a zbytek doma na ÚP, protože díky špatnému zdrav. stavu nic vhodného nemůže sehnat.
Pokud dejme tomu uplyne pár let, práci by nesehnala. Tudíž nebude v 10 letech mít 5 odpracováno, odeberou jí peníze?

Myslím, že by ji to mělo stačit. Musi v posledních 10letech mít 5let placeno socialni. Což ji dá, ale výše nebude nic extra. Rozhodně ne na slušné žití. Peníze ji neodeberou, ale kdyby ji někdy důchod odebrali a ona by znovu žádala, budou ji ty roky chybět a pak ji třeba uznají invalidní, ale nevznikne ji nárok na peníze. U 1. a 2. stupně se počítá stim, že se bude chodit do práce. Ani do starobního důchodu se ji nic nepočítá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11571
12.12.19 09:25

Jak píše @mission84, u I. a II. stupně se počítá s chozením do práce, důchod dostane třeba 3000,–-

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5435
12.12.19 11:27

Důchod dostane minimální. U 1 a 2 stupně je potřeba normálně chodit do práce. Sociální pojištění za ní nikdo neplatí a neměla by nárok na duchod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.12.19 13:01

Já mám třeba 1. stupeň skoro 7 tis. ALE, ještě se mi započítávalo studium na VŠ, pak jsem stále pracovala na plný úvazek. I když jsem si před pár lety požádala a dostala 1. stupeň, tak jsem pracovala na plný úvazek. Rodičák se do toho taky nějakým koeficientem počítá. Když moc nepracovala, tak to moc nebude. Nějaký základ 2400 kč (nebo se to už možná zvedlo) a k tomu částka, vypočtená z pojištěných let a výše výdělku. Pro rejpaly, sice pracuju a plný úvazek, ale cca 5 měsíců v roce promarodím. Můžu pracovat hodně z domova a podobné úlevy. I po nemocnicích si rozložím ntb a papíry a po chvilkách pracuju. Sestry a doktoři si tedy klepají na čelo, ale termíny jsou termíny. Být někde 8 hodin v kuse bych nezvládla. Ale když je mi fakt špatně, tak se snažím šetřit. A chemo kdysi byla pohoda oproti tomu jak mi je občas teď.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama