Investovat do nemovitostí

Anonymní
25.4.17 11:19

Investovat do nemovitostí

Ahojky, chci se zeptat zkušených na názor. Máme jeden nevyužitý byt v Praze a rádi bychom jej využili jako investici do budoucna pro naše děti - chci se zeptat - máte zkušenosti s nějakým zhodnocením, pokud se teda nebavím o prodeji? Zvažuji buď do něj dát dlouhodobé podnájemníky nebo jsem četla i něco o možnosti krátkodobých pronájmů, jako je airbnb, atd. Děkuji všem za názory

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

25.4.17 11:40

Mam garsonku na Air Bnb a jsem mega spokojena i moji klienti. Samozrejme to nesmi byt zadna kuca jak kolikrat vidim nekde na pronajem. Ja koupila moderni nabytek, doplnky, proste aby to bylo hezke, utulne, domaci a no Ikea to vsechno zmakla a muzu rict ze si vydelam vic (diky prostredi si muzu rict vic) nez tam mit najemniky za 11k se vsim. Je 5 zastavek tram od centra Prahy. Mam tam treba 2dny z mesice volne, ideal na velky uklid. Najemniky stale jsem chtela ale pod podminkou, ze air bnb nebude tolik slapat

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6465
25.4.17 11:41

Nevyuzity byt ma byt uz davno pronajaty :-) Pokud je v peknem stavu, je idealni slusna rodina s vyhledem na dlouhodobejsi uzivani. V pripade bytu nif mof jej staci polozaridit, vynovit aspon mimimalne a pronajimat studentum. V Praze bez problemu. Jak je to velke? Do kazdeho pokoje treba dva studaci, podeli se o najem a budou happy :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25785
25.4.17 11:48

Prostě ho pronajmi :nevim:
S airbnb víc vyděláš, ale je s tím víc práce. Musíš tam jezdit po každém nájemníkovi uklízet, doplňovat věci atd. A byt by měl být v širším centru.

Dlouhodobé nájemníky stačí dobře vybrat. Podle mých zkušeností vydrží cca rok, pokud budeš lovit mezi sortou, co já - tzn. mladé pracující dvojice, které přišly do Prahy. Musíš se k nim chovat slušně, dodržovat dohody. To je jasné.

Rozhodně si neber nikoho, kdo pobírá nějaké dávky. Ale to je snad jasné každému. A blbou zkušenost mám i se samoživitelkami. Já vím, že je to drsné. Ale jakmile jí chlap přestane platit, první, co přestane platit, je nájem. Protože v krámu jí na dluh nedají, ale zadarmo podle našich zákonů bydlet může. A pak citově vydírá, vymýšlí si. Prostě do toho bych už nešla. Dvě zkušenosti stačily.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.4.17 11:50

Udělat z toho apartmánový byt pro turisty je při dobré lokaci bytu výnosnější, ale také mnohem pracnější. Sehnat dobré dlouhodobé nájemníky dá práci na začátku, pak je to ne bezpracné, ale člověka to nezatěžuje, ale výnos je nižší.
Já byty pronajím, co jsem chtěl koupit na ten příjem z turistů, tak jsem z toho po úvaze couvnul. Ale to je dané tím, že mám dost jiného vytížení. Jinak by mě to i bavilo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.4.17 11:53
@majdula1 píše:
Nevyuzity byt ma byt uz davno pronajaty :-) Pokud je v peknem stavu, je idealni slusna rodina s vyhledem na dlouhodobejsi uzivani. V pripade bytu nif mof jej staci polozaridit, vynovit aspon mimimalne a pronajimat studentum. V Praze bez problemu. Jak je to velke? Do kazdeho pokoje treba dva studaci, podeli se o najem a budou happy :-)

Rodiny moc dobří nájemníci nejsou. Nejlepší je výdělečně činný bezdětný, bezzvířecí pár nekuřáků nebo naopak senioři (jistý příjem, malá ochota se stěhovat).
Jinak zajímavé je též pronajímat místa ve sdíleném bytě (např. pro zaměstnance nějaké firmy, běžná je platba 4-6 tis. za jedno lůžko na měsíc).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25785
25.4.17 12:03
@Premek_Orac píše:
Rodiny moc dobří nájemníci nejsou. Nejlepší je výdělečně činný bezdětný, bezzvířecí pár nekuřáků nebo naopak senioři (jistý příjem, malá ochota se stěhovat).
Jinak zajímavé je též pronajímat místa ve sdíleném bytě (např. pro zaměstnance nějaké firmy, běžná je platba 4-6 tis. za jedno lůžko na měsíc).

Bezdětný bezzvířecí pár je super, ale podle mých zkušeností se dřív nebo později každý okotí (děti, psi, kočky…) :lol: A pokud jinak platí a řeknou mi, že si pořídí malého psa, tak vždycky řeknu ok. Jednak bych neměla oporu v zákoně, kdybych zakazovala. A jinak - platí, tak jakýpak copak.

A když zjistím, že budou mít dítě, řeknu: gratuluju vám, to je úžasné. Protože přestože to beru čistě podnikatelsky, prostě nejsem takový typ člověka, který by dokázal brát narození dítěte jako něco, co překáží jeho podnikání. To bych si pošpinila karmu.

Jo a dobré taky je nastavit poplatky o cca 500 kč ví, než je reálně potřeba. Přeplatek pak funguje jako „kauce“, když něco poničí. Protože kauce už dávno smysl ztratila. Když je ve výši jednoho nebo dvou nájmů, dají výpověď a ty dva nájmy prostě nezaplatí :nevim: :zed: Takže když se byt předává, jsou na nule.

Pokud je vše v poho, přeplatek pochopitelně vracím okamžitě.
A když je někdo mazaný, počká si, až ho vrátím za ten rok a teprve pak dá výpověď z nájmu. :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.4.17 12:08

@Bábrdl poplatky je dobre aby meli najemnici napsane na sebe a tim majiteli nevznikla skoda, kdyz nebudou poplatky platit, nebo budou mit jen male zalohy…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25785
25.4.17 12:16
@AndelaCerna píše:
@Bábrdl poplatky je dobre aby meli najemnici napsane na sebe a tim majiteli nevznikla skoda, kdyz nebudou poplatky platit, nebo budou mit jen male zalohy…

Převádíme elektřinu, tam to lze v pohodě.

Lze i plyn, případně topení na plyn. To ale nemáme.

Další věci, které platí dodavateli společenství vlastníků (polatky za údržbu domu, poplatky teplárně za teplou vodu, což je i topení atd.), prostě převést nelze. Ty bude SVJ vždycky vymáhat po majiteli. To je jako kdybych na nájemníka chtěla převést daň z nemovitosti (já vím, že je to pár korun, to je jen příklad) a tvrdila státu, že platit bude on. Ale stát ji bude vymáhat po mně, já jsem majitel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.4.17 12:29
@Bábrdl píše:
Bezdětný bezzvířecí pár je super, ale podle mých zkušeností se dřív nebo později každý okotí (děti, psi, kočky…) :lol: A pokud jinak platí a řeknou mi, že si pořídí malého psa, tak vždycky řeknu ok. Jednak bych neměla oporu v zákoně, kdybych zakazovala. A jinak - platí, tak jakýpak copak.

A když zjistím, že budou mít dítě, řeknu: gratuluju vám, to je úžasné. Protože přestože to beru čistě podnikatelsky, prostě nejsem takový typ člověka, který by dokázal brát narození dítěte jako něco, co překáží jeho podnikání. To bych si pošpinila karmu.

Jo a dobré taky je nastavit poplatky o cca 500 kč ví, než je reálně potřeba. Přeplatek pak funguje jako „kauce“, když něco poničí. Protože kauce už dávno smysl ztratila. Když je ve výši jednoho nebo dvou nájmů, dají výpověď a ty dva nájmy prostě nezaplatí :nevim: :zed: Takže když se byt předává, jsou na nule.

Pokud je vše v poho, přeplatek pochopitelně vracím okamžitě.
A když je někdo mazaný, počká si, až ho vrátím za ten rok a teprve pak dá výpověď z nájmu. :lol:

Já kvůli tomu kupuju na pronájem byty menší, kam se s dítětem nevejdou :-). Takže samozřejmě pogratuluju k radostné události, ale brzy s tím, že potřebují větší byt, přijdou sami.
Také se mi osvědčila vzájemná slušnost. Velmi pečlivě si nájemníka vybírám a pak vycházím se vším max. vstříc. Jedné paní měním i žárovky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.4.17 12:32
@AndelaCerna píše:

To dělám přesně opačně. Jednak vím, že je vše zaplaceno + kdyby náhodou vznikl problém, není pak nic lehčího, než dát dodávku odpojit…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25785
25.4.17 12:37
@Premek_Orac píše:
Já kvůli tomu kupuju na pronájem byty menší, kam se s dítětem nevejdou :-). Takže samozřejmě pogratuluju k radostné události, ale brzy s tím, že potřebují větší byt, přijdou sami.
Také se mi osvědčila vzájemná slušnost. Velmi pečlivě si nájemníka vybírám a pak vycházím se vším max. vstříc. Jedné paní měním i žárovky.

Tak to já taky nepronajímám větší byty :lol: (kromě 3+1 v paneláku, kde jsou ale už velmi dlouho ukrajinští dělníci)
Právěže ta „radostná událost“ pro mne až tak radostná není, protože vím, že mi brzo odejdou. Ale stejně jim to přeju.

Jo, to mi povídej. Mám nájemnici „ale ne, vám se rozbilo světlo v ledničce? nebojte, manžel to opraví“ „Uvolnil se práh? zítra jsme u vás…“

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25785
25.4.17 12:37
@Premek_Orac píše:
To dělám přesně opačně. Jednak vím, že je vše zaplaceno + kdyby náhodou vznikl problém, není pak nic lehčího, než dát dodávku odpojit…

Voda ani teplo se odpojit nedá.
Leda plyn a eletrika.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.4.17 13:02

@Bábrdl Věř mi, že dá… Stačí, když je vodoměr mimo byt. S dálkovým teplem máš pravdu.
Kamarád co pronajímá tak když má neplatiče, odpojí jim elektřinu a do dvou dnů mu byt uvolní vždy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6465
25.4.17 13:53
@Premek_Orac píše:

To zalezi. Mame v jednom byte decka, no decka, behem par let se jim narodily tri deti :-D ale kdyz se stehovali, bylito takovi mladosi :-) a jsou vyborni, uplna skoda, ze stavi barak a odejdou…

Vlastne takhle to konciva vzdycky, jak rikas, svobodnej pracujici par, kteri se pak rozrostou a jdou do vetsiho/sveho. Idealni najemnici do 1/2+1.

V tech vetsich bytech - tri/ctyrpokojovych mame vyhradne studenty a klape to uz leta k oboustranne spokojenosti. Oni jsou happy, ze bydli za malo, a my jich mame ve 4+1 treba sedm, osm. Pochopitelne byt byva lehce vybydlenej, s tim se ale pocita. A zase, zalezi jestli jsou to dluhodobi uzivatele, nekteri tam bydli od prvaku treba, to uz je jako rodinny inventar :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama