Já na MD, manžel na RD - prosím o radu

152
21.10.20 11:07

Já na MD, manžel na RD - prosím o radu

Ahoj,

Ráda bych poprosila problematiky znalé maminky a tatínky o radu. Momentálně jsem na MD a to do 17. listopadu, pak vybírám dovolenou a od 2.1.21 přebírá starostlivost manžel a já se vracím do práce.

1. Může manžel také nastoupit na MD, nebo je MD na dítě vždy jenom jedna?

2. Momentálně je finanční balík pro celkem RD 300 000 Kč a doba výběru je značně flexibilní. Odpočítává se od této částky příspěvek pobíraný na MD? Případně jinak na příkladu: RP začne být pobírán k 1.1.2021 a nastaven na 2 roky s měsíční platbou cca 12 500 Kč. V té době bude dceři 6 měsíců. Bude dávka za daných podmínek pobírána do jejich 2 let, nebo do 2 let a 6 měsíců?

Moc děkuji za radu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5513
21.10.20 11:11

1. Na jedno dítě jedna mateřská
2. Do 2 let a 6 měsíců

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19644
21.10.20 11:14

@christiania jakoze bys vycerpala ty mateřskou a pak znovu nastoupil na mateřskou chlap? A rodicak kdyz budes cerpat od 1.1. tak ho proste budes cerpat, dokud nevycerpas tech 300 000kc, materska s tim nema nic spolecneho. Pokud si teda o rp pozadas od dcery 6 měsíců a chces ho na 2 roky, tak ho vycerpas, kdyz bude dceri 2 a pul. Ale v te zadosti si nediktujes na jak dlouho ho chces, ale jakou částku chces pobirat, to si musis sama spocitat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21.10.20 11:15

1. Je jen jedna mateřská na dítě
2. 300 000 ÷ 12500 = počet měsíců pobírání rodičovského příspěvku. MD na to nemá vliv, zároveň RD a RP jsou dvě různé věci. Na RD může být klidně do 3 let věku dítěte a RP vybrat už v jeho 2 letech pokud mu to umožní vyměřovací základ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
152
21.10.20 11:31

Moc děkuji všem za super rychlé rady!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3913
21.10.20 11:38

Já ještě k předchozím doplním - rodičovská dovolená (RD) a rodičovský příspěvek (RP) není totéž, nemusí mít stejnou délku a dokonce je ani nemusí čerpat stejná osoba. Jak z RD, tak z pobírání RP plynou nějalé výhody (třeba v oblasti daní a pojištění), tak nevýhody (např. OČR si na příslušné dítě smí vzít jen ten, kdo na něj pobírá RP). Tak si promyslete, jaká kombinace je pro vás ve vaší konkrétní situaci nejvýhodnější.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama