Poradna o očkování dětí proti chřipce
MUDr. Daniela Verdánová
@JitaPitterova píše:
@Lucka1111 jeee a mužů se na něco zeptat jestli neotravuji?
jasně, ptej se. Klidně pošli SZ
Ahoj, mám otázku ohledně ukončení karantény. Těch 14 dni se počítá od provedení testu, že? Den testu se bere jako 1.den? Hygiena nám řekla, že od testu 14 dni, 15.den už můžeme ven. Totéž mi potvrdili na covid lince - podle nich je den testu 1 den. Jenže praktický lékař nám chce ukončit karanténu o den později, podle něj je den testu nultý den. O nultém dnů jsem ještě neslyšela. Čím se mám tedy řídit - doktorem nebo hygienou?
Zdravím a oživuji diskuzi. Zeptám se zkušenějších. Byla mi vypsána od obvoďáka žádanka na test z důvodu horečky. To byl tedy jediný příznak společný s covid a mám spíš podezření na něco jiného, ale to budu záhy řešit s dr. podle výsledku testu. Když bude PCR negativní, musím být dále v karanténě, když nejsem ničí kontakt? Vůbec se v tom nevyznám, děkuji za rady
.
@Cenarius píše:
Logicky nemusíš
@Anonymní píše:
Zdravím a oživuji diskuzi. Zeptám se zkušenějších. Byla mi vypsána od obvoďáka žádanka na test z důvodu horečky. To byl tedy jediný příznak společný s covid a mám spíš podezření na něco jiného, ale to budu záhy řešit s dr. podle výsledku testu. Když bude PCR negativní, musím být dále v karanténě, když nejsem ničí kontakt? Vůbec se v tom nevyznám, děkuji za rady.
ptej se doktorky, ne na internetu
@Cenarius píše:
Logicky nemusíš
Tak podle mne by to také bylo logické, ale nikde to nemohu dohledat, všude se jen řeší kontakty, tak jako laik nevím, jestli je karanténa nějak vztažena k žádance na PCR. Protože po kontaktu i s negativním testem lidé v karanténě zůstávají a já už tady na logiku nějak moc nespoléhán.
@stinga píše:já jsem musela, měla jsem průjem, doktorka mně poslala na test, samozřejmě byl negativní a přesto jsem musela být 10 dní doma
- přes Vánoce, takže platilo 10 dní
Jo takhle, takže asi spíš podle lékaře než že by to bylo jasně dané. Tak samozřejmě se zeptám. Když mi bylo zle, tak jsem měla jiné myšlenky a teď přes víkend to řešit nebudu. Ale děkuji za tvou zkušenost
.
@Anonymní píše:
Zdravím a oživuji diskuzi. Zeptám se zkušenějších. Byla mi vypsána od obvoďáka žádanka na test z důvodu horečky. To byl tedy jediný příznak společný s covid a mám spíš podezření na něco jiného, ale to budu záhy řešit s dr. podle výsledku testu. Když bude PCR negativní, musím být dále v karanténě, když nejsem ničí kontakt? Vůbec se v tom nevyznám, děkuji za rady.
každý lékař to řeší jinak. Někdo nechává doma 14 dní i když je test negativní, někdo ne. Já požaduji aby pacient byl 3 dny bez obtíží (pokud má negativní PCR, při pozitivním 14 dní od testu). Myslím si, že pokud dotyčný nebyl v kontaktu s nemocným a má negativní PCR, tak mu nelze nařídit karanténu. Lékař může doporučit zůstat doma, ale nařídit karanténu nemůže, nemá oporu v zákonech. Pokud dotyčný nemá provedené PCR (třeba se tam nemá jak dostat, u nás je to 25km daleko), tak pak všem doporučuji zůstat doma 14 dní, pokud mají neschopenku nechávám 14 dní.
@Maminkaha píše:
Ahoj, mám otázku ohledně ukončení karantény. Těch 14 dni se počítá od provedení testu, že? Den testu se bere jako 1.den? Hygiena nám řekla, že od testu 14 dni, 15.den už můžeme ven. Totéž mi potvrdili na covid lince - podle nich je den testu 1 den. Jenže praktický lékař nám chce ukončit karanténu o den později, podle něj je den testu nultý den. O nultém dnů jsem ještě neslyšela. Čím se mám tedy řídit - doktorem nebo hygienou?
no co je den testu neví nikdo.
Z vlastní zkušenosti, mě řekli den 1, manželovi den 0
Já počítám u karantén jako den 0. U izolací (pozitivních PCR) se řídím klinickým stavem. Pokud někdo volá, že má 3 dny horečku, jde na test třeba 4 dny od začátku potíží, tak klidně počítám jako den 1, pokud je úplně bezpříznakový po celou dobu tak taky. Naopak u lidí co mají test třeba v karanténě a potíže se objeví po testu (tedy test proveden ještě koncem inkubační doby), tak těm počítám jako den 0.
Jinak u těch izolací je podstatné zda je pacient bez obtíží. Pokud má ještě teplotu a kašel, tak se izolace prodlužuje, jednou z podmínek jsou poslední 3 dny bez potíží.
@Lucka1111 mně tato stejná lékařka v říjnu pustila do práce na druhý den po negativním testu, a přes ty Vánoce jsem zas musela být doma 10 dní po negativním testu ![]()
@Lucka1111
Děkuji, po víkendu budu mít výsledky, tak zavolám dr a uvidím. Jen jsem chtěla mít představu, jestli je na to jednotný postup a na co se psychicky připravit
.
@stinga píše:
@Lucka1111 mně tato stejná lékařka v říjnu pustila do práce na druhý den po negativním testu, a přes ty Vánoce jsem zas musela být doma 10 dní po negativním testu
no 10 dní doma od negativního testu je úplná pitomost. Když už, tak 10 dní od prvních potíží, případně od prvního kontaktu s lékařem. Jinak tedy den po negativním testu může klidně být i 3 dny bez potíží, u nás se jeden čas čekalo na testy týden.
Zeptej se doktorky, ale za mě logicky, když jsi neměla rizikový ko takt, tak to může být cokoliv jiného.