Matrika - jméno dítěte po matce

Anonymní
17.12.19 16:27

Jak je to s matrikou?

Ahojte, s otcem dítěte už nejsme spolu (bohužel) a příjmení mu chci dát své. Je třeba kvůli tomu chodit na matriku nebo se tam chodí jen v případě, že bych jméno chtěla dát po otci? A po porodu se tam napíše křestní jméno i příjmení?
Jde taky o to, že naše dítě chci celkově pojmenovat podle svého výběru, ale kvůli zapsání otce do RL tam tak jako tak s nim asi budu muset jít že? Vzhledem k tomu že mě partner opustil během těhotenství a nechoval se ke mě zrovna hezky se s nim nechci dohadovat ještě kvůli křestnímu jménu. A nerada bych aby na matrice dělal scény že jsem s nim nekonzultovala jméno.
Chtěla bych mu jméno dítěte buď oznámit až po porodu a nebo mu ho říct až když už to bude zapsané v rodném listě. Je to vůbec možné? Nebo mám počítat s tím že to jméno stejně bude muset vědět dříve než to bude oficiálně sepsáno, takže se s nim stejně budu muset dohodnout zda se mu to jméno líbí nebo ne?
Vůbec o tom nic nevím celou dobu jsem myslela ze cele jméno se oznamuje až v porodnici a ne ze je třeba to na úřadech oblítávat ještě před porodem.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

11588
17.12.19 16:31

No to všechno se odvíjí od toho, jestli on se chce nechat dobrovolně napsat do RL? podle toho jsou další kroky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.12.19 16:33

@stinga určitě ano.

• Nahlásit
  • Citovat
3334
17.12.19 16:40

Pokud chce být zapsán, jdete spolu na matriku a tam se sepíše papír o otcovství včetně dohodnutého jména a příjemní, to oba podepíšete a ten papír pak odevzdáváš v porodnici. Pokud v RL nebude/nechce být tak nikam nemusíš a v porodnici jen vyplníš křestní jméno a příjmení má automaticky po tobě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
618
17.12.19 16:43

Aha, takže platit aliky může, ale rozhodovat o jménu ne? Nicméně příjmení můžeš dát po sobě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1335
17.12.19 16:44

Pokud spolu půjdete na matriku tak stačí jen příjmení. Křestní jméno můžeš dát až se dítě narodí, nemusíš ani hlásit předem. Kolegyně se nemohla s manželem rozhodnout tak řekli, že dají až miminko uvidí, co bude víc sedět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1011
17.12.19 16:49

On te opustil a do RL se necha napsat normalne? :think: Budete muset spolu na matriku, sepsat uznani otcovstvi + jmena divky x kluka a prijmeni. Predklada se OP a RL rodicu ditete. Aspon teda zde u nas :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1011
17.12.19 16:51

@mackA159 Taky mne napadlo :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.12.19 16:51

@mackA159 o ty alimenty nejde, ale zapsaný tam chce byt on. A raději ho tam napíšu než aby jsme to potom řešili soudně. Jméno nemám problém s nim probrat, ale nějaký čas ho už znám a myslím že se neschodneme. A vzhledem k tomu ze dítě budu vychovávat já a on s nim občas zajde třeba do cukrarny mi dává větší právo vybrat jméno po svém když se my dva rozumně nedomluvíme. Třeba se stane zázrak a bude se jménem souhlasit. Ale chtěla jsem se ušetřit nějakého dohadování.

• Nahlásit
  • Citovat
1011
17.12.19 16:54

Obavam se, ze zde se nehraje na prava vyberu jmena. Oba jste rodice, oba budete v RL, takze tady nemuzes rict, ze mas vetsi pravo na urceni jmena :) Jen se zeptam, pokud to neni tajne, jake jmeno by toto melo byt, kdyz myslis, ze by ho dat nechtel? :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.12.19 16:56

@shadowbabe ano, o dítě stojí, ale se mnou byt nechce, prý si uvědomil ze už mě nemiluje a nechce si hrát na šťastnou rodinu. Ublížil mi, opustil mě když jsem ho nejvíce potřebovala. Dobrovolně bych ho do RL ani nenapsala aby na dítě neměl žádné právo, ale on chce a raději ho tam napisu než aby si pak zažádal o testy otcovství a řešilo se to třeba soudně. A spoustu lidi mi řeklo že celkově pro mě stejně bude lepší aby v RL byl. Abych měla alespoň nárok na nějaké příspěvky když na dítě budu sama.

• Nahlásit
  • Citovat
1011
17.12.19 17:02

Aha :( to je mi lito. Kdyz bude v RL, tak mas samozrejme narok mit od nej alimenty. Ale s ostatnim prispevkem se budes muset pak radit na uradech, myslim, ze to bude pak narocne. Mozna neco na bydleni by ti prispivali, pokud budes bydlet sama s ditkem. Ale to fakt vse resit osobne s nima, at mas jiste informace :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.12.19 17:04

@shadowbabe nevím jak to mají jiní lidé co už spolu nejsou. Ale bylo mi řečeno že pokud spolu nežijeme tak s nim křestní jméno konzultovat nemusím a mám si ho vybrat sama. Příjmení ještě chápu. Ale momentálně spolu vůbec nevychazíme a nedovedu si představit ze by jsme se opravdu domluvili na jméně. Já bych chtěla buď Emmu nebo Lily (zatím). On podle mě bude spíše chtít zvolit nějaké typické nejpoužívanější české jméno.

• Nahlásit
  • Citovat
1011
17.12.19 17:12

Podle mně jména moc hezká, třebas by nebyl proti. Přeji hodně štěstí, ať se podaří vše zvládnout a už je jen dobře ;) :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11145
17.12.19 17:16
@Anonymní píše:
@mackA159 o ty alimenty nejde, ale zapsaný tam chce byt on. A raději ho tam napíšu než aby jsme to potom řešili soudně. Jméno nemám problém s nim probrat, ale nějaký čas ho už znám a myslím že se neschodneme.A vzhledem k tomu ze dítě budu vychovávat já a on s nim občas zajde třeba do cukrarny mi dává větší právo vybrat jméno po svém když se my dva rozumně nedomluvíme. Třeba se stane zázrak a bude se jménem souhlasit. Ale chtěla jsem se ušetřit nějakého dohadování.

no aby ses holka nedivila :think: pokud má o dítě opravdu zájem, tak to jednou třeba nemusí být tak, že s ním jen občas zajde do cukrárny ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama