Jak namazat běžky?

1853
5.1.21 22:04

Jak namazat bezky?

Ahoj,
Urcite je tady nekdo, kdo by mi poradil. Jsem z toho cela divoka. Koupila jsem si bezky a teda to mazani je alchymie. Ted ma konecne napadnout snih, tak bych vyrazila. Myslela jsem, ze mi bude stacit sada vosku modra, fialova, cervena a k tomu korek. To jsem si predstavovala, ze nanesu na stoupaci cast bezky podle aktualni teploty. Mam koupenou tuto sadu: https://www.sportisimo.cz/…gunde/36130/
K tomu jsem myslela, ze potrebuji nejaky univerzalni parafin na skluznou plochu. Koupila jsem tohle: https://www.sportisimo.cz/…gular/36128/
Nejdriv se mi zdalo, ze s tim vystacim, ale cim vic clanku ctu, tim vic tomu nerozumim.
Muzete mi poradit, co je ten zakladni zaklad, abych se trochu projela? (Nejdriv v lese nebo na poli, potom i ve stope - musim popojet cca 70km) Jeste mi neco chybi? Zehlicku mam starou doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
65856
5.1.21 22:31
@MadGirlNancy píše:
Ahoj,
Urcite je tady nekdo, kdo by mi poradil. Jsem z toho cela divoka. Koupila jsem si bezky a teda to mazani je alchymie. Ted ma konecne napadnout snih, tak bych vyrazila. Myslela jsem, ze mi bude stacit sada vosku modra, fialova, cervena a k tomu korek. To jsem si predstavovala, ze nanesu na stoupaci cast bezky podle aktualni teploty. Mam koupenou tuto sadu: https://www.sportisimo.cz/…gunde/36130/
K tomu jsem myslela, ze potrebuji nejaky univerzalni parafin na skluznou plochu. Koupila jsem tohle: https://www.sportisimo.cz/…gular/36128/
Nejdriv se mi zdalo, ze s tim vystacim, ale cim vic clanku ctu, tim vic tomu nerozumim.
Muzete mi poradit, co je ten zakladni zaklad, abych se trochu projela? (Nejdriv v lese nebo na poli, potom i ve stope - musim popojet cca 70km) Jeste mi neco chybi? Zehlicku mam starou doma.

8o :mrgreen: Hustá. Takže na tom vpodstatě pořádně neumíš a chceš ujet 70 km. :pankac:
Já prostě podle teploty na to něco namatlam ( jsou tam napasaná rozmezí teploty, který pro to stačí). Mě základní sada stačí. Ještě mám klistr, ale ten naštěstí ted nehrozí. To je neskutečné svinstvo, člověk se pak přilepí do rukavic a sundá je až v srpnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9068
5.1.21 22:34

Předpokládám, že máš moderní běžky s umělou skluznicí? Skare a klister se zažehlovali do běžek s dřevěnou skluznicí, ale to už asi nikdo nedělá.

Takže ti stačí ta první sada a namazat podle teploty. Pokud se pamatuju tak je vosk měkčí pro větší mráz a naopak. Stači máznout před a za vázání, na délce cca půl metru. Ve si vosky sebou ať můžeš přidat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1853
5.1.21 22:39
@Lama Lama píše:
8o :mrgreen: Hustá. Takže na tom vpodstatě pořádně neumíš a chceš ujet 70 km. :pankac:
Já prostě podle teploty na to něco namatlam ( jsou tam napasaná rozmezí teploty, který pro to stačí). Mě základní sada stačí. Ještě mám klistr, ale ten naštěstí ted nehrozí. To je neskutečné svinstvo, člověk se pak přilepí do rukavic a sundá je až v srpnu.

Lamo, neeee! Musim na stopu popojet 70 km. Bydlim daleko, same rybnikx a stopy zadny :P

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
65856
5.1.21 22:48
@MadGirlNancy píše:
Lamo, neeee! Musim na stopu popojet 70 km. Bydlim daleko, same rybnikx a stopy zadny :P

aháááá :mrgreen:
tak bych to mázla až na místě. bez žehličky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1853
5.1.21 22:48

Johne, no normalni model ze sportisima :lol: https://www.sportisimo.cz/…-ifp/263020/
Pochopila jsem, ze tam musim dat univerzalni parafin na skluz a ty barevny na stoupaci plochu. Tak jestli to je takhle ok?
Nazehlim ten univerzal a natru barevny podle navodu. Hlavne jednoduse, ale at nemam nekolikacentimetrove hroudy snehu uprostred :mrgreen: a at to trosku svisti. Normalne bych to asi sverila servisu poprve, ale… zavreno. Manzel nezajem, snih je pod jeho uroven :think: Ja se tesim!!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
65856
5.1.21 23:01
@MadGirlNancy píše:
Johne, no normalni model ze sportisima :lol: https://www.sportisimo.cz/…-ifp/263020/
Pochopila jsem, ze tam musim dat univerzalni parafin na skluz a ty barevny na stoupaci plochu. Tak jestli to je takhle ok?
Nazehlim ten univerzal a natru barevny podle navodu. Hlavne jednoduse, ale at nemam nekolikacentimetrove hroudy snehu uprostred :mrgreen: a at to trosku svisti. Normalne bych to asi sverila servisu poprve, ale… zavreno. Manzel nezajem, snih je pod jeho uroven :think: Ja se tesim!!!

Na parafín bych se vybodla. Odvezla lyže, na místě koukla na teploměr, vrtla tam vosk a hotovo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1853
5.1.21 23:05

Tak joo! Diky moc! Jako nechapu, proc me to nenapadlo driv! Nekolik let hodne beham a sjezdovky me ani vlastne moc nebavi.., tohle bude parada!!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
545
6.1.21 07:53

Ty běžky jsou Combi, takže jsou tvrdší a jsou na klasiku i na bruslení. 1.Rozhodni se jaký styl pojedeš - předpokládám klesiku. 2.zjisti orientačně mazací plochu pro stoupací vosk - stoupni v kuchyni na obě lyže a zjisti odkud - kam podstrčíš papir. 3.pokud je pod nulou namaž celé lyže modrým a pod vázáním(raději i kousek víc) červeným. 4.Vem vosky, hadr, korek, škrabku a jdi do stopy. Zkus pár minut běžet, než se srovnají teploty. Pokud lyže podkluzují přidej cervený na větší plochu-klidně prepatlej přes modrý pokud drhnou, tak červený seškrab škrabkou (nebo kreditkou :)) a přemaž modrým.
Pokud přemazáváš v terénu tak napřed seškrab sníh a hadrem je trochu vysuš.
Obecně platí že čím je větší zima, tim tvrdší vosky použiješ a obráceně, měkčí dáváš pod vázání. Pokud je nad nulou pak je potřeba klistr- ale s nim opatrně :lol:

Pokud se rozhodneš pro bruslení pak namaž celé lyže modrým - tvrdým.

Po pár hodinách to vychytáš.
Skol.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
545
6.1.21 08:01

Ještě u toho bruslení můžeš použít i vosky na sjezdovky a modrý jen pod vázání (viz. Bod 2.), ale to až po prvnich (mnoha) kilometrech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
794
6.1.21 08:04

Pokud si dobře pamatuji z lyžáku, tak parafín se zažehlova do těch skluzných části jednou za čas, nám říkali, že pro rekreační lyžaře stačí před sezónou. Pak na místě si do stoupací komory patláš vosky dle teploty. Já namazala vždycky blbě :lol:, takže jsem přešla na šupinky. Stejně jezdím jenom klasiku a že je to pomalejší z kopce, mně osobně vůbec nevadí :lol:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
545
6.1.21 08:10

Žehlička na vosk je dobrá- může být i stará na prádlo ale pro začátek stačí korek. A ještě jsou dobrý kartáče, ale taky až časem.
Jé venku sněží, ja se už tak těším.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1853
6.1.21 12:33

Dekuji! Skrabku jsem taky koupila a dokonce i odstranovac vosku!!! Kombi mi rekl znamy, ze mam koupit, ze zatim nepotrebuji lepsi. Abych mohla jezdit obema zpusoby. Ty supiny me zaujaly, zaujal me i skin, ale pry nemam vymyslet nesmysly a zkusit to s temito. Budu tedy muset jezdit s batohem, abych to vsechno pobrala - vosky, hadr, korek, skrabka…Nastesti mam bezecky :palec:
Ted nam tu pada mokry, tezky snih, predpokladam, ze se to hodne lepi. Ten klistr me odrazuje, takove lepidlo :mrgreen: Tak ho zatim nemam. Ale ja si kazde svoje hobby umim “uzit”, takze predpokladam, ze si za chvili vyrobim bezkarsky servis v susarne :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
545
6.1.21 13:56

Odstraňovač vosku používám na konci sezony, pokud nachystám hodně jehličí, nebo potřebuji smýt klist z rukou i lyží. Ty šupiny jjsou fakt mimo, chloupky lepší, ale zas se musí impregnovat.
Vosky, skrabka, a korek se vejde i do ledvinky (nebo k manzelovi)
Klistr je jako poslední moznost do vody. Na mokrý sníh stačí pořád normální měkký vosk a síla v rukou. :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36357
6.1.21 19:36
@MadGirlNancy píše:
Ahoj,
Muzete mi poradit, co je ten zakladni zaklad, abych se trochu projela? (Nejdriv v lese nebo na poli, potom i ve stope - musim popojet cca 70km) Jeste mi neco chybi? Zehlicku mam starou doma.

aniž bych četla komentáře ostatních - než se z tebe stane závodnice

1. stačí ti 2 stoupací vosky, jeden červený a jeden modrý, (na +/- teploty), teď jsem dokonce viděla +2/-2 -což na běžkování v době klimatické změny určitě bude stačit často. Parafín nepotřebuješ, ten plast jede dobře sám.
  2. korek na rozetření, škrabku, kdybys to s voskem přehnala a lepilo by se ti to
  3. vosk dej pod vázání a cca 10 cm před, rozetři to korkem. Dej raději méně.
  4. když to bude podkluzovat, přidej. Když se to bude lepit, tak to nejdřív zkus vydržet, ono se to ojede.
  5. spousta lidí vůbec nemaže (a nemá ani šupiny) a taky jezdí. Stejně se ti vosk po cestě ojede a budeš líná přimazávat, tak si víc procvičíš ruce, ono nakonec je to celkem zdravé, ruce máme obvykle všechny slabé

No a až budeš jezdit denně 50 km a všechny předjíždět, tak si o tom přečti víc a dělej to líp.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat